81848330-proiect-de-activitate-logopedicĂ

Upload: ankawest29

Post on 03-Apr-2018

222 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

  • 7/28/2019 81848330-PROIECT-DE-ACTIVITATE-LOGOPEDIC

    1/2

    PROIECT DE ACTIVITATE LOGOPEDIC

    coala cu clasele I-VIII , Sfntul Stelian, Rdui

    DISCIPLINA :Terapia tulburrilor de limbaj

    PROPUNTOR: Ungurean Oana

    DEFICIENA :Dislalie - SigmatismGRUPA : I

    TIPULLECIEI: Corectiv-terapeutic

    SUBIECTUL : Corectarea sunetului s

    SCOPUL LECIEI:

    - consolidarea deprinderii de a pronuna corect sunetul s;

    OBIECTIVE OPERAIONALE :

    - s pronune corect sunetul s;

    - s diferenieze corect auditiv sunetul s;

    - s- i consolideze motricitatea general a aparatului fono-articulator i ,n special, motricitat

    lingual;

    - s realizeze corect analiza i sinteza fonetic a cuvintelor ;

    - s formuleze propoziii simple , respectnd succesiunea corect a cuvintelor n propoziii ;

    STRATEGII DIDACTICE

    METODE I PROCEDEE : observaia , conversaia , explicaia , exerciiul , analiza

    fonetic , comparaia , jocul didactic , exerciiul de creaie.

    MATERIAL DIDACTIC : oglinda logopedic ,creioane colorate, fie de lucru,

    jetoane ,plan,recompense.

    FORME DE ORGANIZARE : frontal , individual .

    BIBLIOGRAFIE:

    Verza, E. (1977),Dislalia i terapia ei, E.D.P., Bucureti Stnic, C., Vrjma, E. (1994) Terapia tulburrilor de limbaj, editat de S.S.H., Bucureti

    Punescu C-tin. (sub red.) (1984), Tulburri de limbaj la copil, Ed. Medical, Bucureti

    DESFURAREA ACTIVITII

    1. Moment organizatoric:

  • 7/28/2019 81848330-PROIECT-DE-ACTIVITATE-LOGOPEDIC

    2/2

    Logopedul pregtete materialele necesare, aerisete sala de lucru .

    2. Captarea ateniei

    - se va face prin ascultarea povetii literei ,,s"

    3.Anunarea temei i a obiectivelor:

    Logopedul le spune copiilor c vor nva s pronune corect sunetul ,,s" i s diferenieze sunetul ..s" de al

    sunete

    4. Dirijarea nvrii:

    Se vor face o serie de exerciii, n faa oglinzii, de micare a aparatului fono-articulator (micri ale limb

    emitere de vocale, consoane) , de dezvoltare a auzului fonematic, jocuri de imitare, frmntri de limb

    onomatopee.(Ex.- ase sai sunt slabi pronunie rapid). Se execut exerciii specifice de pronunie

    sunetului ,,s"

    Se prezint jetoane cu imagini diferite; se cere copiilor s selecteze imaginile cu animale , se analizeaficare cuvnt folosindu-se metoda fonetic , analitico sintetic , se alctuiesc propoziii .Joc- concurs

    Se solicit copiilor s selecteze, ntr-un anumit timp , doar imaginile a cror denumire ncepe cu sunetul ,,s" , s aranjeze pe un suport , s le citeasc rar ,apoi foarte repede i s continue irul cu nc trei cuvinte care ncep acelai sunet .Exercitiu de creaieSe solicit copiilor s gseasc rime pentru fiecare cuvnt , apoi s creeze o scurt poveste imaginar n care foloseasc i cuvintele analizate.(rime- suc/nuc/duc/apuc,etc.)

    5. Asigurarea reteniei i a feed-back-uluiConcursRspunde repede i bune!Se cere copiilor s selecteze din jetoanele primite doar pe acelea care au sunetul iniial s, apoi s pronun

    corect i repede cuvintele n ordinea aezrii jetoanelor. Ctigtorul va fi recompensat.Fie de lucruSe vor mpri fie pentru observarea unor imagini cu diverse cerine de lucru :s coloreze imaginile care

    sunetul iniial s , s identifice imaginile care au sunetul s la mijloc , s despart n silabe ,etc

    6.Evaluare i ncheierea activitii

    Sunt apreciai copiii pentru participarea activ , sunt analizate fiele de lucru i se acord note , se acord

    recompense .