proiect de lectie

5
 PROIECT DE LECTIE Liceul: Data: Clasa a X-a Profesor Unitatea de invatare: Procese reglatorii SUBIECTUL lectiei: Afectivitatea TIPUL LECŢIEI: de transmitere si insusire de noi cunostinte Competenţe generale: C1 Utili zarea concept elor spec ifice stiintelor sociale pentru organ izare a demer surilo r de cunoa stere si explicare a unor fapte, evenimente, procese din viata reala; C2 – Aplicarea cunostintelor specifice psihologiei in rezolvarea unor situatii-problema, precum si in analizarea  posibilitatilor personale de dezvoltare Competente specifice: 1.1; 1.2; 2.1, 4.1 Competente derivate: C1: sǎ defineascǎ procesele afective, fǎrǎ a avea acces la schema lecţiei; C2: sǎ enumere proprietatile proceselor afective; C3: sǎ reproduca, prin mimica sau gestica, diferite expresii emotionale; C4: sǎ recunoasca, in fragmente literare, diferite trairi afective; C5: sǎ caracterizeze comportamentul afectiv in diferite situatii de viata; C6: sa analizeze comparativ teoriile asupra declansarii proceselor afective STRATEGII DIDACTICE: 1. METODE ŞI PROCEDEE: exp unere a, explic aţia, co nvers aţia, prob lemat izare a, analiz a de text, lucr ul cu manualul 2. MI JLOACE DE INVATAMANT: fişe de lucru, fise cu texte literare, manualul de Psihologie, dictionarul de  psihologie, tabla, creta, flipp-chart-ul Nr. Crt. Secventele lectiei Continut esential Activitatea profesorului Activitatea elevului Timp

Upload: aura-nedelcu

Post on 12-Jul-2015

212 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect de lectie

5/11/2018 Proiect de lectie - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-de-lectie-55a2367f48649 1/5

 

PROIECT DE LECTIE

Liceul:

Data:

Clasa a X-a

Profesor

Unitatea de invatare: Procese reglatorii

SUBIECTUL lectiei: Afectivitatea

TIPUL LECŢIEI: de transmitere si insusire de noi cunostinte

Competenţe generale:

C1 – Utilizarea conceptelor specifice stiintelor sociale pentru organizarea demersurilor de cunoaster

explicare a unor fapte, evenimente, procese din viata reala;

C2 – Aplicarea cunostintelor specifice psihologiei in rezolvarea unor situatii-problema, precum si in analiza

 posibilitatilor personale de dezvoltare

Competente specifice: 1.1; 1.2; 2.1, 4.1

Competente derivate:

C1: sǎ defineascǎ procesele afective, fǎrǎ a avea acces la schema lecţiei;

C2: sǎ enumere proprietatile proceselor afective;

C3: sǎ reproduca, prin mimica sau gestica, diferite expresii emotionale;

C4: sǎ recunoasca, in fragmente literare, diferite trairi afective;

C5: sǎ caracterizeze comportamentul afectiv in diferite situatii de viata;

C6: sa analizeze comparativ teoriile asupra declansarii proceselor afective

STRATEGII DIDACTICE:

1. METODE ŞI PROCEDEE: expunerea, explicaţia, conversaţia, problematizarea, analiza de text, lucru

manualul

2. MIJLOACE DE INVATAMANT: fişe de lucru, fise cu texte literare, manualul de Psihologie, dictionaru

 psihologie, tabla, creta, flipp-chart-ul

Nr.

Crt.

Secventele lectiei Continut esential Activitatea

profesorului

Activitatea

elevului

Ti

Page 2: Proiect de lectie

5/11/2018 Proiect de lectie - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-de-lectie-55a2367f48649 2/5

 

1. Moment organizatoric

Captarea atentiei elevilor 

Citirea textului de pe fisa

de lucru

-notarea absentelor 

-observatii

-se pregatesc

 pentru lectie

5’

2. Reactualizarea continutului

 predat anterior 

Definitia motivatiei

Functiile motivatieiStructurile motivatiei

Formele motivatiei

-solicita raspunsuri

la intrebari privindcontinutul lectiei

anterioare;

-observa si

evalueaza cati elevi

s-au pregatit din

totalul clasei, nivelul

de pregatire

individual si

interesul si

deschiderea pentru

disciplina

-raspund la

intrebari-reactualizeaza

cunostintele

invatate

7’

3. Comunicarea subiectului si a

obiectivelor lectiei

Comunica si scrie pe

tabla titlul lectiei

3’

4. Prezentarea materialului

stimul si dirijarea invatarii

Definitia proceselor 

afective

Proprietatile lor:

  polaritate; intensitate;

durata; mobilitate;

expresivitate

Expresii emotionale:

mimica, pantomimica,

modificari de natura

  pantomimica, schimbarea

vocii

Conduita emotional-

expresiva

Rolurile indeplinite de

expresiile emotionale in

comportamentul omului:

rol de comunicare, rol de

influentare, rol de

autoreglare, rol de

contagiune, rol de

accentuare sau diminuare

Enumerarea proceselor afective: tonul afectiv,

- solicita elevilor sa

reproduca prin

mimica sau gestica

diferite expresii

emotionale;

- solicita elevii in

identificarea unor 

situatii concrete din

viata lor si sa

recunoasca

 procesele afective

- ii ajuta sa analizeze

imaginile din carte

- sistematizeaza

ideile elevilor 

- noteaza in

caiete schema

lectiei;

- raspund la

intrebari;

- se implica activ

la solicitarile

 profesorului;

- relateaza

intamplari din

viata lor 

- analizeaza

imaginile din

carte

20

Page 3: Proiect de lectie

5/11/2018 Proiect de lectie - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-de-lectie-55a2367f48649 3/5

 

trairile afective de

  provenienta organica,

afectele, sentimentele,

  pasiunile, dispozitiile

afective

Declansarea proceselor 

afective

Rolul proceselor afective

4. Fixarea cunostintelor  

(obtinerea performantei)

Diferite tipuri de expresii

emotionale. Declansarea

 proceselor afective

-ii ajuta sa analizeze

tipurile de expresii

emotionale;

- ii ajuta sa analizeze

comparativ teoriile

asupra declansarii

 proceselor afective

- analizeaza

tipurile de

expresii

emotionale;

- analizeaza

comparativ textul

despre

declansarile

 proceselor 

afective

7’

5. Obtinerea feedback-ului Raspunsurile elevilor la

aceste intrebari vor indica

gradul de intelegere a

noilor cunostinte

Se ofera informatii

suplimentare, daca

este nevoie

Raspund la

intrebarile

adresate de

 profesor 

3’

6. Asigurarea retentiei si

transferului

Ce rol au procesele

afective in cunoastere?

Sa identifice in

fragment literare

diferite trairi

afective

Rezolva

exercitiile de pe

fisa de lucru

5’

Fisa de lucru :

Cititi cu atentie urmatorul text si interpretati-l !

Page 4: Proiect de lectie

5/11/2018 Proiect de lectie - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-de-lectie-55a2367f48649 4/5

 

« Starile afective sunt prezente in orice activitate umana, fiind strans legate de procedeele

cognitive si motivatie. Cu o formula mai generala, am putea spune ca afectivitatea reprezinta

rezonanta lumii in subiect si vibratia subiectului in lumea sa ».

Cititi cu atentie urmatorul fragment din poezia « Melancolie » de M. Eminescu si precizati

trairi afective descrie :

« In van mai caut lumea-mi in obositul creier,

Caci ragusit, tomnatic vrajeste trist un greier 

Pe inima-mi pustie zadarnic mana-mi tin

Ea bate ca si cariul incet intr-un sicriu.

Si cand gandesc la viata-mi, imi pare ca ea curge

Incet repovestita de o straina gura,

Ca si cand n-ar fi viata-mi, ca si cand n-as fi fost,

Cine-i acel ce-mi spune povestea pe de rost,

De-mi tin la ele urechea si rad de cate-ascult

Ca de dureri straine ?...Parc-am murit de mult !

!!! Vezi Patricia Roxana Cihodaru, Ruxandra-Ileana Sircu, Liliana Cristina Radules

Aniela-Oana Sircu, « Proiectarea pedagogica si evaluarea invatarii Psihologiei », ETP Tehnopre

Iasi,2005

Page 5: Proiect de lectie

5/11/2018 Proiect de lectie - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-de-lectie-55a2367f48649 5/5