proiect de lectie

2
Proiect de activitate didactica DISCIPLINA: Activitati de socializare TEMA: Activitati de socializare SUBIECTUL: „Mijloace de transport” CLASA: DATA: ORA: TIP LECTIE: mixta MATERIALE DIDACTICE: Planse cu mijloace de transport, jucarii de reprezinta mijloace d transport, planse cu ariile de circulatie, jetoane cu imagini METODE DIDACTICE: Conversatia, explicatia, exercitiul, jocul didactic, analiza, de MODURI DE ORGANIZARE: Frontal, individual OBIECTIVE CADRU: 1. Formarea si dezvoltarea comunicarii verbale in mediul social si natural mijloa ". Cunoasterea denumirilor si #ormarea deprinderilor de comunicare verbala in mediul so mijloace de transport! OBIECTIVE OPERATIONALE: 1. $a recunoasca mijloacele de transport prezentate de pro#esor masina, tramvai, ". $a denumeasca corect cele cinci mijloace de transport prezentate %. $a asocieze corect mijlocul de transport scris pe jeton cu imaginea lui &. $a asocieze corect mijloacele de transport cu aria de circulatie speci#ica '. $a recunoasca mijlocul de transport desenat pe jeton intre jucariile de pe masa OBIECTIVE SPECIFICE: 1. (ezvoltarea interesului si a motivatiei ptr limbajul verbal ". (ezvoltarea capacitatii de labiolecturare %. (ezvoltarea auzului #onematic

Upload: roman-madalina

Post on 04-Nov-2015

220 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

pt invatamant special

TRANSCRIPT

Proiect de activitate didacticaDISCIPLINA: Activitati de socializare

TEMA: Activitati de socializare

SUBIECTUL: Mijloace de transport

CLASA:

DATA:

ORA:

TIP LECTIE: mixta

MATERIALE DIDACTICE: Planse cu mijloace de transport, jucarii de reprezinta mijloace de transport, planse cu ariile de circulatie, jetoane cu imagini

METODE DIDACTICE: Conversatia, explicatia, exercitiul, jocul didactic, analiza, demonstratiaMODURI DE ORGANIZARE: Frontal, individualOBIECTIVE CADRU:

1. Formarea si dezvoltarea comunicarii verbale in mediul social si natural (mijloace de transport)2. Cunoasterea denumirilor si formarea deprinderilor de comunicare verbala in mediul social (mijloace de transport)

OBIECTIVE OPERATIONALE:

1. Sa recunoasca mijloacele de transport prezentate de profesor (masina, tramvai, avion, vapor, tren)

2. Sa denumeasca corect cele cinci mijloace de transport prezentate3. Sa asocieze corect mijlocul de transport scris pe jeton cu imaginea lui4. Sa asocieze corect mijloacele de transport cu aria de circulatie specifica5. Sa recunoasca mijlocul de transport desenat pe jeton intre jucariile de pe masaOBIECTIVE SPECIFICE:

1. Dezvoltarea interesului si a motivatiei ptr limbajul verbal

2. Dezvoltarea capacitatii de labiolecturare

3. Dezvoltarea auzului fonematic

ETAPEACTIVITATE

CONTINUTUL ACTIVITATIIOB.METODEMATE

RIALMOD ORG.OBS

1. Moment organizatoricSe pregatesc toate materialele necesare. Se executa exercitiile respiratorii si de antrenare a mobilitatii organelor fonatoareExercitiul Frontal

2. Captarea atenteiSe prezinta elevilor o scurta povestire despre 2 prieteni care locuiesc in tari diferite. Ei doresc sa se intalneasca si unul pleaca spre casa celuilalt. Ptr a ajunge cat mai repede el trebuie sa foloseasca mai multe mijloace de transport. Prima data merge cu masina la gara, apoi ia trenul, apoi trebuie sa mearga cu vaporul, ia avionul iar cand ajunge in orasul prietenului lui merge cu tramvaiul pana la el acasa.Conversatia Frontal

3. Anuntarea temeiAstazi ne vom aduce aminte cum se numesc aceste mijloace de transport cu care a calatorit prietenul baiatului din poveste si vom vedea pe unde circula aceste mijloacele de transport.ConversatiaFrontal

4. Desfasurarea activitatiiSe prezinta plansa cu mijloacele de transport. Elevii vor citi denumirea in cor, apoi 2-3 elevi vor citi individual.

Se desprind denumirile de pe panou si se aseaza cu fata in jos pe masa. Cate un elev vine, alege un cartonas, citeste denumirea si o aseaza in dreptul mijlocului de transport potrivit de pe panou.

Cu ajutorul intrebarilor se stabileste aria de circulatie ptr mijloacele de transport prezentate. Voi stiti pe unde merge masina? (pe sosea) Un elev vine, alege plansa cu soseaua si o aseaza pe panou alaturi de mijlocul de transport corespunzator. Asemanator se procedeaza si ptr celelalte mijloace de transport. Se insista pe pronuntarea corecta a cuvintelor reprezentand mijloacele de transport. Se insista pe exprimarea in limbaj gestual si pe cat posibil verbala a ariilor de circulatie.

Se introduce jocul cartonasul calator

Varianta 1 Potriveste imaginea cu jucaria: pe o masa se aseaza jucarii reprezentand mijloacele de transport invatate.

Separat profesorul va avea jetoane cu aceste mijloace de transport. Se va da un jeton elevului din prima banca, el trebuie sa transmita mai departe colegului din dreapta lui. La semnal elevul la care sa oprit jetonul va denumi mijlocul de transport si il va aseza in dreptul jucariei corespunzatoare de pe masa. Copiii vor fi apreciati ptr raspunsul corect si recompensati.

Varianta 2 Se impart elevilor plicuri care contin cate un mijloc de transport. Se alege un elev, acesta alege mijlocul de transport, arata jucaria apoi aseaza imaginea pe aria de circulatie corespunzatoare. Ptr raspuns corect elevii vor fi recompensati cu buline.O1

O2

O3

O4

O5

O4Conversatia

Explicatia

Exercitiul Conversatia

Jocul didactic si demonstratia

Jocul didactic si demonstratia

Jocul didactic si demonstratiaPanou cu mijloacele de transportPlanse cu ariile de circulatie

Jetoane cu imaginea mijloacelor de transport

Jetoane cu imaginea mijloacelor de transportImagini cu mijloace de transportJucarii

Planse cu ariile de circulatie

Frontal

Frontal

Individual

Individual

5. Evaluarea performanteiSe impart elevilor fise de lucru individuale si diferentiate. Pe fise vor fi desenate mijloacele de transport. Sarcina elevilor este de a completa cu cuvinte potrivite spatiile libere. Elevii vor fi recompensati cu note ptr prestatia din ora respectivaO4Munca independenta

AnalizaFise de lucru

Individual