proiect de lectie

Upload: ungureanu

Post on 14-Jan-2016

6 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

religie

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTICPropuntor: Ungureanu Emanuel- Mihai

Data: 5 iunie, 2015

Unitatea de nvmnt: coala gimnazial Dimitrie A. Sturdza, IaiClasa: Pregtitoare

Disciplina: Religie ortodox

Subiectul leciei: Ce simt fa de ceilali?

Tipul leciei: predare

Durata: 45 minute

Competene specifice vizate:

1.1 Recunoaterea unor elemente de baz ale credinei religioase

1.2 Observarea caracteristicilor comportamentale ale unui cretin, pe baza valorificrii unor situaii din viaa de zi cu zi.

1.3 Aplicarea unor reguli de comportament moral- cretin n context de via familiar.

Obiective operaionale: la sfritul activitii didactice, elevii vor fi capabili:

S ilustreze nelegerea noiunii de iubire a aproapelui S enumere diverse sentimente i s precizeze situaii precise de manifestare a acestor sentimente S precizeze diferite modaliti de exprimare a sentimentelor

S ofere exemple de fapte bune specifice unui comportament cretin

Strategii didactice:

Metode i procedee didactice: conversaia, povestirea, descoperirea din imagini, jocul didactic, jocul de mim

Mijloace de nvmnt: Literatura religioas, prezentare PPT, ilustraii, plan, fi de lucru, cutia cu emoii, autocolante, laptop, videoproiector

Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe

Bibliografie:

Religia micului cretin, Editura Sf. Mina, Iai, 2012

Editura Art, ABC-ul micului cretin: Religie cultul ortodox, clasa pregtitoare, Bucureti, 2012

Patriarhia Romn, Religie: fie de lucru, clasa pregtitoare, Editura Basilica a Patriarhiei Romne, Bucureti, 2012 Religia la clasa pregtitoare i clasa I, M. Opri, D. Opri, I. Horga, Editura Basilica a Patriarhiei romne, Bucureti, 2013DESFAURAREA ACTIVITII DIDACTICE

Nr. crt.Etapele lecieiOb. Op.Timp (minute)Secvenele de instruireMetode i procedee didacticeMijloace de nvmntForme de organizareEvaluare

1.Momentul organizatoric1 Salutul Organizarea clasei pentru desfurarea leciei

ConversaiaRugciunea Icoana Frontal

2.Verificarea cunotinelor achiziionate anterior 3 Profesorul solicit elevilor s rosteasc mpreun o rugciune nvat n leciile anterioare

ConversaiaFrontal Aprecieri verbale

3.Precizarea titlului leciei i enunarea obiectivelor propuse2 Se anun i se scrie pe tabl titlul leciei ( Ce simt fa de ceilali?) i data. Se precizeaz obiectivele leciei

Conversaia

ExplicaiaTabla

Frontal

4.Comunicarea noilor cunotineO1

O2

O2

O3

25 Activitatea nr. 1Profesorul citete elevilor Pilda celor 10 leproi, vorbindu-le despre iubire, ca sentiment nobil, despre iubirea lui Dumnezeu pentru oameni i iniiaz apoi o conversaie despre care erau sentimentele leproilor inainte i dup vindecare (team,ruine, speran, recunotin, lips de recunotin, fericire, bucurie). De asemenea, profesorul explic elevilor ce nseamn s i iubeti aproapele i cine reprezint aproapele nostru.

Activitatea nr. 2

Profesorul propune elevilor un joc de mim, prin care s identifice i alte sentimente pe care e manifestm fa de ceilali. Astfel, elevii vor fi mprii n dou grupe: prima grup va mima sentimentele reprezentate pe cartonae, iar cea de- a doua grup va trebui s ghiceasc acel sentiment. La finalul acestei activiti, profesorul le va distribui elevilor fia de lucru Feele Ninei pe care acetia va trebui s le completeze i s dea exemple de situaii n care au probat astfel de sentimente. Activitatea nr. 3

Profesorul propune elevilor s priveasc o prezentare PPT i s identifice faptele bune din care s rezulte comportamentul unui bun cretin. Fiecare fapt bun identificat de elevi va fi reprezentat de o inimioar mai mic i trecut n interiorul inimii mari desenate de profesor pe plan.Conversaia

Explicaia

Exemplificarea

Lectura ConversaiaExplicaia

Jocul de mimFia de lecturCutia cu emoii

Cartonaecu sentimente

Fie de lucruFrontalFrontal

Pe grupe

Individual Aprecieri verbale

Recompense materiale

5.Fixarea i sistematizarea

10 Profesorul va prezenta elevilor exemple de fapte bune svrite de sfinii ptini i de Iisus Hristos i i va ncuraja pe elevi s dea i ei exemple de ct mai multe fapte bune svrite de ei nii.

Conversaia

ExemplificareaFrontal

Aprecieri verbale

6.Aprecierea activitii2 Profesorul face aprecieri att individuale ct i colectve cu privire la pregtirea elevilor, dar i la implicarea acestora n predarea noilor cunotine.

ConversaiaFrontal

Individual Aprecieri verbale

7.ncheierea activitii2 Rugciunea Salutul

Rugciunea Frontal