proiect mate grad

9
PROIECT DE LECŢIE Data : 11. 02. 2005 Ora : 9-10 Clasa : I G Aria curriculară . Matematică şi Ştiinţele naturii Obiectul : Matematică Unitatea de înăvăţare : Adunarea şi scăderea numerelor naturale în concentrul 0 -10 Subiectul : Exerciţii de adunare şi scădere Tipul lecţiei : consolidare Scopul lecţiei : consolidarea deprinderii de rezolvare a exerciţiilor de adunare şi scădere în concentrul 0 –10 Obiective cadru : Cunoaşterea şi utilizarea conceptelor specifice matematicii; Formarea şi dezvoltarea capacităţii de a comunica utilizând limbajul matematic Obiective de referinţă:

Upload: elenafulea

Post on 19-Jan-2016

6 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect Mate Grad

PROIECT DE LECŢIE

Data : 11. 02. 2005Ora : 9-10Clasa : I GAria curriculară . Matematică şi Ştiinţele naturii

Obiectul : Matematică

Unitatea de înăvăţare : Adunarea şi scăderea numerelor naturale în concentrul 0 -10

Subiectul : Exerciţii de adunare şi scădere

Tipul lecţiei : consolidare

Scopul lecţiei : consolidarea deprinderii de rezolvare a exerciţiilor de adunare şi scădere în concentrul 0 –10

Obiective cadru :

Cunoaşterea şi utilizarea conceptelor specifice matematicii;Formarea şi dezvoltarea capacităţii de a comunica utilizând limbajul matematic

Obiective de referinţă:

- să efectueze operaţii de adunare şi scădere cu numere de la 0 la 10;

- să compună oral probleme şi exerciţii cu numere da la 0 la 10;- să manifeste disponibilitate şi plăcere în a utiliza numerele;- să continue modele repetitive reprezentate prin desene sau

numere mai mici decât 10- să creeze şiruri pe baza unor reguli date

Page 2: Proiect Mate Grad

Obiective operaţionale:

- să adune şi să scadă numere până la 10 cu ajutor obiectual şi prin raportarea la activităţi din experienţa proprie;

- să calculeze mental şi să se verifice cu ajutorul materialului concret, intuitiv;

- să ordoneze corect crescător şi descrescător numerele de la 0 la 10;

- să ordoneze numerele pare şi impare;- să aşeze semnele + , - în exerciţiile date;- să facă corespondenţa între exerciţiu şi rezultatul corect;- să compună o problemă cu ajutorul unui suport ilustrativ sau

intuitiv;- să participe cu idei la rezolvarea sarcinilor primite;- să manifeste interes pentru activităţile de grup şi individuale;- să să participe activ şi afectiv la activitate

Metode şi procedee : conversaţia euristică , explicaţia, analiza, exerciţiul, algoritmizarea ,jocul didactic,verificarea ,munca independentă, munca pe grupe , evaluarea

Mijloace de învăţământ : planşe, verifix, jetoane, numărătoare, fişe de muncă independentă, fişe de grup

Propunător : Mariana Blavenstein, Şc. cu cls I – VIII nr. 5 Baia Mare

Page 3: Proiect Mate Grad

STRATEGIA DIDACTICĂ

Ananpremiera

- organizarea clasei- captarea atenţiei prin prezentarea unei planşe din ,, Scufiţa

Roşie “

Concentrare şi revizuire

- elevii vor recunoaşte personajul şi povestea- activitate fontală- ,,Scufiţa Roşie a plecat la bunica . Ea a trecut printr-o pădure

deasă. Aici s- a întâlnit cu… ( elevii vor recunoaşte animalele din imagini, fîcându-se legătura cu ora precedentă de Cunoaşterea mediului ). Pentru că e mică, nu ştie să numere, ajutaţi-o voi şi spuneţi-i câte animale de fiecare fel se află în pădure!

- Elevii vor număra fiecare animal , punând în dreptul fiecăruia numărul corespunzător, pe tabla magnetică

- Ex. Iepuraşi – 5 veveriţe – 6 Lupi - 1 păsări – 8

- vor număra crescător şi descrescător scriind numerele la tablă- 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10- 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 0- încălzirea muşchilor mici ai mâinii şi pregătirea pentru scris se

va face printr-un joc muzical:- Veveriţa Riţa sare

Mişcă degetul cel mareUrsul zice: Mor! Mor! Mor!Mişcă-l pe arătătorPiţigoiul cel zglobiuVrea să-l mişti pe mijlociuCucul cântă prin frunzarCa să-l mişti pe inelarŞi-un pitic vrea doar un pic Să mişti degetul cel mic.Palmele acum lovim Şi ne veselim!

- elevii vor nota şirul crescător şi descrescător în caiete

Page 4: Proiect Mate Grad

- continuarea poveştii- Scufiţa Roşie trebuie să ajungă la casa cu numărul 9 .

Ajutaţi-o să o găsească, punând numerele corespunzătoare ( pare şi impare ) pe casele de pe planşă !

- elevii vor aşeza pe o parte a străzii numerele pare, iar pe cealaltă pe cele impare.

- 2 4 6 8 10- 1 3 5 7 9

Anunţarea subiectului şi a obiectivelor urmărite

-exerciţii de adunare şi scădere

Consolidarea cunoştinţelor

Cântecul adunării - ,,Uite-aşa cânta lăstunul…”- copiii cântă şi ies în faţă unul câte unul

- activitate pe grupe- pe masă se vor afla câteva exerciţii de adunare şi scădere pe

care elevii le vor rezolva la tablă şi în caiete- 2 + 3 = 3 + 6 = 5 + 5 =- 7 + 3 = 4 + 5 = 6 + 2 =- 8 – 3= 10 – 5 = 9 – 4 =- 3 * 3=6 2 * 5 =7 5 * 2 =3- fiecare elev va nota în caiete exerciţiul elevului de pe rândul său- elevul care va întâmpina greutăţi în rezolvarea exerciţiului se va

ajuta de numărătoarea cu bile- cei care termină îi vor putea ajuta pe ceilalţi, exprimând

rezultatul exerciţiului printr-o ghicitoareactivitate pe grupe – joc-concurs Bingo !( anexa 1 )

- fiecare grupă va primi o fişă cu exerciţii pe care le vor rezolva în grup. Grupa care termină exerciţiile prima striga: Bingo !

- verificarea exerciţiilor şi stabilirea echipei câştigătoare

activitate frontală - Joc – Găseşte morcovul pe care îl va mânca fiecare iepuraş !- la verifix vor fi afişate pe o coloană trei exerciţii de adunare

scrise pe morcovi. Elevii trebuie să găsească rezultatul corect, corespunzător fiecărui exerciţiu. La o rezolvare corectă se aprinde un beculeţ.

- 6 + 4 5- 3 + 2 10

Page 5: Proiect Mate Grad

- 9 – 3 6

- problemă ilustrată ( pe baza ilustraţiei elevii vor compune o problemă orală a cărei rezolvare va fi scrisă la tablă şi în caiete )

- muncă independentă- Colorează fructele aduse de Scufiţă bunicii după indicaţiile date

Anexa 2- Dacă elevii nu termină exerciţiile de pe fişa , aceasta le va

rămâne ca tema pentru acasă- Aprecieri generale şi individuale asupra activităţii elevilor

Incheierea lecţiei- pregătirea pentru pauză

Page 6: Proiect Mate Grad

*** * * ** **** ** * **** *** * *

7 - 2 = 9 - 3 = 5 + 5 =

2 + 7 = 8 - 1 = 7 + 2 =

6 [] 3 = 9 2 [] 3 = 5 6 [] 3 = 3

4 [] 5 = 9 6 [] 5 = 1 4 [] 3 = 1