PROIECT DE LECŢIE
CLASA: I DPROPUNĂTOR: prof. ONEL MARIA-ANTOANETAARIA CURRICULARĂ : TehnologiiOBIECTUL DE STUDIU : Educaţie tehnologicăUNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Activităţi cu materiale sintetice – hârtiaTITLUL LECŢIEI : Coşuleţul primăveriii - colajTIPUL LECŢIEI : formare de priceperi şi deprinderi
OBIECTIV DE REFERINŢĂ:
1.2: să combine tehnici şi instrumente variate în vederea îndeplinirii unui scop propus;2.1: să creeze produse utile în viaţa de zi cu zi, după un plan stabilit, combinând tehnicile învăţate.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O.1: să utilizeze corect şi adecvat instrumentele de lucru;O.2: să verbalizeze acţiunile care definesc etapele realizării produsului dat;O.3: să confecţioneze din carton şi hârtie colorată figurine necesare realizării produsului final;O.4: să îmbine florile şi insectele confecţionate, prin lipire, pe un suport cartonat, pentru a obţine produsul final – coşuleţul primăveriii;O.5: să aprecieze calitatea produselor finite, în funcţie de criterii simple date, prin raportare la produsul model.
O.P.M. : să taie după contur figurinele desenate cu ajutorul şablonului;
O.A.1: Cultivarea gustului estetic; O.A.2:Valorificarea capacităţii de cooperare, de lucru organizat.
RESURSE TEMPORALE: 45 minute
RESURSE UMANE: 21 elevi
CONŢINUTURI: Activităţi cu materiale sintetice – Hârtia - tehnici combinate aplicate pentru obţinerea de produse utile
STRATEGII DIDACTICE
METODE ŞI PROCEDEE:
de transmitere şi însuşire a cunoştinţelor: explicaţia, conversaţia, instructajul
de explorare şi descoperire: demonstraţia
© 2012 Orizont Didactic – revistă educațională 1
bazate pe acţiune: exerciţiul, lucrare practică
ale gândirii critice: brainstorming
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
informativ-demonstrative: coşuleţul primăverii (produsul model)
de exersare şi formare a deprinderilor: carton alb şi colorat, hârtie colorată, foarfece, lipici, aracet
de raţionalizare a timpului: şabloane
FORME DE ORGANIZARE:
activitate frontală;
activitate pe grupe;
activitate individuală.
BIBLIOGRAFIE:
Curriculum National Lucian Ştefan, Gabriela Dorobanţu – Ghid metodic privind proiectarea şi desfăşurarea
activităţilor de predare- învăţare- evaluare, Ed Aramis
© 2012 Orizont Didactic – revistă educațională 2
MOMENTELE LECŢIEI
OB.OP. DEMERSUL DIDACTIC
STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
METODE MIJLOACE1. Moment organizatoric Pregătirea materialelor necesare desfăşurării activităţii
Asigurarea ordinii şi a liniştiiConversaţia
Carton alb şi colorat, hartie
colorată, foarfece,
lipici, şabloane
2. Captarea atenţiei
Se citeşte „Povestea anotimpurilor” de Maria Dorina Paşca („Parada anotimpurilor- antologie”) Discuţie colectivă privind anotimpul primăvara (sărbători, luni, activitaţi umane) Brainstorming (frontal): „De ce ne place primăvara?”
Exerciţiul
Conversaţia
Brainstorming
3. Anunţarea titlului şi enunţarea obiectivelor
Elevii sunt invitaţi să realizeze un dar anotimpului reînvierii: „Coşuleţul primăverii” Elevilor li se explică faptul că, în această oră, vor confecţiona din carton şi hârtie colorată un coşuleţ, îmbinând tehnica decupării cu cea a colajului; la final vor aprecia calitatea lucrărilor, în funcţie de criteriile de realizare enunţate şi notate la vedere (Anexa 1), dar şi prin comparare cu produsul model cât şi cu cele ale celorlalţi colegi.
Conversaţia
4. Dirijarea învăţării
O.1
O.2
Elevii sunt anunţaţi că fiecare va realiza un coşuleţ al primăverii, dar sunt organizaţi pe 3 grupe (rânduri) pentru a se ajuta reciproc, pentru a-şi împărtăşi opinii în legătură cu tema propusă. Alegerea grupelor (buburuze, albinuţe şi fluturaşi) se face în funcţie de răspunsul dat la ghicitori (Anexa 2) Intuirea instumentelor şi a materialelor aflate pe bănci Prezentarea produsului model şi expunerea acestuia în faţa clasei pentru a putea fi uşor vizualizat (vezi Anexa 3) Se intuiesc fazele lucrării de către elevi, fiind aduse completările necesare de către învăţătoare:
Explicaţia
Conversaţia
Demonstraţia Produsul
model
Observarea sistematică a
elevilor (verbalizarea
etapelor produsului)
© 2012 Orizont Didactic – revistă educațională 3
Se decupează cartonul după şablon pe exterior şi pe interior pentru a se obţine un coşuleţ; (Anexa 4)
Se lipeşte hârtie colorată pe coşuleţul din carton; Cu ajutorul şabloanelor (Anexa 5) se realizează contururile
unor flori, insecte pe hârtie colorată; Apoi toate acestea se decupează, se îmbină şi se lipesc pe
jumătatea de jos a coşuleţului; În partea de sus acesta poate fi ornat cu o insectă
reprezentativă pentru fiecare grupă, confecţionată din acelaşi carton ca şi coşuleţul;
Pot veni cu idei personale în realizarea produsului, fără a se îndepărta însă de tema propusă.
Se enumeră regulile ce trebuie respectate în realizarea lucrării: utilizarea corectă şi atentă a instrumentelor de lucru, plăcuta îmbinare a materialelor şi culorilor, aspectul estetic al produselor finale, cooperarea cu colegii de echipă, încadrarea în timpul de lucru.
Instructajul
5. Formarea de priceperi şi deprinderi
O.3O.4
Confecţionarea coşuleţelor de către elevi, sub îndrumarea învăţătoarei, cu grad de independenţă în lucru a elevilor în continuă creştere La cerere, elevii descriu învăţătoarei fazele lucrării.
Lucrarea practică
Carton, hârtie colorată, foarfece,
lipici, şabloane
Tema de lucru în clasă
(confecţiona-rea
coşuleţului )
autoevaluarea 6. Analiza lucrărilor
O.5 Se realizează o expoziţie cu lucrările elevilor. Elevii apreciază aspectul coşuleţelor confecţionate de colegi, ghidându-se după criteriile de realizare afişate în clasă. Se autoapreciază şi caută utilitatea propriului produs. Strângerea materialelor şi curăţarea locului de lucru.
Conversaţia Autoevaluarea
© 2012 Orizont Didactic – revistă educațională 4
Anexa 1
CRITERII DE REALIZARE A PRODUSULUI
MODUL DE EXECUŢIE
- Decupează după contur;
- Nu îndoaie (mototoleşte) piesele decupate, necesare realizării coroniţei;
- Foloseşte pasta de lipit / aracetul fără să murdărească lucrarea.
ESTETICA LUCRĂRII
GRADUL DE ORIGINALITATE
© 2012 Orizont Didactic – revistă educațională 5
Anexa 2
Ghicitori:
Zbor uşor din floare-n flare,
Tot polenul îl adun
Şi în fagure îl pun. (Albina)
Parca-i floare zburătoare
Şi are 6 picioare! (Fluturele)
Şapte puncte poarta-n spate
Şi-ajută pomii cât poate. (Buburuza)
© 2012 Orizont Didactic – revistă educațională 6
Anexa 3
© 2012 Orizont Didactic – revistă educațională 7
Anexa 5
© 2012 Orizont Didactic – revistă educațională 8
© 2012 Orizont Didactic – revistă educațională 9