proiect de lectie

14
Şcoala de aplicaţie:Şcoala Superioară Comercială „Nicolae Kretzulescu” Studenţi practicanţi: Chivu Raluca si Ilie Andreea Modulul: Calitatea produselor şi serviciilor Profesor îndrumător: Jaber Mocanu Manuela Clasa: a IX-a F Data:02.02.2015 PROIECT DIDACTIC Unitatea de învăţare: Caracteristicile organoleptice ale marfurilor alimentare Subiectul lecţiei: Caracteristicile organoleptice ale produselor din legume si fructe Tipul lecţiei:Lecție mixtă Competenţe specifice vizate:Cunoaşterea caracterisrticilor organoleptice ale produselor din legume si fructe Obiective operaţionale ale lecţiei: O 1 :Elevii vor fi capabili să enumere caracteristicile legumelor si fructelor congelate. O 2 :Elevii vor fi capabili să enumere caracteristicile legumelor si fructelor deshidratate. O 3 :Elevii vor fi capabili să enumere caracteristiciile conservelor sterilizate din legume si fructe. O 4 :Elevii vor fi capabili să enumere principalele produse obtinute din legume si fructe. Locul de desfăşurare a lecţiei: Sala de clasă

Upload: cristian-ionut

Post on 03-Oct-2015

215 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

proiect pt o lectie la liceu

TRANSCRIPT

coala de aplicaie:coala Superioar Comercial Nicolae Kretzulescu Studeni practicani: Chivu Raluca si Ilie AndreeaModulul: Calitatea produselor i serviciilor Profesor ndrumtor: Jaber Mocanu ManuelaClasa: a IX-a FData:02.02.2015

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de nvare: Caracteristicile organoleptice ale marfurilor alimentareSubiectul leciei: Caracteristicile organoleptice ale produselor din legume si fructeTipul leciei:Lecie mixtCompetene specifice vizate:Cunoaterea caracterisrticilor organoleptice ale produselor din legume si fructe

Obiective operaionale ale leciei:O1:Elevii vor fi capabili s enumere caracteristicile legumelor si fructelor congelate.O2:Elevii vor fi capabili s enumere caracteristicile legumelor si fructelor deshidratate.O3:Elevii vor fi capabili s enumere caracteristiciile conservelor sterilizate din legume si fructe.O4:Elevii vor fi capabili s enumere principalele produse obtinute din legume si fructe. Locul de desfurare a leciei: Sala de clasBibliografie:Calitatea produselor i serviciilor, auxiliar curricular pentru clasa a IX-a, autori: Tnica Petre i colectivul, Editura CD Press, Bucureti, 2010

Desfurarea lecieiEVENIMENTELE INSTRUCTIONALE/etapele lectieiINDICATIVUL OBIECTIVULUI (ELOR) OPERAIONAL (E) VIZAT(E)TIMP ALOCAT fiecrei etape (minute)ACTIVITATEA PROFESORULUI (activiti i aciuni iniiate i realizate n fiecare etap a leciei)ACTIVITATEA ELEVILOR (ce vor face concret n fiecare etap)METODE, PROCEDEE DIDACTICE I MIJLOACE DE NVMNT UTILIZATE N FIECARE ETAP A LECIEIMODALITI DE EVALUARE (tipul de evaluare, metoda, instrumentul de evaluare folosit n fiecare etap a leciei)

1234567

1.Moment organizatoric

5 min- nregistrarea absenilor-Elevii numesc absenii

-Conversaie

-Oral,frontal

2.Verificarea cunotinelor dobndite anterior

-Elevii vor fi capabili s enumere tipurile de fin de gru i proprietiile acesteia;-Elevii vor fi capabili s recunoasc proprietiile finei de gru;-Elevii vor fi capabili s enumere caracteristiciile pinii;-Elevii vor fi capabili s realizeze descrierea caracteristiciilor pinii.

10 min-Profesorul le adreseaz cteva ntrebri elevilor pentru a verifica ce au retinut acestia din subiectul abordat anteriori va ntreba de cte tipuri este fina de gru i ce caracteristici prezint fiecare tip;i va ntreba n funcie de miros i gust ce particulariti prezint fina de gru;i va ntreba ce caracteristici prezint pinea i s detalieze fiecare caracteristic.

-Elevii rspund ntrebrilor adresate de profesor-Elevii cer explicatii suplimentare pentru a-si reamintii informatiile

-Dialog-Conversatii-Explicatii

-Orala

3.Anunarea titlului leciei noi

2 min-Profesorul anun titlul leciei i l scrie pe tabl: Caracteristici organoleptice ale produselor din fructe si legume (alturi de dat)

-Elevii noteaz n caiete titlul leciei noi

-Tabla-Caietele elevilor

-Oral-Scris

4.Transmiterea noului coninut20 min-Profesorul enumera principalele produse obtinute din legume si fructe (legume si fructe congelate, legume si fructe deshidratate, conserve sterilizate din legume si fructe) Profesorul enumera si descrie caracteristicile legumelor sin fructelor congelate: 1. Aspect-legume si fructe curate, de maturitate optima, forma caracteristica soiului, fara arsuri de congelare (pete)2. Culoare-specifica legumelor si fructelor congelate, fara modificari de culoare ca urmare a oxidarii pigmentilor3. Consistenta-tare, nu se admite inmuierea tesuturilor4. Gust si miros-caracteristica, fara miros de fermentat si gust acru sau amar5. Arome-caracteristice, un se admite pierderea aromei din cauza ambalarii necorespunzatoare Profesorul le prezinta elevilor o punga de legume congelate pentru a putea evidentia caracteristicile enumerate ale acestora Profesorul enumera si descrie caracteristicile legumelor si fructelor deshidratate1. Aspect-bucati de marime uiforma, curate, nelipite intre ele, fara mucegai, fara a fi putrezite2. Culoare-caracteristica, uniforma, fara inchiderea culorii (imbrunare)3. Consistenta-tare, usor elastica si friabila, la apasare sa nu se lase suc4. Gust si miros-caracteristice, placute, fara gust si miros strain5. Capacitate de rehidratare-sa reabsoarba aceeasi cantitate de apa care a fost eliminata prin uscare6. Infestare-nu se admite infestarea cu daunatori in nici un stadiu de dezvoltare Profesorul le prezinta elevilor fructe si/sau legume deshidratate pentru a putea evidentia caracteristicile enumerate ale acestora Profesorul enumera si descrie principalele caracteristici ale conservelor sterilizate din legume si fructe1. Aspectul recipientelor-curate, fara pete de rugina, fara pete de grasime, ermetic inchise, fara fisuri, scurgeri de continut, fara bombarea capacelor sau deformarea recipientelor de tabla cauzate de bombajul fizic, chimic sau microbiologic; in interios, recipientul metalic nu trebuie sa prezinte pete de sulfura si de rugica, iar pelicula de lac trebuie sa fie aderenta la cutie 2.Aspectul continutului-legumele sau fructele aflate in acelasi stadiu de maturitate, fara defecte mecanice: lovituri, zgarieturi, crapaturi, destramari, fara bucati de legume arse, fara semne de atac ale daunatorilor, fara resturi provenite de la curatarea legumelor si a fructelor: codite, pielite, seminte; fara impuritati minerale: nisip, pamant; lichid limpede, fara sedimente, la unele conserve se admite sa fie slab opalescent3.Culoarea-specifica legumelor sau fructelor, uniforma; nu se admite modificarea culorii initiale a acestora, ca urmare a unor procese fizico-chimice ce au loc in timpul sterilizarii sau pastrarii4.Gustul si mirosul-placute, specifice, apropiate de cele ale materiilor prime, bine exprimate, fara gust si miros de ars, de ranced, acru (fermentat), amar sau alte gursturi si mirosuri straine Profesorul le prezinta elevilor conserve sterilizate din legume si /sau fructe pentru a putea evidentia caracteristicile enumerate ale acestora

-Elevii ascult explicaiile;-Elevii noteaz schema n caiet.Elevii cer explicatii suplimentare daca e cazul -Explicaia-Conversaia-Dialogul-Oral-Frontal-Scris

5.Fixarea cunotiinelor

-Elevii vor fi capabili s enumere caracteristicile legumelor si fructelor congelate.-Elevii vor fi capabili s enumere caracteristicile legumelor si fructelor deshidratate.-Elevii vor fi capabili s enumere caracteristiciile conservelor sterilizate din legume si fructe.-Elevii vor fi capabili s enumere principalele produse obtinute din legume si fructe.

7 min-Profesorul le adreseaz cteva ntrebri elevilor pentru a verifica dac acetia au neles subiectul ce s-a discutat n clas:1. Care sunt principalele produse obtinute din legume si fructe?2. Care sunt principalele caracteristici ale legumelor si fructelor congelate/legumelor si fructelor deshidratate/conservelor sterilizate din legume si fructe?3. Cine poate explica cateva dintre aceste caracteristici? Elevii rspund ntrebrilor adresate de profesor.

-Dialog-Conversatii-Explicatii

-Oral

6.Asigurarea feedback-ului

Elevii vor fi capabili s rezolve corect exerciiile de pe fia de lucru.

5 min-Profesorul le d elevilor fie de lucru.

-Elevii rezolv itemii de pe fiele de lucru.

-Fiele de lucru

-Scris

7.Tem pentru acas (de portofoliu)

Elevii vor identifica si vor inventaria diferite sortimente de produse obtinute din legume si fructe, prin decuparea de imagini si crearea de colaje grupate in functie de categoria din care fac parte. 1 min -Profesorul le da elevilor tema pentru acasa i le ofer informaii suplimentare dac cer.

-Elevii noteaz tema n caiete i pun ntrebri n caz de nelmuriri.

-Caietele eleviilor

-Oral-Scris