proiect final grad i
DESCRIPTION
proiect gradinitaTRANSCRIPT
Activitate integrat
Educatoare: Prof. ptr. nv prec. Morar Daniela LuciaPROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT
DATA: 13.03.2013
GRDINIA: G.P.P. NR.28, ORADEA
GRUPA: MIJLOCIE ,,A
EDUCATOARE: Prof. Morar Daniela Lucia
TEMA ANUAL:,,Cnd,cum i de ce se ntmpl?!
TEMA PROIECTULUI:,, Observ ce se ntmpl!
TEMA SPTMNII:,, Bine ai venit, primvar!
TEMA ZILEI: ,,Petrecere pentru ghiocel
TIPUL ACTIVITII: fixare i consolidare de cunotine, priceperi i deprinderi
MIJLOC DE REALIZARE: Activitate integrat:ADP+ALA1 + ADE(D+DOS)+ ALA2
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupuri
DURATA : O zi
ACTIVITI DE NVARE:
1. Activiti de dezvoltare personal: ADP
ntlnirea de diminea: ,,n grdina primverii
Rutine: Singurel mi fac ordine la locul de munc deprinderi de ordine;
Singurel m spl pe mini deprinderi de igien;
,, i eu pot fi prieten bun- deprinderea de a ajuta la nevoie;
Tranziii: ,, La msue-am terminat,/i frumos noi am lucrat.
nspre baie ne-ndreptm,/ Ca s ne splm.
Cntec ,,Primvara
1-2, 1-2, s nu facem trboi,/3-4-5, m aez frumos aici.
Cte-o fat i-un biat,/Aa cum doamna ne-a-nvat
Cling, cling, clopoelul,/Ne cheam ghiocelul
S mergem s-l ajutm/Masa s o aranjm!
2. Activiti liber alese: ALA 1:
Joc de creaie ,, Pregtim prjiturele pentru petrecere
Art: ,,Decorm farfurioarele pentru petrecerea ghiocelului
Joc senzorial:,,Spune ce-ai gustat!
3. Activii pe domenii expereniale: D+DOS
D: -joc didactic matematic:,, Ne pregtim de petrecere!
DOS: - activitate practic ,,Coifuri pentru petrecere4.Activiti liber alese: ALA2
,, Poftii la petrecere alturi de noul nontru prieten, ,,GHIOCEL!
,,Parada coifurilor vesele
,,Ghiocelul rcit- dans tematic
SCOPUL ACTIVITII:
Dezvoltarea capacitii de a nelege i utiliza numerele n limitele 1-5, utiliznd un limbaj matematic adecvat;
Educarea abilitii de a socializa cu ceilali, cultivarea trsturilor pozitive de voin i caracter, formarea unei atitudini pozitive fa de sine i fa de ceilali;
OBIECTIV FUNDAMENTAL:
Consolidarea unor cunotine i abiliti practice specifice nivelului de dezvoltare motric;
OBIECTIVE OPERAIONALE:ALA1: a. Joc de creaie: ,,Pregtim prjiturele pentru petrecere
S foloseasc corect ustensilele de buctrie pentru prepararea prjiturelelor;
S respecte regulile de igien;
S aeze prjiturelele n tav conform indicaiilor, respectiv cte 4 pe un rnd;
b. Art: ,,Decorm farfurioarele pentru petrecerea ghiocelului
S decoreze farfuriile din carton cu semne grafice cunoscute, cu diferite simboluri ale primverii; S pstreze poziia corect a corpului fa de suportul de lucru, precum i acurateea lucrrilor;c. Joc senzorial:: ,,Spune ce-ai gustat!
S denumeasc produsul folosindu-se de simul gustativ i olfactiv; S precizeze diferite caracteistici ale produsului gustat( de ex. miros, gust, categoria de alimente din care face parte);D:Joc didactic matematic:
S respecte regulile jocului apelnd la aciuni corespunztoare;
S grupeze elementele dup criteriul dat;
S raporteze numrul la cantitate i invers;
S utilizeze corect numeralul ordinal n irul numeric;
S aeze numrul corespunztor de elemente pentru realizarea piramidei;
SARCINA DIDACTIC: Copiii vor trebui s aranjeze masa pentru petrecere, grupnd, numrnd, asociind materialele din cutia cu surprize;
REGULILE JOCULUI: Copiii vor realiza, pe rnd, sarcinile date de educatoare. Pentru fiecare rspuns corect copiii vor aplauda iar ghiocelul va suna din clopoel Dup rezolvarea corect a unei sarcini, copiii vor primi un element surpriz cu care vor realiza la sfrit o piramid.
ELEMENTE DE JOC: Mnuirea materialelor, aplauze, sunetul clopoelului, micarea, surpriza.DOS: Activitate practic: ,,Coifuri pentru petrecere
S recunoasc materialele puse la dispoziie, identificnd formele geometrice i diferite elemente de primvar(flori,fluturi)
S aplice uniform pe coifuri elementele decorative;
ALA2: Parada coifurilor vesele i Ghiocelul rcit
S imite aciuni specifice aranjrii inutei nainte de o petrecere;
S execute micrile sugerate de text n ritmul melodiei;
S manifeste bun dispoziie n desfurarea jocurilor;
STRATEGII DIDACTICE:
METODE I PROCEDEE: conversaia, explicaia, exerciiul, demonstraia, problematizarea, munca independent, munca n perechi, turul galeriei, metoda piramidei;
MIJLOACE DE NVMNT: Personajul surpriz-,, Ghiocel, cutia cu surprize n care se vor gsi materialele necesare ptr. ADE: farfurii din carton, pahare de plastic, lingurie, vaze ptr. flori, erveele, paie ptr. suc, flori de primvar confecionate, fa de mas, coifuri, elemente ptr. decorarea coifurilor, lipici;
Material necesare activitilor ALA1 i ALA2: farfurii din carton albe, carioca; forme de biscuii, aluat ptr. prjiturele, tvi, oruri, bonete; platou, erveele, diferite gustri: popcorn, napolitane, biscuii, fructe etc; oglind, CD, calculator.
MODALITI DE EVALUARE:
Continu- prin observarea comportamentelor, analiza rspunsurilor, a aciunilor;
Final- aprecieri verbale, oferirea recompenselor;
BIBLIOGRAFIE:
1. Curriculum pentru nvmntul precolar(3-6/7 ani), Ministerul Educaiei, Cercetrii i Tineretului, Bucureti, 2008;
2. Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru nvmntul precolar, Georgeta Toma, Marua Ristoiu, Daniela Petre, Magdalena Anghel, Editura Delta Cart, 2010;
3.Breben Silvia, Gongea Elena, Ruiu Georgeta, Fulga Mihaela, Metode interactive de grup, ghid metodic, metode i aplicaii practice, Editura Arves, 2002;
4. Carmen Popa, Elemente de pedagogie precolar aplicat, Editura Universitii din Oradea, 2007;
5. Culea Laurenia, Angela Sesovici, Filofteia Grama, Activitatea integrat n grdini, EDP Publishing House, Bucureti, 2008;
SCENARIUL ZILEI
Activitatea debuteaz cu ntlnirea de diminea: Dimineaa a sosit, / La grdi noi am venit./ ntr-un cerc ne adunm/ Cu toii s ne salutm!/ A-nceput o nou zi,/ Bun dimineaa, copii!Salutul pornete de la educatoare i este continuat de ctre toi copiii grupei, fiecare salutndu-i colegul din partea dreapt, folosind drept apelativ imaginea de pe ecuson (Flutura, ghiocel, buburuz).
Dup salutul copiilor , se face prezena:
Dup ce ne-am adunat,
i frumos ne-am salutat,
Prietenii i-am ntlnit,
Oare cine n-a venit?
urmat de completarea Calendarului naturii: -n ce anotimp suntem?(este indicat anotimpul )
-Cum este vremea astzi?(este aezat jetonul care indic starea vremii din ziua respectiv)
-Cum ne mbrcm n acest anotimp?( este aezat jetonul care indic mbrcmintea corespunztoare);
Momentul de micare se realizeaz prin cntecul ,, Ursuleul Panda, dup care copiii se vor aeza pe covor ptr. a asculta o melodie linititoare, moment n care i va face apariia personajul surpriz- ,,Ghiocelul, un copil costumat adecvat care iese din ,, zpada aflat ntr-o parte a decorului de primvar din sala de grup.
Acesta se prezint copiilor prin versuri, i spune povestea. Se arat trist pentru c, dei e ziua lui, a rmas singur, nu are cu cine s petreac i nici cu ce. Copiii vor fi ncntai s devin prieteni ai Ghiocelului, artndu-i cum se joac i cum nva ei, pregtindu-i i o petrecere ca s-l nveseleasc.
Se descoper i ,,cutia cu surprize gsit tot n decorul din grup. n cutie se gsesc toate materialele cu care se va desfura activitatea integrat ,,Petrecere pentru Ghiocel. Pregtirile vor ncepe cu desfurarea activitilor pe centre. Li se vor prezenta copiilor sarcinile pe care le au de ndeplinit la fiecare sector dup care acetia vor fi invitai s-i ocupe locul n funcie de ecusoanele primite.
Joc de creaie:
,, Pregtim prjiturele pentru petrecere
Art:
,,Decorm farfurioarele pentru petrecerea ghiocelului
Joc senzorial:
,,Spune ce-ai gustat!
Dup finalizarea sarcinilor, fiecare grup va prezenta ce a lucrat fcndu-se turul galeriei, farfuriile decorate se vor folosi la aranjarea mesei ptr. petrecere, prjiturelele vor fi trimise la buctrie pentru copt, gustrile vor fi servite de toi copiii ALA2.
Tranziie: ,, La msue-am terminat,/i frumos noi am lucrat.
nspre baie ne-ndreptm,/ Ca s ne splm.
Copiii grup vor intra n sala de grup intonnd cntecul ,,Primvara(grupul Andantino)
,, Clopoei, ghiocei,/Flori frumoase de vrei/Primvara
Soarele s-a trezit,/Iarba a ncolit,/Primvara
Refren: Ce bine c a venit primvara iar
Cu bucurii, pentru copii
i-acum cu toii noi s v cntm
S ne bucurm!
Pentru a-i pregti Ghiocelui o adevrat petrecere de ziua lui le propun n continuare jocul didactic matematic:,, Ne pregtim de petrecere!, n care copiii vor avea de rezolvat diferite sarcini matematice: grupare, numrare, asocierea cifrei la cantitate i invers, toate pentru aranjarea unei mese festive. Ghiocelul va suna din clopoel ptr. fiecare rspuns corect i va oferi copiilor o imagine cu simboluri ale primverii( de ex. flori, insecte, psri etc), copiii vor aplauda i ei rspunsurile corecte. Se vor descoperi la un moment dat coifurile din cutia cu surprize, dar numrndu-le copiii vor realiza c doar 5 dintre ele sunt frumos decorate, acestea fiind probabil ptr. d-nele educatoare- musafirii notri. Le propun s-i decoreze fiecare un coif ptr. petrecere, integrnd astfel DOS, activitate practic.
Prin tranziia: 1-2, 1-2, s nu facem trboi,/3-4-5, m aez frumos aici.
Cte-o fat i-un biat,/Aa cum doamna ne-a-nvat,
se trece la DOS, activitatea practic.
Dup decorarea coifurilor cu diferite forme geometrice i elemente de primvar, prin tranziia:
Cling, cling, clopoelul,/Ne cheam ghiocelul
S mergem s-l ajutm/Masa s o aranjm!
vom relua jocul didactic matematic descoperind i ultimele elemente surpriz, cu care se va realiza complicarea jocului. Ultima sarcin va fi realizarea piramidei cu ajutorul imaginilor primite pe parcurs.
Voi aprecia modul de lucru al copiilor, implicarea lor n activitate i i invit s petreac alturi de Ghiocel. Cu coifurile pe cap, cu bun dispoziie vom desfura ALA2, n care copiii vor face o parad prin faa oglinzii, se vor aranja pentru petrecere, vor dansa mpreun cu ghiocelul, vor gusta prjiturelele fcute de ei i vor primi binemeritatele recompense. Surpriza final: spargerea balonului cu confeti i bomboane.DEMERSUL DIDACTICEVENIMENT DIDACTICCONINUTUL TIINIFICSTRATEGII DIDACTICEEVALUARE
Metode Mijloace
1.Momentul organizatoric
Se vor asigura condiiile necesare bunei desfurri a activitii.
pregtirea materialelor necesare la fiecare centru de activitate;
intrarea ordonat a copiilor n sala de grup.ConversaiaObservarea comportamentelor copiilor;
Corectarea inutei
2.Captarea ateniei
Se va realiza n cadrul ntlnirii de diminea, cnd apare personajul surpriz Ghiocel, se prezint, i spune povestea, descoper materialele din ,,cutia cu surprize.ConversaiaObservarea comportamentelor copiilor
Capacitatea copiilor de a observa i de a interaciona
3.Anunarea temei i a obiectivelor
Pentru a-l nveseli pe Ghiocel le propun copiilor s-i pregtim o petrecere adevrat. i anun tema zilei:,,Petrecere pentru Ghiocel, prezentndu-le i explicndu-le sarcinile ce le au de realizat pe parcursul zilei.
Conversaia
ExplicaiaFrontal
4.Prezentarea coninutului i dirijarea nvrii
Pregtirile pentru petrecere ncep cu activitatea pe centre. n funcie de ecusoanele primite, copiii se vor aeza la msue:
La centrul Art, copiii vor decora cu semne grafice cunoscute farfurii din carton, la centrul Joc de creaie vor pregti prjiturele pentru petrecerea lui Ghiocel, iar la centrul Joc senzorial copiii, legai la ochi, vor gusta diferite produse(dulciuri, fructe etc) specifice unei petreceri i vor ghici ce-au gustat.
Se explic modul de lucru pentru fiecare centru de interes. Voi interveni acolo unde este nevoie sau la solicitarea copiilor.
La final copiii i educatoarea vor vizita fiecare sector, se va aprecia munca fiecrui grup.
Prin tranziia,, La msue-am terminat,/i frumos noi am lucrat.
nspre baie ne-ndreptm,/ Ca s ne splm.
copiii vor merge la baie ptr. a se spla pe mini, urmnd ca apoi s intre cntnd ,,Primvara i s continue pregtirile ptr. petrecere.
Se va desfura astfel jocul didactic:,,Ne pregtim de petrecere!
Explicarea i demonstrarea jocului:
Educatoarea explic copiilor regulile i modul de desfurare al jocului. Se vor descoperi pe rnd obiectele din ,,cutia cu surprize i sarcinile pe care le au de realizat. Ptr. fiecare sarcin rezolvat corect copiii vor primi o imagine cu un simbol al primverii cu care la final vor trebui s realizeze o piramid.
Jocul de prob: Se execut jocul de prob de ctre un copil, iar educatoarea face observaii i precizri suplimentare, pentru a se asigura c au fost bine nelese regulile jocului. Copiii care realizeaz i verbalizeaz corect sarcina sunt rspltii cu un clinchet de clopoel din partea Ghiocelului i aplauze din partea colegilor.
Desfurarea propriu-zis a jocului: Dac un copil ntmpin dificulti n realizarea sarcinii, poate fi ajutat de colegi sau educatoare.
Sarcini de rezolvat:
Sorteaz i grupeaz obiectele dup forma lor, formnd mulimi!
Alege farfuriile mici i roii!
Alege farfuriile mari i galbene!
Formeaz o mulime n care s fie 3 pahare!
Formeaz o mulime n care s fie 4 erveele!
Aeaz obiectele formnd perechi!
Aeaz farfuriile roii i mari de o parte i cele galbene i mari de cealalt parte a mesei!
Formeaz perechi ntre farfuriile mari i cele mici de aceeai culoare! Aeaz n dreptul fiecrei farfurii cte un pahar!
Aeaz cte un erveel lng fiecare farfurie!Numr obiectele i asociaz cifra!
Cte farfurii roii mari sunt? Arat cifra corespunztoare!
Cte vaze pentru flori sunt? Arat cifra corespunztoare!
Cte flori sunt pe fiecare pahar? Arat cifra corespunztoare! Aeaz n pahare attea paie de suc ct arat cifra fluturaului de pe pahar!
Aeaz n vaza mic atia ghiocei cte bti din palme auzi!
Aeaz n vaza cea mare attea lalele cte i arat cifra!
Numr coifurile i d fiecrui copil cte unul!-Copiii vor observa c nu sunt suficiente coifuri decorate pentru petrecere, se intuiete nr. lor(5) i bileelul care le spune c acestea sunt ptr. d-nele educatoare invitate.
Le propun copiilor s decoreze i ei coifuri pentru petrecere. Prin tranziia: 1-2, 1-2, s nu facem trboi
3-4-5, m aez frumos aici.
Cte-o fat i-un biat,
Aa cum doamna ne-a-nvat, copiii se vor aeza la msue i se va desfura DOS- activitate practic.
Intuirea materialului: Copiii vor fi solicitai s recunoasc i s descrie materialele de pe msue: lipici, coifuri, elementele decorative: figure geometrice i elemente de primvar.
Explicarea i demonstrarea modului de lucru: Voi demonstra modul de lucru pe etape, atrgnd atenia asupra faptului c trebuie s lucreze frumos, ngrijit, pentru a realiza coifuri ct mai drgue.Voi executa cu copiii exerciii de nclzirea muchilor mici ai minii:
Ne jucm, ne jucm,/Coatele noi le micm.
Degetele rsfirm/i apoi le adunm.
Ploaia bate uor la geam,/Iar noi cntm la pian.
Degetele-mi sunt petale/Se nchid ca-ntr-un boboc,
Se deschid ca i o floare.
Executarea lucrrilor:
Urez copiilor Spor la lucru!, apoi se trece la realizarea temei. Voi urmri modul de executare a lucrrilor, stimulnd, ajutnd i ndrumnd copiii.
Pentru asigurarea unui ambient plcut n timpul activitii, copiii vor audia cntece de primvar.
Lucrrile vor fi analizate n funcie de urmtoarele criterii:
respectarea temei i a tehnicii de lucru;
acurateea lucrrii;
finalizarea lucrrii. Conversaia
Explicaia
Demonstraia
Munca pe grupuri
Turul galeriei
ConversaiaExplicaia
Demonstraia
Exerciiul
Observaia
Conversaia
Explicaia
Exerciiul
Munca independentFarfurii din carton albe, carioca;
oruri, bonete, coca , forme pentru prjiturele, tav;
Castronae cu diferite gustri pentru petrecere, batic, erveele;
Materialele din cutia cu surprize: fa de mas, farfurii din carton, pahare, paie de suc, vaze ptr. flori, flori din hrtie, erveele;
Coifuri, elemente pentru decorat, lipiciCapacitatea de a nelege explicaiile date
Frontal
Individual
Capacitatea copiilor de a se aprecia i autoaprecia
Capacitatea de a nelege explicaiile date
Capacitatea de a da rspunsuri corecte i a realiza corect sarcinile
Obsevarea comportamentelor copiilor
Prin rspunsurile copiilor
Proba practic
Aprecierea modului de lucru
5.Obinerea performaneiComplicarea jocului:
Copiii se ntorc din nou la jocul didactic matematic ptr. a rezolva i ultimele sarcini: dou probleme ilustrate i realizarea piramidei cu imaginile primite pe parcursul jocului.,,Trei rndunele ciripesc vesele pe crengua nflorit. Mai vine nc una n zbor i se aeaz lng ele. Cte rndunele vor fi pe crengu?
,,Cinci albine muncesc de zor n stupul lor. Una zboar s culeag miere. Cte albine au rmas n stup?Problematizarea
Metoda piramideiSiluete rndunele, fluturai
Piramida, cifrele de la 1 la 5, imaginile pentru realizarea piramideiAprecierea rezolvrii corecte a sarcinilor date;
6.EvaluareaEvaluarea formativ se realizeaz de ctre educatoare n toate momentele activitii.
Ghiocelul le mulumete, apreciaz munca lor i i invit s petreac mpreun.ConversaiaAprecieri pozitive individuale i de grup
7.ncheierea activiiiPentru efortul depus copiii vor fi recompesai cu puin veselie. Vor face o parad a coifurilor i vor dansa. La final se va sparge balonul uria cu confeti i bomboane, spre bucuria copiilor.Conversaia
DemonstraiaCoifurile decorate, oglinda, CD, calculator, balon cu confeti i bomboane.Aprecieri verbale
Recompense
Anexe
Din decorul de primvar, de sub zpad, i face apariia personajul surpriz, Ghiocel, care se prezint:,,Vai, ce bine am dormit
Oare m-oi fi rtcit?
.
Unde sunt? Unde sunt?
Unde m aflu? Unde m aflu?
,,Nu m tii? Sunt Ghiocel
Ginga, alb i frumuel
Eu vestesc n toat ara
C sosete primvara.
Sunt un ghiocel nzdrvan
Cresc ntr-o zi ct alii-ntr-un an.
,,Vai, dar n-am timp de pierdut
Am attea de fcut!
Astzi este ziua mea
S-nceap petrecerea!!!!( sun din clopoel)
...
Educatoarea: Ce petrecere? Aici nu este nici o petrecere, dar putem face una. Avem i invitai, (musafiri), dar nu avem cu ce.
Lsai totul n seama mea
Sigur am n co ceva!
.
Ghiocelul caut n co, i d seama c acolo e doar zpad, apoi se las jos, trist, plnge
Educatoarea le propune copiilor s pregteasc o petrecere pentru ghiocel, ptr. a-l nveseli. Astfel se va desfura ntreaga activitate din acea zi, copiii fiind permanent motivai n activitatea lor.
La final, Ghiocelul le mulumete copiilor ptr. ntreaga lor activitate:
V mulumesc, dragi copiiPentru attea bucurii!Ai creat, ai decorat,
Ai grupat i numrat,
Ai dovedit tuturor
C putei fi de-ajutor.
Acum, n cerc s ne-adunm
Cu toii s ne distrm!!!