proiect de lectie citire,scriere, comunicare

18
Proiect de lecţie Scoala: CSEI Maria Montessouri Data : 03.06.2014 Clasa: aIVa B Propunator : Gruse Marilena Aria curriculară: Limba si comunicare Disciplina: Citire, scriere si comunicare Unitatea de învăţare: Actul lexic si grafic Subiectul: Grupul de litere „gi, Gi” Tipul lecţiei: Fixare si Consolidare OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: 1.1. sǎ distingǎ cuvintele dintr-o propoziţie datǎ, silabele dintr-un cuvânt şi sunetele dintr-o silabǎ; 1.2. sǎ identifice litere, grupuri de litere, silabe, cuvinte şi enunţuri în textul tipǎrit şi în textul scris de mânǎ; 1.3. sǎ citeascǎ în ritm propriu, corect un text cunoscut; 1.4. sa scrie corect litere, silabe, cuvinte; OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1 - sa dea exemple de cuvinte care conţin grupul de litere” gi”; O2 - să formuleze oral propoziţii cu cuvinte date sau pe baza unor imagini date; O3-să identifice sunetul “gi” în cuvinte şi propoziţii date;

Upload: marrylena21

Post on 23-Nov-2015

458 views

Category:

Documents


14 download

DESCRIPTION

proiect de lectie grupul de litere "gi", invatamant special

TRANSCRIPT

Proiect de lecieScoala: CSEI Maria MontessouriData : 03.06.2014Clasa: aIVa BPropunator : Gruse MarilenaAria curricular: Limba si comunicare Disciplina: Citire, scriere si comunicare Unitatea de nvare: Actul lexic si grafic Subiectul: Grupul de litere gi, Gi Tipul leciei: Fixare si Consolidare

OBIECTIVE DE REFERIN:1.1. s disting cuvintele dintr-o propoziie dat, silabele dintr-un cuvnt i sunetele dintr-o silab;1.2. s identifice litere, grupuri de litere, silabe, cuvinte i enunuri n textul tiprit i n textul scris de mn;1.3. s citeasc n ritm propriu, corect un text cunoscut;1.4. sa scrie corect litere, silabe, cuvinte; OBIECTIVE OPERAIONALE:O1 - sa dea exemple de cuvinte care conin grupul de litere gi;O2 - s formuleze oral propoziii cu cuvinte date sau pe baza unor imagini date;O3-s identifice sunetul gi n cuvinte i propoziii date;O4-s desparta corect in silabe cuvinte date;O5 - s citeasc ,n ritm propriu i corect, silabe cuvinte i propoziii;O6 - s scrie corect silabe,cuvinte i propoziii care vor conine grupul de litere gi,respectnd forma literelor,legtura dintre ele,distana dintre cuvinte.STRATEGII DIDACTICE: Resurse procedurale: Conversaia, explicaia, descrierea, dialogul,exercitiul.Resurse materiale:Plana- suport gi,Gi, fie de lucru, marker,plansa cu rebus, plicuri cu imagini.Forma de organizare : frontal si individual.Evaluare : formativ continuaResurse umane: 7 elevi Resurse temporale: 45 minute

Nr .crtEtapele lectieiOb .Continutul lectieiStrategii-metodeStrategii-mijloaceEvaluare

1.Moment organizatoric2

-pregtirea slii de clas n vederea desfurrii activitii. -pregtirea materialului didactic necesar activitii.

2.Captarea atentiei2

-se prezinta elevilor o plansa cu grupul de litere gi si GI ; si se cere sa identifice literele ce compun acest sunet

Conversatia Identificarea corecta a literelor

3.Prezentarea lectiei si a obiectivelor2

-se anunta elevii ca vor participa la o lectie de recapitulare in urma careia isi vor consolida cunostintele despre grupul de literegi cu ajutorul mai multor fise si jocuri. Conversatia

Mentinerea atentiei pe parcursul anuntarii temei

4.Dirijarea invatarii si obtinerea performantelor35O1O2

O3O5

O4

O3O6

O6

O3O5

O6-se incepe lectia prin a da exemple de cuvinte ce contin sunetul gi (gigant, giraf, agit, inginer, colegi, fulgi, argint, covrigi, regin, rugin, gimnastic, giuvaier, glgie, Gina,. ) si se cere elevilor sa alcatuiasca propozitii cu acestea;

-se prezinta un text dat din care fiecare elev va citi cate o propozitie si va sublinia cuvintele ce contin sunetul gi

-apoi se cere elevilor sa imparta in silabe fiecare cuvant subliniat

-se prezinta elevilor cuvinte in care silaba gi lipseste si se scrierea acesteia in casuta lipsa;

-se propune copierea a doua propozitii date;

-se prezinta imagini si cuvinte ce contin grupul de litere si se cere asocierea lor

- se prezinta o plansa ce ilustreaza un rebus. Fiecare copil va trece la tabla si va scrie cate un cuvant dupa o imagine data. Se va citi cuvantul format pe verticala si se va identifica grupul de litere giConversatia

Explicatia Dialogul

Exercitiul

ExplicatiaScriere

ExplicatiaConversatiaDescrierea

Joc didactic

Fisa de lucru nr.1

Fisa de lucru nr.2

Fisa de lucru nr.3

Plansa rebus cu imagini-exemplificarea corecta a cuvintelor ce contin grupul de litere gi(si a cuvintelor ce se scriu cu litera mare)-alcatuirea de propozitii corecte

-se aprecieaza modul de citire al fiecarui elev; identificarea corecta a cuvintelor ce contin gi si impartirea lor in silabe.

-scrierea corecta a silabelor si a propozitiilor date

-asocierea corecta dintre imagini si cuvinte

-scrierea corecta a cuvintelor de catre fiecare elev iesit la tabla

5.Asigurarea feed-back-ului2O2-se cere elevilor sa descrie o imagine .Explicatia Imagine ilustrata-alcatuirea de propozitii ce descriu actiunea ilustrata in imagine

6.Incheierea activitatii2-Se fac aprecieri asupra modului de lucru individual si colectiv al elevilor;-Se dau recomnse si se anunta pauza.-aprecierea verbala generala asupra intregii lectii si individuala a elevilor.

Anexa nr.1Fisa de lucru nr.1 grupul de litere gi, Gi

1. Citii textul dat si subliniati cuvintele ce contin grupul de litere gi

MingeaSergiu vine de la gimnastic. Pe drum i cumpr civa covrigi. Acas l sun unul dintre colegii si.- Alo, Sergiu? Am gsit mingea pe care o vrei.Ea are dungi roii.Sergiu i mulumete bucuros.

2. Despartiti in silabe cuvintele de mai jos:

Sergiugimnastica covrigicolegidungi

Anexa nr.2

Fisa de lucru nr.2 grupul de litere gi, Gi

1. Completeaza silaba lipsa:

re- - na g - l -- e

-ra - fa

2. Transcrie propozitiile de mai jos:

Gina are trei covrigi.

Fulgii de zapada sunt argintii.

Anexa nr.5

Descrieti imaginea urmatoare:

Anexa nr.3Fisa de lucru nr.3 grupul de litere gi, Gi

Asociati imaginile cu cuvintele corespunzatoare:

Regina Girafa Magician Frigider