proiect de lecție

Upload: natalia-istrati

Post on 18-Oct-2015

20 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Ministerul Educaiei al Republicii MoldovaColegiul Pedagogic Ion Creang din Bli

Proiectdidacticla educaia moral-spiritual

Elaborat: Istrati NataliaMetodist: Saulea Axenia

Bli,2014

Data: 27 martie 2014Clasa: a III-a EDisciplina: Educaia moral-spiritualAria curricular: Educaie socioumanTema: Dreapta educaie.Unitatea de nvare: Iubete-i aproapeleTipul leciei: de predare- nvareVariant: MixtSubcompetene:

Recunoaterea unor concepte din sfera valorilor moral-spirituale n contexte diferite; Analiza situaiilor de via reale i imaginare conform normelor din sfera valorilor moral-spirituale.

Obiective operaionale:La sfritul activitii didactice , elevii vor fi capabili s:O1 - S defineasc noiunile de :educaie, a comite, a pr,fpta,a ocoli, a pricinui.O2 - S opereze cu cuvintele noi n contextul analizei textului propus.O3 - S identifice calitile morale din text;O4 - S stabileasc regulile comportamentului civilizat;O5 - contientizarea necesitii dirijrii reaciilor afective.O6 aprecierea valoric a activitii;O8 - participarea cu plcere la discuii manifestnd iniiativ;

Strategii didactice:a)Metode i procedee: Conversaia euristic,explicaia,demonstraia,lectura explicativ,audiia,problematizarea, exerciiulb) Mijloace de nvmnt: manualul colar,rechezite colare,fie de lucru,plane ,laptop,boxe.c)Forme de oraganizare:frontal,individual, n perechi, pe variante.

Referine bibliografice:1) Curriculum colar clasele I-IV,2010.Aria curicular:Educaie sociouman;2) Ursu , Ludmila. Cutasevici, Angela .Ghid de implementare a curriculumului modernizat pentru treapta primar de nvmnt. Ch.: Lyceum.2011;3) Cara, Angela.,Priscaru,Larisa.,Educaia moral-spiritual.Manual pentru clasa a III-a.,Ch.:Lyceum,2005.4) www.didactic.ro5) www.google.md6) www.moldovenii.md7) www.dexonline.com

Etape cadruDoza-reaActivitatea nvtorului i a elevuluiStrategii didactice

Metode i procedeeMijloace de nvmntForme de organizare

EVOCARE

REALIZAREA

SENSULUI

REFLECIA

3 min.

3 min.

5 min.

4 min.

2 min.

5 min.

10- 15 min.

5 min.

Asigur condiiile necesare bunei desfurri a leciei. Pregtesc materialul didactic necesar. Le propun jocul: Eu ncep tu continui. Astzi e_______________(joi, o zi frumoas,etc) Sunt__________________(fericit, bucuros, iubit, stimat,ordonat,etc.) Atept s_______________(fiu ntrebat, aflu ceva nou,nv, primesc o not mare) Cuvntul nvtorului: Eu mi doresc o zi minunat, plin de surprize, alturi de voi. Se citete textul nvtorul meu(Anexa 1)-Ce s-a ntmplat?-Cum credei aceast ntmplare a avut loc n rezultatul unei bune educaii?-Ce este n viziunea voastr educaia? Se propun o serie de proverbe/maxime/citate despre educaie.Copii pe rnduri vor primi cte un citat, n prerechi timp de 2 minute vor medita asupra citatului i l vor comenta.(Anexa 2) Ce sinonime am putea gsi pentru cuvntul educaie? -instrucie,nvmnt,nvtur, (nv.)pedeaps.Educaia este o valoare fundamental, despre care se vorbete n pildaDreapta educaie Acum vom vom audia aceast plid, voi vei urmri n carte i vei sublinia cu creionaul cuvintele necunoacute. Se explic cuvintele necunoscute:-a comite: A face, a nfptui, a svri (o greeal, o fapt rea)-furt:hoie, infraciune ce const n nsuirea pe nedrept al unui lucru ce nu-i aparine.-a pr:a acuza, a denuna-fpta: Persoan care comite o fapt (condamnabil)-a ocoli: a ignora a,evita, a nu lua n seam.-a pricinui: a provoca, a strni, a determina, a cauza. Se citete n lana pilda Dreapta educaie Pilda se delimiteaz pe fragmente, se citete fiece fragment, explicndu-l. Se citete primul alineat.Se ofer ntrebri n baza primului fragment:-Care sunt personajele textului?-Unde are loc aciunea?-Gsii n text propoziia n care se vorbete despre o nonvaloare?-Dai o denumire acestui alineat.(Fapta cea rea) Acum citii independent dialogul dintre nvtor i copii.-Cum credei de ce nvtorul nu l-a pedepsit pe elevi?-Ce a vrut nvtorul s nvee copii prin fapta sa?-Cum credei de ce colegii copilului au reacionat n aa mod la decizia nvtorului?-Cum credei ce s-a ntmplat mai departe?-Ce ai face voi dac ai avea un asemenea coleg?-Dai o denumire acestui alineat.(Decizia nvtorului) Se citete al treilea alineat.Se dau ntrebri:-Din ce cauz nvtorul nu l-a dat afar pe acel copil?-Ce nseamn a fi un om bun?-De ce e nevoie ca oamenii s fie ierttori?(Argumentai)-Dai un titlu acestui alineat.(Omul bun.) Se citete al patrulea alineat.Se dau ntrebri:-Cum a reacionat copilul nepedpsit?-Cum nelegei titlul pildeiDreapta educaie?-Dai alt titlu acestei pilde. -Ia, spunei-mi voi mie, cum credei, nvtorul vostru cum ar fi pocedat n acest caz?-Ai dori i voi s avei un asemenea nvtor?Argumentai. La marginea bncii avei acroate nite mnue, pe cele 5 degete ale mnii,scriei 5 valori eseniale carea le transmite aceast pild.Transmite-i aceste valori prinilor votri, prietenilor, familiei voastre. Se citete poezia nva de la toate(Anexa 3) Tema pentru acas:1. Realizai Chestionarul de la pagina 34.2. Redacai o compunere cu genericul: Ce-ai face tu dac ai avea un prieten ho? care s conin sfaturi pe care i le-ai oferi.Conversaia

Jocul didactic:Eu ncep tu continui

Lectura

Conversaia

Problematizarea

Exerciiul

Audiia

Explicaia

Citirea n lan

Lectura explicativ

Lectura independent.Conversaia

Conversaia

Problematizarea

Conversaia

Exerciiul

ExplicaiaManualeCaietele elevilor

Fi A3

Anexa 1

Poster didactic

Fie cu citate

Pilda Dreapta educaien format audio, laptop, boxe

Manualul

Mini decupate

Fi A4Frontal

Frontal

Frontal

n perechi

Frontal

Frontal

FrontalIndividual

Frontal

Frontal

FrontalIndividual

Frontal