format proiect de lectie

6
Desfǎşurarea lecţiei Evenimentu l lecţiei (interval de timp) Obi ect ive ope raţ ion ale Conţinu turi esenţia le Activitǎţi de predare-învǎţare Evalua re Activitate profesori Activitate elev Captarea atenţiei -noteazǎ absenţe, organizeazǎ clasa(P1) Introducere Statele Unite ale Americii de cele multe ori reprezinta un model pentru tarile mai putin dezvoltate din puct de vedere, al valorilor culturale , din puct de vedere al civilizatiei si a managementului Reactualiza rea celor învǎţate Metoda Hoftede -solicitǎ cursantilor enumere cele cinci dimensiuni culturale pereche care - enumera dimensiunile culturale ale modelului hofstede - prezinta cate solici ta elevil or sa raspun

Upload: ana-maria-iuliana-negulescu

Post on 29-Jan-2016

214 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

In domeniul pedagogic proiectul de lectie trebuie sa respecte anumite cerinte prestabilite si formatul general al unui proiect de lectie

TRANSCRIPT

Page 1: Format Proiect de Lectie

Desfǎşurarea lecţiei

Evenimentul lecţiei (interval de timp)

Obiective operaţionale

Conţinuturi esenţiale

Activitǎţi de predare-învǎţare Evaluare

Activitate profesori Activitate elev

Captarea atenţiei -noteazǎ absenţe, organizeazǎ clasa(P1)

Introducere Statele Unite ale Americii de cele multe ori reprezinta un model pentru tarile mai putin dezvoltate din puct de vedere, al valorilor culturale , din puct de vedere al civilizatiei si a managementului

Reactualizarea celor învǎţate

Metoda Hoftede

-solicitǎ cursantilor sǎ enumere cele cinci dimensiuni culturale pereche care contin concepte contrare dar in acelasi timp complementare- solicita cursantilor sa caracterizeze cate 2 particularitati culturale ale societatilor caracterizate printr-o anumita pereche de dimensiuni culturale

- enumera dimensiunile culturale ale modelului hofstede- prezinta cate 2 particularitate culturala cunoscute pentru societati caracterizate prin individualism/colectivism, distanta mica fata de putere respectiv distanta mare fata de putere, feminitate/ masculinitate,

solicita elevilor sa raspunda cerntei date

Page 2: Format Proiect de Lectie

Prezentarea sarcinilor

Obţinerea performanţei

Feedback (sau conexiune inversă sau fixareacunostinţelor)

O1

O2

O4

O3

Particularitatile cltural istorice ale contextului nord -american

Particularitatile managementului american

Analiza SUA pe baza modelului Hofstede

Solicitarea cursantilor sa identifice 3 particularitati cultural istorice ale Statelor Unite pe baza suportului de curs si sa explice modul de influenta a acestora asupra economiei si managementului organizatiilor din Statele Unite

Solicita cursantilor identifice prin exemple de organizatii cunoscute tipurile de organizatii care functioneaza in Statele Unite.

-Imparte cursantilor studiul de caz pe baza caruia se va incadrarea contextului din SUA prin modelul Hofstede.Ajuta cursantii sa identifice ideile importante din studiu de caz care au influenta in eleborarea principalelor constatari.-Sintetizeaza ideile importante si principalele constari

-Sunt atenti la cerinta si raspund solicitarii profesorului prin identificarea particularitatilor- Isi exprima opinia cu ajutorul suportului de curs si indentifica astfel influentele valorilor culturale asupra managementului si nu numai.

Cursantii vor identifica cele trei tipuri de organizatii precum:-firma proprietate personala- proprietarship-firma societara-partnership

-Citesc cu atentie studiul de caz si isi noteaza ideile ce vor conduce la incadrarea contextului Statelor Unite prin prizma abordarii managementului structurilor multiculturale elaborata de Geert Hofstede.-prezinta pe rand notitele

Solicita notarea observatiilor

-dau exemple de organizatii potrivite tipurilor identificate

prezinta notitele cu privire la studiul de caz

Ecaluarea performantelor

O1,2,3,4

Test evaluare

-Imparte testul de valuare cu raspunsuri grila si acorda cursantilor un timp de 10 min pentru rezolvare

-Rezolva testul Verificarea raspunsurilor

Page 3: Format Proiect de Lectie

EVALUAREA CUNOSTINTELOR

1.Contextul cultural-istoric nord american se caracterizeaza prina. xenofobieb.pragmatismc.individualismd.imoralitatee.tendinta spre realizaref.egalitatea sanselor

2. Contextul socio-economic nord american se caracterizeaza prin:a. existenta unei economii mixteb.dimensiunea redusa a pietei internec.stabilitatea politicad.predominarea absoluta a organizatiilor marie. existenta unui puternic variat sector bancarf existenta clasei de mijloc

3. In Statele Unite Ale Americii functioneaza urmatoarele tipuri de organizatiia. firma proprietate personalab. firma proprietate comunac. firma societarad.corporatiae holding industrialf conglomeratul financiar

4. Structurile organizatorice frecvent intalnite in companiile americane sunt urmatoarele:a. de tip functional-simpla sau compusab. de tip divizionalc. pe produsd. teritorialae. de tip complexf. familiala

5. Optinile strategice preferate de proprietarii de firme americani sunt:a. crearea de firme proprietate personala, mici sau mijlociib. intelectualizarea posturilorc. Informatizarea activitatilord. infiintarea de firme marie. robotizareaf. amplasarea firmelor in mediul urban

Page 4: Format Proiect de Lectie

TEMA DE CERCETARE

Analizati comparativ, evidentiind asemanarile si deosebirile, o organizatie de dimensiune mare/mijlocie/mica din Statele Unite ale Americii si o organizatie echivalenta din Romania, Insistand asupra rolului esential al contextului cultural-istoric si al contextului socio-economic in realizarea activitatilor economice de catre cele doua organizatii.