proiect de lectie 2

7
PROIECT DE LECTIE Data : Clasa a III-a Profesor învăţământ primar: Scoala : Aria curriculara : Arte Disciplina : Ed. plastica Tema : Elementele de limbaj plastic Subiectul : Linia cu rol constructiv şi decorativ Vaza cu flori Tipul lectiei: formare de priceperi si deprinderi Timp de lucru : 45 minute Obiective de referinţă: 1.1 să selecteze diverse materiale (culori de apă, tuşuri, creioane, pensule, plastilină etc.), în vederea utilizării acestora 4.5. să utilizeze criterii evaluative în analiza propriilor exprimări plastice şi a celorlalţi. Obiective operationale: O1- să traseze linii drepte şi curbe groase sau subţiri; O2- să realizeze flori prin tehnica suflatului ; O3- să realizeze vaza cu flori, folosind linia ca mijloc de realizare decorativ şi tehnica suflatului; O4- să păstreze acurateţea lucrării; O5- să aprecieze critic şi autocritic lucrărilr realizate, sprijinindu-se pe criteriile de analiză. 1

Upload: stela

Post on 21-Sep-2015

225 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DE LECTIE Data: Clasa a III-a Profesor nvmnt primar: Scoala :Aria curriculara: ArteDisciplina: Ed. plasticaTema : Elementele de limbaj plastic

Subiectul: Linia cu rol constructiv i decorativ Vaza cu flori

Tipul lectiei: formare de priceperi si deprinderi

Timp de lucru: 45 minuteObiective de referin:

1.1 s selecteze diverse materiale (culori de ap, tuuri, creioane, pensule, plastilin etc.), n vederea utilizrii acestora

4.5. s utilizeze criterii evaluative n analiza propriilor exprimri plastice i a celorlali.Obiective operationale:

O1- s traseze linii drepte i curbe groase sau subiri;

O2- s realizeze flori prin tehnica suflatului ;

O3- s realizeze vaza cu flori, folosind linia ca mijloc de realizare decorativ i tehnica suflatului;

O4- s pstreze acurateea lucrrii;

O5- s aprecieze critic i autocritic lucrrilr realizate, sprijinindu-se pe criteriile de analiz.

Strategii didactice:

Metode si procedee: conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul, observaiaMijloace de invatamant: plane model, ablon vaz, acuarele, bloc de desen, can cu ap, planet, pensule

Bibliografie: 1. Programa scolar Educaie plastic, Bucureti 200 2. Educaie plastic ghid metodologic clasele I-IV, Editura Aramis ,2005

Desfurarea leciei

Momentele lectieiOb.

Op.

CONTINUTUL INVATARIIMetode

MijloaceEVALUARE

Moment organizatoricVoi asigura condiiile necesare unei bune desfurri a leciei:

-pregtirea materialului didactic necesar;

-stabilirea ordinii i linitii n clas.1

Captarea si mentinerea atentieiO realizez printr-o discuie referitoare la tabloul Vaza cu flori.

5Conversatia

PPT- tablouri

Anuntarea temei si enuntarea obiectivelor-Astzi la ora de ed. plastic vom realiza o vaz cu flori. Florile le vom obine folosind tehnica suflatului , iar restul desenului l vom realiza cu ajutorul liniei ca mijloc de realizare plastic.1Explicatia

Prezentarea modelului si explicarea modalitatii de realizareO1

O2Voi prezenta elevilor o plansa ilustrnd vaza cu flori, purtnd, apoi, o discuie pe baza lor.

-Cum am realizat vaza?

-Dar florile?

-Fondul cum l-am realizat?

-Cum pot fi liniile?

-Liniile sugereaz, n general, micarea. Ele pot fi frnte sau oblice, drepte sau curbe. Tot liniile pot fi paralele n fascicole, orizontale, verticale, zig-zag.5

Conversatia

Analiza

Explicatia

plana modelObservarea sistematica

Realizarea (executia) lucrarii

O3

Le voi explica elevilor modul n care trebuie realizate lucrrile.

Fiecare i pregtete o foaie de desen. Pe aceast foaie, ei au sarcina de a aeza cu mult ap o culoare, apoi prin suflare asupra acestei pete de culoare, pn devine o floare. Vor realiza mai multe astfel de flori. Al doilea pas va fi realizarea vazei cu ajutorul liniei drepte, curbe sau n zig-zag, orizontale sau verticale. Pasul al treilea va fi realizarea frunzelor de la flori, cu linii sau pete de culoare. Pasul al patrulea va fi realizarea fondului cu ajutorul liniei, dup imaginaia fiecruia.

Le voi atrage atenia c trebuie s lucreze corect i ngrijit.

28

Explicatia

Exercitiul

Conversatiaablob vaz,

acuarele, foaie de desen, pensul, pahar cu apEvaluare practica

O4n timp ce elevii lucreaz, voi trece printre bnci i voi da explicaii individuale i, respectiv, colective, dac este necesar.5

Conversatia

Observatia

Analiza

Comparatia

Evaluarea lucrariiVoi desemna de pe fiecare rnd cte un elev care va alege lucrarea ce consider el a fi cea mai frumoas realizat corect. Criteriile de analiz dup care vor fi discutate sunt:

-a lucrat ngrijit;

-a respectat regulile de realizare ale acestei lucrri;

-liniile sunt de tipuri diferite;

-a folosit ceva original .planele elevilor

PAGE 6