proiect de lectie
DESCRIPTION
Stiinte ale naturiiTRANSCRIPT
PROIECT DE LECTIE
CLASA: a III-a DOBIECTUL:Stiinte ale naturiiSUBIECTUL:Plante si animaleTIPUL LECTIEI:consolidare
OBIECTIVE DE REFERINTA:1.1.-sa recunoasca si a diferentieze componentele de natura stiintifica din mediul apropiat;1.3.-sa comunice,in forme diverse,observatiile si comparatiile asupra corpurilor din natura;2.1.-sa inregistreze,in forma grafica,observatiile facute asupra unor fenomene si procese din mediul apropiat;3.1.-aplicarea observatiei ca demers al cunoasterii de tip stiintific.
OBIECTIVE OPERATIONALE:O1-Sa defineasca notiunea de vegetatie,mediu inconjurator;O2-Sa clasifice animalele in domestice si salbatice;O3-Sa grupeze plantele in cultivate si salbatice,pe baza reactualizarii informatiilor anterior dobandite;O4-Sa cunoasca foloasele pe care le are omul de la plante sau animale;O5-Sa participle cu interes la lectie.
METODE SI PROCEDEE:explicatia,conversatia,problematizarea,activitatea independenta,observatia dirijata,exercitiul.
MIJLOACE DE INVATAMANT:plansa cu rebus,planse cu plante si animale,jetoane pentru activitatea pe grupe,fise de evaluare
FORME DE ORGANIZARE:frontal,pe grupe,individual
INTERVENTIA INV.:permanentaTIMP:1 ora
Etapele lectiei Activitatea invatatorului
Activitatea elevilor
Strategii didactice
Evaluare
Moment organizatoric
Stabilesc linistea in randul elevilor.Pregatesc materialele necesarelectiei.
Pregatesc materialele necesare lectiei.
Discutii pregatitoare
Se realizeaza prin prezentarea unui rebus(anexa 1)Adresez elevilor urmatoarele intrebari:-Ce ati obtinut pe verticala A-B?
-Exista vreo legatura intre acestedoua cuvinte?Care este aceasta?
-Plantele si animalele sunt importante pentru om?
Completeaza rebusul.
Raspund la intrebari
-Am obtinut doua cuvinte:plante si animale.-Da.Plantele si animalele se afla in stransa legatura unele cualtele pentru ca animalele se hranesc cu plante,iar semintele plantelor sunt imprastiate de pasari,insecte si astfel se inmultesc.
-Da.Omul se hraneste si cu plante si cu produse obtinute de la diferite animale.
jocdidactic
conversatia
explicatia
Frontal
frontal
frontal
-Cum se hraneau oamenii la inceputuri?
-La inceputuri,omul a gasit in natura cele necesare vietii.In prezent,omul foloseste bogatiile naturii:energie,pamant si animale.
Captarea atentiei
Prezint elevilor doua planse cu plante si animale(anexa 2)Adresez elevilor intrebari:-Ce observati in partea stanga a paginii?
-Care e diferenta dintre plantele salbatice si cele cultivate?-Ce alcatuiesc totalitatea plantelor de pe glob?
Cer elevilor sa enumera plantele depe plansa.-Ce observati in partea dreapta a plansei?
-Care e diferenta
Observa plansasi raspund la intrebari
-Noi observam plante salbatice si plante cultivate.-Plantele salbatice nu sunt cultivate de om.-Totalitatea plantelor de pe glob alcatuiesc vegetatia.Enumera plantele.
Noi observam animale domestice si salbatice.-Animalele salbatice isi
observatia
conversatia
individual
frontal
dintre animalele domestice si cele salbatice?
Cer elevilor sa enumere animalele din imagine.
gasesc singure hrana si adapost.Enumera animalele.
Anuntarea temei si a obiectivelor operationale
Astazi,la ora de stiinte,vom discuta despre plante si animale.Va trebui sademonstrati ca stiti sa le clasificati,sa lerecunoasteti si ca stiti unele caracteristici ale acestora.
Recepteaza subiectul lectiei si obiectivele operationale.
conversatia frontal
Dirijarea consolidarii
Clasa va fi impartitape doua grupe de elevi.Pe catedra sunt imprastiate jetoane cu animale domestice si salbatice.Elevii vor veni pe rand (cate unul de lafiecare echipa)si voraseza jetonul ales intabel.Cer elevilor cateva informatii despre animalele din imagini:-Cum erau animalele la inceputul existentei omului?-De ce a domesticit omul animalele?
Elevii sunt organizati pe doua grupe.Realizeaza jocul.
Raspund la intrebari:
-Animalele erau salbatice.
-Pentru foloaseleobtinute de la
exercitiul
conversatia
pe grupe
frontal
-Care au fost primele animale domesticite?
-Cunoasteti animalede la noi din tara care sunt pe cale de disparitie?Completez cu informatii.Cer elevilor sa resolve cerintele unei fise,,Alege varianta corecta de raspuns”(anexa 3)Se comenteaza raspunsurile.
ele.-Primele animaledomesticite au fost oile.-Da,capra neagra,vulturul,soimul.
Asculta cu atentie.Rezolva cerinta fisei.
Participa la verificare.
conversatia
explicatia
exercitiul
frontal
frontal
individual
Evaluarea lectiei
Se va realize cu ajutorul fisei de evaluare(anexa 4)
Completeaza fisele de evaluare
exercitiul individual
Incheierea lectiei
Realizez aprecieri generale si individuale asupra comportamentului de pe parcursul lectiei.
Participa la realizarea aprecierilor.
aprecierea frontal
ANEXA 3
Alege varianta corecta de raspuns:
1.Marul este planta…a) salbatica;
b)cultivata.
2.Vegetatia de balta se gaseste…a) pe pantele muntilor;b) in preajma baltilor.
3.Inul si canepa se cultiva pentru…a) hrana;b) confectionarea obiectelor de imbracaminte.
4.Cerealele si legumele se cultiva in special…a) in zona de deal;b) in zona de campie.
5.Vita-de-vie este o planta…a) cultivata;b) salbatica.
6.Garoafa se cultiva pentru…a) confectionarea obiectelor de imbracaminte;b) pentru aer curat si frumusete.
ANEXA 4Fisa de evaluare
1.Completeaza propozitiile:
a) Porcul este un animal……….b) De la gaina folosim………….
c) Porumbul este o planta………
2.Grupeaza urmatoarele animale in salbatice si domestice :caine,urs,vulpe,veverita,cal,oaie.
Animale domestice Animale salbatice
3.Numeste vietuitoarele din descrieri:
a) are corpul acoperit cu blana deasa,de culoare maronie;vara cauta zmeura,iar iarna hiberneaza.
b) creste in zonele montane;are trunchiul drept si frunzele in forma de ace.
4.Descrie vietuitoarea din imagine: