proiect de lectie

15
Proiect de lecţie Profesor Data Ora Clasa Obiectul Limba şi literatura română Subiectul În vreme de război de I. L. Caragiale Tipul lecţiei Dobândire de cunoştinţe Competenţa generală Comprehensiunea şi interpretarea textelor; Argumentarea orală sau în scris a unor opinii în diverse situaţii de comunicare. Competenţa specifică Utilizarea corectă şi adecvată a formelor exprimării orale şi scrise în diverse situaţii de comunicare Utilizarea strategiilor de lectură în vederea înţelegerii adecvate a textelor studiate; Utilizarea tehnicilor şi strategiilor argumentative în situaţii de comunicare diverse (scrise sau orale). Interpretarea textelor studiate prin prisma propriilor valori şi a propriei experienţe de lectură; Obiective operaţionale cognitive afective O1: să demonstreze că În vreme de război de I. L. Caragiale este o nuvelă psihologică; O: să prezinte tema, structura şi compoziţia nuvelei ţinând cont de momentele subiectului; O3: să identifice modurile expunere din diferite fragmente; O4: să identifice cele trei planuri ale nuvelei; O5: să precizeze tipul de personaj întruchipat de protagonist; O6: să motiveze caracterul naturalist al nuvelei; Metode şi procedee conversaţia catihetică, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia, problematizarea

Upload: roiban-dana

Post on 25-Sep-2015

33 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

In vreme de razboi

TRANSCRIPT

Proiect de lecie

Profesor

Data

Ora

Clasa

Obiectul Limba i literatura romn

Subiectul n vreme de rzboi de I. L. Caragiale

Tipul lecieiDobndire de cunotine

Competena generalComprehensiunea i interpretarea textelor;Argumentarea oral sau n scris a unor opinii n diverse situaii de comunicare.

Competena specificUtilizarea corect i adecvat a formelor exprimrii orale i scrise n diverse situaii de comunicareUtilizarea strategiilor de lectur n vederea nelegerii adecvate a textelor studiate;Utilizarea tehnicilor i strategiilor argumentative n situaii de comunicare diverse (scrise sau orale).Interpretarea textelor studiate prin prisma propriilor valori i a propriei experiene de lectur;

Obiective operaionalecognitive

afectiveO1: s demonstreze c n vreme de rzboi de I. L. Caragiale este o nuvel psihologic;O: s prezinte tema, structura i compoziia nuvelei innd cont de momentele subiectului;O3: s identifice modurile expunere din diferite fragmente;O4: s identifice cele trei planuri ale nuvelei;O5: s precizeze tipul de personaj ntruchipat de protagonist;O6: s motiveze caracterul naturalist al nuvelei;

Metode i procedeeconversaia catihetic, explicaia, exerciiul, demonstraia, problematizarea

Mijloace de nvmntfie de lucru, plane, carioci, fie de lectur

Momentele lecieiOb. OpConinutul lecieiStrategii didacticeMetode, mijloace, procedeeTipul INV.

Org.nv I G CEvaluare

1. Organizarea clasei

C1: Salutul, efectuarea prezenei, controlul temei-conversaia, explicaiaAsigurarea climatului de lucru; verificarea temei avute pentru acas, discutarea ei (ca tem elevii au avut)RECEPTIVDIRIJAT

2. Evaluare curent

C2: Reactualizarea cunotinelor despre curentul literar numit realism i despre nuvel ca specie a genului epic

-conversaia catihetic, explicaia, demonstraia- Ce am avut de pregtit pentru astzi? (Am avut de nvat despre curentul literar numit realism)-Ce este realismul? (n sens larg, realismul nseamn reprezentarea veridic a realitii, opus idealizrii i fanteziei)- Care este principiul de baz al realismului? (Reflectarea realitii n datele ei eseniale, obiective, caracteristice)- Care sunt trsturile realismului?Trsturi:-Obiectivitatea i tendina de reprezentare ct mai veridic a realitii- Atenia scriitorilor este ndreptat ctre viaa social, urmrind adesea critic influena acesteia asupra individului.-Realitii i concentreaz observaia asupra tipurilor umane caracteristice pentru societatea vremii, fr s ignore dominantele de caracter.- Observarea social i psihologic a vieii sociale i reprezentarea acesteia se fac potrivit metodelor tiinei. Astfel, se observ o atenie acordat amnuntelor, pagini ntregi find consacrate descrierilor minuioase: strzi, cartiere, interioare, vestimentaie, trsturile personajelor etc.-Cum este stilul scriitorilor realiti? (Este caracterizat de precizie i sobrietate)- Care sunt speciile literare aparinnd genului epic cultivate n cadrul realismului? (Romanul schia i nuvela)- Reprezentani ai realismului n literatura romn. (Nicolae Filimon, Ion Creang, Ioan Slavici, Liviu Rebreanu, George Clinescu, Marin Preda)- Ce este nuvela? (Este specia genului epic n proz cu un singur fir narativ, urmrind un conflict unic, concentrat; personajele nu sunt numeroase, fiind caracterizate succint, n funcie de contribuia lor la desfurarea aciunii, accentul fiind pus mai mult pe definirea personajului dect pe aciune.)- Ce tipuri de nuvele cunoatei? (Nuvele istoric, psihologice, fantastice, filozofice)- Dar dup curentele literare n care se nscriu? (renascentiste, romantice, realiste)- Care sunt trsturile nuvelei? Trsturi: dimensiune variabil, mai mare dect povestirea i mai redus dect romanul; construcie epic riguroas; un singur fir narativ; subiect clar determinat; un conflict consolidat; intrig bine evideniat; personaje puine, dar puternic conturate; faptele sunt verosimile;naratorul se detaeaz de subiect i de personaje;RCEPTIV

REPRODUCTIV

RECEPIV

REPRODUCTIV

RECEPTIV

REPRODUCTIV

DIRIJAT

DIRIJAT

DIRIJAT

DIRIJAT

DIRIJAT

DIRIJAT

DIRIJAT

DIRIJAT

3. Captarea atenieiC3: Plan cu naturalismul; planele mici cu prezentarea autorului-observaia, explicaiaSe prezint elevilor materialul Powe Point i harta conceptual i se discut.RECEPTIVDIRIJATObservarea sistematic

4. Anunarea noului subiect i a obiectivelorC4: n vreme de rzboi de I. L. Caragiale-conversaia, explicaiaVom trece astzi la nuvela psihologic de factur naturalist n vreme de rzboi de I. L. Caragiale. Vom prezenta tema, structura i compoziia nuvelei; vom discuta nuvela pe momentele subiectului folosindu-ne de fiele de lectur pe care le are fiecare, vom demonstra c n vreme de rzboi este o nuvel psihologic, vom identifica planurile nuvelei i vom motiva de ce aceast nuvel este una naturalist. RECEPTIV

DIRIJAT

4. Prezentarea noului coninut

Dirijarea nvrii

O1O2O3O4O5O6C5: Discuii pe marginea conceptelor operaionale: tem, titlu, perspectiv narativ, incipit, final, registre stilistice, modaliti de expunere-conversaia euristic, explicaia, demonstraia, problematizareaSe scrie titlul pe tabl , se scriu, pe scurt, datele biografice i reperele bibliografice.Nuvela este una psihologic prin tem, prin plasarea situaiei conflictuale n contiina personajului, prin prezentarea tensiunilor sufleteti, prin evoluia raporturilor dintre personaje, prin mijloacele de investigaie psihologic; este o nuvel naturalist pentru c se concentreaz cu predilecie asupra aspectelor dure, brutale ale realitii, a unui caz patologic, reducnd fiina uman la datele sale strict biologice. Se deduce apoi: semnificaia titlului, tema nuvelei, structura (cele trei capitole), construcia i momentele subiectului. Pe baza fielor de lectur ale elevilor se stabilesc momentele subiectului. Descoperirea celor trei planuri ale nuvelei se va face cu ajutorul fielor de lucru. OPERAIONAL

DIRIJAT

DIRIJAT

5. Tema pentru acasC12: Tema de cas-conversaiaRealizeaz un eseu n care s prezini trsturile nuvelei psihologice de factur naturalist prin referire la nuvela n vreme de rzboi de I. L. Caragiale. RECEPTIV

DIRIJAT

6. AprecieriC13:Aprecieri individuale i colective-conversaiaSe fac aprecieri asupra modului n care au rspuns i au lucrat eleviiRECEPTIV

DIRIJAT

Oglinda tablein vreme de rzboi de I. L. CaragialeDate biografice: a trit ntre anii 1852-1912

Repre bibliografice: comedii: O noapte furtunoas, Conul Leonida fa cu Reaciunea, O scrisoare pierdut, D-ale carnavalului; nuvele: La hanul lui Mnjoal, O fclie de Pate, La hanul lui Mnjoal, Cnu om sucit, Dou loturiApariia nuvelei : 1898Semnificaia titlului (sensul denotativ i conotativ al acestuia): sugereaz cadrul propice exacerbrii instinctelor din cele mai ntunecate zone ale fiinei umane, este cadrul exterior care motiveaz degradarea, avariia, dar putem vorbi i de un rzboi interior, un rzboi cu el nsui, cu instinctele atavice i cu setea de navuire. Rzboiul se d n sinea sa, constnd n nfruntarea tenebrelor cu lumina din el nsui. Trebuie amintit ns i rzboiul dintre cei doi frai.Tema nuvelei: setea de navuire, care dezumanizeaz i mutileaz sufletul omenesc, accentul cznd pe rsfrngerile acestei treptate dezumanizri n psihicul viciat de lcomie al eroului.Structura i compoziia: este structurat n trei capitole Perspectiv narativ: este reprezentat de naratorul omniscient i de naraiunea la persoana a III-a. Modalitatea narativ se remarc prin absena mrcilor formale ale naratorului, de unde reiese distanarea acestuia de evenimente.Perspectiva temporal- cronologic, bazat pe relatarea evenimentelor n ordinea derulrii lorPerspectiva spaial- reflect att un spaiu real, al hanului, dar i unul imaginar, al obsesiei eroului. Construcia i momentele subiectului: Expoziiunea: o ceat de hoi este prins, iar cpetenia lor, popa Iancu din Podeni scap i se teme s nu fie demascat; se destinuie fratelui, care l rade i-l trimite pe frontul Rzboiului de Independen mpreuna cu civa voluntari; primete o scrisoare n care fratele i descria faptele sale de vitejie n luptele dinaintea Plevnei; a doua scrisoareeste semnat de doi camarazi de-ai soldatului i i se anun moartea eroic a fratelui su hangiul consult un avocat pentru a afla cum poate intra n poesesia averii fratelui mort;Intriga Stavrache afl de la avocat c are drept de folosin asupra averii fratelui plecat;Desfurarea aciunii- visele chinuitoare ale lui Stavrache devin obsesii, care apoi se transform n comaruri;- prima dat fratele i apare n hain de ocna, pentru c el i l-ar fi dorit nchis pe via;- a doua oar n calitate de cpitan al unei companii, aa cum l sftuise el s fac spernd c putea fi ucis cu uurin, Iancu neavnd experien militar; - dialogul cu fetia care vine s cumpere gaz i rachiu; Punctul culminant ntlnirea real a celor doi frai i ncletarea celor doi; Deznodmntul nnebunirea lui Stavrache care cnt popete- finalul este deschis.Planurile nuvelei: cel al povestitorului, al dialogului i al naturii.

Fi de lucru

1. Se dau textele: a. - Ce e, m? Am venit la d-ta ca la un duhovnic...N-aude nimeni? A! Cine s-auz?b. - Numai unul singur pe lume te-ar putea clca...- Cine? ntreab d-l Stavrache.- Popa.- A, nu mai poate clca, sracul.c. Ce vrei?- M-a trimes maica, s-i dai de un ban gaz, i taica, de doi bani uic. i fata scoate de sub mintean cu bgare de seam dou clondire. Da...zice, s nu mai pui gaz n a de uic i uic-n a de gaz, ca alaltieri, c iar m bate...i...s msori bine...d. ...Dar o s ndrzneasc s se mai ntoarc?...Dar dac ndrznete i se ntoarce?...O veni?...n-o veni?...

Cerine: a. Descoperii contextul din care au fost extrase fragmentele de mai sus.b. Numii trstura de caracter a lui Stavrache aa cum reiese din textul de la punctul c.c. Numii modalitile de expunere din fiecare text dat.

Fi de lucru

2. Se d textul: Hangiul se-ndrjete i-l strnge de gt, l strnge din ce n ce mai tare: simte cum degetele-i ptrund n muchii grumazului strivindu-i, afundnd beregata, sfrmnd ncheietura cerbicii....Cpitanul dete comanda plecrii, trmbiele sunar, soldaii i ridicar armele i urmat de obtea satului compania plec, n frunte cu cpitanul, al crui rs acoperea cntecul trmbielor i zgomotul mulimii.

Cerine: a. Descrie reacia organic de a ucide aa cum reiese ea din text.b. Realizeaz o schem a procesului psihologic al lui Stavrache. c. Numii modalitatea de expunere din textul dat.

Fi de lucru

2. Se d textul: Afar plou mrunel, ploaie rece de toamn, i boabele de ap prelingndu-se de pe streini i picnd n clipe ritmate pe fundul unui butoi dogit, lsat gol ntr-adins la umezeal, faceau un fel de cntare cu nenumrate i ciudate nelesuri. Legnate de micarea sunetelor, gndurile omului ncepur s sfrie iute n cercuri strmte, apoi ncet-ncet se rotir din ce n ce mai domol, n cercuri din ce n ce mai largi, i tot mai domol, i tot mai larg. Cnd cercul unui gnd ajunse-n fine aa de larg nct contiinei i era peste putin din centru s-l mai urmreasc din ce se tot deprta - omului i se pare c-aude afar un cntec de trmbie...Militari, desigur. (I. L. Caragiale, n vreme de rzboi, p. 26-27)Cerinea. Comentai interferena om-natur aa cum reiese ea din fragmentul dat.b. Descoperii elementele auditive din text. c. Numii modalitatea de expunere din textul dat.

Natura este prezentat n relaie cu psihologia personajului, se creeaz un cadru natural adecvat cu manifestrile ulterioare ale personajului; exist o coresponden perfect ntre starea tensionat a lui Stavrache i cadrul natural: ploaia, viscolul, zpada, noaptea amplific obsesia, starea de criz. Caragiale stie s asculte glasul naturii (Tudor Vianu) Caracterul naturalist al nuvelei este dat de strnsa relaie ntre natura ce se dezlnuie treptat i evoluia patologiei personajului.

Fi de lucru

1. Se d textul: n sfrit, ceata de tlhari czuse prins n captul pdurii Dobrenilor. Doi ani de zile, vreo civa voinici, spoii cu crbune pe ochi, foarte ndrznei i foarte cruzi, bgaser spaima n trei hotare. nti ncepuser cu hoiile de cai; apoi o clcare, dou cu cazne; pe urm omoruri. ntre altele, fcuser acum n urm o vizit despre ziu lui popa Iancu din Podeni.

a. Comentai, pe scurt, incipitul nuvelei.b. Identificai timpurile verbale din fragmentul dat.c. Numii modalitatea de expunere prezent n text.

Incipitul ilustreaza modul de solutionare a jafurilor si crimelor comise de o banda de talhari, care, in sfarsit, fusese prinsa.