-proiect de lectie propriu

12
PLAN DE LECTIE UNITATEA DE INVATAMANT: DISCIPLINA DE INVĂŢĂMÂNT: ISTORIE CLASA: a V-a UNITATEA DE INVATARE: PREISTORIA UMANITĂŢII CONŢINUT: Regate si imperii in Orientul Antic. St de caz: Egipt TIPUL LECTIEI: Lecție MIXTĂ(predare-invatare) STUDENTA : PALAGHIA(DIACONU)CRISTINELA DURATA: 45 MIN. DATA: 09.11.2012 SCOPUL-INFORMATIV-sa dobandeasca cunostinte despre contextul si conditile in care s-a realizat statul egiptean si despre organizarea acestuia -FORMATIV-dezvoltarea capacitatilor cognitive si de a stabili analogi,corelari,sistematizari,de a generealiza principalele evenimente produse in mileniile IV-I i.Hr COMPETENŢE SPECIFICE: 1.Utilizarea termenilor specifici cronologiei, Preistoriei şi epocii antice, în diferite situaţii de comunicare scrisă sau orală. 2. Localizarea în timp şi spațiu a faptelor istorice din Antichitate, pe baza surselor istorice. 3. Relatarea unui fapt istoric din Antichitate, utilizând informații selectate din surse istorice, cunoscute sau la prima vedere. 4. Stabilirea unor asemănări şi a unor deosebiri între civilizațiile Antichității, pe baza surselor istorice date. OBIECTIVE OPERATIONALE: 1. Sa utilizeze termenii noi invatati in contexte noi; 2. Să identifice minimum doua caracteristici ale regatelor si imperiilor; 3. Sa descrie într-un tabel primele regate si imperii în baza informațiilor din fişe; 4. Sa localizeze la hartă regatele si imperiilor în baza informațiilor din manual şi a fişelor. 5.Sa inteleaga elementele definitorii ale civilizatiei egiptene 6.Sa explice etapele formarii statului Egiptean unitar in mileniul IV

Upload: dragos-diaconu

Post on 24-Apr-2015

171 views

Category:

Documents


1 download

TRANSCRIPT

Page 1: -Proiect de Lectie Propriu

PLAN DE LECTIE

UNITATEA DE INVATAMANT: DISCIPLINA DE INVĂŢĂMÂNT: ISTORIE CLASA: a V-a UNITATEA DE INVATARE: PREISTORIA UMANITĂŢIICONȚINUT: Regate si imperii in Orientul Antic. St de caz: Egipt TIPUL LECTIEI: Lecție MIXTĂ(predare-invatare)STUDENTA : PALAGHIA(DIACONU)CRISTINELA DURATA: 45 MIN.DATA: 09.11.2012SCOPUL-INFORMATIV-sa dobandeasca cunostinte despre contextul si conditile in care s-a realizat statul egiptean si despre organizarea acestuia -FORMATIV-dezvoltarea capacitatilor cognitive si de a stabili analogi,corelari,sistematizari,de a generealiza principalele evenimente produse in mileniile IV-I i.Hr

COMPETENȚE SPECIFICE:1.Utilizarea termenilor specifici cronologiei, Preistoriei şi epocii antice, în diferite situaţii de comunicare scrisă sau orală.2. Localizarea în timp şi spaţiu a faptelor istorice din Antichitate, pe baza surselor istorice.3. Relatarea unui fapt istoric din Antichitate, utilizând informaţii selectate din surse istorice, cunoscute sau la prima vedere.4. Stabilirea unor asemănări şi a unor deosebiri între civilizaţiile Antichităţii, pe baza surselor istorice date.

OBIECTIVE OPERATIONALE:1. Sa utilizeze termenii noi invatati in contexte noi;2. Să identifice minimum doua caracteristici ale regatelor si imperiilor; 3. Sa descrie într-un tabel primele regate si imperii în baza informaţiilor din fişe; 4. Sa localizeze la hartă regatele si imperiilor în baza informaţiilor din manual şi a fişelor. 5.Sa inteleaga elementele definitorii ale civilizatiei egiptene 6.Sa explice etapele formarii statului Egiptean unitar in mileniul IV

STRATEGIA DIDACTICA: a) metode şi procedee: - conversaţia euristică, învăţarea prin descoperire, descrierea, utilizarea documentului istoric; harta istorica, explicatia, comparatia , metoda,, Stiu,Vreau sa stiu, Am invatat” - activitate frontală, individuală, pe grupe ; b)material didactic: - mape de lucru ( documente, fişe de lucru) - texte istorice,tabla,creta, - harta istorică: - fișe de evaluare,

Page 2: -Proiect de Lectie Propriu

MIJLOACE DE INVATAMANT:

Manualul clasei a V-a , autori:Valentin Băluţoiu, Constantin Vlad, Ed. All,Buc., 2001;

-Manualul clasei a V-a , autori:Liuba Ghiorghiţă, Sorin Oane,Ed. Teora,Buc., 2000;

BIBLIOGRAFIE: Ghid metodologic Aria Curriculară „ Om şi societate”, Ed. Sc. Aramis

Print, Buc., 2001; Mihail Manea, Mic dicţionar de termeni istorici, Ed. All Educaţional,

Buc., 1999; Bogdan Murgescu, Istoria lumii în texte, Editura Teora , 1999 Minodora Perovici, Istoria universală în texte, Corint , 2003 Radu Manolescu, Istoria medie universală Horia C. Matei,O istorie a lumii antice,Ed.Albatros,1984 Horia C. Matei,Enciclopedia Antichitatii,Ed.Meronia,1995

RESURSE: - oficiale: programa şcolară, planificarea calendaristică orientativă- umane: elevii clasei a V- a

EVALUARE : 1.CONTINUA-prin intrebari frontale si analiza raspunsurilor la fisele de munca independenta 2.FINALA-prin teste de evaluare

SCHEMA LECTIEI

Page 3: -Proiect de Lectie Propriu
Page 4: -Proiect de Lectie Propriu

ETAPELE LECTIEI CC.S

ACTIVITATEA STRATEGII DIDACTICEPROFESORULUI ELEVILOR METODE MIJLOACE

1. PREGĂTIREA PENTRU ACTIVITATEA DE ÎNVĂŢARE (2’)

Notează absenţele;Pregăteşte materialele necesare desfăşurării lecţiei.Realizează un climat afectiv.Imparte colectivul de elevi in grupe de lucru

Răspund cerinţelor profesorului.Îsi pregătesc materialele.

CONVERSAȚIAdirijată

2.REACTUALIZAREA CUNOŞTINŢELOR (8’)

Reactualizarea cunoștințelor

3.CAPTAREA ATENTIEI (5’)

4.PREZENTAREA NOULUI CONTINUT SI CONDUCEREA INVATARII(20’)

3

3

3

O1

Formulează întrebări/cerințe care fac apel la cunoștințele dobândite pe parcursul lecției anterioare:Reconstituirea istoriei unui oras stat.

Prezinta un rebus istoric pentru a anunta titlul noii lectii.

Enunţă subiectul lecţiei Regate si imperii in Orientul Antic. St de caz: Egipt si a obiectivelor urmarite. Notează pe tablă titlul, monitorizează elevii;Organizează învățarea; realizeaza la tabla tabelul,Se impart fişele de lucru şi sursele istorice elevilor;

Răspund la solicitare, utilizând informaţiile anterior dobândite.Studiază individual materialele propuse.

Elevii raspund la intrebari.

Rezolva rebusul.

Activitatea de învățare este individuală.

La sfărșitul orei elevii vor fi în măsură să înțeleagă formarea primelor regate si imperii si caracteristicile regatului Egipt.

Elevii studiază fișele primite.

Conversaţia euristică

Metode propuse :conversatia, --descoperirea, , expunerea,explicatia

Schema la tabla a metodeiSTIU,VREAU SA STIU;AM INVATAT

Manualul

Atlasul istoric;

HARTA

Page 5: -Proiect de Lectie Propriu

Scrie pe tablă tabelul pe care va lucra cu elevii

O1

O2

O3

O4

Organizează activitatea elevilor pe următoarea structură:

Activitatea nr.1Pe tablă se scrie titlul lecției: Regate si imperii in Orientul Antic. St de caz: Egipt

Activitatea nr.2Profesorul împarte foile și solicita elevilor sa isi spun aparerea despre prima cerinta,iar pe tabla se noteaza lucrurile cu care sunt toti de acord

Profesorul solicita elevilor sa formuleze intrebari despre lucrurile despre care nu sunt siguri Profesorul noteaza in coloana de mijloc

In continuare li se cere elevilor sa citeasca lectia.

Raspund la cerinte identificand caracteristicile REGATULUI EGIPT

Pe caiet va fi completata, la sfârșitul orei, coloana din tabel „Am invatat” ce contine informațiile dobândite pe parcursul activității de învățare.Se cere elevilor să argumenteze alegerile făcute.

Elevii noteaza cele scrise pe tabla și studiază sursele istorice pentru a raspunde la cerinta data.

Răspund la cerințe identificand caracteristicile REGATULUI EGIPT.

Elevii isi spun parerea și completeaza prima coloana a tabelului.

Răspund la cerințe,intrebarile pot fi produsul curiozitatii elevilor

Elevii asculta cele expuse si

Reactualizarea cunostintelor

Învățarea prin descoperire

Utilizarea documentului istoric

ManualulHarta

HartaText istoric

Page 6: -Proiect de Lectie Propriu

Dupa lectura textului se va reveni la intrebarile pe care le-au formulat inainte de a citi textul si pe care le-au trecut in coloana,,Vreau sa stiu”.Se va verifica la care intrebari s-au gasit raspunsuri si se vor trece in coloana ,,Am invatat”

noteaza in coloana de mijloc

Citesc lectia din manual

Raspund la cerinte identificand caracteristicile regatului Egiptului,conditile istorice ale evolutiei egatului si imperiului,rolul si importanta regatului egiptean in Orientul Antic

.Vor verifica ce alte informatii au gait in text si care nu au legatura cu nici una din intrebarile pus la inceput si le vor trece si pe acestea in coloana ,,Am invatat

Elevii completează fișa de evaluare.

Conversatia ExplicatiaActivitate frontalIndividuala

Utilizarea documentului istoric

Discuţia dirijată

5. OBTINEREA PERFORMANTEI. FIXAREA SI EVALUAREA CUNOSTINTELOR.ASIGURAREA FEED-BACK-ULUI(8’)

Apreciază răspunsurile date de elevi;Se vor trece in revista cu elevii intrebarile fara raspuns si se va discuta posibilitatea gasirii unor surse care sa furnizeze raspunsuri la aceste intrebari.Pofesorul le cere elevilor sa completeze fisa de lucru pentru a consolidacunostintele noi dobandite.

Elevii completeaza fisa de evaluare

Conversatia

Fisa de evaluare

Page 7: -Proiect de Lectie Propriu

Solicită aprecierile elevilor legate de modalitatea de desfăşurare a lecţiei.

Apreciază modul în care au răspuns şi în care s-a realizat lecţia

Activitate de grup NOTARE

6. TEMA PENTRU ACASĂ (2’)

Propune elevilor ca cunostintele incerte sa ramana tema pentru acasa.

Solicită informaţii legate de rezolvarea temei.

Conversatia

Page 8: -Proiect de Lectie Propriu

Fişa nr.2 Realizaţi o hartă conceptuală de tip ,,pânza de păianjen”- Regate si imperii in Orientul Antic. St de caz: Egipt

FARAONUL