proiect de lectie

11
Proiect de lectie Aria curriculară : Matematică și științe Disciplina : Matematică Unitatea de învațare : Adunarea și scăderea numerelor naturale de la 0 la 1000 Subiectul : Adunarea și scăderea numerelor naturale de la 0 la 1000 cu trecere peste ordin Tipul lecției : recapitulare și sistematizare a cunostințelor Obiectivul fundamental: consolidarea deprinderilor de a efectua operații de adunare și scădere cu trecere peste ordin în concentrul 0- 1000 Obiective operaționale: O1 - verbalizeze terminologia specifică operațiilor matematice învățate; O2 - să afle numerele necunoscute aplicând algoritmul de calcul corect; O3 - să rezolve probleme, utilizând planul de rezolvare O4 - să rezolve corect, fișa de muncă primită O5- Strategii didactice:

Upload: ioana-maria-oros

Post on 07-Nov-2015

5 views

Category:

Documents


3 download

DESCRIPTION

plan de lectie matematica

TRANSCRIPT

Proiect de lectieAria curricular: Matematic i tiineDisciplina :MatematicUnitatea de nvaare :Adunarea i scderea numerelor naturale de la 0 la 1000Subiectul :Adunarea i scderea numerelor naturale de la 0 la 1000 cu trecere peste ordinTipul leciei :recapitulare i sistematizare a cunostinelorObiectivul fundamental:consolidarea deprinderilor de a efectua operaii de adunare i scdere cu trecere peste ordin n concentrul 0- 1000Obiective operaionale:O1 - s verbalizeze terminologia specific operaiilor matematice nvate;O2 - s afle numerele necunoscute aplicnd algoritmul de calcul corect;O3 - s rezolve probleme, utiliznd planul de rezolvareO4 - s rezolve corect, fia de munc primit O5-

Strategii didactice:- sistemul metodologic: explicaia, exerciiul, conversaia, problematizarea, observarea, expunerea, modelarea, algoritmul, povestirea-sistemul mijloacelor de nvmnt: fie, plane-form de organizare a activitii elevilor: frontal, individual, pe grupeBibliografie:V.Priala, D.Priala -Manual de matematic,ed.SigmaCulegere de matematic - ed ErcPressCurriculum Naional

Etapele lecieiOb. OperActivitatea nvtoarei

Activitatea elevilorStrategii didacticeEvaluare

1.Momentul organizatoricAsigur condiiile optime pentru buna desfurare a leciei: aerisirea slii de clas, pregtirea materialului didactic i stabilirea linitii; Se pregtesc pentru nceperea orei de matematic

2. Verificarea temei pentru acas.Corectez temele elevilor.Verific temele pentru acas cantitativ i calitativ.Exerciiul

3.Trezirea interesului elevilorn ce anotimp suntem?Eu am aflat cine a adus primavra . Voi stii?Am aflat ct de greu i-a fost ghiocelului s aduc primvara anul acesta. Voi vrei s aflai?PrimvaraGhiocelulConversaia

4.Comunicarea obiectivelor operaionaleSe enun subiectul leciei i cteva din obiectivele operaionale.Expunerea

5.Dirijarea nvriiO1O2O3Se spune ca Primavra era prizonier n castelul Iernii. Ghiocelul a pornit s o elibereze. Drumul a fost lung, dar ntr-o bun zi a ajuns la poarta castelului. nsa aici era un balaur. S-a speriat tare Ghiocelul, dar apropiindu-se a vzut c era doar un pui de balaur. Acesta era necjit c nu tia s i fac tema la matematic i i-a spus Ghiocelului c l las s intre n castel dac l ajut la tem. El avea de rspuns la mai multe ntrebri.Dupce a intrat n castel, Ghiocelul a ajuns n camera Fulgului de nea. Pentru a putea iei din aceast camer el trebuie s rezolve urmtorul exerciiu:

Fulgul de nea i-a dat voie Ghiocelului s intre n urmtoarea camer: cea a Omului de zapad. Acesta l supune unui nou test.Dinsumanumerelor546i 284scdei diferena numerelor 874 i761.Dup ce Ghiocelul trece i de acest test, Omul de Zapada l atenioneaz c n urmtoarea camer este Viscolul i c acesta este foarte suprat.ntrebnd Viscolul de ce e suparat, acesta i rspunde c orict ar sufla nu poate s dea nite nori obraznici care s-au aezat pe nite numere. Ghiocelul i promite c o sa afle ce numere sunt ascunse sub nori.Viscolul, fericit, l las pe Ghiocel s treac n urmtoarea camer. n mijlocul ei era un cufr ncuiat. Lng cufr erau 2 chei. Pentru a afla care cheie este buna el trebuie s rezolve urmtorul exercitiu.587-491+286= 482F948-375+335= 908AGhiocelul ia cheia potrivit, deschide cufrul i acolo gsete un bilet." Primvara este nchis n turnul cel mai nalt al castelului. Trebuie s te pregteti s parcurgi o distan destul de lung pn la ea. Vei avea de facut 156 de pai pn la scri , apoi cu 27 de pai mai puin pe scri. Ci pai faci pn ajungi la prinesa Primvara?Dup ce Ghiocelul i-a calculat distana pe care trebuie s o parcurg, a pornit voinicete spre turnul cel mai nalt al castelului unde a gsit-o pe Primvara.Rspund oral la ntrebrile:- Cum se numesc numerele care se adun?- Cum se numete rezultatul adunrii?- Cum se numete numrul din care scdem?-Cum se numete al doilea termen al scderii?- Cum se numete rezultatul scderii?- Cum aflm un nr. "cu atta mai mic"?-Prin ce operatie "mrim un numr"?-300+200=20+30=900 -600=250 -200=400+200-550=Mrii nr. 300 cu 400Aflai nr. cu 50 mai mic dect 650.1. 462+175=537537+48=685685 -259=426426 -285=1412.suma 546+284=830diferena 874 -761=111830 -111=719

452+= 891-548 =276854 -= 548=96+286= 382=573+335= 908.......156 de pai.....cu 27 de pai mai puini pe scari..... Cti pai face pn ajunge la printes?Rezolvare:Aflm ci pai face pe scri.156-27=129(pai)Aflm ci pai face pn ajunge la printes.156+129=285(pai)R: Face 285 de paiPovestireaProblematizareaExerciiulExerciiulAlgoritmulProblematizareaFormativ

6.Obinerea performanei.Dar , pe cnd s ias din castel, Iarna le-a pus un nou obstacol n cale.Compune o problem, folosind datele urmtoare (lucrai pe grupe)+251+156=Modelarea

7.Realizareafeed-back-uluiDrept rsplat pentru c a fost eliberat, primvara ne-a trimis o fi atractiv.Elevii primesc o fi de lucru, pe care vor trebui s coloreze conform indicaiilor.Colorarea se termin acas.

ANEXA 1

Nume....................................FiaCalculai, apoi completai tabelul de mai jos cu literele corespunztoare numerelor date. Citii cuvntul obinut!V O E S P T456+589+357+957- 460-200- 251209268549 24318921779870762540811625

poveste