21 proiect de lectie

7
PROIECT DE LECTIE Subiectul : Germania Clasa a VI a Categoria de lectie –mixta Obiective de referinta: 2.2 sa exprime oral elementele redate pe harti 3.1sa utilizeze corect numele proprii auzite sau citite 4.1. sa identifice elementele naturale si umane in realitatea observata 4.4 sa observe, folosind un plan, realitatea obiectiva Obiective operationale A. Cognitive. Pe parcursul acestei lectii elevii vor fi capabili : -sa identifice caracteristicile popopului german -sa stabileasca unele caracteristici generale ale tarii B.Metodologice. pe parcursul acestei ore elevii vor fi capabili: -sa localizeze pe harta vecinii,relieful, fluviile, orasele principale - sa analizeze componentele esentiale ale spatiului german C. Atitudinale. Pe parcursul lectiei elevii vor fi capabili : -sa identifice carateristicile germanilor pe care ar trebui sa le aiba si Romanii Strategii: dirijata, euristica , cognitiva Metode : Expunerea si explicatia ,conversatia, exercitiul , lucrul cu harta Material didactic : fise de lucru, manual,harta Bibliografie: Manualul de geografie clasa a VII a editura Humanitas

Upload: cristina-ene

Post on 03-Jan-2016

100 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

proiect de lectie china

TRANSCRIPT

Page 1: 21 Proiect de Lectie

PROIECT DE LECTIESubiectul : GermaniaClasa a VI aCategoria de lectie –mixta Obiective de referinta:2.2 sa exprime oral elementele redate pe harti3.1sa utilizeze corect numele proprii auzite sau citite4.1. sa identifice elementele naturale si umane in realitatea observata4.4 sa observe, folosind un plan, realitatea obiectiva Obiective operationale

A. Cognitive. Pe parcursul acestei lectii elevii vor fi capabili : -sa identifice caracteristicile popopului german -sa stabileasca unele caracteristici generale ale tariiB.Metodologice. pe parcursul acestei ore elevii vor fi capabili: -sa localizeze pe harta vecinii,relieful, fluviile, orasele principale - sa analizeze componentele esentiale ale spatiului germanC. Atitudinale. Pe parcursul lectiei elevii vor fi capabili : -sa identifice carateristicile germanilor pe care ar trebui sa le aiba si Romanii

Strategii: dirijata, euristica , cognitivaMetode : Expunerea si explicatia ,conversatia, exercitiul , lucrul cu harta Material didactic : fise de lucru, manual,hartaBibliografie: Manualul de geografie clasa a VII a editura Humanitas Nicolae Ilinca, Didactica geografiei , ed. Corint, Bucuresti, 2000 Maria Eliza Dulama , Serafima Roscovan-Didactica geografiei , Chisinau 2007

Desfasurarea activitatilor de integrare pentru formarea competentelor

I.Momentul organizatoric 2 minII. Verificarea cunostintelor si competentelor anterioare 8minIII Dobandirea cunostintelor 25min

Etapa 1(evocare) ce stiu despre subiect?1.a. Conexiuni cu cunostintele anterioare prin scriere liberaSarcina de lucru: Scrieti timp de un minut o lista cu ideile pe care le aveti despre Germania.(faceti o lista cu idei, ca raspuns la urmatoarea intrebare: ce stiti despre germania) Voi lua opiniile de la fiecare.1.b. Organizarea cunostintelor anterioare dupa modelul STIU/ Vreau sa stiu/ Invat.

Page 2: 21 Proiect de Lectie

* activitate individuala pentru completarea rubricii STIU. Impart tabla in trei coloane 1-stiu, 2- vreau sa stiu , 3- am invatat;

Sarcina de lucru – pe fisa alaturata completati in mod individual ce stiti despre Germania in timp de un minut

*Activitate frontala pentru completarea rubricii Stiu-Voi lua de la fiecare cate o idee dintre cele scrise in fisa ca raspuns la cele scrise la intrebarea Ce stiti despre Germania?

stiu Vreau sa stiu Am invatat-economie dezvoltata-industria constructoare de masini-resurse bogate-Berlin –capitala-climat –temperat de tranzitiePozitia geografica-in partea centrala a Europei Conditii naturale –Relieful s-a format in timpul orogenezelor hercinica si alpina,climat temperat-de tranzitiepopulatie –catolici -densitate mare a populatiei

1.c. Clasificarea cunostintelor anterioare ale elevilor-ce ati scris in tabel despre pozitia geografica a Germaniei?-Trageti o linie orizontala dupa informatiile scrise in coloana Stiu. Scriem inca odata in mod ordonat ceea ce stim deja despre pozitia geografica a Germaniei-Ce ati scris in tabel despre conditiile naturale ale Germaniei?-scriem aceste informatii ordonat-Ce ati scris in tabel despre populatia Germaniei?-scriem aceste informatii in tabel

Page 3: 21 Proiect de Lectie

Ce ati scris in tabel despre orasele germaniei?-scriem aceste informatii in tabelCe ati scris in tabel despre economia republicii moldova?-scriem datele in tabel

Etapa 2 Ce vreau sa stiu despre subiect?Comunicarea titlului lectiei noi si motivarea elevilor penrtu invatarea noilor cunostinte

*Activitate in perechi Sarcina de lucru: fiecare elev va scrie timp de un minut ce anume doreste sa stie despre Germania(in functie de modul in care se face o analiza geografica)

*Activitate frontalaVoi lua de la fiecare pereche cate o intrebare despre Germania si o voi scrie in rubrica

Vreau sa stiu stiu Vreau sa stiu Am invatat-economie dezvoltata-industria constructoare de masini-resurse bogate-Berlin –capitala-climat –temperat de tranzitiePozitia geografica-in partea centrala a Europei Conditii naturale –Relieful s-a format in timpul orogenezelor hercinica si alpina,climat temperat-de tranzitiepopulatie –catolici -densitate mare a populatiei

-veciniiReliefulReteaua hidrograficaVegetatiaDensitatea populatieiPrincipalele orasePrincipalele resurseRamurile industrialeAgriculturaTransporturile

Page 4: 21 Proiect de Lectie

Etapa 3: Confruntarea cu noile informatiiLectura individuala a textuluiSarcina de lucru: Cititi textul. Cautati raspunsurile la intrebarile din rubrica vreau sa stiu . completati fiecare rubrica Invat, apoi comunicati colegului de banca ce ati descoperit .Etapa4 : Ce am invatat?Analizarea noilor informatii in relatie cu, cunostintele anterioare;Completarea frontala a rubricii Invat .Se discuta cu intreaga clasa informatiile descoperite si se completeaza rubrica Invat -voi citi pe rand intrebarile de la rubrica Vreau sa stiu si vom raspunde la ele. Vom trece raspunsurile in rubrica Am invatat ! V. Obtinerea performantei 2-3 minEnumerati si explicati factorii care au favorizat dezvoltarea economica a Germaniei.

- resursele de carbuni- petrolul si gazele naturale din Marea Nordului

VI. Asigurarea feed –back-ului 2 minEnumerati vegetatia, fauna si solurile daca in Germania clima ar fi temperat continentala

VII. Intensificarea retentiei si transferului cunostintelor 9 minute.Completati fisa de autoevaluare cu informatiile corespunzatoare

VIII. Notarea elevilor

IX. Precizarea activitatilor pe care elevul le va desfasura acasa,