interjectia proiect de lectie

8
PROIECT DE LECTIE DATA: 11.05.2012 CLASA: a VI-a B UNITATEA DE INVATAMANT: Scoala cu clasele I VIII Găiseni PROFESOR: Felicia Perșunaru ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare DISCIPLINA: Limba și literatura română UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Descrierea UNITATEA DE CONȚINUT: Interjecția TIPUL LECȚIEI: predare-învățare DURATA: 50’ COMPETENȚE SPECIFICE: 1.3 sesizarea abaterilor de la normele gramaticale într-un mesaj oral; 2.3 utilizarea categoriilor gramaticale învăţate, în diverse tipuri de propoziţii; 3.4 sesizarea organizării morfologice şi sintactice a textelor citite (nonliterare şi literare). OBIECTIVE OPERAŢIONALE: a) COGNITIVE: La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili: O1 - să definească interjecţia; O2 - să identifice interjecţiile dintr-un text/enunţ dat; O3 - să clasifice interjecţiile după sens şi structură; O4 - precizeze topica şi punctuaţia interjecţiei; O5 - să precizeze funcţia sintactică a interjecţiei dintr-un enunţ. b) FORMATIV-EDUCATIVE: - să dezvolte atenţia şi spiritul de observaţie; - să dezvolte gândirea şi limbajul; - să formeze deprinderile de comunicare orală şi scrisă; - să formeze deprinderi de lucru cu fişe. STRATEGIA DIDACTICA: Metode şi procedee: conversaţia euristică, metoda cadranelor, explicaţia, expunerea, descoperirea inductivă, exerciţiul. Resurse materiale: manualul, fişe de lucru; flipchart, markere, laptop. Resurse umane: clasa de elevi. Forme de organizare: activitatea frontală, activitate independentă şi pe grupe;

Upload: cclemi

Post on 29-Nov-2015

353 views

Category:

Documents


9 download

DESCRIPTION

Interjectia Proiect de Lectie

TRANSCRIPT

Page 1: Interjectia Proiect de Lectie

PROIECT DE LECTIE

DATA: 11.05.2012

CLASA: a VI-a B

UNITATEA DE INVATAMANT: Scoala cu clasele I – VIII Găiseni

PROFESOR: Felicia Perșunaru

ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare

DISCIPLINA: Limba și literatura română

UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Descrierea

UNITATEA DE CONȚINUT: Interjecția

TIPUL LECȚIEI: predare-învățare

DURATA: 50’

COMPETENȚE SPECIFICE:

1.3 sesizarea abaterilor de la normele gramaticale într-un mesaj oral;

2.3 utilizarea categoriilor gramaticale învăţate, în diverse tipuri de propoziţii;

3.4 sesizarea organizării morfologice şi sintactice a textelor citite (nonliterare şi literare).

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

a) COGNITIVE: La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:

O1 - să definească interjecţia;

O2 - să identifice interjecţiile dintr-un text/enunţ dat;

O3 - să clasifice interjecţiile după sens şi structură;

O4 - să precizeze topica şi punctuaţia interjecţiei;

O5 - să precizeze funcţia sintactică a interjecţiei dintr-un

enunţ.

b) FORMATIV-EDUCATIVE:

- să dezvolte atenţia şi spiritul de observaţie;

- să dezvolte gândirea şi limbajul;

- să formeze deprinderile de comunicare orală şi scrisă;

- să formeze deprinderi de lucru cu fişe.

STRATEGIA DIDACTICA:

Metode şi procedee: conversaţia euristică, metoda cadranelor, explicaţia, expunerea,

descoperirea inductivă, exerciţiul.

Resurse materiale: manualul, fişe de lucru; flipchart, markere, laptop.

Resurse umane: clasa de elevi.

Forme de organizare: activitatea frontală, activitate independentă şi

pe grupe;

Page 2: Interjectia Proiect de Lectie

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

1.Programe şcolare pentru clasele I-VIII. Aria curriculară: limbă şi comunicare,

Bucureşti, 2009

2. Trofin, Eliza – Mara – Gramatică – Fișe de lucru, Editura Paralela 45, 2010

3. Popescu, Stefania – Gramatica practică a limbii române, Bucuresti, 2007

4. Constantinescu – Dobridor, Gheorghe – Gramatica limbii române, Editura Didactică și

pedagogică, București, 2001

SCENARIUL DIDACTIC

4. Anunțarea

temei și a

obiectivelor

2 min. Anunț și scriu titlul

lecției noi și obiectivele

urmărite.

( flipchart)

- notează

- se mobilizează

Expunerea

Frontal

Etapele

lecției

Timp

alocat

Activitatea

profesorului

Activitatea

elevilor

Metode si

procedee

Forme de

organizare

Evaluare

1.

Organizarea

clasei

1. min. Fac prezența și asigur

un climat favorabil

desfășurării lecției.

- se pregatesc

pentru lecție

Conversația frontal

2. Verificarea

temei și a

cunoștințelor

dobândite

anterior

3 min

Verific tema, făcând

aprecieri asupra

rezolvării cerințelor.

- răspund la

intrebări

-observă

Conversația

Explicaţia

Frontal

Individual

Întărirea

răspunsu-

rilor

3. Captarea

atenției

2 min Cum te simţi astăzi?

- Elevii sunt chestionaţi

după ce au ales un chip

potrivit cu starea lor de

spirit, motivând

alegerea.

Elevii primesc o

fişă cu diverse

chipuri sugestive

pentru o anumită

stare de spirit.

Conversația

Individual

Chestiona

rea

elevilor

Page 3: Interjectia Proiect de Lectie

5.Dirijarea

învățării

25

min.

- Elevii primesc post-it-

uri cu diverse interjecții.

Le cer elevilor să

asocieze interjecțiile cu

ceea ce exprimă.

- Îi ajut pe elevi să

formuleze definiţia

interjecţiei, să

stabilească felul acesteia

și să observe ce

exprimă.

- Se realizează

clasificarea

interjecțiilor. (Elevii

primesc coli pe care

sunt scrise diverse

interjecții, lipindu-le pe

flipchart în dreptul

categoriei

corespunzătoare).

- Cuvintele imitative sau

onomatopee.

(Prezentare Power –

point).

- Unele interjecţii de

adresare sau

onomatopeele pot

îndeplini funcţia de

predicat verbal sau

alcătuiesc predicatul

nominal împreună cu

verbul copulativ, fiind

nume predicative

(interjecţii predicative).

- Le cer elevilor să

citească textul Un

ambițios de M.

Sântimbreanu de pe

flipchart. Solicit elevilor

să observe punctuaţia

interjecţiilor.

(Punctuația

interjecțiilor se

realizează cu ajutorul

virgulei și al semnului

exclamării.)

Moment ortografic -

Indicaţi ce parte de

vorbire reprezintă

- rezolvă sarcina de

lucru.

-identifica interjecţiile

-formulează definiţia

interjecţiei.

Clasifică interjecţiile şi

exemplifică fiecare tip

de interjecţie.

Exemplifică.

Observă topica şi

punctuaţia interjecţiei

şi, cu ajutorul

profesorului,

concluzionează.

Conversația

euristică

Descoperi

rea

inductiva

Conversatia

euristica

Descoperire

Frontal

Individual

Lucrul pe

grupe

Individual

Aprecieri

verbale

Aprecieri

verbale

Observarea

Încuraja-

rea

elevilor

prin

diferite

calificati-

ve

Page 4: Interjectia Proiect de Lectie

cuvintele subliniate:

Ei,ce mai zici ?

Ei vor merge la pădure.

Ia pune mâna şi citeşte !

El ia o carte din raftul

bibliotecii.

6. Obținerea

performan

ței

10

min.

Elevii sunt împărţiţi în

patru grupe, fiecare

dintre ele lucrând câte o

fişă (metoda cadranelor)

(anexa 2).

Sunt discutate

răspunsurile elevilor,

corectând acolo unde

este necesar.

Rezolvă exercițiile din

fișă

Cadranele

Pe grupe

Chestiona

rea

elevilor

7.

Asigurarea

feed-back-

ului

5

min.

Concurs între grupe

(Anexa 3)

Fişa de lucru (Anexa 4)

Exerciţiului

Individual

Aprecieri

verbale

Observare

Încuraja-

rea

elevilor

prin

diferite

calificati-

ve

8. Tema

pentru

acasă

1 min. Imaginați o conversație

telefonică ce se aude

foarte slab. Folosiți cel

puțin trei interjecții

simple și una cu valoare

predicativă.

Elevii iși notează tema

în caiete.

Page 5: Interjectia Proiect de Lectie

Anexa 2.

Grupa 1.

Grupează pe două coloane interjecţiile de

mai jos în funcţie de structura lor:

ah!, cri-cri!, hodoronc-tronc!, pleosc!,

hăp-șa!, marş!, miau!, cip-cirip!

Grupa 2.

Puneți semnele de punctuație, acolo

unde este necesar, în următoarele

enunțuri:

Haide s-a restit jupânul

Și a făcut odată buf

Na-ți servieta

“Aa s-a mirat prelung..”

“Ei ce-a zis Cristina?”

Grupa 3.

Scrie verbe derivate de la urmãtoarele

interjecţii:

Poc! ............................

Of!................................................

Piu! .........................................

Vâj!...............................................

Vai! ................................................

Mâr!.............................................

Mor!..............................................

Grupa 4.

Realizeazã corespondenţele între cele douã

coloane:

A B

1.senzaţie a) Striga fericit: Ura! Ura!

2.stare sufleteascã b) Pupãza zbrrr!

3.interjecție de adresare c)Brrr!Ce frig este!

4.onomatopee d) Mă!

Page 6: Interjectia Proiect de Lectie

ANEXA 3

CONCURS

GRUPA I

Scrieţi cât mai multe interjecţii ce redau sunete produse de păsări.

CONCURS

GRUPA II

Scrieţi cât mai multe interjecţii ce redau sunete produse de obiecte.

CONCURS

GRUPA III

Scrieţi cât mai multe interjecţii ce redau sunete produse de animalele domestice.

CONCURS

GRUPA IV

Scrieţi cât mai multe interjecţii ce redau sunete produse de animale salbatice.

Page 7: Interjectia Proiect de Lectie

Anexa 4

Schema lecţiei

Interjecţia

Definiţie: Interjecţia este partea de vorbire neflexibilă care exprimă stări sufleteşti, îndemnuri, o

adresare sau imită sunetele sau zgomotele din natură (onomatopee).

Interjecţiile pot fi a) simple: boc, buf, trosc, ţuşti etc b) compuse: hodoronc-tronc, hei-rup etc

Unele interjecţii de adresare sau onomatopeele pot îndeplini funcţia de predicat verbal sau alcătuiesc predicatul nominal împreună cu verbul copulativ, fiind nume predicative (interjecţii predicative). Ex:

Predicat verbal: Fetiţa pleosc! o palmă băiatului.

Nume predicativ: Va fi vai de toţi mâine.

Punctuația interjecțiilor se realizează cu ajutorul virgulei și al semnului exclamării.

Page 8: Interjectia Proiect de Lectie

Anexa 5

- Ei, bunico, bunico, repede! S-a spart butoiul cu varză! - Care, unde? Dar Sandu țâști! o și zbughise pe lângă dânsa. A răsucit cheia pe dinafară și a început să râdă: - Ha, ha! Te-am păcălit! (M. Sântimbreanu, Un ambițios)

1. Subliniați interjecțiile și notați ceea ce exprimă. 2. Explicați rolul semnelor de punctuație folosite după interjecțiile găsite.