aproape final

Upload: cristina-elena-nicu

Post on 17-Feb-2018

220 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

  • 7/23/2019 Aproape Final

    1/5

    PROIECT DIDACTIC

    Scoala:Scoala Gimnaziala Nr. 32, Alecsandru Macedonsky, Craiova , Dolj;An scolar :20!"20#;Disciplina:C$imie;Aria curriculara%Ma&ema&ica si s&iin&e;Clasa:a "'((("a ;Data :23 .0).20!Propunator:Cris&ina Nicu;Titlul lectiei:Saruri *A+lica&ii de calcul;Tipul lectiei:eca+i&ulare si sis&ema&izare;

    Unitatea de invatare:SA-(;

    Competente generale:

    . /+licarea unor enomene, +rocese, +rocedee in&alni&e in via&a de zi cu zi. 2. ezolvarea de +ro1leme in sco+ul s&a1ilirii unor corela&ii relevan&e, demons&randra&ionamen&e deduc&ive i induc&ive.

    3. Comunicarea n4ele5erii conce+&elor n rezolvarea de +ro1leme, n ormulareae/+lica4iilor, n conducerea inves&i5a4iilor i n ra+or&area rezul&a&elor.

    Competente specifice:. /+licarea unor enomene, +rocese, +rocedee n&6lni&e n via4a de zi cu zi .2. (nves&i5area com+or&7rii unor su1s&an4e sau sis&eme c$imice.3. ezolvarea de +ro1leme n sco+ul s&a1ilirii unor corela4ii relevan&e,

    demons&r6nd ra4ionamen&e deduc&ive i induc&ive.

    8. Comunicarea n4ele5erii conce+&elor n rezolvarea de +ro1leme, normularea e/+lica4iilor, n conducerea inves&i5a4iilor i n ra+or&arearezul&a&elor.

    ). valuarea consecin4elor +roceselor i ac4iunii +roduselor c$imice asu+ra+ro+riei +ersoane i asu+ra mediului.

    Bibliografie: Manual de c$imie clasa a"'((("a, C.G$eor5iu, d. All, 9ucures&i 2

    Locul desfasurarii: sala de clasa;

    Durata: )0 min

  • 7/23/2019 Aproape Final

    2/5

    Desfasurarea lectiei:

    ObiectiveMetode siprocedee Observatii

    Obiective

    operationale:

    :a sarsi&ul lec&ieielevii &re1uie sa ieca+a1ili%

    .Sa deineascasarurile;2.Sa clasiice si sadenumeascasarurile;3.Sa modelezeecua&iile reac&iilorce ilus&reaza

    +ro+rie&a&i c$imice

    ale sarurilor;8.Sa a+licecunos&in&eleaccumula&e la saruriin rezolvarea dee/erci&ii si +ro1leme

    Obiectiveformatorii:

    " Dezvol&areaca+aci&a&ii de avaloriica

    cunos&in&eleinsusi&e an&erior;

    " ormareade+rinderilor demuncain&elec&uala;

    " ormarea unuilim1aj s+eciicc$imiei.

    Conversa&iaeuris&ica,e/+unerea,e/+lica&ia,modelarea,me&oda cu1ului,

    rezolvarea dee/erci&ii si

    +ro1leme

    Materialul

    didactic:

  • 7/23/2019 Aproape Final

    3/5

    Secveneleleciei

    Activitatea profesorului Activitateaelevilor

    !" #erificarea

    temei siorgani$areaconditionariiinvatarii

    'eriica &emei si a cunos&in&ele

    &eore&ice necesare desasurarii lec&iei derezolvare de e/erci&ii si +ro1leme +rinadresarea in&re1arilor%"ce sun& sarurile;"ormula c$imica si clasiicareasarurilor;"+ro+rie&a&i izice;"+rinci+alele +ro+rie&a&i c$imice;

    as+und la

    in&re1arileadresa&e de+roesor

    %" Captareaateniei

    Se +rezin&a im+or&an&a s&udieriisarurilor,+recum si numeroaselea+lica&ii ale aces&ora.

    Ascul&a cua&en&ie.

    &" Anuntareatemei si aobiectivelorlectiei

    Scrie +e &a1la &i&lul lec&iei% =Saruri 'aplicatii de calcul(

    No&eaza +ecaie&e

    )" Diri*area+nv,,rii

    Anun&a elevii des+re me&oda cu1ului +ecare o vor u&iliza la rezolvareacerin&elor%"se im+ar& elevii in ! 5ru+e;

    "iecare 5ru+a ale5e un mem1ru care vainvar&i cu1ul iar cerin a care se va ala

    +e a&a cu1ului o va rezolva im+reunacu cole5ii din 5ru+a; rezolvarile vor i

    +rezen&a&e de unul din&re cole5i ales calider."cele ! e&e sun&%DSC(, C>M?AA,ANA:(@A@A, AG-MNC(A@A, D

  • 7/23/2019 Aproape Final

    4/5

    ANEXA 1

    METODA CUBULUI-SARURI PROPRIETATI CHIMICE

    DESCRIE

    !" Descrieti formula generala a sarurilor"

    %" Scrieti formulele sarurilor care au denumirile:

    Sula& de aluminiu;

    Clorura de ier (((B;

    9romura de calciu;

    Azo&a& de +o&asiu.

    &" Denumiti sarurile care au formulele:

    aB Al2S3;

    1B CaC>3B2;

    cB NaN>3;

    dB E2S>8.

    )" Corectati greselile din scrierea formulelor c1imice:

    aB Ca2( ;

    1B NaS>8B2;

    cB S3Al2;

    dB M52S2>F.

    COMPA.A

    !2 Compara urmatoarele saruri3saruri acide sau saruri neutre2:

    NaC>3, CuCl2, NaN>3, CuS>8, CaC>3B2, A59r, Na2S>3, ?1N>3B2,

    N8N>3, NaN>2, ES>8, NiS>8, M5S, CaC>3, M5S>3B2, Ca(2.

  • 7/23/2019 Aproape Final

    5/5

    %2 Subliniati cu o linie sarurile solubile si cu doua linii sarurileinsolubile in apa:

    NaCl, @nS>8, A5Cl, CuS>8, CaS>8 , CaC>3, ECl, Na2S>8, 9aS>8.

    ASOC4A5A

    Asocia$a fiecarei formule din coloana A notata cu cifre 3!672 una sau mai

    multe litere din coloana B:

    A.8UM9T9A5A

    Argumentati importanta sarii de bucatarie pentru organismul uman si aingrasamintelor c1imice pentru agricultura"

    AAL459A5A

    Anali$ea$a comportarea:

    aB CuS>8a&a de e, Na>;1B CaC>3a&a de Cl;

    cB eS>8, @nS>8a&a de Na>;

    Scrie&i ecua&iile reac&iilor c$imice si s&a1ili&i ce su1s&an&e cores+und+reci+i&a&elor.

    Bconservant al carnii;soda de rufe;ser fi$iologic;antiacid pentru calmareaindigestiilor;piatra vanata;utili$at in industria detergentilor