proiect de lectie

11
PROIECT DIDACTIC Data: 25.05.2012 Scoala nr. 182 Alexandru Costescu Profesor : Zaharia Mariana-Sofia Aria curriculara :Om si societate Disciplina :Cultura civica Clasa : a 8-a A Unitatea de invatare :Patriotismul Tema lectiei : Ce este patriotismul,cum se manifesta? Tipul lectiei :predare-invatare Termeni cheie : patriotismul, patriot ,sentiment national ,constiinta nationala , identitate nationala Valori si atitudini promovate : implicare civică în viaţa comunităţii Scopul lectiei :Promovarea valorilor identitate nationala,sentiment national si constiinta nationala pentru trezirea simtului patriotic fata de patria noastra Competente generale : Utilizarea conceptelor specifice ştiinţelor sociale pentru organizarea demersurilor de cunoaştere şi explicare a unor fapte, evenimente, procese din viaţa reală Competente specifice : 1.1. Utilizarea corectă şi adecvată a conceptelor cu conţinut civic în diferite contexte 1.5. Identificarea formelor de manifestare a Patriotismului Obiective operationale : Pe parcursul lectiei elevii vor fi capabili sa : -sa enumere sinonime pentru termenul patrie; -sa defineasca conceptul de patriotism ; -sa exemplifice formele de manifestare ale patriotismului (sentiment national,constiinta nationala , identitate nationala ) ; -sa identifice sarbatorile nationale ale Romaniei ; -sa distinga intre un bun patriot si un patriot din interes personal ; -sa argumenteze daca patriotismul la romani este afectat sau nu in ,urma integrarii in U.E. Descrierea lectiei : a)Resursele necesare :

Upload: pacuraru-alexandra

Post on 08-Aug-2015

706 views

Category:

Documents


9 download

DESCRIPTION

...

TRANSCRIPT

Page 1: proiect de lectie

PROIECT DIDACTIC Data: 25.05.2012Scoala nr.182 Alexandru Costescu Profesor : Zaharia Mariana-Sofia Aria curriculara :Om si societate Disciplina :Cultura civica Clasa : a 8-a AUnitatea de invatare :Patriotismul Tema lectiei: Ce este patriotismul,cum se manifesta?Tipul lectiei :predare-invatare Termeni cheie : patriotismul, patriot ,sentiment national ,constiinta nationala , identitate nationala Valori si atitudini promovate : implicare civică în viaţa comunităţiiScopul lectiei :Promovarea valorilor identitate nationala,sentiment national si constiinta nationala pentru trezirea simtului patriotic fata de patria noastra Competente generale : Utilizarea conceptelor specifice ştiinţelor sociale pentruorganizarea demersurilor de cunoaştere şi explicare a unorfapte, evenimente, procese din viaţa realăCompetente specifice :1.1. Utilizarea corectă şi adecvată a conceptelor cuconţinut civic în diferite contexte1.5. Identificarea formelor de manifestare aPatriotismuluiObiective operationale : Pe parcursul lectiei elevii vor fi capabili sa : -sa enumere sinonime pentru termenul patrie;-sa defineasca conceptul de patriotism ;-sa exemplifice formele de manifestare ale patriotismului (sentiment national,constiinta nationala , identitate nationala ) ;-sa identifice sarbatorile nationale ale Romaniei ;-sa distinga intre un bun patriot si un patriot din interes personal ;-sa argumenteze daca patriotismul la romani este afectat sau nu in ,urma integrarii in U.E.Descrierea lectiei :a)Resursele necesare :-resurse umane :clasa de elevi ,profesorul de cultura civica -resurse materiale :caietele elevilor ,fisele de lucru ,prezentarea ppt a profesorului si calculatorul , manualele de cultura civica -resurse de timp :50 minuteb)Strategiile didactice utilizate in activitatea desfasurata :Tip de invatare :prin exersare ,prin descoperire creativa;Tip de interactiune : dialogata ,prin activitatea elevului ;Tip de strategie didactica :euristica ,mixta Metode si procedee :-de comunicare orala /scrisa :conversatia ,explicatia ,povestirea ,problematizarea ,munca independenta si pe echipe

Page 2: proiect de lectie

Mijloace de invatamant :-intuitiv-obiectuale si imagistice :prezentarea in ppt cu descrierea conceptelor conform cu manualul si imagini representative .-de rationalizare a timpului didactic : fisele de lucru pe echipe folosite pentru a folosi metoda cubului ,metoda interactiva moderna

Bibliografie :

,,Didactica specializata si abilitare curriculara .Modulul I .Cadru didactic –un profesionist in sistemul de invatamant ’’,Proiect confinantat din Fondul Social European prin Programul Operational Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013 , Bucuresti,2011

Dakmara Georgescu ,Doina –Olga Stefanescu ,,Cultura Civica Manual pentru clasa a VIII-a,Editura Humanitas Educational ,Bucuresti ,2011

Maria –Liana Lacatus,Mihaela Penu Puscas ,,Cultura Civica Manual pentru clasa a VIII-a ,Editura Corint ,1999

Dorina Chiritescu ,Angela Tesileanu ,,Cultura Civica VIII’’,Editura Sigma , Bucuresti ,2000

• http://ro.wikipedia.org/wiki/Patriotism • http://www.google.ro/ • http://www.junimea.pitestean.ro/Identitate.htm • http://www.romanianvoice.com/poezii/poezii/patriaromana.php

Competente Specifice

Momentele lectiei

Continutul lectiei

Strategia didactica

Evaluarea

I.Moment organizatoric

-Pregatirea materialelor necesare desfasurarii lectiei : asigurarea unui climat organizatoric.-Se va face prezenta si se vor nota absentii in catalog.

II.Verificarea curenta

-Verificarea calitativa si cantitativa a temei pentru acasa

-Invatare prin receptare si exersare ;-Interactiune dialogata -Strategie didactica mixta :metode si

-Orala/Frontala

Page 3: proiect de lectie

procedee :conversatia , explicatia

III.Captarea atentiei

Se face un exercitiu de spargere a ghetii ,,Ghici ce este patria? ’’(Se utilizeaza TIC pentru expunerea versurilor din care elevii trebuie sa intuiasca sis a identifice ce este patria )

-Invatare prin receptare ;-Interactiune dialogata ;-Strategie didactica mixta;-Metode si procedee : conversatia , explicatia , exercitiul

-Orala /Frontala

IV.Anuntarea subiectului si a competentelor lectiei

-Se anunta titlul noii lectii:,, Ce este patriotismul,cum se manifesta?’’ apoi se anunta care sunt competentele urmarite -Elevii isi vor nota in caiete titlul

-Invatare prin receptare si prin descoperire

1.1. Utilizarea corectă şi adecvată a conceptelor cuconţinut civic în diferite contexte

V.Dirijarea Invatarii

-Se face aplicatia nr.1 din anexa .Se constata nivelul initial de cunoastere -Se face prezentarea conceptului patriotism ,elevii isi noteaza in caiete conceptual.

-Se citesc cateva citate referitoare la patriotism

-Invatare prin descoperire ;

-Interactiune dialogata si prin activitatea

-Evaluare initiala/individuala cu scop de a vedea ce se cunoaste despre termenii patrie,patriot,patriotism;

-Evaluare orala/frontala /formativa

Page 4: proiect de lectie

1.5. Identificarea formelor de manifestare aPatriotismului

-Se prezinta conceptul de patriot.Elevii isi noteaza in caiete .-Se face legatura intre patriotism si sarbatorile nationale.-Se prezinta conceptul de sentiment national,constiinta nationala , identitate nationala .-Se discuta daca integrarea in UE afecteaza sau nu patriotismul romanilor

elevilor.

Metode si procedee : conversatia , explicatia prezentarea in ppt.

VI.Obtinerea performantei

-Se face aplicatia nr.II

-Se imparte clasa in 6 grupe ,fiecare grupa primeste cate o sarcina trecuta pe una din fatetele cubului

-Metoda interactiva moderna Cubul-Fise de lucru pe echipe .

Evaluare scrisa pe echipe /orala /frontala

VII.Evaluarea Performantei -Se citesc

celorlalte grupuri rezultatele dupa care se realizeaza cubul cu rezultatele .

-Interactiune dialogata si bazata pe activitatea elevilor .

Evaluare pe echipe /orala /frontala.

VIII.Intensificare a retentiei si asigurarea transferului

-Se anunta tema pentru acasa . ,, Realizati un eseu pe tema Patriotismul la romani .Elevii isi noteaza tema.

IX.Incheierea Aprecierea Evaluare orala

Page 5: proiect de lectie

activitatii individuala si de grup a elevilor , acordarea de note si recomandari.

/individuala /pe echipe /frontala

Schita lectiei

Patriotismul este un sentiment de dragoste fata de tara , manifestat prin actiuni de marire si de aparare a acesteia .Prin patriotism se definește legătura emoțională față de o ț ară și de o națiune din motive etnice, politice, culturale sau de altă natură. A fi patriot inseamna :-Sa ai anumite drepturi și datorii constituționale, în legătură cu statutul de cetățean al unui stat: de exemplu dreptul de a fi apărat de stat și datoria de a-l apăra, sau dreptul de a fi ajutat bănește de stat și datoria de a plăti impozite și taxe. -În anumite țări, statul le cere cetățenilor (sau anumitor categorii de cetățeni, slujitori ai autorității publice) să-și manifesteze solemn patriotismul depunând jurământ.- În numeroase țări, școlarii asistă în fiecare dimineață la ceremonia ridicării drapelului și a cântării imnului național.

Patriotismul se manifesta prin:-Sentimentul naţional pe care îl au membrii unei naţiuni exprimă : conştiinţa apartenenţei unei persoane la o naţiune, precum şi mândria naţională.-Constiinta nationala reprezintă ansamblul ideilor, aspiraţiilor sentimentelor prin care membrii unei comunităţi naţionale îşi afirmă identitatea comună pe baza unităţii de :

• teritoriu; • limbă; • cultură; • viaţă economică.

-Identitatea nationala este legată de patriotism, ca sentiment de dragoste şi devotament faţă de patrie şi de popor. Şi aceasta face ca, de exemplu, apărarea teritoriului, să fie o posibilă expresie a fidelităţii faţă de patrie, sinonimă cu apărarea identităţii naţionale. Încălcarea teritoriului conduce la conflicte, uneori dramatice prin posibilele consecinţe. De asemenea, lupta pentru identitatea naţională a reprezentat o idee forţă, urmărită de diferite popoare, în momentele istorice ale constituirii lor ca naţiuni. lupta acestora ca şi ideea pentru care luptau erau legate de un profund sentiment patriotic.

Page 6: proiect de lectie

Anexa nr.1 Exercitiu de spargere a ghetii :GHICI CE ESTE PATRIA?Cititi cu atentie si raspundeti la intrebarea de mai sus Aplicatie activitate frontala Patria română

de George Cosbuc

,,Patria ne-a fost pământulUnde ne-au trăit strămoşii,Cei ce te-au bătut pe tine,Baiazide, la Rovine,Şi la Neajlov te făcurăFără dinţi, Sinane,-n gură,Şi punând duşmanii-n juguriEi au frământat sub pluguriSângele Dumbrăvii-Roşii. -Asta-i patria românăUnde-au vitejit strămoşii! ’’

,,Patria ne e pământulCelor ce suntem în viaţă,Cei ce ne iubim frăţeşte,Ne dăm mâna româneşte:Numai noi cu-acelaşi nume,Numai noi români pe lumeToţi de-aceeaşi soartă data,Suspinând cu toţi odatăŞi-având toţi o bucurie;Asta-i patria românăŞi ea sfânta să ne fie! ’’

,,Patria ne-o fi pământulUnde ne-or trăi nepoţii,Şi-ntr-o mândră RomânieDe-o vrea cerul, în vecie,S-or lupta să ne păzeascăLimba, legea româneascăŞi vor face tot mai mareTot ce românismul are:Asta-i patria cea dragă

Page 7: proiect de lectie

Şi-i dăm patriei româneInima şi viaţa-ntreagă.’’

Anexa nr.2Aplicatie activitate frontala

Citate despre patriotism • Nicolae Iorga spunea că „un patriot se recunoaște prin faptul că iubește, respectă

și caută să adune și să îmbunătățească tărâmurile și oamenii, pe când un șovinist urăște tot ce nu-i seamănă și dezbină oamenii”.

• Mai recent, Mihai C. Băcescu spunea că „o patrie iubită se recunoaște din prima vedere fiindcă este o patrie curată, nepoluată, care arată frumos și primitor, indiferent că-i săracă sau bogată, că în ea auzim o singură limbă sau mai multe”.

• În viziunea filosofului Vasile Conta, a fi patriot înseamnă: „a fi cinstit, a avea conștiința curată și o inteligență vie, a avea un arbitraj filosofic pentru compatrioții tăi; în fine, un criteriu, din care să reiasă principiul că viața ta aparține tuturor și că tu nu ești decât un luptător într-un război care tinde spre fericirea și gloria țării tale”.

Anexa nr. 3Aplicatie lucru individual

• Gasiti sinonime pentru urmatorii termeni • PATRIE • PATRIOT• PATRIOTISM

Anexa nr.4 Aplicatie lucru in echipa

Metoda Cubului descrisa in prezentarea ppt. Aplicatii pt clasa a VIII-a A