proiect de activitate educativÂeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/clasaava.doc · web...

26
Universitatea “Dunãrea de Jos” Galaţi Facultatea de Istorie şi Filosofie Proiect de activitate educativã Studentã :Daniela Roşu Specializare : Istorie – Filosofie III

Upload: others

Post on 24-Jan-2020

50 views

Category:

Documents


1 download

TRANSCRIPT

Page 1: PROIECT DE ACTIVITATE EDUCATIVÂeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/clasaava.doc · Web viewFacultatea de Istorie şi Filosofie Proiect de activitate educativã Studentã

Universitatea “Dunãrea de Jos” GalaţiFacultatea de Istorie şi Filosofie

Proiect de activitate educativã

Studentã :Daniela RoşuSpecializare : Istorie – Filosofie III

Anul universitar2005-2006

Page 2: PROIECT DE ACTIVITATE EDUCATIVÂeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/clasaava.doc · Web viewFacultatea de Istorie şi Filosofie Proiect de activitate educativã Studentã

PROIECT DE ACTIVITATE EDUCATIVÂ

ŞCOLA GIMNAZIALÂ “MIHAI VITEAZUL” nr.34DATA: 10 aprilie 2006CLASA: a V- a BTEMÃ: Sfârşitul antichitãtii LECŢIA: Imperiul Roman în secolele III - IVDISCIPLINA: Istoria Universalã Anticã şi începutul Evului Mediu PROPUNÃTOR: ROŞU DANIELAPROFESOR METODIST: CERNAT FLORIN

OBIECTIV GENERAL: De a evalua capitolul „Roma Anticã”; de a transmite, de a sistematiza şi de a consolida cunoştinţele privind tema

„Imperiul Roman în secolele III – IV”; de a explica termenii esenţiali: crizã monetarã, inflaţie, ruralizarea economiei,

colonat, patronat, anarhie militarã, federaţi.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

La sfârşitul lecţiei elevii trebuie :

Obiective operaţionale cognitive:

O1. sã precizeze care au fost cauzele care au declanşat starea de crizã în Imperiul Roman;O2. sã defineascã termenii urmãtori : crizã monetarã, inflaţie, ruralizarea economiei, colonat, patronat, anarhie militarã, federaţi. O3. sã explice ce influenţã a avut barbarizarea armatei asupra capacitãţii de apãrare a imperiului.O4. sã compare modul de organizare a imperiului în timpul dominatului cu cel din timpul principatului.

Page 3: PROIECT DE ACTIVITATE EDUCATIVÂeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/clasaava.doc · Web viewFacultatea de Istorie şi Filosofie Proiect de activitate educativã Studentã

Obiective operaţionale afective:

O5. sã argumenteze motivul pentru care Diocleţianus a luat mãsuri pentru scãderea puterii guvernatorilor.

Obiective operaţionale psihomotrice:

O6. sã localizeze la hartã principalele regiuni istorice.

Page 4: PROIECT DE ACTIVITATE EDUCATIVÂeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/clasaava.doc · Web viewFacultatea de Istorie şi Filosofie Proiect de activitate educativã Studentã

ANEXA I Planul de predare – învãţare

IMPERIUL ROMAN ÎN SECOLELE III- IV

I. Criza Imperiului Roman : a) criza economicã - criza monetarã;

- inflaţia; - ruralizarea economiei . b) criza socialã - sãrãcirea populaţiei;

- dezvoltarea colonatului; - rãspândirea patronatului.

c) criza militarã : - pãtrunderea barbarilor în armata romanã a dusla declanşarea anarhiei militare;

- rezultatul a fost pãrãsirea provinciilor pe care nu le mai puteau apãra: Dacia ( 217 d.Hr.), Gallia, Spania, Britannia, Africa ( sec. V d.Hr.).

II. Barbarii şi Roma - imperiul este atacat de popoarele barbare: huni, germani

- federaţii – aliaţi ai imperiulu - germanii: - trãiau în sudul Scandinaviei şi pe teritoriul cuprins între Rin şi Elba;

- erau organizaţi în triburi – goţi, alamani, vandali, franci etc. - sec. III î.Hr. germanii pãtrund în imperiul Roman;- 376 î.Hr. vizigoţii au înfrânt armata romanã la Adrianopol;- 410 î.Hr. cuceresc Roma.

III. Dominatul : - împãratul Diocleţian ( 284 – 305 ) – a instaurat un regim politic numit „dominat”. - Constantin cel Mare ( 306 – 337 ) – întemeiazã oraşul Constantinopol care în anul 330 d.Hr. devine noua capitalã a imeriului : „a doua Romã”.

IV. Divizarea imperiului Roman – în anul 395 d. Hr. Imeriul Romanse împarte în :

- Imperiul Roman de Rãsãrit cu capitala la Constantinopol - Imperiul Roman de Apus cu capitala la Ravenna, în Italia.

Page 5: PROIECT DE ACTIVITATE EDUCATIVÂeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/clasaava.doc · Web viewFacultatea de Istorie şi Filosofie Proiect de activitate educativã Studentã

STRATEGIA DIDACTICA:

a. Procedurale :- metode şi procedee: comparaţia, expunerea, explicaţia, modelarea.

- forme de organizare: frontalã, individualã.

b. Mijloace didactice: manualul de istorie pentru clasa a V-a, documente; hãrţi / atlase; „Istoria Romei”, Eugen Cizek; dicţionar explicativ; portrete : Diocletian şi Constantin cel Mare; Tacitus, „Despre originea şi ţara germanilor”

BIBLIOGRAFIE:

1. EUGEN CIZEK, Istoria Romei, Ed. Paideea , Bucureşti 2002.

2. GHEORGHE TANASA, Metoda predãrii – învãţãrii istoriei în şcoalã, Ed. Spiru Haret, Iaşi 1996;

3. GHID DE EVALUARE, Serviciul Naţional de Evaluare şi Examinare, Ed.Prognosis, 2001;

4. VALENTIN BÃLUŢOIU ŞI CONSTANTIN VLAD, Istorie,manual pentru clasa a V- a , Ed. All Educaţional , Bucureşti, 1998.

Page 6: PROIECT DE ACTIVITATE EDUCATIVÂeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/clasaava.doc · Web viewFacultatea de Istorie şi Filosofie Proiect de activitate educativã Studentã

Momentele lecţiei

ObOper.

Conţinuturile activitãţii instructiv -educative Strategia didacticã

Activitatatea cadrului didactic

Activitatea elevilor Metode Forme mijloace

Moment organizatoric

2 min.

Salutã elevii, solicitãnumele elevilor absenţi , asigurã ordinea, liniştea şi un climat favorabil în clasã;

Rãspund lasalutul profesorului , nominalizeazã absenţii şi pregãtesc materialele necesare desfãşurãrii lecţiei;

conversaţia frontalã

- manualul;-documente;- hãrţi / atlase.

Verificarea cunoştinţelor

15 min.

Profesorul realizeazã evaluarea capitolului „Roma Anticã” - lucrare de control – pe trei numere ( cu subiecte diferite ).

În timpul acordat acestei activitãţi , elevii rezolvã testul.

Evaluarea Continuã

Individualã Anexa II _ teste

Page 7: PROIECT DE ACTIVITATE EDUCATIVÂeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/clasaava.doc · Web viewFacultatea de Istorie şi Filosofie Proiect de activitate educativã Studentã

Comunicarea/ însuşirea

noilor cunoştinţe

30 min.

O1

O2

Prezintă noile cunoştinţe urmãrind schema lecţiei care se notează pe tablă şi se completează ulterior: I. CRIZA IMPERIULUI ROMAN s-a manifestat prin: a) CRIZA ECONOMICÃ : - criza monetarã - lipsã de bani ( dereglare a sistemului financiar ) – datoratã comerţului cu India şi China; - inflaţia – ( creşterea preţurilor) datoratã încercãrii de a contracara criza monetarã prin reducerea conţinutului de metal preţios din monedã, precum şi lipsei produselor;

Elevii îşi însuşesc noile cunoştinţe cu privire la cauzele care au generat criza Imperiului Roman.

Expunerea

explicaţia frontalã

- EUGEN CIZEK, Istoria Romei, Ed. Paideea , Bucureşti 2002.- Istorie, manual pentru clasa a V-a.- Dicţionar explicativ.

- ruralizarea economiei – economie naturalã ( bazatã pe troc, adicã pe schimbul de produs contra produs, exculzând folosirea banilor ); b) CRIZA SOCIALÃ : - sãrãcirea populaţiei – datoratã creşterii impozitelor ; - dezvoltarea colonatului - datoratã productivitãţii scãzute a sclavilor ; Precizare: - colonii - erau sclavi eliberaţi sau

Elevii îşi însuşesc noile cunoştinţe cu privire la cauzele care au generat criza Imperiului Roman.

Expunerea

explicaţia frontalã

- EUGEN CIZEK, Istoria Romei, Ed. Paideea , Bucureşti 2002.- Istorie, manual pentru clasa a V-a.- Dicţionar explicativ

Page 8: PROIECT DE ACTIVITATE EDUCATIVÂeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/clasaava.doc · Web viewFacultatea de Istorie şi Filosofie Proiect de activitate educativã Studentã

Comunicarea/ însuşirea

noilor cunoştinţe30 min

O1O2

O3

ţãrani ruinaţi care primeau în arendã un lot de pãmânt de la stãpânii de latifundii , în schimbul cãruia dãdeau o parte din producţie; - colonatul – formã de organizare socialã caracterizat prin legarea tot mai strânsã a colonilor de pãmântul pe care îl lucrau şi pentru care plãteau dijmã.- latifundiu – domeniu foarte mare obţinut de cãtre romanii bogaţi prin acapararea pãmânturilor în urma neplãţii datoriilor de cãtre micii proprietari.

- rãspândirea patronatului – datoritã creşterii impozitelor , unii locuitorii ai imperiului nu aveau posibilitatea sã le plãteascã , astfel cã existau oameni liberi care se puneau sub protecţia unor mari proprietari.

c) CRIZA MILITARÂ : - s-a datorat pãtrunderii în armata romanã a unor ostaşi şi comandanţi de origine barbarã; - ca urmare a acestui fapt, disciplina acestora a scãzut considerabil; - se declanşeazã anarhia militarã – manifestatã prin luptele pentru tron

Elevii îşi însuşec termenii explicaţi.

- Elevii îşi însuşesc noile cunoştinţe cu privire la cauzele declanşãrii anarhiei militare

explicaţia

Expunerea

Modelarea

frontalã

frontalã

individualã

- Dicţionar explicativ;- - Istorie, manual pentru clasa a V-a.

- EUGEN CIZEK, Istoria Romei, Ed. Paideea , Bucureşti 2002.- Istorie, manual pentru clasa a V-a.

Harta -

Page 9: PROIECT DE ACTIVITATE EDUCATIVÂeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/clasaava.doc · Web viewFacultatea de Istorie şi Filosofie Proiect de activitate educativã Studentã

Comunicarea/ însuşirea

noilor cunoştinţe30 min

Comunicarea

O3

O5

între generalii armatei romane ( 235 – 284 d.Hr. );- drept urmare , pãrãsesc provinciile : Dacia ( 217 d.Hr.), Gallia, Spania, Britannia, Africa ( sec. V d.Hr.).II. BARBARII ŞI ROMA:- imperiul este atacat de popoarele barbare: huni, germani - federaţii – aliaţi ai imperiulu - germanii: - trãiau în sudul Scandinaviei şi pe teritoriul cuprins între Rin şi Elba; - erau organizaţi în triburi – goţi, alamani, vandali, franci etc. - sec. III î.Hr. germanii pãtrund în imperiul Roman;- 376 î.Hr. vizigoţii au înfrânt armata romanã la Adrianopol;- 410 î.Hr. cuceresc Roma.

III. Dominatul :- împãratul Diocleţian ( 284 – 305 ) – a instaurat un regim politic numit „dominat”; - a luat mãsuri pentru scãderea puterii guvernatorilor , pentru ca

- localizeazã , la hartã, principalele regiuni istorice.

Elevii îşi însuşesc noile cunoştinţe cu privire la invazia barbarilor.

Expunerea Modelarea

Expunerea

frontalã individualã

frontalã

Tacitus, „Despre originea şi ţara germanilor”- EUGEN CIZEK, Istoria Romei, Ed. Paideea , Bucureşti 2002.- Istorie, manual pentru clasa a V-a.Harta -

Harta - imperiul în timpul lui Diocleţian;- portretul lui Diocleţian;

Page 10: PROIECT DE ACTIVITATE EDUCATIVÂeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/clasaava.doc · Web viewFacultatea de Istorie şi Filosofie Proiect de activitate educativã Studentã

/ însuşireanoilor cunoştinţe

30 min

Comunicarea

O4

aceştia sã nu mai ameninţe puterea imperialã;- a introdus mercurialul – listã a preţurilor curente pentru produsele alimentare afişatã zilnic în piaţã;- spre deosebire de principat , unde toate puterile erau concentrate în mâinile şefului statului iar împãratul era numit princeps , în timpul dominatului statul roman se converteşte din autoritar în totalitar, iar împãratul nu mai este princeps ci „stãpân” al romanilor, dominus. - Constantin cel Mare ( 306 – 337 ) – întemeiazã oraşul Constantinopol care în anul 330 d.Hr. devine noua capitalã a imperiului : „a doua Romã”.

Precizare:

Totalitar- regim politic care instaureazã dictatura,caracterizat prin teroare şi violenţã;Dictaturã- putere absolutã, tiranicã.Autoritar – care îşi impune voinţa.

Elevii îşi însuşesc noile cunoştinţe cu privire la perioada dominatului în timpul împãraţilor Diocletian şi Constantin cel Mare.

Elevii îşi însuşec termenii explicaţi.

Comparaţia

Modelarea

explicaţia

frontalã

individualã

frontalã

EUGEN CIZEK, Istoria Romei, Ed. Paideea , Bucureşti 2002.- Istorie, manual pentru clasa a V-a.- portretul lui Constantin cel Mare;

Harta -

Dicţionar explicativ;

Page 11: PROIECT DE ACTIVITATE EDUCATIVÂeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/clasaava.doc · Web viewFacultatea de Istorie şi Filosofie Proiect de activitate educativã Studentã

/ însuşireanoilor cunoştinţe

30 min

IV. Divizarea imperiului Roman:

- în anul 395 d. Hr. Imeriul Romanse împarte în :- Imperiul Roman de Rãsãrit cu capitala la Constantinopol Şi - Imperiul Roman de Apus cu capitala la Ravenna, în Italia.

Elevii localizeazã , la hartã, principalele regiuni istorice.

Expunerea

Modelarea

Frontalã

Individualã

EUGEN CIZEK, Istoria Romei, Ed. Paideea , Bucureşti 2002.- Istorie, manual pentru clasa a V-a.

Harta -

Page 12: PROIECT DE ACTIVITATE EDUCATIVÂeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/clasaava.doc · Web viewFacultatea de Istorie şi Filosofie Proiect de activitate educativã Studentã

Sistematizarea şi fixarea

cunoştinţelor 5 min

Cere elevilor sã rãspundã la urmãtoarele întrebãri :

- precizaţi cauzele care au declanşat starea de crizã în Imperiul Roman;

- definiţi termeniiurmãtori : crizã monetarã, inflaţie, ruralizarea economiei, colonat, patronat, anarhie militarã, federaţi. - explicaţi ce influenţã aavut barbarizarea armatei asupra capacitãţii de apãrare a imperiului.

- comparaţi modul de organizare a imperiului în timpul dominatului cu cel din timpul principatului.

- argumentaţi motivul pentru care Diocleţianus a luat mãsuri pentru scãderea puterii guvernatorilor.

- localizaţi la hartã principalele regiuni istorice.

Pe baza temei nou predate formuleazã rãspunsurile în vederea fixãrii şi consolidãrii cunoştinţe.

Expunerea

Explicaţia

Explicaţia

Comparaţia

Expunerea

Modelarea

Frontalã

Individualã

Frontalã

Individualã

Dicţionar explicativ;

EUGEN CIZEK, Istoria Romei, Ed. Paideea , Bucureşti 2002.- Istorie, manual pentru clasa a V-a.

Harta -

Page 13: PROIECT DE ACTIVITATE EDUCATIVÂeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/clasaava.doc · Web viewFacultatea de Istorie şi Filosofie Proiect de activitate educativã Studentã

TACITUS , „ Despre originea şi ţara germanilor”

„ ţara lor … este numai pãdure plinã de groazã , ori numai baltã urâtã la vedere … Regi, îşi pun dintre cei de neam, cãpetenii dintre cei viteji. Puterea regilor, nu – i fãrã margini ori lãsatã la voia lor, iar cãpeteniile conduc mai mult cu fapta decât cu vorbacu porunca …Pricinile cele mici le hotãrãsc cãpeteniile , cele mari toţi”.

Page 14: PROIECT DE ACTIVITATE EDUCATIVÂeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/clasaava.doc · Web viewFacultatea de Istorie şi Filosofie Proiect de activitate educativã Studentã
Page 15: PROIECT DE ACTIVITATE EDUCATIVÂeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/clasaava.doc · Web viewFacultatea de Istorie şi Filosofie Proiect de activitate educativã Studentã
Page 16: PROIECT DE ACTIVITATE EDUCATIVÂeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/clasaava.doc · Web viewFacultatea de Istorie şi Filosofie Proiect de activitate educativã Studentã
Page 17: PROIECT DE ACTIVITATE EDUCATIVÂeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/clasaava.doc · Web viewFacultatea de Istorie şi Filosofie Proiect de activitate educativã Studentã
Page 18: PROIECT DE ACTIVITATE EDUCATIVÂeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/clasaava.doc · Web viewFacultatea de Istorie şi Filosofie Proiect de activitate educativã Studentã