40177478 comunicarea proiect de lectie

3
 Proiect didactic  Scoala postliceala sanitara Slobozia  Clasa : IA  Obiectul : Comunicarea intre asistent si pacient  Profesor instructor :Stanescu Ana Maria  Subiectul : Comunicarea . Elementel e situaţiei de comunicare .  Tipul lecţiei : de acumulare de cunoştinţe noi  Obiective operaţionale :  La sfârşitul orei elevii vor fi capabili : - O1 :s identifice elementele situaţiei de comunicare ! - O2: s utili"e"e corect şi adecvat formele e#primrii orale şi scrise $n diferite situaţii de comunicare ! - O3: s ar%umente"e un punct de vedere ! - O4: s utili"e"e adecvat ac&i"iţiile lin%vistice $n receptarea diferitelor te#te .  Metode : conversaţia ' proble mati"area ' demonstraţia.  Desf!urarea lecţiei "veni#ente instrucţionale  $ctivitţi de %nvţare Observaţii $ctivitatea profesorului  $ctivitatea elevilor (. Moment or%ani"atoric - )otarea absenţilor - *r%ani"area clasei Elevul de serviciu  pre"int absenţii. +. ,erificarea cunoştinţelor şi a temei de cas Se verific tema de cas şi cunoştinţele despre sensul cuvintelor  prin $ntrebri şi rspunsuri Elevii rspund la $ntrebri

Upload: stanescu-ana-maria

Post on 06-Oct-2015

213 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

da

TRANSCRIPT

Proiect didactic

Proiect didactic

Scoala postliceala sanitara Slobozia Clasa : IA Obiectul : Comunicarea intre asistent si pacient Profesor instructor :Stanescu Ana Maria Subiectul : Comunicarea . Elementele situaiei de comunicare .

Tipul leciei : de acumulare de cunotine noi

Obiective operaionale :

La sfritul orei elevii vor fi capabili :

O1 :s identifice elementele situaiei de comunicare ;

O2: s utilizeze corect i adecvat formele exprimrii orale i scrise n diferite situaii de comunicare ;

O3: s argumenteze un punct de vedere ;

O4: s utilizeze adecvat achiziiile lingvistice n receptarea diferitelor texte .

Metode : conversaia , problematizarea , demonstraia. Desfurarea leciei Evenimente instrucionale Activiti de nvare Observaii

Activitatea profesorului Activitatea elevilor

1. Moment organizatoric- Notarea absenilor

- Organizarea claseiElevul de serviciu prezint absenii.

2. Verificarea cunotinelor i

a temei de casSe verific tema de cas i cunotinele despre sensul cuvintelor prin ntrebri i rspunsuriElevii rspund la ntrebri

3.Pregtirea i anunarea subiectului

a). Captarea ateniei

b). Prezentarea noilor coninuturi Pornind de la lecia anterioar despre sensul cuvintelor,pe tabl se scrie un citat : Limba este mai bogat dect orice instituie .

Se formuleaz cteva ntrebri despre comunicare :

- Ce nseamn a vorbi ?

- Care este diferena dintre a vorbi i a comunica ?

Se explic elevilor faptul c omenirea nu poate fi imaginat n absena comunicrii.

Comunicarea poate fi verbal sau non verbal.

Comunicarea verbal este realizat cu ajutorul cuvintelor ,care prin asociere cu alte cuvinte formeaz propoziii , fraze.

Comunicarea verbal poate fi oral i scris.

Orice proces de comunicare presupune existena unor factori : emitor,receptor,canale cod,mesaj,context.

Se d definiia fiecrui factor al comunicrii.

Roman Jakobson a conceput urmtoarea schem a comunicrii (Se va include n schema tablei )

context

mesaj

Emitor Receptor

canal

cod

Se discut unele situaii avnd n vedere factorii ce pot perturba comunicarea .

(pag.23,nr. 1,2,3 ) Elevii scriu n caiete citatul .

Elevii rspund la ntrebri,exprimndu-i

prerea proprie sau folosind dicionarele .

Elevii observ c exist situaii de comunicare non verbal i exemplific.

Elevii noteaz n caiete.

Elevii i noteaz n caiete schema.

Elevii observ n aceste situaii emitorul,receptor,canalul codul, mesajul i contextul i identific factorii perturbatori. Se folosesc dicionarele

4. Fixarea i consolidarea cunotinelor ( evaluare formativ ).Se mpart elevilor fie de lucru ce conin texte literare sau nonliterare ,elevii urmnd s identifice elementele situaiei de comunicare .Se lucreaz pe grupe ,elevii rezolvnd cerinele.

Se folosesc fiele de lucru.