proiect de lectie

10
„Gramatica este logica vorbirii, după cum şi logica este gramatica raţiunii.” Richard C. Trench Clasa: a VIII-a A, B Profesor: Dragomir Ana Maria Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnaziala Nr. 2 Voluntari, Ilfov Disciplina: Limba română Subiectul: Propoziţia subordonată subiectivă (SB) Tipul lecţiei: însuşire de noi cunoştinţe Obiective operaţionale: O 1 : să ştie definiţia propoziţiei subordonate subiective; O 2 : să identifice subordonatele subiective din diferite texte; O 3 : să recunoască termenii regenţi ai subordonatei subiective; O 4 : să cunoască elementele de relaţie; O 5 : să-şi însuşească topica şi punctuaţia subordonatei subiective; O 6 : să construiască fraze cu subordonate subiective introduse prin diferite elemente introductive; O 7 : să ştie să transforme un subiect în propoziţie subiectivă şi invers. Strategia didactică: Metode şi procedee: – conversaţia euristică, explicaţia, analiza sintactică a frazei, exerciţii de contragere şi expansiune, lucrul cu manualul, ciorchinele, demonstraţia. Mijloace didactice: – texte lingvistice, fişe de lucru, testul de evaluare;

Upload: dragomir-ana-maria

Post on 11-Apr-2016

217 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

Proiect de Lectie gimnaziu

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect de Lectie

„Gramatica este logica vorbirii, după cum şi logica este gramatica raţiunii.” Richard C. TrenchClasa: a VIII-a A, B

Profesor: Dragomir Ana Maria

Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnaziala Nr. 2 Voluntari, Ilfov

Disciplina: Limba română

Subiectul: Propoziţia subordonată subiectivă (SB)

Tipul lecţiei: însuşire de noi cunoştinţe

Obiective operaţionale:

O1: să ştie definiţia propoziţiei subordonate subiective;O2: să identifice subordonatele subiective din diferite texte;O3: să recunoască termenii regenţi ai subordonatei subiective;O4: să cunoască elementele de relaţie; O5: să-şi însuşească topica şi punctuaţia subordonatei subiective;O6: să construiască fraze cu subordonate subiective introduse prin diferite elemente introductive;O7: să ştie să transforme un subiect în propoziţie subiectivă şi invers.

Strategia didactică:

Metode şi procedee:

– conversaţia euristică, explicaţia, analiza sintactică a frazei, exerciţii de contragere şi expansiune,

lucrul cu manualul, ciorchinele, demonstraţia.

Mijloace didactice:

– texte lingvistice, fişe de lucru, testul de evaluare;

– Manualul de Limba română pentru clasa a VIII-a, Editura Humanitas Educaţional.

Forme de organizare:

* activitate frontală combinată cu activitate independentă.

Resurse temporale: 50 de minute

Bibliografie:

* Manualul de Limba română pentru clasa a VIII-a, Editura Humanitas Educaţional, pag. 90 – 93;* Gramatica limbii române, Bucureşti, Editura Academiei, 1963;* Gramatica practică a limbii române, de Ştefania Popescu, Editura Orizonturi, Bucureşti, 1995.

Page 2: Proiect de Lectie

Nr.crt.

Secvenţele lecţiei

Ob.Op.

Conţinutulinstructiv – educativ

Strategia didactică EvaluareMetode şi procedee

Material didactic

Forme de organizare

1. Moment organizatoric

1'

* Stabilirea ordinii;* Notarea absenţelor;* Pregătirea materialelor necesa-re desfăşurării lecţiei;

conversaţia manual

fişe de lucru

frontal

2. Verificarea cunoştinţelor

predate anterior

10'

* Antrenez elevii într-o scurtă discuţie:- Cum se numeşte lecţia pe care aţi avut-o de pregătit pentru astăzi?- Ce temă aţi avut de scris?* Verific cantitativ şi calitativ temele elevilor.* Elevii au avut ca temă de rezolvat exerciţii din manual în care au identificat şi analizat subiectele dintr-un text.* Reiau cunoştinţele esenţiale privind subiectul şi predicatul dintr-o propoziţie.* Prin sondaj, elevii sunt puşi să arăte cum au rezolvat exerciţiile, să explice diferenţa dintre subiectul inclus şi cel subînţeles.

conversaţia

dialogul

conversaţia

manual

caietele elevilor

frontal şi individual

frontal

aprecieri verbale

aprecieri verbale

3. Captarea atenţiei

3'

* Are loc o scurtă discuţie despre clasificarea propoziţiilor în principale şi secundare. Apoi, elevii sunt anunţaţi că vor învăţa una dintre propoziţiile din cea de-a doua categorie şi că trebuie să fie foarte atenţi la unele dificultăţi implicate.

exerciţiul planşă cu subiectiva

frontal

observarea sistematică

a comporta- mentului elevilor

4. Anunţarea temei şi a

obiectivelor 1'

O1,O2

O3,O4

O5,O6

O7

* Spun elevilor că vom continua studiul propoziţiilor subordonate cu propoziţia subiectivă.* Anunţ obiectivele operaţionale.

conversaţia frontal observarea sistematică

5. Prezentarea sarcinilor de

învăţare5'

* Scriu pe tablă câteva exemple cuprinzând fapte de limbă ilustrative pentru ceea ce înseamnă propoziţia subiectivă în contextul relaţiei sale cu alte propoziţii, pentru modul introdu-cerii în frază, topica şi punctuaţia ei.Exemple:1. „Leneşul mai mult aleargă.”2. „Sătulul nu crede celui flămând.”3. „E uşor a scrie versuri.”

conversaţia

explicaţia

tablă

cretă

caietele elevilor

frontal observarea sistematică

a comporta- mentului elevilor

Page 3: Proiect de Lectie

* Elevii vor analiza sintactic, rând pe rând, propoziţiile, urmărind descoperirea subiecte-lor.

6. Conducerea învăţării şi dobândirea

de noi cunoştinţe

20'

O7

O2

O7

O1

O3

O3

O2

* Elevii sunt solicitaţi să sublinieze subiectele propo-ziţiilor de pe tablă şi să le înlocuiască prin propoziţii cores-punzătoare, folosind procedeul expansiunii (opus contragerii). Prin acest procedeu ei obţin frazele: SB PPCine este leneş ¹/ mai mult aleargă. 2/ SB PPCine este sătul ¹/ nu crede celui flamând. ²/ PP SBE uşor¹/ să scrii versuri.²/* Prin conversaţie euristică privind echivalenţa dintre subiect şi propoziţia subordonată subiectivă, elevii ajung să formuleze singuri definiţia subiectivei:Prof.: Ce funcţie sintactică au în propoziţiile date cuvintele subliniate?Elevii: Cuvintele subliniate au funcţia sintactică de subiect.Prof.: Dar propoziţiile obţinute prin expansiune, ce rol îndepli-nesc în frază?Elevii: Propoziţiile obţinute au rolul de subiecte pe lângă verbele din propoziţia regentă.* Răspunsurile elevilor pot completa un ciorchine, început de profesor, cu ajutorul căruia se va ajunge la formularea definiţiei subordonatei subiective:Propoziţia care îndeplineşte în frază rolul de subiect pe lângă un verb din propoziţia regentă se numeşte propoziţie subiecti-vă.(SB)* Pentru descoperirea elemen-telor regente se supun atenţiei elevilor următoarele exemple (dictate şi scrise pe tablă):a) Se vede¹/ că nu cunoşti locurile pe aici.²/

exerciţiul

conversaţia

explicaţia

exerciţiul

exerciţiul

exerciţiul

fişă de lucru

caietele elevilor

tablă

cretă colorată

frontal

individual

frontal

individual

aprecieri verbale

aprecieri verbale

aprecieri verbale

Page 4: Proiect de Lectie

O3

O2

O4

O2

O4

O5

O5

b) Cine adună la tinereţe¹/ are la bătrâneţe.²/c) Trebuie¹/ să ceri de la tatăl tău paloşul...²/d) „E pacat¹/ să rămâi fără leac de învăţătură.²/” (I. Creangă)e) Pesemne¹/că dumneata ai greşit.²/f) Îmi vine¹/să-mi iau lumea-n cap.²/* Prin conversaţie euristică elevii sunt conduşi să descopere elementele regente:- verbe personale;- verbe şi construcţii imperso-nale;- adverbe şi locuţiuni adverbiale predicative.* Pentru descoperirea elemen-telor relaţionale (introductive) se dau ca exemple pe fişe, pentru a fi analizate pe grupe:A. Cine seamănă vânt¹/culege furtună.²/Câţi au fost acolo¹/ au rămas miraţi.²/Ce s-a întâmplat¹/a trecut.²/Oricine trece pe aici¹/este impresionat.²/„Dar cui i-e frică de război¹/ E liber de-a pleca-napoi…”²/→ cine, câţi, ce, oricine, cui = pronume relative sau nehotărâte (în N, Ac., D, G)B. Se vede¹/ că nu cunoşti locurile pe aici.²/Ne se ştie¹/ de unde sare iepurele.²/Trebuie¹/ să ceri de la tatăl tău paloşul... ²/E impresionant¹/ cum s-a sfârşit discuţia.²/„Se pare¹/ cum că alte valuri/Cobor mereu pe acelaşi vad.” ²/ (M. Eminescu)→ că, să, de unde, cum, cum că = conjuncţii subordonatoare (simple sau compuse) şi adverbe relative. * Pentru topica şi punctuaţia propoziţiei subiective li se cere elevilor să observe cu atenţie

conversaţia

explicaţia

exerciţiul

conversaţia

explicaţia

exerciţiul

conversaţia

explicaţia

caietele elevilor

tablă

cretă colorată

fişă de lucru

caietele elevilor

tablă

cretă colorată

frontal

individual

frontal

individual

individual

frontal

aprecieri verbale

aprecieri verbale

aprecieri verbale

aprecieri verbale

aprecieri verbale

Page 5: Proiect de Lectie

toate exemplele date şi pe cele din manual. Astfel, elevii ajung la concluzia că subiectiva poate sta, atât după regentă cât şi înaintea regentei. Indiferent de locul subiectivei, aceasta nu se desparte prin virgulă de regenta ei.

explicaţia

7. Asigurarea feed-back-

ului3'

* Asigurarea feed-back-ului a avut loc pe tot parcursul lecţiei, prin aprecieri verbale (Corect!, Bine!, Da!) şi prin efectuarea fulger a câtorva exerciţii de identificare şi de motivare.

conversaţia frontalaprecieri verbale

8. Evaluarea formativă

5'

O6

* Ca activitate independentă individuală se dă spre rezolvare testul de evaluare formativă, care va fi luat de către profesor pentru a fi corectat şi notat: Alcătuiţi enunţuri care să conţină subiective:- introduse prin conjuncţiile să, că, şi, dacă;- introduse prin două pronume relaţie şi prin adverbul relativ cum.

explicaţia

fişă de lucru

individualaprecieri verbale

9. Asigurarea retenţiei şi a transferului

2'

* Se dă ca activitate indepen-dentă acasă, alcătuirea unor fraze care să conţină subiective introduse prin diferite elemente de relaţie şi să fie cerute de diferite elemente regente.

conversaţiaexplicaţia caietele

elevilor

frontal aprecieri verbale

Page 6: Proiect de Lectie

PROPOZIŢIA SUBORDONATĂ SUBIECTIVĂ (SB)DEFINIŢIE: - este subordonata care îndeplineşte în frază funcţia sintactică de subiect al propoziţiei regente:

E uşor a scrie versuri. (subiect)E uşor 1/(să ) scrii versuri. 2/ (subiectivă)

ÎNTREBĂRI:- cine?- ce?

TERMENI REGENŢI:- verb personal: Vine 1/ (cine) poate.2/- verb impersonal: este, trebuie.

Trebuia 1/ (să) meargă.2/- verb personal devenit impersonal: a rămâne, a ajunge, a păsa, a plăcea, a veni etc.

Ajunge 1/ (cât) ai alergat. 2/Rămâne 1/ (cine) vrea.2/

- expresie verbală impersonală: e bine, e rău, e uşor, e greu, e lesne, e dificil, e posibil, e drept, e recomandabil, e cu putinţă, e de prisos, este de dorit, e de crezut, e culmea, e păcat, e un adevăr, e un noroc, una e, alta e, e un fapt etc.

E bine 1/ (că) s-a întâmplat aşa. 2 /- verbe reflexive şi impersonale: se cuvine, se cade, se întâmplă, se zice, se aude, se spune, se pare, se

poate, se vede etc.Se zice 1/ (că) plouă. 2/Se cuvine 1/ (să) fim civilizaţi. 2/

- verb impersonal cu pronume în dativ: a-i fi dat, a-i fi sortit, a-i fi hotărât, a-i fi scris, a-i părea, a-i rămâne, a-i da prin gând, a-i trece prin minte, a-i plăcea, a-i veni etc.

I-a fost dat 1/ (să) ajungă acolo.2/Mi-a convenit 1/ (ce) s-a propus la şedinţă.2/

- adverb sau locuţiune adverbială predicativă: desigur, fireşte, probabil, poate, negreşit, pesemne, cu siguranţă, cu certitudine, fără îndoială, de bună seamă etc.

Desigur 1/ (că) vor veni şi ei. 2/

ELEMENTE DE RELAŢIE:a. pronume relative: cine, care ce, cât, cel ce - (Cine) se scoală de dimineaţă 1/ departe ajunge. 2/b. adjective pronominale relative: Este susţinut 1/(care) elev învaţă. 2/c. pronume nehotărâte: oricare, oricine, orice, oricât: (Oricine) munceşte 1/ are de toate. 2/d. adjective pronominale nehotărâte: (Orice) om munceşte 1/ are de toate. 2/e. adverbe relative: unde, cât, cum, când, încotro: Nu se ştie 1/ (când) a plecat. 2/f. conjuncţii subordonatoare: că, să, ca să, dacă, de: E bine 1/ (că) a venit. 2/

Nu se ştie 1/ (dacă) vine. 2/g. locuţiuni subordonatoare conjuncţionale: cum că, cum de, decât să:

E de mirare 1/ (cum de) a rezistat. 2/

ELEMENTE CORELATIVE: nu are elemente corelative, nici elemente de relaţie specifice.

TOPICĂ: - antepusă (când răspunde la întrebarea cine?): (Cine)- i harnic 1/are totul. 2/ - postpusă (când răspunde la întrebarea ce?): E rău 1/ (ce) face. 2/

PUNCTUAŢIE: de obicei nu de desparte de regentă prin virgulă indiferent de locul pe care îl ocupă. Când stă înaintea regentei şi este reluată prin pronume demonstrativ, se desparte întotdeauna prin virgulă : (Cine) aleargă mai repede, 1/ acela e câştigător. 2/