proiect de lectie

27
Profesor: Christof Camelia Data: 17.02.2015 Clasa: a IX-a E Disciplina: Modulul I: Bazele restauratiei Titlul lecţiei: Prelucrarea primara a legumelor Tipul lecţiei: de verificare si de transmitere de noi cunostinte Locul desfăşurării: în sala de clasa Durata lecţiei: 1 ora Obiectivul general: Dezvoltarea capacitaţilor de explorare / investigare a realităţi prin folosirea unor metode activ- participative in vederea identificartii metodelor de prelucrare primara a legumelor Obiective operationale: La sfârşitul lecţiei, elevi trebuie: O 1 : să descrie metodele de prelucrare primara a legumelor O 2 : să construiască un text de prezentare pe un subiect dat O 3 : să expună clar subiectul dat în faţa unei audienţe familiare. Strategii didactice: a) mijloace de învăţământ: Fişe de lucru, fise de documentare, legume.

Upload: cristina-tamas

Post on 18-Dec-2015

334 views

Category:

Documents


48 download

DESCRIPTION

INDUSTRIA ALIMENTARA

TRANSCRIPT

Profesor: Christof CameliaData: 17.02.2015Clasa: a IX-a EDisciplina: Modulul I: Bazele restauratieiTitlul leciei: Prelucrarea primara a legumelor Tipul leciei: de verificare si de transmitere de noi cunostinte

Locul desfurrii: n sala de clasaDurata leciei: 1 oraObiectivul general: Dezvoltarea capacitailor de explorare / investigare a realiti prin folosirea unor metode activ-participative in vederea identificartii metodelor de prelucrare primara a legumelor Obiective operationale:

La sfritul leciei, elevi trebuie:

O1: s descrie metodele de prelucrare primara a legumelor

O2: s construiasc un text de prezentare pe un subiect datO3: s expun clar subiectul dat n faa unei audiene familiare.Strategii didactice:

a) mijloace de nvmnt: Fie de lucru, fise de documentare, legume.

b) metode de nvmnt: conversaia, discuia colectiv, expunerea, explicaia, descoperirea dirijat, Mozaicul, brainstorming-ul;c) forme de activitate: frontal, pe grupe, individual.

d) metode de evaluare: evaluare individual fisa de autoevaluare;

verificarea concluziilor de pe fiele de lucru (evaluare pe grupe).

Evaluare orala

Momentul

lecieiObiectiveActivitatea profesoruluiActivitatea elevuluiDurata

(min)Metode

didacticeMijloace

didacticeForme de organizare

1. Moment organizatoric-captarea ateniei elevilor

- verific prezena i noteaz absenii

-crearea unui cadru adecvat pentru desfurarea leciei- se pregtesc de or

- comunic absenii5 minConversaie Frontal

2. Anunarea titlului leciei i competenelor specificeAnun i scrie pe tabl titlul leciei

,,PRELUCRAREA PRIMARA A LEGMELOREnun competenele pe care le vor dobandi elevii pe parcursul acestei lecii.

- i noteaz n caiete titlul

leciei i competenele

vizate5min

Expunerea

Titlul i competenele pe tabla

Frontal

3. Verificarea cunostintelor anterioare si transmitereade noi cunotine Dobandirea de ctre elevi a

obiectivelor operationaleO1..O3O1O2O3

Preda noile cunostinte folosind metoda Mozaic una din metodele active de predare-invatare.

Etapa I :

FORMAREA CELOR 6 GRUPE A CATE 5 ELEVI Fiecare grup constituit anterior va fi formata din 5 membri numerotati de la 1 la 5 .

Etapa II :

FORMAREA GRUPELOR DE EXPERTI Din fiecare grupa elevii cu aceleasi numere se vor aduna in alte 5 grupe. Aici vor primi cate o fisa de lucru si pe care va fi reprezentate metodele de prelucrare primara a legumelor dupa care i vor alege cte o fisa de documentare corespunztoare grupei din fia de lucru

Etapa III :

ELEVUL PROFESOR

Dupa expirarea timpului de studiu, fiecare elev va fi trimis la locul sau si va fi pus sa le explice colegilor ce a invatat de pe fisaEtapa IV :

FIXAREA CUNOSTINTELOR :

Pe tabla se va nota schema de prelucrare primara a fructelor si legumelor si se vor face aprecieri orale in legatura cu metodele de taiere specifice fiecarei grupe invatate.

In continuare solicit elevii:

- s formuleze ntrebri despre ce ar dori s tie legat de tema propus.

Ajut elevi s formuleze ntrebri despre lucrurile de care nu sunt siguri sau lucrurile despre care ar vrea s cunoasc ceva nou.

Vor urmri prezentarea pregatit si vor ncerca s sistematizeze informaiile vizuale, mpreun cu explicaiile date. Vor formula ntrebri referitoare la aspectele neclare.

Se vor impri pe grupe i vor incerca s aprofundeze ct mai repede i mai bine fia primit

Va incerca s le predea colegilor de mas ceea ce a invat de pe fia primit de la adevratul cadru didactic.

Astfel, el este pus n postura de a gsi singur cuvintele i metodel prin care sa-i invete pe colegi ceea ce stie, dar i s invee de la ceilalalti colegi i s fixeze cunostintele impreuna cu acestia si cu profesorul.

Formuleaz ntrebri despre ce ar dori s tie.

Noteaz pe caiete att metodele de prelucrare primara a legumelor, ct i rspunsurile la ntrebrile puse colegilor sau cadrului didactic, in legatur cu tema25min

Descoperire

dirijata

Discuia colectiv

Brainstormig

Mozaic

Explicaia

Conversaia

Fie de lucru

Fise de documentareFie de lucru

Fise de documentare

Frontal

Individual

Pe grupe

Individual

Frontal

4. Sistematizarea i fixarea

cunostinelorO1O2O3

Profesorul revine asupra ntrebrilor pe care le-au formulat elevii n etapa anterioar i pe care le-au trecut pe caiete

Reia fiecare ntrebare i repeta raspunsurile impreuna cu elevii pentru o fixare mai buna.

Roag elevii s precizeze ce au tiut , ce au vrut s nvee pe parcursul ei i ce au nvat din lecieNoteaz rspunsurile aflate n timpul predrii noului coninut pe caiete

Rspund ntrebrilor i incearc s formuleze noi intrebri pentru a fixa mai bine cunotinele

8 min

Dialogul

Fi de lucru

Frontal

Pe grupe

5. Realizarea feed-backului

O1O2O3

Distribuie fiecarui elev o fi de autoevaluareAfieaz rezolvarea fiei de evaluare i cere elevilor s se autoevalueze.Rezolv sarcinile din

fia de autoevaluare.

Corecteaz eventualele greeli

Anun punctajul obinut5min

nvarea

prin descoperire

Fi de evaluare

Auto-

evaluarea

6. Moment finalApreciaz activitatea desfaurat de elevi

Noteaz elevii pentru activitatea din timpul orei

Anun titlul leciei urmtoare Sunt ateni la aprecierile

profesorului

2 minExpunereaFrontal

FISA DE DOCUMENTARE

Prelucrarea primara a legumelor

FISA DE LUCRU NR. 1

PRELUCRAREA PRIMARA A RADACINOASELOR1. DEFINITIE2. MATERII PRIME

3. OPERATII DE PRELUCRARE PRIMARA4. TIPURI DE TAIERE5. EXEMPLE

FISA DE LUCRU NR. 2FISA DE LUCRU NR. 2PRELUCRAREA PRIMARA A BULBIFERELOR1. DEFINITIE

2. MATERII PRIME

3. OPERATII DE PRELUCRARE PRIMARA4. TIPURI DE TAIERE5. EXEMPLEFISA DE LUCRU NR. 3

FISA DE LUCRU NR. 3PRELUCRAREA PRIMARA A TUBERCULILOR1. DEFINITIE

2. MATERII PRIME UTILIZATE

3. OPERATII DE PRELUCRARE PRIMARA4. TIPURI DE TAIERE5. EXEMPLE

REZOLVARE FISA DE LUCRU NR. 1

FISA DE LUCRU NR. 4PRELUCRAREA PRIMARA A FRUNZOASELOR1. DEFINITIE

2. MATERII PRIME

3. OPERATII DE PRELUCRARE PRIMARA4. TIPURI DE TAIERE5. EXEMPLE

FISA DE LUCRU NR. 2FISA DE LUCRU NR. 5PRELUCRAREA PRIMARA A CIUPERCILOR1. DEFINITIE

2. MATERII PRIME UTILIZATE

3. OPERATII DE PRELUCRARE PRIMARA4. TIPURI DE TAIERE5. EXEMPLE

FISA DE LUCRU NR. 2FISA DE DOCUMENTARE NR. 1PRELUCRAREA PRIMARA A RADACINOASELORPRELUCRAREA PRIMARA: reprezinta primele operatii efectuate in tehnologia culinara in vederea prelucrarii materiilor prime si a celor auxiliare.Prelucrarea primara consta in :

SORTARE: se face dupa calitate, culoare si marime.

SPALARE: o operatie de curatare umeda obligatorie, in vederea indepartarii impuritatilor (pamant, nisip, praf).

Spalarea are loc atat inainte cat si dupa curatare. CURATARE: are ca scop separarea si indepartarea partilor necomestibile, cu defecte sau fara valoare alimentara.

Se urmareste indepartarea unui strat cat mai subtire de coaja.

Este insotita de o spalare permanenta cu apa rece.

Se face prin razuire mecanica su manuala. TAIERE: se face in functie de utilizarile lor: Trecere prin razatoare in cazul ciorbelor de zarzavat, bors de ciuperci, ciorba de sfecla.

Taiere felii: in cazul ciorbelor cu tarhon, ciorbei cu legume proaspete si supei de cartofi.

Taiere in forma de triunghi: la ciorba taraneasca

Taiere cuburi la ciorba de vita, legume cu ciolan de porc si ghiveci.

Taiere bastonase la cotletul de porc

Taiere marunt la majoritatea preparatelor. INDEPARTAREA CORPURILOR STAINE SI A PARTILOR ALTERATE SI NECOMESTIBILETIPURI DE TAIERE A RADACINOSELOR TAIEREA LEGUMELOR TARANESTE (PAYSANNE)

Presupune taierea in bucati egale, triunghiular, rotund.

Se taie morcovul in jumatati pe lungime si se taie fiecare jumatate in doua pe lungime.

Se taie in felii subtiri cu o grosime de 1 mm.

TAIEREA CUBULETELOR MACEDOINE (cubulete cu latura de 0.5 cm)

Se taie in 3 bucati pe lungime.

Se taie bucatile rezultate in feli de 0.5 cm grosime

Se taie feliile in fasii de 0.5 cm

In cele din urma se taie bastoanele in feli de 0.5 cm grosime

TAIEREA CUBULETELOR BRUNOISE (cubulete cu latura de 0.2 0.3 cm)

Se taie in 3 bucati pe lungime.

Se taie fiecare bucate in 3 felii pe lungime Se taie bastonase in cuburi de 0.2 cm / 0.2 cm

TAIEREA JULIENNE (fideluta)

Presupune o taiere foarte fina ca fideaua, gen bete de chibrit.

Se taie legumele in bucati de 5-6 cm lungime.

Se taie sectiuni pe cel putin 3 parti, astfel incat sa obtinem forma unui cub sau a unui dreprunghi.

Apoi se taie in fasii de 1 mm grosime

Se taie fiecare in benzi de 1 mm.

FISA DE DOCUMENTARE NR. 2PRELUCRAREA PRIMARA A BULBIFERELORPRELUCRAREA PRIMARA: reprezinta primele operatii efectuate in tehnologia culinara in vederea prelucrarii materiilor prime si a celor auxiliare.

Prelucrarea primara consta in :

SORTARE: se face dupa calitate, culoare si marime.

CURATARE USCATA: are ca scop separarea si indepartarea partilor necomestibile, cu defecte sau fara valoare alimentara.

Se urmareste detasarea foilor exterioare.

Este insotita de o spalare permanenta cu apa rece. SPALARE: o operatie de curatare umeda obligatorie, in vederea indepartarii impuritatilor. TAIERE: se face in functie de utilizarile lor: Taierea solzisori Taierea cepei cubulete.TIPURI DE TAIERE A BULBIFERELOR TAIEREA CEPEI SOLZISORI Se curata ceapa

Se taie in jumatate pe verticala

Se taie capetele usor oblic

Se taie ceapa in directia inaltimii in felii cu grosime de 1-3 mm in functie de destinatie

TAIEREA CEPEI CUBULETE Se taie ceapa in directia verticala pentru a obtine doua jumatati Se intoarce ceapa cu tija spre mana stanga si se taie fasii fara a le detasa complet

Apoi se taie ceapa in jumatate pe orizontala

Se taie ceapa treptat pe verticala pentru a obtine cuburi mici.

TAIEREA CEPEI JULIENNE

Presupune o taiere foarte fina ca fideaua.

Apoi se taie in fasii de 1 mm grosime

TAIEREA CEPEI RONDELE

Presupune o taiere foarte fina.

Apoi se taie rondele dupa indepartarea celor doua capete.

FISA DE DOCUMENTARE NR. 3PRELUCRAREA PRIMARA A TUBERCULILORPRELUCRAREA PRIMARA: reprezinta primele operatii efectuate in tehnologia culinara in vederea prelucrarii materiilor prime si a celor auxiliare.

Prelucrarea primara consta in :

SORTARE: se face dupa calitate, culoare si marime.

SPALARE: o operatie de curatare umeda obligatorie, in vederea indepartarii impuritatilor (pamant, nisip, praf).

Spalarea are loc atat inainte cat si dupa curatare.

CURATARE: are ca scop separarea si indepartarea partilor necomestibile, cu defecte sau fara valoare alimentara.

Se urmareste indepartarea unui strat cat mai subtire de coaja.

Este insotita de o spalare permanenta cu apa rece.

TAIERE: se face in functie de utilizarile lor: Cuburi

Butoiase

Pai

Rondele

Bare

Sfere

Sferturi

Chips

TIPURI DE TAIERE A TUBERCULILOR TAIEREA CARTOFILOR TARANESTE (PAYSANNE)

Se taie cartoful in batoane de 1.5 cm grosime

Apoi in feliute de 1 mm grosime

TAIEREA CARTOFILOR CUBURI

TAIEREA CARTOFILOR PAI

TAIEREA CARTOFILOR RONDELE

TAIEREA CARTOFILOR SFERTURI

TAIEREA CARTOFILOR CHIPS

FISA DE DOCUMENTARE NR. 4PRELUCRAREA PRIMARA A FRUNZOASELORPRELUCRAREA PRIMARA: reprezinta primele operatii efectuate in tehnologia culinara in vederea prelucrarii materiilor prime si a celor auxiliare.

Prelucrarea primara consta in :

SORTARE: se face dupa calitate, culoare si marime.

CURATARE: are ca scop separarea si indepartarea partilor necomestibile, cu defecte sau fara valoare alimentara. SPALARE: o operatie de curatare umeda obligatorie, in vederea indepartarii impuritatilor (pamant, nisip, praf).

Spalarea are loc atat inainte cat si dupa curatare.

Necesita o spalare intensa si trebuie supusa unor spalari succesive

TAIERE: se face in functie de utilizarile lor: Marunt

Fire subtiri sau mai mari

TIPURI DE TAIERE A FRUNZOASELOR CHIFFONADE (ifonad)

aceast tehnic, se refer la tierea fin a frunzoaselor (salata verde, spanacul, etc.)

TOCARE MARUNTA

aceast tehnic se utilizeaza mai rar in cazul frunzoaselor

FISA DE DOCUMENTARE NR. 5PRELUCRAREA PRIMARA A CIUPERCILORPRELUCRAREA PRIMARA: reprezinta primele operatii efectuate in tehnologia culinara in vederea prelucrarii materiilor prime si a celor auxiliare.

Prelucrarea primara consta in :

SORTARE: se face dupa calitate, culoare si marime.

SPALARE: o operatie de curatare umeda obligatorie, in vederea indepartarii impuritatilor (pamant, nisip, praf).

Spalarea are loc atat inainte cat si dupa curatare.

Necesita o spalare intensa

Sunt supuse unor spalari succesive

CURATARE: are ca scop separarea si indepartarea partilor necomestibile, cu defecte sau fara valoare alimentara.

Are loc indepartarea pielitei de pe suprafata palariei. (nu este obligatoriu). TAIERE: se face in functie de utilizarile lor: Lame

Cuburi

Felii rotunde

TAIEREA CIUPERCILOR Se spala ciupercile chiar inainte de taiere in ultimul moment pentru a evita innegrirea. Se taie piciorul la acelasi nivel cu palaria ciupercii

Se taie in 4 ciupercile mici si 6 sau 8 cele mari

Se taie in jumatate pe verticala

Se taie ciuperca in directia inaltimii in felii cu grosimea de 1-3 mm in functie de destinatie.

TUBERCULE

FRUNZOASE

BULBIFERE

RADACINOASE

CURATARE

SPALARE CU APA RECE

SORTARE

LEGUME

Prin razuire

Detasarea foilor externe

Indepartarea frunzelor vestede

Razuire mecanica

TAIERE

Radacinoase

Bulbifere

Tubercule

Frunzoase

Fructoase

Ciuperci

Conopida

Butoiase

Rondele

Cubulete

Bare

Julienn

Felii subtiri

Marunt

Inele

Pestisori

Felii

Cuburi

Butoiase

Pai

Rondele

Bare

Sfere

Sferturi

Chips

Marunt

Fire subtiri sau mai mari

Rondele Felii subtiri

Sferturi

Lame

Cuburi

Felii rotunde

Buchetele