proiect de lectie

9
PROIECT DIDACTIC MESERII EXPUSE CORUPTIEI MESERII UZATE MORAL-MESERII ACTUALE Profesor: EMIL DANUT ZĂBAVĂ Clasa a VIII-a C Data: 23.11.2015 Disciplina: Consiliere si orientare Modulul tematic: Planificarea carierei Titlul lectiei: Meserii uzate moral şi meserii actuale-meserii expuse coruptiei Tipul lecţiei: mixtă Scopul: Cunoaşterea meseriilor spre care să îşi orienteză cariera Competenţe specifice: Analizarea responsabilităţilor personale cu privire la inserţia profesională. Competenţe derivate: C1: defininirea termenilor de meserii uzate moral şi meserii actuale; C2 : enumerarea principalelor surse de informare cu privire la caracteristicile profesiilor, instituţiile universitare de formare profesională; C3: caracterizarea unor meserii actuale; C4: identificarea aptitudinilor necesare pentru a practica unele meserii.

Upload: bloju-ionut-alexandru

Post on 11-Apr-2016

35 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

Proiect de lectie

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect de Lectie

PROIECT DIDACTIC

MESERII EXPUSE CORUPTIEI

MESERII UZATE MORAL-MESERII ACTUALE

Profesor: EMIL DANUT ZĂBAVĂ

Clasa a VIII-a C

Data: 23.11.2015

Disciplina: Consiliere si orientare

Modulul tematic: Planificarea carierei

Titlul lectiei: Meserii uzate moral şi meserii actuale-meserii expuse coruptiei

Tipul lecţiei: mixtă

Scopul: Cunoaşterea meseriilor spre care să îşi orienteză cariera

Competenţe specifice: Analizarea responsabilităţilor personale cu privire la inserţia profesională.

Competenţe derivate:

C1: defininirea termenilor de meserii uzate moral şi meserii actuale;

C2 : enumerarea principalelor surse de informare cu privire la caracteristicile profesiilor, instituţiile universitare de formare profesională;

C3: caracterizarea unor meserii actuale;

C4: identificarea aptitudinilor necesare pentru a practica unele meserii.

Stategii didactice:

Mijloace de învăţământ: tabla şi creta, documente, ilustraţii, calculatorul, videoproiectorul, laptopul, flipchart, markere, fişe de lucru

Page 2: Proiect de Lectie

Metode didactice: conversaţia euristică, creionul magic,ciorchinele, învăţarea prin descoperire, problematizarea, studiul de caz,învăţarea prin cooperare (în grup), metoda colajului, jocul didactic, turul galeriei. Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe

Bibliografie: Declaraţia Universală a Drepturilor Omului; Constituţia României (2003), capitolul „Drepturile şi libertăţile fundamentale ”

Desfăşurarea lecţiei:

Momentele lecţiei

Durată Comp. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode/mijloaceOrganizarea

clasei

Evaluare

1.MomentOrganizatoric

3’Organizez grupele de lucru. Verificfuncţionarea tehnicii IT.Verific curăţenia clasei,solicit absenţii realizez motivarea elevilor.

Numesc absenţii. Se pregătesc pentru lecţie.

Conversaţia;Catalogul,Mapele delucru

Numărul deabsenţi.

2. Reactualizarea cunoştinţelor

5’ Ce este C.V.-ul? Ce informaţii cuprinde?De ce trebuie actualizat periodic?

Răspund. Conversaţia Aprecieri verbale

3.Captarea atenţiei 2’

Propun elevilor să mimeze câteva meserii şi ceilalţi să le recunoască: dactilografă, zugrav.

Identifică meseriile ConversaţiaJocul de rol

Aprecieri verbale

4.Anunţarea temei lectiei şi a competenţelor

2’

Enunţarea titlului lecţiei: ” Meserii uzate moral şi meserii actuale” şi a competenţelor urmărite. La sfârșitul orei veţi cunoaște câteva meserii actuale care să vă ajute să vă orientaţi profesional în următorii ani

Notează titlul pe caiete.

Recepţionează mesajul.CaieteTablă

observarea sistematică

Page 3: Proiect de Lectie

5.Dirijarea învăţării

28’ C1

C3

Propun spre vizionare o prezentare Power Point pe tema meseriilor practicate în România .

După prezentare iniţiez o discuţie pe tema evoluţiei meseriilor şi solicit elevilor să enumere principalele domenii de activitate. Pe baza prezentării date şi a materialului suport oferit, prezint fiecărei grupe câte o fişă de lucru şi cer

Elevii urmărescprezentarea şi identifică noţiuni şi cunoştinţe legate de drepturile omului.Răspund la întrebări şi cer unele explicaţii.

Citesc cerinţele fişei de lucru şi rezolvă la nivelul grupului. Trec răspunsurile găsite în fişa de lucrupe tablă şi completează ciorchinele la tablă.Îşi notează în caiet.

Citesc sarcina de pe fişa de lucru, colaborează cu colegii de grupă pentru rezolvarea sarcinii,explică opţiunile făcute, autoevaluează rezultatele muncii lor.

Răspund oral apoi la întrebările profesorului.

ExplicaţiaConversaţia euristicăvideoproiectorActivitate frontală

Observarea sistematicăChestionareorală

C2

C4

rezolvarea ei. Fiecare grupă va selecta din fişă meseriile care sunt actuale/care nu se regăsesc la bursa locurilor de muncă, corespunzător cerinţei.

Pe baza fişei de lucru rog lideriigrupurilor să treacă răspunsurile găsite pe tablă, realizându-se astfel un ciorchine pe tema meseriilor.

Explic sarcina de lucru:„Ierahizaţi următoarele meserii în funcţie de nivelul studiilor necesare pentru a putea profesa anumite meserii. Expuneţi concluziile.”

Supraveghez realizarea sarcinii şi corectez greşelile constatate.

Expun noua sarcină de lucru: „La nivelul grupei alegeţi o meserie actuală şi precizaţi domeniul de activitate, aptitudinile de care este nevoie pentru a oprofesa cu succes, motivaţi alegerea făcută.

ExplicaţiaConversaţia euristicăvideoproiectorlaptop Activitate frontală

Vezi anexa 1.ExplicaţiaConversaţia euristicăCiorchinele

Activitate pe grupeFişe de lucruTablăFoi de flip-chartMarkere

Vezi anexa 2.

Formativă pebazagradului deimplicare înrezolvareasarcinilor delucru şi acalităţii

răspunsurilor

Formativă pebazamodului decolaborareîntre elevi şi

a corectitudiniirezolvării

Page 4: Proiect de Lectie

sarcinii.

6 .Asigurarea feedback-ului

8’ C4 Desenaţi un simbol al profesiei pe care vreţi să o urmaţi şi precizaţi 2 calităţi necesare pentru a o practica cu succes.

Rezolvă sarcina, răspund. Turul galeriei Aprecieri orale

7. Aprecieri finale

2’ Se fac aprecieri despre aportul elevilor la desfăşurarea activităţii.

Ascultă Conversaţia Aprecieri generale şi particulare

ANEXA 1 FIŞA 1

GRUPA 1

Grupaţi meseriile următoare după criteriul meserii actuale/ meserii uzate moral:

croitor, agent pază, mediator, copywriter

GRUPA 2

Grupaţi meseriile următoare după criteriul meserii actuale/ meserii uzate moral:

tâmplar, contabil, farmacist, designer

GRUPA 3

Grupaţi meseriile următoare după criteriul meserii actuale/ meserii uzate moral:

Page 5: Proiect de Lectie

fierar, cercetător, inginer, blănar

GRUPA 4

Grupaţi meseriile următoare după criteriul meserii actuale/ meserii uzate moral:

consultant financiar, mecanic, pălărier, economist

GRUPA 5

Grupaţi meseriile următoare după criteriul meserii actuale/ meserii uzate moral:

ceasornicar, specialist în iluminat, opincar, stilist

GRUPA 6

Grupaţi meseriile următoare după criteriul meserii actuale/ meserii uzate moral:

cizmar, consilier sportiv, ambulanţier, mecanic

ANEXA 2 FIŞA 2Ierahizaţi pe o piramidă următoarele meserii în Ierahizaţi pe o piramidă următoarele meserii în funcţie de nivelul studiilor necesare pentru a putea funcţie de nivelul studiilor necesare pentru a putea profesa anumite meserii: profesa anumite meserii: tehnician silvic, muncitor necalificat, avocat, tehnician silvic, muncitor necalificat, avocat, coşar, frizer, zidar, asistent medical, sociolog, coşar, frizer, zidar, asistent medical, sociolog. programator, vopsitor. programator, vopsitor.

Page 6: Proiect de Lectie

FIŞA 3

Alegeţi o meserie actuală şi precizaţi:

- domeniul de activitate:..................

- motivaţia alegerii: nevoia de ......................

- aptitudini necesare pentru a o profesa:

-

-

-

Page 7: Proiect de Lectie