proiect a ordinea efectuarii operatiilor

12
Proiect de lecţie UNITATEA DE ÎNVĂTĂMÂNT: Liceul Pedagogic ”Carmen Sylva”, Timisoara. DATA : 15. 11. 2010. CLASA : a-IV-a, C. PROPUNĂTOR : Pantalici Iasmina, Murariu Alice CADRU DIDACTIC : Dehelean Ioana PROF. COORDONATOR : Mariana Crasovan. OBIECTUL : Matematică. SUBIECTUL : Ordinea efectuării operatiilor si folosirea parantezelor rotunde. ARIA CURRICULARĂ: Matematică. TIPUL LECŢIEI : Consolidare. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1- să respecte ordinea efectuării operatiilor într-un exercitiu matematic cu si fără paranteze; O2- să-si perfectioneze tehnicile de învătare si de calcul având la bază cunostintele anterioare; O3- să rezolve corect o problemă, printr-un singur exercitiu având la dispozitie textul si planul de rezolvare al problemei; 1

Upload: iasmina-pantalici

Post on 04-Jul-2015

2.683 views

Category:

Documents


3 download

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect a Ordinea Efectuarii Operatiilor

Proiect de lecţie

UNITATEA DE ÎNVĂTĂMÂNT: Liceul Pedagogic ”Carmen Sylva”, Timisoara.

DATA : 15. 11. 2010.

CLASA : a-IV-a, C.

PROPUNĂTOR : Pantalici Iasmina, Murariu Alice

CADRU DIDACTIC : Dehelean Ioana

PROF. COORDONATOR : Mariana Crasovan.

OBIECTUL : Matematică.

SUBIECTUL : Ordinea efectuării operatiilor si folosirea parantezelor rotunde.

ARIA CURRICULARĂ: Matematică.

TIPUL LECŢIEI : Consolidare.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1- să respecte ordinea efectuării operatiilor într-un exercitiu matematic cu si fără paranteze;

O2- să-si perfectioneze tehnicile de învătare si de calcul având la bază cunostintele anterioare;

O3- să rezolve corect o problemă, printr-un singur exercitiu având la dispozitie textul si planul de rezolvare al problemei;

1

Page 2: Proiect a Ordinea Efectuarii Operatiilor

STRATEGII DIDACTICE:

METODE ŞI PROCEDEE: conversatia, dialogul, munca independentă, problematizarea, reactualizarea cunostintelor si exercitiul.

MIJLOACE DIDACTICE: Tabla, manualul, fisa de lucru.

FORMA DE ORGANIZARE: frontală si individuală

BIBLIOGRAFIE:

2

Page 3: Proiect a Ordinea Efectuarii Operatiilor

Secvenţele

lecţiei

Conţinutul lecţiei

Strategii didactice

Evaluare Obs. Metode şi

procedee

Mijloace

didactice

Forma de

organizare

1. Organizarea

clasei

2 min.

Se stabilesc condiţiile care permit o

bună desfăşurare a lecţiei:

aerisirea sălii de clasă;

pregătirea materialului didactic;

asigurarea ordinii şi a disciplinei;

adoptarea unei poziţii corecte în

bancă;

Frontală

3

Page 4: Proiect a Ordinea Efectuarii Operatiilor

2.

3

Reactualizarea

cunoştinţelor

5 min.

Captarea

atenţiei

5 min.

Despre ce am discutat ora trecută la

matematică?

R: Ora trecută la matematică am învătat

despre probleme care se rezolvă prin cel

mult trei operatii de ordine diferite.

Ce temă ati avut pentru azi a la

matematică?

Copii vor citi exercitiile, iar eu voi nota

rezultatele la tablă, pentru a se corecta

cei ce au gresit.

Calcul mintal:

7 x 3; 5 x 7; 9 x 8; 6 : 2; 4 x 2 + 3; 10 :

1+ 10.

Cate tipuri de operatii de ordine am

invatat?

( R: Operatii de ordinul I si operatii de

ordinul II)

Numiti operatiile de ordinul II.

(R: Inmultirea si impartirea)

Care este ordinea efectuarii operatiilor?

(R: Operatiile de ordinul II, apoi cele de

ordinul I).

Conversatia

Conversatia,

exercitiul

Manualul si

tabla. Frontală

Colectiv

dirijat

Evaluare

frontală a

răspunsurilor

elevilor.

4

Page 5: Proiect a Ordinea Efectuarii Operatiilor

4.

Anunţarea

subiectului

lecţiei şi a

obiectivelor

operaţionale

1 min.

Astăzi vom efectua exercitii cu mai

multe operatii in care va aparea si

paranteza rotunda, care ne vor ajuta la

rezolvarea problemelor;

Explicatia Frontală Evaluare

frontală a

răspunsrilor

elevilor.

5

Dirijarea

învăţării

30 min.

I. Voom efectua exercitii si

probleme atata la tabla( un

singur elev) cat si in

caiete( toti elevii).

Exercitiile si probleme sunt :

1. 56 – 56 : 4 x 3= 14

2. 1000 : 100 : 10 : 1 + 1 x 10 x 10

x 0= 2

3. 7 + 7 x 7 : 7 – 7 : 7 x 7 = 7

4. 36 + 36 : 6 + 6 x 6 + 6= 84

5. 22 + 66 .... 3 + 20 = 64 ( r. : )

6. 20 – 80 ..... 8 .... 1= 10 ( r. : , x )

7. 10 .... 10.... – 10 ....10 = 99 (r. X;

: )

8. Diferenta dintre catul numerelor

68 si 4 si catul numerelor 96 si 3.

( r. 68 : 4 = 17; 96 :3 = 32; 32 –

Exercitiul

Problematizarea

Tabla,

culegerea de

clasa a 4 a,

caiete

Frontală

Frontală

5

Page 6: Proiect a Ordinea Efectuarii Operatiilor

17 = 15)

Elevii vor primi o fisă de lucru pe care o

vom rezolva impreuna.

Prima data vom rezolva jocul de pe

prima pagina a fisei ( Anexa 1)

Regula jocului :

Elevii vor calcula corespunzator

operatiile din interiorul casutei,

vor gasi corespondenta fiecarei

litere cu rezultatul dat

La sfarsit, dupa o completare

corecta vor avea o surpriza

placuta;

„Imi place mult matematica”.

-acest joc il vor rezolva singuri, pe

caiete.

In limita timpului ramas vom rezolva si

al 2 lea joc de pe fisa( Anexa 2):

„Robotul socoteste”.

Sarcina jocului este de a rezolva corect

exercitiile si problemele, respectand

ordinea efectuarii operatiilor cu si fara

paranteze. Elevii vor trebui sa rezolve

exercitiile incepand cu partea de jos a

Exercitiul

Conversatia

Problematizarea

Fisa de lucru

Tabla

Caietele

Frontala

6

Page 7: Proiect a Ordinea Efectuarii Operatiilor

robotului. Castigatorii sunt elevii al

caror robot va „rade”.

Exercitiile din „robot” le vom rezolva si

la tabla. Elevul care a terminat primul va

fi numit sa iasa la tabla pentru a rezolva

exercitiu.

Problematizarea

Frontală

Individuală

6. Asigurarea

retenţiei

5 min.

Tema pentu acasa: din culegerea de

matematica Ex. 9/ a, b, c, d.

7

Page 8: Proiect a Ordinea Efectuarii Operatiilor

7.

Incheierea

lecţiei

2 min.

Se fac aprecieri individuale, iar elevii cei

mai activi vor primi 5 puncte.

8