avionul proiect de lectie

5
PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ Grupa: Mică Tema: „ Mijloace de transport” Subtema: „ Zboară avionul” Denumirea activităţii: Cunoaşterea mediului Tema activităţii: „Avionul” Mijloc de realizare: - lectură după imagini Obiective generale: *să observe, să identifice obiecte din mediul înconjurător să „citească” imagini şi să redea cele observate; să cunoască caracteristici ale mijloacelor de transport; Obiective operaţionale: La sfârşitul activităţii şi pe parcursul acesteia copiii vor fi capabili: * Să identifice elementele componente ale unui tablou; Să cunoască părţile componente ale avionului; Să pronunţe corect fiecare parte componentă; Să cunoască utilitatea acestora; Să cunoască denumirea celui ce conduce avionul; Să cunoască şi să reproducă zgomotul produs de avion; STRATEGII DIDACTICE: METODE: observarea, conversaţia, explicaţia, demonstraţia; MATERIAL DIDACTIC: planşă reprezentând un avion în zbor, o planşă reprezentând o pistă de aterizare, planşă cu un avion;

Upload: florina-martin

Post on 27-Nov-2015

290 views

Category:

Documents


7 download

TRANSCRIPT

Page 1: Avionul Proiect de Lectie

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

Grupa: MicăTema: „ Mijloace de transport”Subtema: „ Zboară avionul”Denumirea activităţii: Cunoaşterea mediului Tema activităţii: „Avionul”Mijloc de realizare: - lectură după imaginiObiective generale: *să observe, să identifice obiecte din mediul înconjurător

să „citească” imagini şi să redea cele observate; să cunoască caracteristici ale mijloacelor de transport;

Obiective operaţionale: La sfârşitul activităţii şi pe parcursul acesteia copiii vor fi capabili: * Să identifice elementele componente ale unui tablou;

Să cunoască părţile componente ale avionului; Să pronunţe corect fiecare parte componentă; Să cunoască utilitatea acestora; Să cunoască denumirea celui ce conduce avionul; Să cunoască şi să reproducă zgomotul produs de avion;

STRATEGII DIDACTICE:METODE: observarea, conversaţia, explicaţia, demonstraţia;MATERIAL DIDACTIC: planşă reprezentând un avion în zbor, o planşă reprezentând o pistă de aterizare, planşă cu un avion;

SCENARIU DIDACTIC

Etapele activităţii Obiectiveleactivităţii

Conţinutul activităţii

Strategii Evaluare

Organizarea clasei Copiii vor fi aşezaţi pe covor sub formă de semicerc

Captarea atenţiei Sub formă de surpriză

Page 2: Avionul Proiect de Lectie

prezint copiilor câteva planşe care vor fi descoperite pe rând şi chiar pe părţi

Reactualizarea cunoştinţelor

Să cunoască mijloace de transport

Verific cunoştinţele copiilor referitoare şi la alte mijloace de transport

conversaţia

Prezentarea obiectivelorAnunţarea temei

Prezint copiilor imaginile şi-i anunţ că vom învăţa despre mijloace de transport ce „ circulă” în aer- avionul

Observareaconversaţia

Conducerea învăţării să identifice elementele componente ale unui tablou

Să cunoască mediul de circulaţie al avionuluiSă cunoască şi să denumească persoana ce conduce avionul;

Să cunoască părţile componente ale avionului

Să cunoască utilitatea roţilor

Voi descoperii primul tablou şi voi discuta după următorul plan de întrebări:1 Ce vedeţi în tablou?2 Ce vedeţi în partea de sus a tabloului ?3 Ce este avionul?4 Pe unde merge avionul?5 Cum face avionul?6 Cine conduce avionul?După citirea amănunţită a tabloului se va face sinteza parţială asupra celor discutate.Se va descoperii şi cel de-al doilea tablou şi se va discuta după următorul plan de întrebări:1 Ce vă place mai mult la avion?2 Ce culoare are avionul?3 Ce alte culori mai poate avea avionul?4 Care sunt părţile componente ale avionului?5 Ce ştiţi să-mi spuneţi despre roţi?6 Câte roţi are avionul? 7 La ce folosesc roţile avionului?8 Ce formă au roţile?9 Ce formă are avionul?10 De ce are aripi avionul?11 Câte aripi are?12 Ce rol are elicea la avion?13 De ce are coadă avionul?14 Ce face să se învârte

observarea

Page 3: Avionul Proiect de Lectie

Să cunoască utilitatea aripilor

elicea?15 Cu funcţionează motorul?16 Cine conduce avionul? Se va face de câte ori este nevoie sinteza parţială a celor discutate.

Obţinerea performanţei

Voi distribui copiilor piese ale unor avioane. Copiii vor avea ca sarcină să denumească părţile componente şi să le asambleze. Voi considera atinse obiectivele activităţii dacă aproape toţi copiii vor fii capabili să realizeze sarcina

Încheierea activităţii Se va cânta versurile din folclorul copiilor „ Avion cu motor,Ia-mă şi pe mine-n zbor,Că mă doare un picior, etc”Se va face aprecierea modului în care copiii s-au comportat şi au răspuns pe tot parcursul activităţii.