definitivat proiect mate

21
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA “Vine Iepurasul” INSPECTIE DEFINITIVAT DATA: 01.04.2014 UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Gradinita Mihalceni EDUCATOARE: Balcu Melania-Simona GRUPA: COMBINATA TEMA ANUALA: ”Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim?” TEMA SAPTAMANII: ” Sarbatori pascale” TEMA ACTIVITATII INTEGRATE: ”Vine iepurasul” MIJLOC DE REALIZARE: Activitate integrata DS: Activitate matematica (joc didactic) + DEC: Activiate muzicala (cantec) TIPUL ACTIVITATII: Fixare si sistematizare a cunostintelor Insusire de noi cunostinte 1

Upload: gangatilfrettar

Post on 21-Dec-2015

499 views

Category:

Documents


13 download

DESCRIPTION

proiect didactic

TRANSCRIPT

Page 1: Definitivat Proiect Mate

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA “Vine Iepurasul”

INSPECTIE DEFINITIVAT

DATA: 01.04.2014UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Gradinita MihalceniEDUCATOARE: Balcu Melania-SimonaGRUPA: COMBINATA TEMA ANUALA: ”Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim?”TEMA SAPTAMANII: ” Sarbatori pascale”TEMA ACTIVITATII INTEGRATE: ”Vine iepurasul” MIJLOC DE REALIZARE: Activitate integrata DS: Activitate matematica (joc didactic) + DEC: Activiate muzicala (cantec) TIPUL ACTIVITATII: Fixare si sistematizare a cunostintelor Insusire de noi cunostinte DURATA: o zi

SCOPUL: Stimularea creativitaţii copiilor în timpul jocurilor şi a activitaţilor la alegerea

acestora, indeosebi a gandirii si a imaginaţiei creatoare – ALA; Fixarea și consolidarea cunoștințelor legate de operațiile intelectuale

prematematice, capacitatea de înțelegere și utilizare a numerelor și cifrelor – DS;

Consolidarea deprinderii de a interpreta un cantec omogen, in colectiv si in grupuri mici – DEC;

1

Page 2: Definitivat Proiect Mate

CATEGORII DE ACTIVITATI ABORDATE:

1. ADP Intalnirea de dimineata

- SALUTUL: “ Hristos a inviat !”- IMPARTASIREA CU CEILALTI: discutie despre ceea ce doresc sa le aduca

Iepurasul de Paste;- PREZENTA: se va citi catalogul - CALENDARUL ZILEI: se precizeaza ziua, luna, anul si starea vremii. Se

completeaza calendarul impreuna cu copiii.- NOUTATEA ZILEI: Pregatiri pentru Invierea lui Iisus Hristos;

MESAJUL ZILEI: “Sărbătoarea Paştelui ne-a înveselit sufletele“

TRANZITII:T1: Joc cu text si cant: “Cate unul pe carare”; T2: Joc de miscare: “Bat din palme”T3: Joc de miscare: “Randul iute sa-l formam”

2. ALA: •ALA1-BIBLIOTECA: Lexic și comunicare (alcătuirea de propoziții simple și dezvoltate)- „Sărbătoarea Paștelui“ -CONSTRUCTII: “Casuta Iepurasului”-JOC DE ROL: Relaţii interumane (relaţii de grup)- „De-a gospodina“- „Facem cozonac pentru masa festivă“

•ALA2:- “Dansul iepurasilor”

3. ADE:Activitati pe domenii experientiale •Domeniul Stiinte: Joc didactic: “Vine iepurasul” •Domeniul Estetic si creativ: Iepurasul (cantec)

OBIECTIVE OPERATIONALE: ALA1:

Biblioteca:O1-- să alcătuiască propoziții după imaginile date;O2- sa reprezinte grafic propozitiile;

2

Page 3: Definitivat Proiect Mate

Constructii :O1-Sa denumeasca materialele de lucru;O2-Sa realizeze sarcina de lucru finalizand lucrarea;

Joc de rolO1- să denumească materialele folosite pentru a face un cozonac;O2- să descrie modul de preparare al cozonacului.

*ADE:DS - Joc didactic: Vine iepurasulObiective operationale: -Să ordoneze numerele în șir crescător și descrescător; -Să grupeze elementele după mai multe criterii; -Să identifice oul dintr-un șir utilizând numeralul ordinal; -Să formeze mulțimi cu tot atâtea elemente cât arată cifra; -Să numere elementele din mulțime recunoscând și cifra corespunzătoare; -Să identifice vecinii cifrelor; -Să rezolve operațiile de adunare.

Sarcina didactică a jocului didactic:-Clasificare după diferite criterii, recunoașterea, denumirea și asocierea cardinalului grupei corespunzătoare ca număr de obiecte și invers, identificarea unui obiect într-un șir utilizând numeralul ordinal, raportarea numarului la cantitate, indentificarea vecinilor numerelor.

Regulile jocului:- Grupa se împarte în două echipe: echipa “Iepurasilor gri” si echipa “Iepurasilor albi”.- Educatoarea cheama cate un copil din fiecare grupa pentru a extrage un bilet cu sarcina de lucru (clasifică/recunoaște/denumește/raportează la cantitate/găsește numeralul ordinal/identifica vecinii).- Copiii vor rezolva sarcinile jocului ajutându-l astfel pe Iepuras sa invete matematica.- Echipa care va aduna cele mai multe puncte va fi declarată câștigătoare.

Elemente de joc:-Mișcarea, manipularea materialelor, aplauzele, întrecerea, stimulentele sub forma unor oua rosi.

DEC- Cantec: “Iepurasul”Obiective operationale: O1: Sa diferentieze auditiv inaltimea sunetelor muzicale; O2: Sa interpreteze expresiv cantecul;

3

Page 4: Definitivat Proiect Mate

O3: Sa asculte si sa-si insuseasca cantecul; *ALA2- “Dansul iepurasilor” O1: Sa asocieze miscarile sugerate de textul cantecului cu ritmul acestuia; O2: Sa exprime prin miscare starea sufleteasca creata de muzica audiata; O3: Sa exprime intr-un joc impresia muzicala;

STRATEGII DIDACTICE:

1)METODE SI PROCEDEE DIDACTICE: observarea, conversatia, explicatia, exercitiul, demonstratia, problematizarea, metoda R.A.I. 2)MIJLOACE DE INVATAMANT: imagini, cuburi, cd-player, panou, jetoane cu oua de Paste, jetoane cu cifre, minge, masti, imagini cu probleme ilustrate.

3)FORMA DE ORGANIZARE: frontal pe grupe

4)LOCUL DE DESFASURARE: sala de grupa;

5)BIBLIOGRAFIE: *Ministerul Educatiei,cercetarii si tineretului,Curriculum pentru invatamantul prescolar(3-6/7 ani),Bucuresti, 2008*Revista ,,Invatamantul Prescolar’’ 1-2 si 3-4 /2009*Metodica activitatilor de educare a limbajului in invatamantul prescolar, Editia a II, revizuita, Florica Mitu, Stefania Antonovici, Editura Humanitas Educational, Bucuresti 2005.

4

Page 5: Definitivat Proiect Mate

SCENARIUL ACTIVITATII

ADP

Activitatea debuteaza cu intalnirea de grup intre copii si educatoare, prin intermediul salutului de dimineata:

„În fiecare dimineață,Avem un zâmbet larg pe fațăA început o nouă zi,Bună dimineața copii!”

-Buna dimineta, doamna educatoare!

„-Dupa ce ne-am adunatSi frumos ne-am salutatColegii s-au intalnit,Cine oare n-a venit?”

Impartasirea cu ceilalti se face purtand o discutie despre anotimpul primavara si despre sarbatoarea ce sta sa se apropie – Invierea Domnului. Calendarul naturii va fi completat cu ajutorul copiilor dupa discutia despre anotimpul primavara si se va preciza luna, ziua, anul si caracteristicile vremii.

Noutatea zilei: Se apropie sarbatoarea Pastelui si o data cu ea vine si iepurasul. Mesajul zilei: “Sărbătoarea Paştelui ne-a înveselit sufletele“ – Hristos a Inviat! Tranzitia: Joc cu cant: „Cate unul pe carare”

ALA 1

Sectorul : BibliotecaCategoria de activitate: Activitati liber aleseMijloc de realizare: ExercitiulTema: “Sarbatoarea Pastelui” ( Formare de propozitii simple si dezvoltate ); Scop: Să-şi îmbogăţească vocabularul activ şi pasiv pe baza experienţei personale şi/sau a relaţiilor cu ceilalţi şi, simultan, să utilizeze un limbaj corect din punct de vedere gramatical Obiective operationale: O1-- să alcătuiască propoziții după imaginile date; O2- sa reprezinte grafic propozitiile;

5

Page 6: Definitivat Proiect Mate

Mijloace de invatamant: imaginiMetode si procedee: observatia, conversatia, explicatia, exercitiul.Evaluarea activitatii: Se face prin aprecierea verbala de catre educatoare.

Sectorul: ConstructiiCategoria de activitate: Activitati liber aleseMijloc de realizare: Joc de constructiiTema: Constructii in relief: “Casuta iepurasului” Scop: Construirea casutei iepurasului, prin imbinarea creativa, a materialelor puse la dispozitie

Obiective operationale: O1- sa imbine piesele de diferite culori, realizand casuta iepurasului; O2- sa imbine creativ materialele puse la dispozitie; O3- sa descrie verbal produsul realizat. Materiale folosite: cuburi de lemn Evaluarea activitatii: Se face prin aprecierea verbala a educatoarei.

Sectorul: Joc de rolCategoria de activitate: Activitati liber aleseMijloc de realizare: jocTema: “De-a gospodinele” – facem cozonac Scop: Să-și adapteze comportamentul la cerințele grupului de joacă( în rolul de patiser)

Obiective operationale: O1- să denumească materialele folosite pentru a face un cozonac; O2- să descrie modul de preparare al cozonacului. Evaluarea activitatii: Observarea sistematica a activitatilor copiilor;

Tranzitia: “Bat din palme”

ALA2Activitate complementara Categoria de activitate: Jocuri si activitati la alegerea copiilor, recreativ-distractiveMijloce de realizare: euritmie, dansTema activitatii: “Dansul iepurasilor”Tipul : Consolidarea deprinderilor insusiteFond muzical: Ierpurasul TUPScop: Utilizarea deprinderilor insusite in diverse contexte.

Obiective operationale: O1- sa reproduca exercitiile ritmice, coordonandu-si miscarile corpului cu ritmul muzicii, cu ritmul exprimarii verbale si cu mijlocul transmis;

6

Page 7: Definitivat Proiect Mate

O2- sa isi schimbe mimica in functie de actiunea exprimata in versuri. O3- sa se foloseasca de actiunile motrice pentru a exprima sentimente sau comportamente diferite.

BIBLIOGRAFIE:

-„Curriculum pentru învăţământul preşcolar, 3-6/7 ani”, MECT, 2008;-Filofteia Grama, Mioara Pletea, „Aplicaţiile noului curriculum pentru învăţământul preşcolar” vol.I, Ed. DPH,Bucureşti, 2009;-Silvia Breben, Elena Gongea, „Metode interactive de grup”, Ed. Arves,Craiova, 2008;-„Revista învăţământului preşcolar”, Nr. 1-2 / 2009.-www.didactic.ro-sursă on-line

7

Page 8: Definitivat Proiect Mate

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA PENTRU SECVENTA ADEDS (domeniul stiinte) + DEC (cantec)

Etapele activitatii

Continutul stiintific Strategiididactica

Evaluare

1.Moment organizatoric

Pregatirea salii de grupa si a materialului didactic necesar desfasurarii activitatii. Prescolarii sunt asezati corespunzator in vederea desfasurarii activitatii.

Exercitiul organizatoric

2.Reactualizarea cunostintelor

Solicit copiii sa raspunda unui set de intrebari care sistematizeaza cunostintele despre Paste:

- In ce anotimp ne aflam?...primavara

- Ce sarbatoare se apropie?...Pastele

- Ce sarbatorim noi de Paste?..... Invierea lui Iisus Hristos

- Cum se pregatesc oamenii pentru a intampina sfintele sarbatori de Paste?....fac curatenie in case, postesc, se spovedesc, se impartasesc.

- Ce mancaruri gatesc gospodinele pentru masa de Paste?....pasca, oua rosii, cozonac, friptura.

- Ce fac crestinii in noaptea de Inviere?...Merg la biserica

Conversatia

Activitate frontala

Proba oralaRecunoasterea

elementelor specifice

anotimpului primavara

8

Page 9: Definitivat Proiect Mate

- Ce rostesc crestinii atunci cand ciocnesc oua?...Hristos a Inviat ! Adevarat a Inviat!

- Pe cine asteapta copiii de Paste?...Iepurasul

- De ce?..Pentru ca ne aduce daruri

- Pentru cine aduce daruri iepurasul? …Pentru copiii cuminti

3. Captarea atentiei

In sala de grupa isi face aparitia Iepurasul de Paste. Iepurasul le spune copiilor ca a venit la ei pentru ca este tare suparat ca nu prea se descurca la matematica si a venit ca sa-l ajutam sa recunoasca cifrele, sa numere, sa cunoasca vecinii cifrelor si alte lucruri interesante pe care el nu le stie. De asemenea ii mai roaga pe copii sa-l invete si pe el un cantecel despre iepurasi, ca tare ar vrea sa le cante prietenilor lui, iepurasii. Ii voi intreba pe copii, daca sunt de acord sa il ajute pe iepuras. Le voi spune copiilor ca Iepurasul a adus mai multe materiale folositoare pentru a desfasura activitatile, pe care le vom descoperi din cutia si cosul adus de Iepuras. Ii voi intreba pe copii, daca sunt de acord sa-l ajute.

Observarea

Conversatia

4. Anuntarea temei si a

obiectivelor

Pentru ca iepurasul a venit la noi si ne-a rugat sa il ajutam si a adus si toate aceste materiale, astazi la activitatea de matematica vom desfasura jocul didactic : “Cine stie castiga!”, unde veti ordona crescator si descrescator in limitele 1-10, veti identifica vecinii numerelor si de asemenea il vom invata pe

Explicatia

9

Page 10: Definitivat Proiect Mate

iepurasul nostru si un cantecel, care se numeste “Iepurasii”.

5. Dirijarea invatarii

a)Explicarea regulilor jocului

b)Explicarea șidemonstrarea

jocului

c)Jocul de probă

Pentru a-l ajuta sa invete pe iepuras matematica cat mai repede si intr-un mod placut, ne vom împărți pe echipe – “echipa Iepurasilor gri” și “echipa Iepurasilor albi”. În jocul nostru de astăzi veți descoperi mai multe surprize aduse de Iepuras, aceste surprize ne vor ajuta ca jocul nostru sa fie si mai interesant, vatrebui să răspundeți corect la diverse cerințe: veți recunoaște numere/cifre, veți număra, veți căuta vecinii cifrelor.

Fiecare copil va veni pe rând, va alege un bilet de pe masuta și va rezolva unul dintre exercițiile pregătite ( de la panou, ori va grupa după diferite criterii materialele expuse pe măsuță). Ultima proba va consta in rezolvarea de probleme ilustrate. Fiecare răspuns corect va firecompensat cu un ou rosu. Echipa care adună mai multe oua rosi va fi declarată castigatoare.

Educatoarea solicită un copil să extragă un bilet, îi citește sarcina exercițiului; având în vedere răspunsul acestuia (rezolvarea sarcinii) , echipa din care face parte copilul va primi

Explicatia

Activitate pe grupe

Exercitiul

Demonstratia

Obseravarea sistematica a

comportamentelor copiilor

10

Page 11: Definitivat Proiect Mate

d)Executarea

jocului propriu-zis

un ou rosu.

După ce toți copiii au înțeles regulile jocului se trece la executarea jocului propriu-zis. Răspunsurile corecte ale copiilor vor fi recompensate de aplauze si cu cate un ou rosu . Pe tot parcursul jocului sunt antrenați copiii, încurajându-le spiritual de competiție. Fiecare copil va trebui să răspundă la una din sarcinile următoare:

Varianta 1:- Ordoneaza cifrele in sir

crescator. Varianta 2:

- Ordonează cifrele în șir descrescător!

Carianta 3:- Aranjeaza ouale pe

masuta, tinand cont de forma lor. Cate multimi s-au format?

Varianta 4:- Aranjeaza oualele pe

masuta, tinand cont de culoarea lor. Cate multimi s-au format?

Varianta 5:- Numeralul ordinal (al

catalea ou lipseste?)

Varianta 6:- Formeaza multimea

oualor galbene. Cate elemente are? (cifra corespunzatoare).

Sarcina 7:- Te rog, aseaza pe masuta

Conversatia

Exercitiul

11

Page 12: Definitivat Proiect Mate

e)Complicarea jocului

f)Asigurarea retentiei si a transferului

5 oua si cifra corespunzatoare.

Varianta 8:- Formează mulțimi după

diferite criterii și caută cifra corespunzătoare.

Sarcina :- Aseaza tot atatea

elemente (oua) cat iti indica cifra.

Sarcina 10:- Cauta vecinii! (3

exemple)

La complicarea jocului fiecare echipa vor rezolva probleme ilustrate, reprezentand operatii de adunare si scadere.

Voi arunca unui copil din echipa Iepurasilor gri o minge si ii voi adresa o intrebare: Care numar este mai mare: 2 sau 4? Copilul va raspunde si va arunca mingea altui copil din echipa Iepurasilor albi, adresandu-i o intrebare asemanatoare. Voi indruma copiii sa adreseze intrebari referitoare la vecinii numerelor, etc.

Voi face aprecieri verbale colective și individuale sau recomandările legate de comportamentul copiilor și le voi multumi din partea Iepurasului pentru ajutorul dat .

Problematizarea

Coversatia

Exercitiul

Activitate frontala

Metoda R.A.I.

6. Obtinerea performantei

Tranzitie: “Randul iute sa-l formam”Rutina: Luarea mesei

12

Page 13: Definitivat Proiect Mate

DEC Avand in vedere ca Iepurasul ne-a rugat sa-l invatam si un cantecel, haideti sa facem acest lucru. Dar inainte trebuie sa facem cateva exercitii de respiratie si de incalzire a vocii.

Exerciţii de omogenizare a vocilor:

a)exerciţii de respiraţie*Mirosim florile din grădină.*Suflăm în păpădii *Suflam in lumanarib) exerciţii de încălzire a vocii*vocalize pe sunetele arpegiului gamei DOc)exerciţii de dicţie: se vor realiza cu ajutorul cantecelului “O vioara mica!” Le voi reaminti copiilor titlul cantecelului: “Iepurasii”. Se invata cantecelul pe fragmente logice. Voi explica cuvintele și expresiile necunoscute. Se trece la interpretarea cantecului ce urmeaza a fi invatat. Voi interpreta cântecul clar, corect și expresiv fiind însoțit de gestica și mimica potrivită ajutandu-ma de imagini reprezentative. Învățarea se va realiza pe unități logice.(Anexa 1). Se învață cântecul pe fragmente melodice, repetându-se până se reține linia melodică.Se cântă integral cântecul de întreaga grupa.

”Echipa Iepurasilor Gri” si „echipa Iepuarasilor albi”, vor

Explicatia

Exercitiul

Explicatia

Activitate frontala

Demonstratia

Activitate pe grupe

Oservarea sistematica a

comportamentului copiilor

13

Page 14: Definitivat Proiect Mate

interpreta cantecelul, iar Iepurasul va alege echipa care a cantat cel mai frumos.

7. Incheiereaactivitatii

Vor fi apreciați copiii cu privire la modul de participare la activitate, iar Iepurasul le va oferi stimulente (oua de ciocolata).

ALA2 Activitatea desfasurata pe parcursul zilei se va incheia cu un dans pentru Iepuras.

CD-player

IEPURASII

14

Page 15: Definitivat Proiect Mate

Iepurasi fugiti acum iepurasilor

Hai la crang nu stati in drum iepurasilor

Vanatorul daca vine iepurasilor

N-are sa va fie bine iepurasilor

Vanatorul daca vine iepurasilor

N-are sa va fie bine iepurasilor

Sa v-ascundeti mai curand iepurasilor

Vin copoii toti latrand iepurasilor

Va iau urma si v-alunga iepurasilor

Hai fugiti sa nu v-ajunga iepurasilor

Va iau urma si v-alunga iepurasilor

Hai fugiti sa nu v-ajunga iepurasilor

Iepurasi fugiti acum iepurasilor

Hai la crang nu stati in drum iepurasilor

Vanatorul daca vine iepurasilor

N-are sa va fie bine iepurasilor

Vanatorul daca vine iepurasilor

N-are sa va fie bine iepurasilor

15