proiect de lectie

Upload: nicoleta-enache

Post on 16-Oct-2015

17 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Proiect de lectieScoala Nr.205 Bucuresti

Data:24.02.2012Clasa: a-II-aInvatatoare: Enache NicoletaAria Curriculara: Matematica si StiinteObiectul de studiu:MatematicaTema:Adunarea si scaderea numerelor naturale de la 0 la 100 cu trecere peste ordinSubtema:Exercitii aplicative de adunare si scadere cu trecere peste ordinTipul lectiei: Recapitulare si sistematizare

Obiective:

Pe parcursul si la sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili sa :

O1:Sa calculeze corect exercitii de adunare si scadere a numerelor naturale cu trecere peste ordin,in conditiile in care au fost lucrate la clasa exercitii asemanatoare.Obiectivul este realizat daca fiecare elev rezolva corect cel putin 4 exercitii.

O2:Sa efectueze proba adunarii prin scadere si a scaderii prin adunare,in conditiile in care le-au fost aratate si exemplificate in exercitii cele doua metode de efectuare a probei.Obiectivul este realizat daca fiecare elev efectueaza corect cel putin doua exercitii prin ambele probe.

O3:Sa afle termenul necunoscut dintr-o relatie matematica,in conditiile in care le-au fost explicati pasi care trebuiesc parcursi in rezolvarea exercitiilor de acest tip .Obiectivul este realizat daca fiecare elev afla corect termenul necunoscut din cel putin doua exercitii.

Resursele si managementul timpului:

Resurse materiale: fise de lucru,planse.Resurse de timp: o ora de curs-45 minuteResurse procedurale:conversatia,explicatia,exercitiul,problematizarea,munca independenta , munca in perechi.

Bibliografie:-Manualul de matematica- Culegere de exercitii si probleme de matematica-Natalia Burcea-Rotaru,Maria Dimulescu,Ed.Erc Press Educativ,Bucuresti ,2004

Momentele lectieiOb.RefContinuturiResurse:Met.ProcedeeForme de organizare.Evaluare

1.Moment organizatoric

2.Verificarea temei

3.Captarea atentiei

4.Anuntarea temei si enuntarea unor obiective

5.Dirijarea invatarii

6.Obtinerea performantelor si asigurarea feed-back-ului

7.Asigurarea retentiei si a transferului.

O1

O2

O3

O1O2O3Se creeaza conditiile necesare desfasurarii lectiei.

Se verifica cantitativ si calitativ(selectiv)

Problema:Ghicitoare :Cate fructe?

Intr-un cos radeau la soare/Noua mere ionatane,Trei gutui si cu opt pere./Cate fructe sunt,mai vere?

-Sunt anuntati elevii ca pe parcursul orei vor efectua exercitii de adunare si scadere cu numere naturale de la 0 la 100 cu trecere peste ordin.-Se explica unele obiective pe intelesul elevilor.-Se scriu la tabla si in caiete data si titlul.

1.Exercitiide calcul in scris:

35+27=? 52-35=? 58+32=? 74-16=?

2.Efectueaza,apoi verifica:

46+38=? 85-37=?Proba Proba(prin scadere) (prin adunare)

3.Afla termenul necunoscut:a +18=52 72-a=45a= a=a=? a=?

Joc:Pe o plansa se va afla un balon.Clasa este impartita pe echipe de cate 3 elevi.Fiecare echipa primeste cate o floricica pe care se gaseste 7 sarcini de lucru.Elevii au de rezolvat ,pe rand,fiecare sarcina de lucru.Se evalueaza secvential si pentru fiecare raspuns corect echipa primeste o floricica colorata.Castiga echipa care,la sfarsitul celor 7 sarcini de lucru,a strans cel mai multe floricele (acestea se vor lipi pe balon).

Elevii primesc cate o fisa de lucru individuala.Vor socoti,apoi vor colora respectand regulile.In functie de timp se poate continua acasa ca tema.Tema pentru acasa:se noteaza si se dau explicatii.

Frontal

Frontal

Explicatia

ExplicatiaExercitiul

Activitate independentaExercitiul

Activitate independentaExercitiul

Jocul didactic

Observarea dirijata

Munca in perechi

Exercitiul

Explicatia

Autoevaluare

Observarea atentiei elevilor

Gasesc solutii corecteFrontal

Fisa de lucru

Efectueaza corect proba

Frontal

Gasesc corect termenul necunoscut

Rezolva exercitiile/problemele de pe fulgul de neaAprecieri verbale asupra colaborarii intre colegi.

IndividualaFisa de lucru

Se acorda calificative.