proiect de lectie

19
PROIECT DIDACTIC UNITATEA DE INVATAMANT: SCOALA CU CLS.I-VIII, UNIREA, jud. CALARASI DATA: 24 NOIEMBRIE 2010 CLASA : a II-a PROPUNATOR: înv DUMITRACHE GEORGETA ARIA CURRICULARA: Limbă şi comunicare DISCIPLINA: Limba şi literatura română UNITATEA DE INVATARE: SUBIECTUL LECTIEI:COMUNICAREA ORALA TIPUL ACTIVITAII: FORMARE DE PRICEPERI SI DEPRINDERI SCOPUL ACTIVITATII: Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului oral; Dezvoltarea capacitatii de exprimare orala; Dezvoltarea unor atitudini pozitive fata de sine si fata de altii; OBIECTIVE OPERATIONALE: O1 : - să comunice oral (monologat sau dialogat) utilizând adecvat regulile şi strategiile specifice;

Upload: andrei-popescu

Post on 14-Nov-2015

213 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

limba si comunicare

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE INVATAMANT: SCOALA CU CLS.I-VIII, UNIREA, jud. CALARASI

DATA: 24 NOIEMBRIE 2010CLASA : a II-a

PROPUNATOR: nv DUMITRACHE GEORGETA

ARIA CURRICULARA: Limb i comunicare

DISCIPLINA: Limba i literatura romn

UNITATEA DE INVATARE:SUBIECTUL LECTIEI:COMUNICAREA ORALA TIPUL ACTIVITAII: FORMARE DE PRICEPERI SI DEPRINDERISCOPUL ACTIVITATII: Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului oral;

Dezvoltarea capacitatii de exprimare orala; Dezvoltarea unor atitudini pozitive fata de sine si fata de altii;

OBIECTIVE OPERATIONALE:O1 : - s comunice oral (monologat sau dialogat) utiliznd adecvat regulile i strategiile specifice;O2 : - s si adapteze vorbirea in functie de situatia de comunicare si partenerul de dialog;O3 : - s si prezinte argumentativ opinia despre o carte/revista prezentand-o in fata clasei; 04: -s precizeze regulile de construire a unui dialog oral;05 : -sa identifice informatiile dintr-o ghicitoare dand un raspuns corect;

06: -sa foloseasca proverbele in comunicare;07: -sa participe cu interes la lectie;RESURSE :

a) procedurale:

Conversaia Brainstormingul Ciorchinele Jocul didactic

Explicatia

Observatia b) materiale : Revista clasei, carti de povesti,prezentatre PPT cu diverse situatii de comunicare dialogata,Carti facute de elevi, portofolii cu ghicitori, proverbe, carioca, diplome, fise de lucru;c) informaionale : M.E.C. Programa colar pentru clasele I i a II-a, Editura Didactic Press S.R.L., Bucureti, 2004

Metodica studierii limbii romne nvmnt primar, Adalmina Ungureanu, Ed. ASS, 2003

Lecturi literare pentru clasa a II-a, Ed. Porile Orientului, Iai, 2002

Didactica limbii si literaturii romaneFlorentina Samihaian, Mariana Norel,MEC, PIR,2005 Proiectare i evaluare didactic n nvmntul primar Editura Procion, Bucureti 1997

FORME DE ORGANIZARE : frontal, individual, pe grupe, pe echipe;

Desfurarea leciei

Secvenele lecieiObi-ective operaio

naleDetalierea coninuturilorRESURSE

Evaluare

ProceduraleDe or-ganizareMateri-ale

1. Moment organizatoric 0102 Crearea unui climat afectiv pozitiv, eficient pentru desfurarea activitii.(Elevii sunt deja asezati pe grupe) Asigurarea condiiilor necesare desfurrii lecieiconversaia

frontal

2. Captarea si orientarea ateniei/dez-ghetul0105Se intoneaza in fata clasei cu acompaniament de pe negativ un cantec specific acestei clase ce are legatura cu tema lectiei.(versuri create de invatator.)Elevii vor spune ghicitori pe tema comunicarii pe care le vor selecta din portofoliul cu ghicitori(fiecare grupa va spune cate o ghicitoare, celelalte grupe raspund pe rand.Anexa 1(ghicitori din portofoliu)conversaiaFrontal si pe grupePor-tofo-

lii cughici-toriEv. oral

aprecieri

verbale

3.Anuntarea temei si a ob.Se va face de catre invatator printr-un text in versuri creat special pentru aceasta ora. (Anexa 2)Conversatia,

frontalFisa cu

textul poeziei

4. Dirijarea nvrii i asigurarea feed-back-ului0101

02

04

07

0102

03

Elevilor le este prezentat un material PPTPrezentarea PPt prezinta in versuri si imagini adecvate create de invatator diverse situatii de comunicare orala realizate corect si incorect.

Grupele au sarcina de a observa fiecare situatie prezentata in parte, a stabili care situatie este corecta/incorecta/incompleta si a-si desemna apoi reprezentantii care vor merge pe scena amenajata in fata clasei pentru a prezenta prin joc de rol tema de comunicare sugerata de joc, completand cu replici adecvate dialogul respectiv.(Anexa 3) Jocul se incheie cu o concluzie(ANEXA 4)

Se poarta apoi o conversatie scurta cu elevii pornind de la expresiaprezentare de carte .

Conversatia va scoate in evidenta rolul unei prezentari de carte/revista si cateva reguli ce trebuie sa fie respectate intr-o astfel de prezentare.Grupele au primit o fisa ajutatoare cu un ghid de prezentare fiind atentionate sa-l citeasca timp de 2 minute.

Apoi au sarcina de a-si desemna purtatorul de cuvant care sa prezinte pe scena clasei cartea realizata in grup.Fiecare reprezentant prezinta cartea grupei.Celelalte grupe observa atent si la finalul fiecarei prezentari se fac apreciei argumentate.Apoi, se solicita elevilor care doresc, sa prezinte cartea de povesti citita in vacanta intersemestriala.

Se va atinge punctul culminant cu prezentarea revistei clasei, pe care au scos-o chiar in aceasta toamna.

Se incheie cu concluzia ca este bine sa prezentam si altora cartile citite.

Conversatia

Explicatia

Observatia

Jocul de rol

Conversatia

ExplicatiaFrontal

Pe grupe

Pe echipe

Pe grupe

si indivi

dual

Indivi-

dualCalculator, retroproiector

Carti realiza

te de elevi

Carti de povesti

Revista

Glasul trimbu-linzilorEvaluare pe grupe, pe perechi si individuala

Evaluare

orala

individuala

si pe grupe

5. Retenia i transferulcunostintelor

0104

06

07

Se va alcatui ciorchinele avand in centru ideea COMUNICAREA ORALA

Se discuta fisele cu toata clasa si se trage concluzia

ca oamenii nu s-ar putea intelege fara o buna comunicare orala.

Li se cere sa intareasca aceasta idee prin enun-

tarea unor proverbe legate de comunicare.

Exerciiul

conversaia

explicatiaPe

grupe

Frontal

Fise

Evaluare

orala

pe grupe;

Se fac

aprecieri verbale

6.Incheierea activitatii

Elevii sunt solicitati sa-si autoevalueze activitatea.

Apoi va face invatatorul aprecieri individuale, pe grupe si pentru echipele care au efectuat jocul de rol, dar i generale; la final si se acorda diplome.

Conversatia

frontal

Evaluare/Autoeva-luare orala;

acordare de diplome ind. si pe echipe, grupe.

ANEXA 1 GHICITORI DESPRE COMUNICARE CREATE DE INVATATOR. Daca iti transmite Daca-l strigi pe Ionel, Prin clara comunicare Sa vina la joc si el Niste mesaje folositoare, Si scrii propozitia Ce-o fi, cum s-o numi oare? Ce semn de punctuatie (emitator/vorbitor) Vei intrebuinta? Este o comunicare Dar cand faci o constatareScrisa cu litera mare Sau enunti cu interes,In orice imprejurare. Vei cauta si aiciE formata din cuvinte, Semnul potrivit, l-ai gasit?Cate vrei, de mai tii minte,

Are intonatie si e...

(Propozitie)

De-l privesti in fata Exista un vorbitorPe un emitator Sau emitatorAsultand-l cu atentie, Dar si un ascultator Te numesti... Ce se vrea si receptor.(Ascultator) Intre ei pe un canal

Vine mesajul oral Spune, dupa un salut Te-nsotesc la o plimbare Care-i semnul potrivit? De ghicesti ce-i....(comunicare) ANEXA 3 TEXTUL JOCULETULUI DE PE PPT( PPT-UL ESTE PUBLICAT PE DIDACTIC)Pana s-ajunga la scoala,Ionel s-a accidentat.A mers frumusel la doctor,

Fiindca trebuia pansat.

-Buna ziua, domnule doctor,

Va rog sa ma ajutati!

M-am ranit, ma doare rau,

Va rog sa nu ma lasati!

Doctorul analizeaza

Rana si-l panseaza-ndata.

-Gata, poti merge la scoala,

Mana ta, acum e gata.

-Multumesc, ce bun sunteti!

O sa plec, ma cam grabesc,

De la scoala sa nu-ntarzii!-Buna ziua si ai grija,

Sa nu te loveasca pustii!

Orele s-au ncheiat

El spre cas a plecat.

Nici nu intr bine-n cas:

Mam, ce avem la mas?

C foamea tare m-apas.Pentru c s-a-mbolnvit,De la coal a lipsiti-acum o sun pe Ema:-Alo, Ema?Spune-mi tema!

Tema cnd i-a terminat,

S se joace a plecat

Cu prietenii de la bloc:

-Facei loc! Facei loc!

Vreau i eu ca s m joc!

Vrnd s fie gospodar,

Se duce la aprozar

i vnztoarei i cere:

-Vreau un kilogram de mere!Si de restul, dati-mi pere!ANEXA 2 PREZENTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR La inceputul unitatii de nvatare

(Cand am vorbit despre nevoia de comunicare)

Voi ati promis ca o sa invatati

Sa fiti buni vorbitori si c- o sa-mi demonstrati

Cat de frumos veti reusi, sa comunicati!

Eu v-am creazut, asa ca-ntotdeauna

Si cu incredere am asteptat,

Sa vina vremea cand voi veti fi in stare

Sa-mi demonstrati tot ce ati invatat!

Si ca sa nu lungim momentul asteptarii

De comun acord am hotarat saptamana trecuta

Sa-organizam un festivalal comunicarii!

Fiindca pentru noi momentul, e asa de important

Ca la orice festival, multa lume-am invitat!

Cu atat mai mult cu cat, festivalul nostru este

Un festival al copiilor,vrem sa fie de poveste!La sfarsit vrem sa se vada

Daca noi am comunicatIn situatiile date

Asa cum ar fiindicat!

Daca nu, bai n-o sa fie,

Noi o sa ne indreptam

Si-un simpozion la anul

O sa mai organizam.Pentru ca, neaparat,

Trebuie sa ne corectam!

Si in practica, oricand,

Sa vorbim cum se cuvine

Fiindca vorba dulce , stim

Poate aduce numai bine!Tema noastra, bunaoara

E-comunicarea orala!ANEXA 4 -CONCLUZIA

Nu uita!

Cu oricine ai vorbi,

Fie-aduli, fie copii,

Nu uita s dai binee,

C e semn de politee!

Nu uita s mulumeti,

Cnd ceva n dar primeti!

Cnd ceri, spui te rog frumos

C aa-i cuviincios!

i nu uita niciodat:

Vorba bun nu e n van!

Ea-i aduce ca rsplat

Alt vorb bun-n dar.