proiect de lecŢie - abc didactic · web view) se face în funcţie de răspunsul dat la ghicitori...

13
PROIECT DE LECŢIE CLASA: I D PROPUNĂTOR: prof. ONEL MARIA-ANTOANETA ARIA CURRICULARĂ : Tehnologii OBIECTUL DE STUDIU : Educaţie tehnologică UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Activităţi cu materiale sintetice hârtia TITLUL LECŢIEI : Coşuleţul primăveriii - colaj TIPUL LECŢIEI : formare de priceperi şi deprinderi OBIECTIV DE REFERINŢĂ: 1.2: să combine tehnici şi instrumente variate în vederea îndeplinirii unui scop propus; 2.1: să creeze produse utile în viaţa de zi cu zi, după un plan stabilit, combinând tehnicile învăţate. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O.1: să utilizeze corect şi adecvat instrumentele de lucru; O.2: să verbalizeze acţiunile care definesc etapele realizării produsului dat; O.3: să confecţioneze din carton şi hârtie colorată figurine necesare realizării produsului final; O.4: să îmbine florile şi insectele confecţionate, prin lipire, pe un suport cartonat, pentru a obţine produsul final – coşuleţul primăveriii; O.5: să aprecieze calitatea produselor finite, în funcţie de criterii simple date, prin raportare la produsul model. O.P.M. : să taie după contur figurinele desenate cu ajutorul şablonului; O.A.1: Cultivarea gustului estetic; © 2012 Orizont Didactic – revistă educaţională 1

Upload: others

Post on 31-Dec-2019

13 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: PROIECT DE LECŢIE - ABC Didactic · Web view) se face în funcţie de răspunsul dat la ghicitori (Anexa 2) Intuirea instumentelor şi a materialelor aflate pe bănci Prezentarea

PROIECT DE LECŢIE

CLASA: I DPROPUNĂTOR: prof. ONEL MARIA-ANTOANETAARIA CURRICULARĂ : TehnologiiOBIECTUL DE STUDIU : Educaţie tehnologicăUNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Activităţi cu materiale sintetice – hârtiaTITLUL LECŢIEI : Coşuleţul primăveriii - colajTIPUL LECŢIEI : formare de priceperi şi deprinderi

OBIECTIV DE REFERINŢĂ:

1.2: să combine tehnici şi instrumente variate în vederea îndeplinirii unui scop propus;2.1: să creeze produse utile în viaţa de zi cu zi, după un plan stabilit, combinând tehnicile învăţate.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O.1: să utilizeze corect şi adecvat instrumentele de lucru;O.2: să verbalizeze acţiunile care definesc etapele realizării produsului dat;O.3: să confecţioneze din carton şi hârtie colorată figurine necesare realizării produsului final;O.4: să îmbine florile şi insectele confecţionate, prin lipire, pe un suport cartonat, pentru a obţine produsul final – coşuleţul primăveriii;O.5: să aprecieze calitatea produselor finite, în funcţie de criterii simple date, prin raportare la produsul model.

O.P.M. : să taie după contur figurinele desenate cu ajutorul şablonului;

O.A.1: Cultivarea gustului estetic; O.A.2:Valorificarea capacităţii de cooperare, de lucru organizat.

RESURSE TEMPORALE: 45 minute

RESURSE UMANE: 21 elevi

CONŢINUTURI: Activităţi cu materiale sintetice – Hârtia - tehnici combinate aplicate pentru obţinerea de produse utile

STRATEGII DIDACTICE

METODE ŞI PROCEDEE:

de transmitere şi însuşire a cunoştinţelor: explicaţia, conversaţia, instructajul

de explorare şi descoperire: demonstraţia

© 2012 Orizont Didactic – revistă educațională 1

Page 2: PROIECT DE LECŢIE - ABC Didactic · Web view) se face în funcţie de răspunsul dat la ghicitori (Anexa 2) Intuirea instumentelor şi a materialelor aflate pe bănci Prezentarea

bazate pe acţiune: exerciţiul, lucrare practică

ale gândirii critice: brainstorming

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:

informativ-demonstrative: coşuleţul primăverii (produsul model)

de exersare şi formare a deprinderilor: carton alb şi colorat, hârtie colorată, foarfece, lipici, aracet

de raţionalizare a timpului: şabloane

FORME DE ORGANIZARE:

activitate frontală;

activitate pe grupe;

activitate individuală.

BIBLIOGRAFIE:

Curriculum National Lucian Ştefan, Gabriela Dorobanţu – Ghid metodic privind proiectarea şi desfăşurarea

activităţilor de predare- învăţare- evaluare, Ed Aramis

© 2012 Orizont Didactic – revistă educațională 2

Page 3: PROIECT DE LECŢIE - ABC Didactic · Web view) se face în funcţie de răspunsul dat la ghicitori (Anexa 2) Intuirea instumentelor şi a materialelor aflate pe bănci Prezentarea

MOMENTELE LECŢIEI

OB.OP. DEMERSUL DIDACTIC

STRATEGII DIDACTICE EVALUARE

METODE MIJLOACE1. Moment organizatoric Pregătirea materialelor necesare desfăşurării activităţii

Asigurarea ordinii şi a liniştiiConversaţia

Carton alb şi colorat, hartie

colorată, foarfece,

lipici, şabloane

2. Captarea atenţiei

Se citeşte „Povestea anotimpurilor” de Maria Dorina Paşca („Parada anotimpurilor- antologie”) Discuţie colectivă privind anotimpul primăvara (sărbători, luni, activitaţi umane) Brainstorming (frontal): „De ce ne place primăvara?”

Exerciţiul

Conversaţia

Brainstorming

3. Anunţarea titlului şi enunţarea obiectivelor

Elevii sunt invitaţi să realizeze un dar anotimpului reînvierii: „Coşuleţul primăverii” Elevilor li se explică faptul că, în această oră, vor confecţiona din carton şi hârtie colorată un coşuleţ, îmbinând tehnica decupării cu cea a colajului; la final vor aprecia calitatea lucrărilor, în funcţie de criteriile de realizare enunţate şi notate la vedere (Anexa 1), dar şi prin comparare cu produsul model cât şi cu cele ale celorlalţi colegi.

Conversaţia

4. Dirijarea învăţării

O.1

O.2

Elevii sunt anunţaţi că fiecare va realiza un coşuleţ al primăverii, dar sunt organizaţi pe 3 grupe (rânduri) pentru a se ajuta reciproc, pentru a-şi împărtăşi opinii în legătură cu tema propusă. Alegerea grupelor (buburuze, albinuţe şi fluturaşi) se face în funcţie de răspunsul dat la ghicitori (Anexa 2) Intuirea instumentelor şi a materialelor aflate pe bănci Prezentarea produsului model şi expunerea acestuia în faţa clasei pentru a putea fi uşor vizualizat (vezi Anexa 3) Se intuiesc fazele lucrării de către elevi, fiind aduse completările necesare de către învăţătoare:

Explicaţia

Conversaţia

Demonstraţia Produsul

model

Observarea sistematică a

elevilor (verbalizarea

etapelor produsului)

© 2012 Orizont Didactic – revistă educațională 3

Page 4: PROIECT DE LECŢIE - ABC Didactic · Web view) se face în funcţie de răspunsul dat la ghicitori (Anexa 2) Intuirea instumentelor şi a materialelor aflate pe bănci Prezentarea

Se decupează cartonul după şablon pe exterior şi pe interior pentru a se obţine un coşuleţ; (Anexa 4)

Se lipeşte hârtie colorată pe coşuleţul din carton; Cu ajutorul şabloanelor (Anexa 5) se realizează contururile

unor flori, insecte pe hârtie colorată; Apoi toate acestea se decupează, se îmbină şi se lipesc pe

jumătatea de jos a coşuleţului; În partea de sus acesta poate fi ornat cu o insectă

reprezentativă pentru fiecare grupă, confecţionată din acelaşi carton ca şi coşuleţul;

Pot veni cu idei personale în realizarea produsului, fără a se îndepărta însă de tema propusă.

Se enumeră regulile ce trebuie respectate în realizarea lucrării: utilizarea corectă şi atentă a instrumentelor de lucru, plăcuta îmbinare a materialelor şi culorilor, aspectul estetic al produselor finale, cooperarea cu colegii de echipă, încadrarea în timpul de lucru.

Instructajul

5. Formarea de priceperi şi deprinderi

O.3O.4

Confecţionarea coşuleţelor de către elevi, sub îndrumarea învăţătoarei, cu grad de independenţă în lucru a elevilor în continuă creştere La cerere, elevii descriu învăţătoarei fazele lucrării.

Lucrarea practică

Carton, hârtie colorată, foarfece,

lipici, şabloane

Tema de lucru în clasă

(confecţiona-rea

coşuleţului )

autoevaluarea 6. Analiza lucrărilor

O.5 Se realizează o expoziţie cu lucrările elevilor. Elevii apreciază aspectul coşuleţelor confecţionate de colegi, ghidându-se după criteriile de realizare afişate în clasă. Se autoapreciază şi caută utilitatea propriului produs. Strângerea materialelor şi curăţarea locului de lucru.

Conversaţia Autoevaluarea

© 2012 Orizont Didactic – revistă educațională 4

Page 5: PROIECT DE LECŢIE - ABC Didactic · Web view) se face în funcţie de răspunsul dat la ghicitori (Anexa 2) Intuirea instumentelor şi a materialelor aflate pe bănci Prezentarea

Anexa 1

CRITERII DE REALIZARE A PRODUSULUI

MODUL DE EXECUŢIE

- Decupează după contur;

- Nu îndoaie (mototoleşte) piesele decupate, necesare realizării coroniţei;

- Foloseşte pasta de lipit / aracetul fără să murdărească lucrarea.

ESTETICA LUCRĂRII

GRADUL DE ORIGINALITATE

© 2012 Orizont Didactic – revistă educațională 5

Page 6: PROIECT DE LECŢIE - ABC Didactic · Web view) se face în funcţie de răspunsul dat la ghicitori (Anexa 2) Intuirea instumentelor şi a materialelor aflate pe bănci Prezentarea

Anexa 2

Ghicitori:

Zbor uşor din floare-n flare,

Tot polenul îl adun

Şi în fagure îl pun. (Albina)

Parca-i floare zburătoare

Şi are 6 picioare! (Fluturele)

Şapte puncte poarta-n spate

Şi-ajută pomii cât poate. (Buburuza)

© 2012 Orizont Didactic – revistă educațională 6

Page 7: PROIECT DE LECŢIE - ABC Didactic · Web view) se face în funcţie de răspunsul dat la ghicitori (Anexa 2) Intuirea instumentelor şi a materialelor aflate pe bănci Prezentarea

Anexa 3

© 2012 Orizont Didactic – revistă educațională 7

Page 8: PROIECT DE LECŢIE - ABC Didactic · Web view) se face în funcţie de răspunsul dat la ghicitori (Anexa 2) Intuirea instumentelor şi a materialelor aflate pe bănci Prezentarea

Anexa 5

© 2012 Orizont Didactic – revistă educațională 8

Page 9: PROIECT DE LECŢIE - ABC Didactic · Web view) se face în funcţie de răspunsul dat la ghicitori (Anexa 2) Intuirea instumentelor şi a materialelor aflate pe bănci Prezentarea

© 2012 Orizont Didactic – revistă educațională 9