proiectdidactic a nflorit livada

5
PROIECT DIDACTIC Denumirea :jocuri si activitati alese Tema: natura „Primavara” Subtema:A inflorit livada Sectoare : Arta :crenguta inflorita(pictura) -florile copacului (confectie) -copacul in floare(modelaj) STIINTA: -deschidem portile matematicii(fisa) -sortam flori dupa culoare CONSTRUCTII:

Upload: veronica-dumitrache

Post on 07-Sep-2015

253 views

Category:

Documents


3 download

DESCRIPTION

a

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

Denumirea :jocuri si activitati alese

Tema: natura Primavara

Subtema:A inflorit livada

Sectoare :

Arta :crenguta inflorita(pictura)

-florile copacului (confectie)

-copacul in floare(modelaj)

STIINTA:

-deschidem portile matematicii(fisa)

-sortam flori dupa culoare

CONSTRUCTII:

-gradina cu pomi infloriti

-parcul primavara

MIJLOACE DE REALIZARE:

-aplicatii,pictura .modelaj,rezovarae fisei matematice ,sortare dupa forma si culoare,constructii

OBIECTIVE DE REFERINTA:

-sa recepteze si sa inteleaga corect sarcina ce i se da

spre rezolvare:

-sa sorteze obiectele dupa un criteriu dat;

-sa identifice si sa gaseasca solutii pentru realizarea unei teme propuse.

OBIECTIVE OPERATIONALE:- pe parcursul activitatii copiii ,vor sti:

-sa manifeste spirit cooperant;

-sa fie capabili sa opteze pentru o anumita activitate si sa o finalizeze:

-sa manuiasca cu usurinta materialele puse la dispozitie:

-sa execute individual tema data.

RESURSE:

-procedurale:conversatia,demonstratia,observatia,explicatia,exercitiul

-organizatorice;frontal.individual,pe grupe

-materiale;fise individuale,truse de constructii,acuarele,pensuli,bloc de desen,plastilina,plansete,hartie glasse,aracet,

MOMENT ORGANIZATORIC:

-aerisirea salii de grupa;

-pregatirea sectoarelor cu materialul adecvat;

-repartizarea copiilor la sectoare.

CAPTAREA ATENTIEI:

-le voi capta atentia prin prezentare sub forma de surpriza a unui iepuras care a venit in grupa noastra din dorinta de a le face o mica surpriza.

ANUNTAREA TEMEI SI PREZENTAREA SECTOARELOR

Se anunta tema activitatii specificandu-se ca vor afla mai multe lucruri despre anotimpul in care ne aflam.

In continuare prezint sectoarele cu explicatiile de rigoare privind activitatile din sectoare.

DESFASURAREA ACTIVITATII PE SECTOARE

Invit copiii sa-si aleaga sectorul unde ar dori sa lucreze;

Explic si demonstrez pe sectoare modul de lucru

REALIZAREA TEMELOR

-supraveghez modul de lucru si dau explicatiile necesare acolo unde este cazul;

-dirijez activitatea copiilor pe fiecare sector si semnez lucrarile;

;urmaresc realizarea corecta a sarcinilor din fise

-verific realizarea temei la sectorul de constructii

EVALUAREA:

-se fac aprecieri la fiecare sector privind corectitudinea realizarii temei,a modului de lucru si finalizarea lucrarilor.