gradinita25brasov.files.wordpress.com · web view2018/05/01  · organiz. - asigurarea climatului...

21
GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT „LUMEA COPIILOR” NR. 25 BRAŞOV PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA ,,CE COMORI ASCUNDE TOAMNA?” PROF. INV. PRESC.

Upload: others

Post on 26-Jan-2021

0 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT

„LUMEA COPIILOR” NR. 25 BRAŞOV

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

,,CE COMORI ASCUNDE TOAMNA?”

PROF. INV. PRESC.

POPESCU MARIA

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

DATA: 2013

GRUPA: mijlocie

TEMA ANUALA:,,Când ,cum şi de ce se întâmplă?”

TEMA PROIECTULUI:,,Cu papucii ei de frunza, toamna a sosit in zori”

TEMA SAPTAMANII:,,Toamna cea de roade plină, ne-a copt fructele-n grădină”

SUBIECTUL ZILEI :,,Ce comori ascunde toamna?”

FORMA DE REALIZARE A ACTIVITATII:Activitate integrata:D.S

(Activitate matematica)-Joc didactic si D.O.S (Abilit.practice)-lipire,asamblare

TIPUL ACTIVITATII:Consolidarea cunoştinţelor, priceperilor şi deprinderilor.

DURATA: O zi.

PROPUNĂTOR: Popescu Maria

ACTIVITĂŢI DE INVĂŢARE

I.ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALA

OBIECTIVE OPERATIONALE:

-Să coopereze în cadrul grupului, manifestând prietenie, toleranţă şi disponibilitate;

-Să exerseze deprinderea de a utiliza formule de salut şi de a răspunde adecvat acestora;

-Să descrie caracteristici ale vremii specifice zilei: temperatură, precipitaţii, fenomene ale naturii, stabilind un raport între cuvinte şi imagini;

-Să execute acţiuni motrice însuşite în contexte variate, într-un ritm corespunzător;

-Să schimbe impresii, opinii şi păreri, transmiţând cu sinceritate experienţele şi părerile despre un anumit evenim

STRATEGII DIDACTICE:

· Mijloace si procedee: conversaţia, explicaţia, jocul, problematizarea;

· Materiale didactice: panoul de prezenţă,fotografii ale copiilor,calendarul naturii,imagine cu un cos cu fructe, săculeţ cu nuci,scrisoare de la Zâna Toamna.

· Resurse temporale:25 de min.

· Forma de organizare:individual ,frontal;

I. MOMENTELE ÎNTÂLNIRII DE DIMINEAȚA

A.SALUTUL: Activitatea debutează cu salutul, porneşte de la educatoare şi este continuată în lanţ de toti copiii grupei.Voi saluta prin intermediul versurilor:

De mânuţe ne luam,

Cercul mare îl formăm.

Dimineata ne-am trezit,

La grădiniţă ne-am întâlnit,

Bună dimineaţa fructe mici!

Mă bucur că sunteti aici !

Copiii se vor saluta , pronunţându-şi numele, zâmbind şi privindu-se în ochi.

B.PREZENTA:

Fiecare copil îşi va aseza fotografia pe panoul de prezenţă. Fotografiile celor absenţi vor fi întoarse invers.;Un băieţel va numi fetiţele prezente şi va stabili numărul acestora, iar o fetiţă va numi băieţii prezenţi şi va stabili deasemenea numărul acestora.

C.CALENDARUL NATURII:

Voi rosti urmatoarele versuri:

Calendaru-i incântat

Că va fi iar completat,

Cu nori, ploaie, vânt , furtună

Sau poate cu vreme bună!

Prin intermediul unei conversaţii stabilesc, împreună cu copiii anotimpul în care ne aflăm, meteorologul de serviciu prezentându-ne vremea. Se lucrează la panou, stabilindu-se anul, luna, ziua săptămânii şi se aleg jetoanele corespunzatoare stării vremii şi cele potrivite vestimentaţiei pentru acesta zi.

D.ÎMPĂRTĂŞIREA CU CEILALȚI:

Prezint copiilor o imagine cu un cos cu fructe, apoi adresez întrebările:,,Ce fructe cunoaşteţi?”,,, Care este fructul vostru preferat ? De ce?”; În cadrul acestei secvenţe, 2-3 copii din colectivul grupei vor fi solicitati sa vină pe scaunul autorului să povestească colegilor despre fructul său preferat.

E.ACTIVITATEA DE GRUP:

Aceasta secvenţă se desfasoara sub forma jocului senzorial :,,Clubul detectivilor”,in cadrul caruia eu voi pune intr-un saculet câteva nuci, copiii il vor trece din mana in mana, vor pipai saculetul si fiecare va spune ce crede ca se afla in saculet. La sfarsit, copilul care a ghicit va fi câştigătorul jocului si va fi numit “istetelul zilei”.

F.NOUTATEA ZILEI:

Se prezintă copiilor conţinutul scrisorii din partea Zânei Toamna:

,,Fructe vesele , ştiu că sunteţi copii isteţi.De aceea eu vă propun un joc şi voi încerca să vă păcălesc. Voi trebuie să fiţi atenţi si să mă corectaţi dacă greşesc! Toamna.”

Afirmaţii: Strugurele creşte în pom./ Mărul este dulce-acrişor./ Nuca este roşie./Para este galbenă./Din pere se face must./Gutuia este înecăcioasă.

G.MESAJUL ZILEI:

,,Hai copii să ne jucăm,

Despre fructe să-nvăţăm,

Sunt comori...să le-adunăm,

Pe Toamnă să o bucurăm!”

- Bun e mărul, bun, e bun! Ne place!

- Strugurele-i bun si el! Ne place!

- Tare- bună-i para şi! Ne place!

Ne jucăm! Învăţăm! Şi comori noi căutăm! Şi comori noi căutăm!

H.TRANZITIA: Se realizează prin intermediul jocului cu text şi cânt:

Bat din palme clap,clap clap ,

Din picioare trap trap ,trap,

Ne-nvartim ,ne rasucim,

La masute noi pornim.

II.ACTIVITATI PE ARII DE STIMULARE (A.L.A)

SECTOARE DESCHISE:

1.ARTA

Tema:,,Fructe vesele”-colorare in contur

2.CONSTRUCTII:

Tema:,,Lădiţe pentru fructe”

3.JOC DE MASA :

Tema :,,Găseşte-mi jumătatea”

TIPUL ACTIVITATII: Mixtă

OBIECTIVE OPERATIONALE:

1.ARTA

O1: să coloreze imaginile folosind culorile corespunzătoare;

O2: sa coloreze fara a depasi conturul;

O3: să aprecieze obiectiv lucrările personale cât şi pe cele ale colegilor;

2.CONSTRUCTII:

O4: să construiască respectând tema dată, utilizând corect materialele puse la dispoziţie;

O5: să precizeze utilitatea construcţiei realizate;

O6: sa colaboreze cu membrii grupului;

3.JOC DE MASA :

O7:sa gaseasca cealalta jumatate a fructelor desenate pe suportul de lucru;

O8: să recunoască şi să denumească fructul reprezentat in imaginea reconstituită.

STRATEGII DIDACTICE:

- Mijloace si procedee: conversaţia, explicaţia, demonstratia, înv prin descoperire, exercitiul

- Resurse materiale: ecusoane cu fructe,imagini cu fructe vesele,culori,cuburi, lego, tava cu fructe, fise de lucru, cosulete, jetoane, lipici.

- Resurse temporale:25 minute;

- Forma de organizare: pe grupuri mici, pe centre de interes;

III.ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE (A.D.E)

CATEGORIA DE ACTIVITATI:

1.DS-Activitate matematica:,,Fructe încurcate”-joc didactic;

2.DOS-Abilităţi practice:,,Livada bunicilor”-lipire,asamblare;

TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare de cunostinte,priceperi si deprinderi;

SCOPUL:

· Consolidarea deprinderii de a forma grupe de obiecte dupa diferite criterii: forma, marime, culoare;

· Formarea si consolidarea unor abilitati practice specifice nivelului de dezvoltare al copiilor;

OBIECTIVE OPERATIONALE:

Pe parcursul şi la sfârşitul activităţii copiii vor fi capabili :

· O.9.: să denumească culori, forme, mărimi ale fructelor;

· O.10.: să aranjeze fructele dupa formă sau culoare;

· O.11.: să aranjeze fructele dupa două criterii simultan, alcatuind grupe de obiecte;

· O.12.: să identifice, pe baza cunostinelor acumulate anterior, elemente care nu aparţin tabloului prezentat de educatoare;

· O.13.: să utilizeze un limbaj specific matematic;

· O.14.: să respecte regulile jocului;

· O.15.: să recunoasca materialele de lucru;

· O.16: să lipească elementele decupate, în vederea obţinerii unui produs finit de calitate;

· O.17.: să asambleze conform indicatiilor elementele obtinute,in vederea realizari produsului finit;

· O.18.: să lucreze curat, ordonat,ingrijit;

SARCINA DIDACTICA:

· Gruparea obiectelor după un criteriu dat:forma, culoare.

· Descoperirea elementelor care nu corespund ca forma sau culoare cu tabloul prezentat de educatoare;

· Rezolvarea sarcinilor surpriza prezentate pe parcursul activitatii;

REGULILE JOCULUI:

· Copiii aleg, pe rând câte un plic cu sarcini din cosul toamnei;

· Copii vor respecta cerinţele educatoarei;

· Daca prin actiunea globala a grupei , sau prin răspunsul unui reprezentant , grupa va rezolva corect sarcina, vor primi la panou o faţă veselă. Dacă vor reusi sa stranga cat mai multe fete vesele,vor castiga recompense din partea Zânei Toamna, iar la final,ca element surpriza , cu ochelari pentru petrecere oferiti de Spiridusul Toamnei.

ELEMENTE DE JOC: bagheta fermecata,limitarea timpului ,aplauzele,

miscarea,recompensele:magnetii cu fete vesele,ochelarii pentru petrecere.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode si procedee:conversatia , explicatia,jocul , exercitiul, problematizarea,

demonstratia,aprecierea verbala, munca individuala si in grup;

Mijloace de invatamant: cosuletul toamnei, plicuri colorate, magneti cu fete vesele , tabla magnetica, cosulete colorate din carton, cos cu fructe, jetoane cu fructe, borcanele, etichete, plansa cu pomul cu mere, bagheta, lipici, role de la hârtie igienică, carton ondulat, hârtie colorată, fructe decupate, machetă, frunze uscate, scobitori, ochelari de petrecere, calculator,

Forma de organizare:frontal, individual, pe grupe;

Resurse temporale: 50 min.

IV.ACTIVITATI RECREATIVE

TEMA: „Plimba marul”-joc de atentie

„Carnavalul toamnei”-dans tematic

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Jocuri şi activităţi complementare

MIJLOC DE REALIZARE:Jocuri distractive;

SCOPUL ACTIVITATII:

· Satisfacerea nevoii de mişcare, destinderea şi recreerea copiilor;

· Dezvoltarea atenţiei, rapidităţii în reacţii, a îndemânării; dezvoltarea fizică generală a copiilor;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O.19. Să-şi exerseze deprinderile şi calităţile motrice învăţate;

O.20. Sa-si dezvolte deprinderea de a executa miscari si elemente de dans pe muzica;

O.21. Să răspundă prompt la semnalul educatoarei;

O.22. Să-şi dezvolte dorinţa de a se juca în colectiv, respectându-se reciproc;

O.23. Să manifeste interes prin participare efectivă şi afectivă;

METODE SI PROCEDEE: conversaţia, explicatia; demonstratia; exercitiul;

MATERIAL DIDACTIC: mere, linguri de lemn, CD, calculator, ochelari de

petrecere.

ELEMENTE DE JOC:surpriza, aplauzele, intrecerea.

DURATA: 20 minute;

DESCRIERE:

1.,,PLIMBĂ MĂRUL”- JOC DE ATENTIE

Preşcolarii vor fi impartiti in trei echipe in functie de ecusonul pe care il poarta iar fiecare echipa va primi cate un mar si o cate o lingura de lemn. La start pornesc trei copii, câte unul din fiecare echipă. Aceştia trebuie să depăşească obstacolele, sa nu scape fructul din lingura, să se întoarcă la locul de pornire şi să dea ştafeta colegului ce urmează, acesta va da la rândul său da ştafeta colegului al treilea, apoi ştafeta va ajunge la al patrulea coechipier si tot asa pana la ultimul copil. Scopul jocului nu este acela de a stabili o echipa castigatoare, ci de a antrena copiii si de a-i recrea.

2.,,CARNAVALUL TOAMNEI “- DANS TEMATIC

Fiecare prescolar isi va alege un partener cu care va forma o echipa de dans.Impreuna ei vor face pasi de dans prin care isi vor exprima starile emotionale create de ritmul muzicii.

Momentele activităţii

Obiec

tive

Activitatea

Elemente de conţinut

Forme de org.

Resurse

Evalua

re

Susţinătorului

Copiilor

Procedu

rale

Mate

riale

T

Moment

organiz.

- asigurarea climatului ;

-pregătirea materialului

- intră în sală

frontal

amenajare

Captarea atenţiei

O.24.

- surpriza – merele supărate

- grupare în funcţie de culoarea aleasă

- prezentare material

-urmăresc

- înţeleg

-material didactic

- grupele merelor rosii, galbene, verzi

echipe

conversaţia

Imag-fructe

culori, cu-buri tavă fr, fişe, lipici

2’

obs. comp

Anunţare temă / ob.

ALA

O.1-O.8

Artă: „Colorează fr. vesele”

Joc de masă: „Jumătatea mea”

Construcţii: „Ladite şi rafturi pentru fructe”

-Se anunţă obiectivele

- ascultă

-legături logice

-titlul

- obiectivele

echipe

conversaţia

explicaţia

-materiale

-jucării

1’

obs.comp.

Dirijarea învăţării

O.1.

-

O.8.

Precizarea sarcinilor de lucru ( explicaţii):

-colorarea fructelor vesele

-gasirea jumătăţii fructului ales

-construirea unor rafturi şi lădiţe

- înţeleg

stab.leg.logice

- denumeşte

- formulează

- explică

- solicită

- întreabă

- hasurare în spaţiu dat

- asociere imagine –jumătate - întreg

-construcţii în spaţiu

echipe

conversatia

problematiz.

explicaţia

demonstr.

Imag-fructe

culori, cu-buri, tavă fr, fişe, lipici, coşuleţe, jetoane, suport

10’

obs.comp

-analiză

- motivare

-analiza

răspunsurilor

Obţinerea performan-ţei

O.1-O.8

Lucrul copiilor

- lucrul la măsuţe cu materialele primite

- se comunică liber

-se exersează deprinderile de lucru învăţate

- colorează

- manipulează materialul din coşuleţe

stab.leg.logice

- construiesc

- hasurare în spaţiu dat

- asociere imagine –jumătate - întreg

-construcţii în spaţiu

echipe şi

indiv

exerciţiul

problematizarea

Imag-fructe

culori, cu-buri tavă fr, fişe, lipici

10’

-analiză

-stimulare

-analiza mod de execuţie

-verificare

Aprecieri şi reco-mandări

-apreciază participarea copiilor / comportamentul lor

- ascultă;

-urmăresc;

-raspund.

- expoziţie

echipe

indiv.

conversaţia

recompense

2’

evaluare

stimulare

Momentele activităţii

Obiec

tive

Activitatea

Elemente de conţinut

For-me de org.

Resurse

Evalua

re

Susţinătorului

Copiilor

Procedu

rale

Mate

riale

T

Tranziţie / mesajul zilei

O.14.

-Cântă, face afirmaţii prin cântec; mişcări ritmice

- cântă

-raspund

„Bat din palme” „Hai copii să ne jucăm”- mesajul z.

frontal

Ex. prin cântec

2’

Obs comp.

Reactualiz. cunostinte

O.9.

-Întreabă/ orientează

-răspund

-înţeleg

- formă, culoare; grupa de..

frontal

Conversaţia

Problematiz

Jucării -fructe

2’

Analiză răspun.

Anunţare te-mă/ob. ADE

O.9.- O.14.

„ Fructe încurcate” –se anunţă obiectivele

-ascultă

-leg. ogice

- titlul

-obiective

frontal

Conversaţia Explicaţia

materiale

1’

Obs. comp.

Explicarea

jocului

O.9. O.14

-explică, manipulează, precizează

-înţeleg, stab. leg logice

-denumire, formă, culoare

frontal

Explicaţia

Problematiz

materiale, fructe, juc.

2’

Obs comp.

analiză

Jocul de probă

O.10.

-Precizează cerinţa

răspund,aleg, stab. legaturi

-sortare după formă

frontal

Joc, exerc.

Problematiz

camion fructe, raft

1’

Motivare

Analiză

Jocul propriu zis

O.10-O.14

-„Camionul cu fructe”

-aranjare pe rafturi

aleg, răspund

aranjează

-formă

frontal

Joc, exerc.

Problematiz

camion fructe, raft

4’

Analiză

Stimulare

Varianta I

O.10-O.13

-„Aşează în coşul potrivit”

-aranjarea fructelor în coşuri

formulează

aleg, motiv

-culoare; grupa de fructe rosii, galb.

frontal

Joc, exerc.

Problematiz

3 coşuri, fructe

4’

Analiză stimulare

Varianta a-II-a

O.11-O.13

„Borcanele de compot”

-aranjarea în borcane-2crit.

formulează, aseaza, motiv.

-culoare şi formă

grupa merelor roşii

frontal

Joc, exerc.

Problematiz

3 borcane

jetoane

4’

Analiză

stimulare

Obţinerea performan-ţei

O.11

O.12

O.13.

„Repară greseala” – în pomul cu pere galbene – pune pe rând : măr, strugure

Înţeleg, corectează

motivează

-grupa de pere galbene

-element gresit

frontal

Conversaţia

Problematiz

Planşă cu un pom cu pere; fructe

4’

Evaluare

stimulare

Aprecieri şi recomand.

O.9.-O.14.

Participarea copiilor

Comportamentul lor

Ascultă

urmaresc

-raportare la ob.

-rezultate fete vesele

frontal

conversaţia

Fete vesele

1’

Evaluare fin

stimulare

Momentele activităţii

Obiec

tive

Activitatea

Elemente de conţinut

For-me de org.

Resurse

Evalua

re

Susţinătorului

Copiilor

Procedu-

rale

Mate-

riale

T

Tranziţie

O.19.

-anunţă titlul jocului, precizează sarcina

-explică, demonstrează

-ascultă,

-se grupează

-înţeleg

„ Plimbă mărul”

- mers cu ocolire de obstacole;

- Mesajul zilei

3 echipe

conversaţia

explicaţia

exerciţiul

Linguri

Mere

Obstacole

10’

Obs. comport.

Analiza execu

ţiei

Stimulare

Captarea atenţiei

O.24.

- prezintă plansă cu livada bunicilor; povesteşte

-ascultă

-urmăresc

-pomi fructiferi

frontal

conversaţia

planşă

1’

Obs. comport.

Anunţarea temei/ob.

O.15-O.18

- anunţă

-precizează obiectivele

- ascultă

-înţeleg

-titlu

-obiective

frontal

conversaţia

explicaţia

planşă

2’

Obs. comport.

Intuire material

O.15

-întrebă

- răspund

- materiale de lucru

frontal

conversaţia

materiale individ.

2’

Analiză răsp.

Prezentare şi analizare

O.15.

- prezintă modelul

-întreabă

-analizează

-raspund

-model : măr, păr, nuc

-tehnici de lucru

frontal

echipe

conversaţia

explicaţia

model

3’

Obs comport.

Analiză răsp.

Explicarea/ demonstra-re

O.16.

- explică şi demonstrează pentru fiecare din cele 3 echipe: meri, peri, nuci

- urmăresc

-înţeleg

-lipire, îmbinare elementele pomului asamblare livadă

3 echipe

- explicaţia

- exerciţiul

carton,role

siluete fructe

4’

Obs.comport.

Lucrul copiilor

O.16-O.18

- încălzirea muşchilor mici ai mâinilor

-explică, îndrumă, corectează, orientează

- lipesc

-îmbină elem

- întreabă

-asamblează

- aşează

-lipire, îmbinare elementele pomilor: trunchi, coroană (role), fructe;

-asamblare livadă

3 echipe

- exerciţiul

-conversaţia

-explicaţia

carton ondulat

role

fructe, lipici

12’

Obs comport.

Analiza execuţiei

Corectare

Aprecieri şi recomand.

O.16-O.18

-apreciază participarea şi comportamentul copiilor

-ascultă

-înţeleg

- raportare la obiective

-expoziţie -livada

frontal

echipe

- conversaţia

- produse finite

1’

Aprecierea produselor

Încheierea activităţii

O.21-O.22

-ZânaToamnă apreciază prestaţia copiilor şi îi invită la „Carnavalul toamnei”

-oferă ochelari/ măşti

- Mesajul zilei: „Ne jucăm, şi dansăm şi comori noi căutăm!”

- ascultă

-se pregătesc

- îşi pun măştile

-dansează

-cântă

- enumerarea acţiuni-lor şi produselor obţi-nute

-dans în perechi în ritmul muzicii

perechi

frontal

individ

-conversaţia

-exerciţiul fizic, ritmic

-măşti

-dvd

-dvd-player

10’

Stimulare

Recreere

Bună dispoziţie

Evaluarea activităţii

BIBLIOGRAFIE

1. Antohe, G., Barna, I.(2006). Psihologia jocului, ediţia a II-a, Editura Fundaţiei Universitare Dunărea de Jos.

2. Antonovici, Şt., Nicu, G.(2004). Jocuri interdisciplinare, Editura Aramis Print

3. MECT. (2009). Curriculum pentru învăţământul preşcolar, 3-6/7 ani”

4.Grama F, Pletea M, Culea L, Sesovici A, Ciobotaru A, Spânu C, Dincă G, Pletea G, Călin E, (2009) “Aplicaţiile noului curriculum pentru învăţământul preşcolar – ghid pentru cadrele didactice – Vol. I, Vol. II”, Editura Didactica Publishing House, Bucureşti