supararea lui azorel refacut

15
Educatoare: Persida Mirela Roșca Grădinița cu P.P. Albinuța,Tg-Mures

Upload: florentinaiuliana

Post on 08-Apr-2016

100 views

Category:

Documents


4 download

DESCRIPTION

proiect didactic

TRANSCRIPT

Page 1: Supararea Lui Azorel Refacut

Educatoare: Persida Mirela Roșca Grădinița cu P.P. Albinuța,Tg-Mures

Page 2: Supararea Lui Azorel Refacut

EDUCATOARE:PERSIDA-MIRELA ROȘCADATA:28.02.2013NIVELUL: I(GRUPA MICĂ)TEMA ANUALĂ DE STUDIU:”CÂND,CUM ȘI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ”PROIECT TEMATIC:”DIN LUMEA CELOR CARE NU CUVÂNTĂ”SUBTEMA/TEMA SĂPTĂMÂNII:”ÎN OGRADĂ LA BUNICI,ANIMALE MARI SI MICI”TEMA INTEGRATOARE/TITLUL PROIECTULUI:”SUPĂRAREA LUI AZOREL”DURATA PROIECTULUI:O ZITIPUL ACTIVITĂȚII: CONSOLIDARE SI SISTEMATIZAREFORMA DE ORGANIZARE:FRONTALĂ,ÎN GRUPURI MICI,INDIVIDUALĂACTIVITATE INTEGRATĂ:ADP+ADE(DS+DEC)+ALAMODUL DE INTEGRARE:SECVENȚIAL

ARGUMENT: Am rămas surprinsă atunci când un copil a colorat vaca cu culoarea mov. Pe urmă am realizat ca era văcuța Milka și era singura vacă pe care acel copil o văzuse și care într-adevăr e mov. Din păcate in zilele noastre tot mai mulți copii ajung să cunoască unele animale doar din tv ,de la desenele animate și acestea fiind personificate ,pot avea variate insușiri care de foarte multe ori nu coincide cu realitatea. Pornind de la aceste considerente am hotărât ca in săptămânile lunii februarie să desfăsurăm un proiect tematic cu titlul “ Din lumea celor care nu cuvântă”.Pe lângă informațiile pe care le vom oferi copiilor despre animalele domestice și sălbatice vrem să le insuflăm și unele sentimente de dragoste și protectie față de acestea. Este binecunoscută relația stransă intre copii si animale ,vom miza pe acest lucru și îi vom ajuta să-și aprofundeze și să-și lărgească cunostințele despre minunata lume a animalelor.

SCOPUL:Consolidarea si sistematizarea cunoștințelor referitoare la diferențierea mărimii obiectelor din mediul inconjurător,exersarea creativitătii prin folosirea unor tehnici noi de lucru. OBIECTIVE OPERATIONALE: -să formeze grupe de obiecte de același fel,ordonandu-le in șir crescâtor de la cel mai mic la cel mai mare obiect; -să aplice pete pe corpul dalmațianului folosind tehnica ștampilei; -să construiască respectând tema dată,utilizand corect materialelele puse la dispoziție; -să asambleze piesele astfel incat să obtină imagini ale animalelor domestice; -să aleagă jetoanele cu animale domestice si să le caute perechea in tablou.

STRATEGII DIDACTICE:

-SISTEMUL METODOLOGIC:- conversația, explicația,observația,exercițiul,jocul,metoda “Turul galeriei”,aprecierea verbal,

-SISTEMUL RESURSELOR CURRICULARE: jucării de pluș-căței și pisici, căsuțe de carton si oase pentru căței, coșulețe si gheme pentru pisici, foi de bloc, tempera, farfurioare, creioane cu radieră,jetoane reprezentând animalele domestice, jetoane cu căţei dalmațieni, jetoane cu căsuțe pentru căței, jetoane cu pisicuțe, jetoane cu coșulețe pentru pisicuțe,medalione, flanelograf , cuburi lemn, calculator cu cd. -SISTEMUL RESURSELOR –UMANE:preșcolarii din grupa mică,educatoarea; -SPATIALE:sala de grupă; -TEMPORALE : o zi

EVALUAREA : – frontal- realizată pe parcursul activităţii; – finală- realizată prin analiza produselor activităţii.

Page 3: Supararea Lui Azorel Refacut

BIBLIOGRAFIE:- “Curriculum Pentru Invăţământul Preşcolar” Ed.Dph-Bucureşti 2009 - “Revista invatămantului prescolar”,nr.1-2/2012.ed.Arlequin; - Mușata Bocoș,”Antalogie de proiecte tematice pentru activităti integrate”

ed.Diana,2011 -L.Culea,A.Sesovici,F.Grama,M.Pletea,D.Ionescu,N.Anghel“Activitatea

integrată din gradiniță”,ed.Dph,2010

SCENARIUL ZILEI

ETAPA I : ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALA

ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAȚA:”De vorbă cu Azorel”RUTINE : “Cățelul de ți-l iubesti,musai să îl ingrijesti”-deprinderea de a-și asuma responsabilitatea față de animale;TRANZITII : “Am acasă un cățel, Azorel”. cântec “Cățelușul Aiurel”-cântec

“Fuga la Azorel ”- joc de mişcare:

ETAPA A II-A : 1.ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENȚIALE”

-DOMENIUL ȘTIINȚĂ(Activitate matematică) :”Ordonează in șir crescător prietenii lui Azorel,de la cel mai mic,la cel mai mare”;-joc didactic-DOMENIUL ESTETIC ȘI CREATIV (Activitate artistico-plastică):“Petele dalmațianului, prietenul lui Azorel”- pictură

2.ACTIVITĂȚI LIBER ALESE ( ALA 1)

-CONSTRUCȚII: “Cuşca lui Azorel” – alăturare, suprapunere, îmbinare-ȘTIINȚĂ: ,,Găsește perechea -Oaspeții lui Azorel”-loto cu animale-JOC DE MASĂ: “ Prietenii lui Azorel” puzzle

ETAPA A III-A : ACTIVITĂȚI LIBER ALESE ( ALA 2) JOCURI RECREATIVE ȘI DE RELAXARE: Euritmie : “ Hora animalelor ”

Joc de mișcare:- “Câinele ciufulit”-

ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAȚĂ

Copiii intră în grupă intonând cântecul”Bună dimineața” și se îndreaptă spre covor unde vor executa și mișcările sugerate de text-mișcarea de înviorare.Le propun să facem cercul prieteniei pentru a realiza “Întâlnirea de dimineaţă”. Copiii stau pe scăunele în semicerc pentru a se putea vedea mai bine şi a relaţiona în bune condiţii fizice. Pentru salutul zilei voi rosti versurile cu care copiii sunt deja obișnuiți: ”Am venit și noi aici În castelul cu pitici La-nceput ne prezentăm Și apoi ne salutăm.” Salutul zilei:”Bună dimineaţa iubitori ai animalelor!”

Voi da startul începând cu primul copil din dreapta mea, apoi fiecare îşi va transmite reciproc câte un salut, spunând numele colegului salutat.

“După ce ne-am adunat Și frumos am salutat Colegii ne-am întâlnit

Page 4: Supararea Lui Azorel Refacut

Să vedem care-au venit”. Prezența: Copiii sunt îndemnați să-și aleagă fotografia și să o pună pe poarta castelului pentru a

vedea cine intră azi in Castelul Albinei-Mamă (grădinița). Urmărim apoi “calendarul naturii” şi încercăm să recunoaştem în ce zi a săptămânii ne aflăm. “Calendaru-i încântat Că va fii iar completat Cu nori, ploaie sau furtună Mai bine cu vreme bună .“Un copil va fi rugat să privească pe fereastră şi să spună cum este vremea afară. Copiii

completează “calendarul naturii”, punând jetoanele corespunzătoare vremii din acel moment.Voi iniţia o scurtă conversaţie despre animalele domestice şi comportamentul nostru faţă de ele,

precum şi reguli de igienă personală: -Dragii mei,care aveți animale de companie acasă? -Au ele,ca și voi, un nume?Cum îl/o cheamă pe cățelul/pisica ta?

-Cum aveți grijă de ele?Ce-i dați să mănânce? -Le faceți băiță? Îi periați? -Dar după ce vă jucati cu ele,ce trebuie să faceti?Va spălati pe maini?

Spre sfârşitul discuţiei noastre se va auzi un lătrat ce vine dinspre cușca lui Azorel, cățelul dalmațian. Deschidem ușa cuștii și-l găsim pe Azorel, necăjit tare. El ne spune că este foarte supărat pentru că nu este o grădiniță și pentru animale, unde să poată merge toate animăluțele din ograda bunicii. Dar pentru că a aflat că în grupa “Buburuzelor” de la grădință “Albinuța” sunt copii cuminți și isteți, a venit la noi ca să-l ajutăm. Are la el o cutie în care se află câteva plicuri, fiecare dintre plicuri conținând câte o nelămurire pe care Azorel n-o poate rezolva și ne roagă să-l ajutăm. Azorel le-a adus copiilor medalioane cu prietenii săi din curtea bunicii, cățeluși, pisicuțe și mieluți.Noutatea zilei: ”Supărarea lui Azorel”

ACTIVITATE PE DOMENII EXPERIENȚIALE

Copiii decid să-l ajute pe Azorel, îndeplinind sarcinile/nelămuririle cățelului care sunt trecute în fiecare dintre plicurile din cutie.

Vom deschide primul plic de la Azorel în care vom găsi poezia ”Cățelușul bucătar” precum și sarcinile zilei.

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Evenimentele instruirii

Conţinutul activității Metode şi procedee

Mijloace didactice

Forme de organizare

Evaluarea

Momentul organizatoric

Crearea condiţiilor necesare bunei desfăşurări a activităţii:-Aerisirea sălii de grupă-Aranjarea materialelor pentru atelierul de pictură-Aşezarea scăunelelor pentru întâlnirea de dimineaţăIntrarea copiilor în sală.

scăunelematerialele de la fiecare atelier

frontal corectarea ţinutei

Captarea atenţiei

Copiii sunt curioși să afle de ce este trist Azorel și împreună cu educatoarea descoperă surprizele pe care cățelul le are în cutia sa: medalioane cu prietenii lui(cățelul bucătar și pisicuța Miți) și câteva plicuri.

conversaţia

explicaţia

căţelul de pluş.cutia cu surprize

frontal observarea comportamentului copiilor

Anunţarea Căţelușul Azorel mă roagă să vă spun că este conversa plicul cu frontal observarea

Page 5: Supararea Lui Azorel Refacut

temei şi a obiectivelor

supărat pentru că animăluțele de la bunica au ieșit din ogradă, s-au amestecat și nu mai reușesc să se așeze în șir pentru a se întoarce în ogradă. Prietena lui, pisicuța Miți se tot laudă că este mai mare și că ea știe mai bine toate animalele.Căţelul a venit la noi să ne întrebe dacă vrem să-l ajutăm să aranjeze și să ordeneze in șir crescător de la cel mai mic la cel mai mare animalele din ograda bunicii.

ţiaexplicaţia

materiale capacităţii de menţinere a atenţiei

Prezentarea conținutului și dirijarea învăţării

Obţinerea performanţei

Pentru început, vom descoperi curtea lui Azorel în care se află animalele (căței și pisicuțe) precum și obiecte ale acestora (căsuțele și oasele cățeilor, coșulețele și ghemele pisicilor); le vom denumi apoi le vom grupa după formă (grupa cățeilor, grupa căsuțelor, grupa oaselor, grupa pisicilor, grupa coșulețelor, grupa ghemelor).Toate grupele au câte trei obiecte. Apoi vom observa pe rând fiecare grupă și copiii vor sesiza că elementele grupei nu sunt la fel ca și mărime. Cum Azorel nu știe, îi vom da o mână de ajutor ordonând obiectele în șir crescător de la cel mai mic la cel mai mare. Voi cere unui copil să aleagă din grupa cățeilor pe cel mai mic și să-l pună într-un anume loc (partea lui stângă); apoi voi cere să aleagă dintre cățeii rămași pe cel mai mic și să-l așeze lângă primul (în dreapta acestuia), iar apoi să-l așeze și ce ultimul (în dreapta celorlați doi). La fel se va proceda cu fiecare grupa în parte. După ce au ordonat obiectele fiecărei grupe, vom forma perechi de obiecte, astfel ca celui mai mic cățel să-i dăm cea mai mică căsuță și cel mai mic os......../celei mai mici pisicute să-i dăm cel mai mic coșuleț și cel mai mic ghem.........Dar ca pe viitor prietenii lui Azorel să știe să se așeze singuri in șir pentru a intra în curte, e vom arăta încă odată, de aceasta dată cu ajutorul jetoanelor. Azorel va scoate din plic jetoane cu imagini : căței , căsuțe , pisicuțe și coșulețe, toate de mărimi diferite. Mai întâi le vom grupa, formând grupe de obiecte de același fel, după care le vom ordona, în șir crescător, de la cel mai mic la cel mai mare. Jetoanele le vom aplica pe flanelograf și vor rămâne acolo pentru ca prietenii lui Azorel să-și amintească cum trebuie să se așeze în șir crescător de la cel mai mic la cel mai mare.Dacă am reușit să-l ajutăm pe Azorel, de bucurie, acesta ne invită să cântăm cu el cântecul “Am acasă un cățel, Azorel”. La finele cântecului își face intrarea în sală și fratele lui Azorel, Aiurel, plângând amarnic. Încercăm să-l liniștim și aflăm că, după ce s-a jucat în noroi cu purcelușul, stăpâna lui l-a

conversațiaexplicaţiademonstraţiaexerciţiul

explicațiademons

trațiaexercițiul

Jucării –animale domestice din pluș (căței/pisici)Căsuțe din carton,oaseCoșulețe din nuiele, ghemeJetoane cu căței, pisicuțe, cuști, coșulețeFlanelograf

Foi de bloc Creioane cu radierăFarfurii cu

frontalindividual

individual

observarea comportamentului copiilor

aprecierea rezolvării corecte a sarcinilor date

observarea comportamentului copiilor şi

Page 6: Supararea Lui Azorel Refacut

spălat, însă i-au dispărut și petele.....așa că ne roagă pe noi să-l ajutăm să-și recapete petele pe corp. Găsim repede soluția : îi vom aplica pete negre pe corp folosind tehnica ștampilei. Ștampila însă nu este una obișnuită, ci radiera din capătul creionului. Am și eu un creion, dar mai mare, și, cu ajutorul lui Aiurel care-mi arată pe unde a avut pete, aplic tempera neagră pe blănița lui, presând radiera din capătul creionului asemeni unei ștampile. Antrenez și copiii, punându-i să aplice și ei pete mari și pete mici pe blănița lui Aiurel.Văzând Aiurel că are din nou pete, s-a bucurat enorm, așa că ne împarte poze cu el, doar că pozele și le-a făcut după ce s-a spălat....Pentru ca pozele să corespundă cu realitatea, ne hotăram repede să-i aplicăm câteva pete și pe poze....Tranziție: recitativ ritmic În șir să ne aranjăm La mese să ne-așezăm.Miau, miau, miau Și ham ,ham ,ham, Să nu faceți tărăboi, Că acuși pictăm și noi.Ne aşezăm pe scăunele, cu faţa la panou, intuim materialul didactic cu care vom realiza pictura, vom analiza modelul prezentat,voi demonstra și explica tehnica de lucru, de aceasta dată pe pozele oferite de Aiurel.Urmează apoi exercițiile pregătitoare pentru mușchii mici ai palmei pe recitativul:,, Umerii îi vom mişcaSpatele vom îndrepta Sus, jos, sus, jos Palmele nu stau delocCi se pregătesc de jocDegetele-mi sunt petaleLe deschid ca la o floare: Boboc – floareMâinile le-am încălzitDe lucru sunt pregătit.Spor la lucru dragi copii !”

analizaturul galeriei

culoare-temperașervețele umede și uscatetabloul model

execuţia artistică

Asigurarea retenției și a transferului

Cățelul Aiurel îi ajută pe copii și-i îndeamnă să “boteze” lucrarea cu numele care și l-ar dori pentru cățelușul lor. Aşezăm apoi tablourile căţeluşilor pe flanelograf și trecem în șir să analizăm și să apreciem lucrările prin ,,metoda Turul galeriei,, după care vom ieși la spălător pe cântecul “Cățelușul Aiurel”.

metoda „Turul galerieiconversaţiaexplicaţia

lucrările copiilor

Frontalpe grupuriindividual

rezolvarea sarciniiaprecieri verbale

Încheierea activităţii

Musafirul și prietenul nostru , cățelușii Azorel și Aiurel vor merge pe la fiecare copil pentru a analiza rezultatele obţinute.Se vor face aprecieri globale asupra participării copiilor și a modului de lucru pe parcursul

Conversaţia

mărțișoare și bomboane

frontal observarea comportamentului copiiloraprecieri

Page 7: Supararea Lui Azorel Refacut

activităților..Copiii primesc recompense dulci de la Azorel și mărțișoare cu buburuze.

verbale

ACTIVITĂȚI LIBER ALESE 1

CENTRE DE INTERES

TRANZIȚIA LA CENTRE

Observăm că Azorel se joacă mai tot timpul cu pisicuța Miți, ceea ce ne antrenează și pe noi, așa că le vom cânta celor două animăluțe dragi: ”Am o pisicuță miau, miau, miau,

Și cu Azorică ham, ham, ham, Și cu ursulețul mor, mor, mor, Toată ziulica ne jucăm de zor” Sarcinile pentru Azorel nu s-au terminat, deoarece el mai are câteva plicuri în cutie. Așezați în

jurul acesteia, descoperim plicurile rămase. Pe cel roșu scrie așa: “Alergând spre grădiniță Și cu gândul la pisică Plicul meu s-a scuturat Prietenii din el s-au supărat Pentru că imaginile cu ei s-au amestecat. Așa că vă rog pe voi Să le reconstituiți imaginea înapoi Ca să-i descoperiți pe prietenii mei “.În plic se află puzzle-uri cu imagini ale animalelor domestice din ograda bunicii.În cutie mai este, de asemenea, și un plic albastru; pe acesta scrie așa: “Dacă atent te vei uita Prietenii mei din ograda bunicii vei afla Și-am să te rog mai apoi Să-i cauți perechea în tablou”Plicul conține loto cu animale și păsări din curtea bunicii.Și ultimul plic, cel verde, are scris pe el așa : “La bunica în ogradă Stau din când in când la sfadă Animale mari și mici Supărate foc- să zic Vorbesc toate-n limba lor Însă eu mi-am dat seama ușor Că au nevoie de un adăpost nou.”Și noi am înțeles pe data că animalele mari si mici din ograda bunicii vor să le construim

adăposturi noi și frumoase asemeni cuștii lui Azorel.Jocul care vrea să-l jucam cățelușul se numește “Fuga la Azorel”:- fiecare copil a primit câte un medalion cu cățel/pisică sau mieluț;- la semnalul educatoarei “Fug la Azorel copiii care au medalion cu....”, copiii cu medalioanele

respective trebuie să se grupeze în locul unde a fost așezat în prealabil cățelul.Jocul se repetă de două-trei ori până când toți copiii conștientizează din care grup fac parte, în

vederea deplasării spre centre. Voi face apoi prezentarea centrelor, urmând ca acei copii care au medalion identic cu cel de la centre să se așeze la centrul potrivit.

Page 8: Supararea Lui Azorel Refacut

JOC DE MASĂ: ‘’Prietenii lui Azorel’’

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII:Copiii care sunt la acest centru vor reconstitui imagini cu animale domestice (puzzle)-

câte șase bucăți. Le prezint materialele pe care le au la centru : piesele de puzzle trebuiesc îmbinate , așezate în așa fel încât să reconstituie imaginea unui animal domestic cunoscut. Fiecare copil trebuie să denumească animalul reconstituit, să-l arate colegilor de lângă el, după care pot să facă schimb, rotind materialele între ei. (imaginile reconstituite nu vor fi aceleași pentru fiecare copil).

Pe parcursul activității, copiii care nu se descurcă, vor primi ajutor din partea educatoarei pentru realizarea reconstituirii.

La final, vom analiza munca fiecărui copil, cu aprecieri colective și individuale.

ȘTIINȚĂ: ,,Găseșete perechea ,,-Oaspeții lui AzorelDESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII:Copiii de la centrul știință vor sorta jetoanele cu animalele domestice, le denumesc și le

așează la perechea de pe planșă. Pe planșă sunt animale și păsări din curtea bunicii, însă ei trebuie să aleagă doar animalele domestice. După ce au primit explicaţii şi s-a demonstrat modul de lucru ,vor trece la îndeplinirea sarcinilor .

Pe parcursul activitătii voi verifica dacă printre jetoanele sortate nu s-a strecurat câte unul care nu îndeplinește cerințele impuse.

La final îi voi stimula pe copii să-și motiveze alegerile făcute și să-și corecteze eventualele greșeli care s-au strecurat.

CONSTRUCŢII:” Adăposturi pentru prietenii lui Azorel”DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII:Le prezint copiilor materialele cu care vor lucra la acest centru: cuburi din lemn și lego.Aici copiii trebuie să construiască adăposturi pentru prietenii lui Azorel, adăposturi care

să fie tot atât de arătoase ca și cușca acestuia. Am să le explic și demonstrez modul de lucru, insistând pe modul de așezare a cuburilor pentru ca acestea să nu se dărâme.

La final vom aprecia fiecare lucrare.

ACTIVITĂȚI LIBER ALESE 2

Pentru că toate nelămuririle lui Azorel au fost clarificate, nu ne rămane decât să-l învățăm pe cățel câțiva pași de dans.

EURITMIE: “ Hora animalelor ”

Ne prindem de mână formând un cerc mare, cu Azorel în mijloc, iar pe melodia “Graiul animalelor” vom efectua pași lateral, cu schimbarea direcției la sfârșit de strofă, pași în interiorul cercului, înapoi, fără însă a ne lăsa de mână. Totodată vom cânta alături de suportul muzical de pe CD și vom imita graiul animalelor.

JOC DE MIȘCARE: ”Câinele ciufulit”

Page 9: Supararea Lui Azorel Refacut

Se delimitează un loc care să reprezinte casa copiilor. Unul dintre copii reprezintă câinele ciufulit. „Câinele” roade un os apoi intră în cuşcă ( un cerc desenat pe sol) şi se culcă. Copiii luându-se de mâini, alcătuiesc un lanţ şi se apropie tiptil de câine. Din mers ei îi spun următoarele versuri:

Câinele cel ciufulit Doarme? Se preface? S-a culcat în cuşcă. Dar dacă-l trezim, Stă cuminte , liniştit, Să vedem ce face Nu latră nu muşcă. Şi – apoi să fugim….

În acest timp ’’câinele” stă nemişcat. Când se termină versurile este atins, el deschide ochii şi ’’latră” . Copiii fug şi se ascund în’’casă”. ’’Câinele’’ aleargă, latră, apoi se culcă iar. Din nou copiii ies din ’’casă’’şi jocul reîncepe.

ANEXE:

Poezii:“Cățelușul bucătar”Cățeluș cu coada scurtăCum ai petrecut la nuntăAm fost mare bucătar Cu friptură și grătarȘi-am dansat c-o pisicuțăȘi-am călcat-o pe lăbuțăEa s-a supărat de tot Și m- a zgâriat pe bot!

Cântece:“Bună dimineața” “Ursuleții s-au trezit bună dimineața Iepurașii s-au trezit bună dimineața Șoriceii s-au trezit bună dimineața Și copiii s-au trezit bună dimineața Ritmul de înviorare L-a cuprins pe fiecare După ce și-au făcut patul A urmat apoi spălatul Pe obraz, pe ochișori Pe gât și pe dințișori Bine e să fii curat Îngrijit și pieptănat Ca să faci tot ce poftești Și ca să nu te grăbești Fii devreme la culcare Și devreme la sculare. Să n-alergi după tramvai Ca să nu te-mpiedici, vai! Și să fii de toți iubit Sănătos și fericit”

“Am acasă un cațel, Azorel”Am acasă un cățel, AzorelE cel mai frumos cățel, Azorel

Page 10: Supararea Lui Azorel Refacut

Nasu-i cât un năsturelDar cât e de mititelE și el un suflețel, Azorel, Azore, A-zo-rel Am acasă un cățel, AzorelȘi mereu mș joc cu el, AzorelParcă e un ghem de plușNegru tot, muiat în tușȘi e tare jucăuș, Azorel, Azorel, A-zo-rel

Am acasă un cățel, AzorelCel mai alintat cățel, AzorelEste mic dar e frumosE cu toți prietenosDin codiță dă voios, Azorel, Azore, A-zo-rel.

“Cațelușul Aiurel”Am un cățeluș pe nume AiurelEste cam uituc, dar tare frumușel. -bisRefren-Ham-ham, ham-ham ,face-ntr-una ham-hamHam-ham,ham-ham, face-ntr-una ham-ham-hamA-ngropat un os acum o săptamânăȘi nu îl mai găsește, degeaba face-ntr-una(ham) -bisRefren-A văzut pisica și și-a ieșit din pepeniA uitat se pare că ieri erau prieteni -bisRefren-

“Graiul animalelor”Vaca zice mu-mu-mu, mu-mu-muCând iși cheamă vițelul, mu-mu-muCalul face iha-ha,i-ha-haPrin livezi bună-i iarba,i-ha-haOaia zice be-he-he,be-he,heTunsu-m-au de lâna mea,be-he-heCapra zice me-he-hea,me-he-heaCe frumoasă-i iada mea,me-he-heaPorcu zice guit-guit-guit,guit-guit-guitN-am mâncare nici un pic, guit-guit-guitRața face mac-mac-mac, mac-mac-macBine-i a-nota pe lac,mac-mac-mac”

“Câinele ciufulit”Câinele cel ciufulit S-a culcat în cușcăStă cuminte, liniștitNu latră, nu mușcă.Doarme? Se preface?Dar dacă-l trezim, să vedem ce faceȘi-apoi să fugim......HAM-HAM „

Page 11: Supararea Lui Azorel Refacut