proiect didactic mate cls. 3

22
PROIECT DIDACTIC Învăţător, Mariana Morozan DATA: 08.12.2010 CLASA: a III-a A DISCIPLINA: MATEMATICĂ UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Împărţirea numerelor naturale CONŢINUTURI: Împărţirea la 4 TIPUL LECŢIEI: fixare şi consolidare OBIECTIVE CADRU: - cunoaşterea şi utilizarea conceptelor specifice matematicii; - dezvoltarea capacităţilor de explorare / investigare şi rezolvare de probleme; - formarea şi dezvoltarea capacităţii de a comunica utilizând limbajul matematic; - dezvoltarea interesului şi a motivaţiei pentru studiul şi aplicarea matematicii în contexte variate OBIECTIVE OPERAŢIONALE: A) Cognitive: Pe parcursul lecţiei şi la sfârşitul orei, elevii vor fi capabili: OC 1 – să asocieze expresii matematice cu operaţiile aritmetice specifice; Nivel minimal: identificarea expresiilor matematice specifice diverselor operaţii; Nivel mediu: asocierea expresiilor matematice cu operaţiile specifice;

Upload: nelubotezatu

Post on 21-Nov-2015

102 views

Category:

Documents


3 download

DESCRIPTION

proiect

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

nvtor, Mariana Morozan

DATA: 08.12.2010CLASA: a III-a ADISCIPLINA: MATEMATIC

UNITATEA DE NVARE: mprirea numerelor naturaleCONINUTURI: mprirea la 4TIPUL LECIEI: fixare i consolidareOBIECTIVE CADRU:

- cunoaterea i utilizarea conceptelor specifice matematicii;

- dezvoltarea capacitilor de explorare / investigare i rezolvare de probleme;

- formarea i dezvoltarea capacitii de a comunica utiliznd limbajul matematic;

- dezvoltarea interesului i a motivaiei pentru studiul i aplicarea matematicii n contexte variate

OBIECTIVE OPERAIONALE:

A) Cognitive:

Pe parcursul leciei i la sfritul orei, elevii vor fi capabili:

OC 1 s asocieze expresii matematice cu operaiile aritmetice specifice;

Nivel minimal: identificarea expresiilor matematice specifice diverselor operaii;

Nivel mediu: asocierea expresiilor matematice cu operaiile specifice;

Nivel maximal: transpunerea expresiilor matematice n operaii i rezolvarea acestora;OC 2 s neleag legtura dintre operaiile matematice;

Nivel minimal: deducerea operaiei de mprire din operaia de nmulire;

Nivel mediu: nelegerea legturii existente ntre cele patru operaii matematice;

Nivel maximal: argumentarea legturii existente ntre cele patru operaii;

OC 3 s respecte algoritmul de calcul n exerciii cu mai multe operaii;

Nivel minimal: cunoaterea ordinii efecturii operaiilor;

Nivel mediu: rezolvarea exerciiilor cu operaii de ordinul I i ordinul II;

Nivel maximal: explorarea modalitilor de descompunere a numerelor naturale pe baza tuturor

operaiilor matematice;

OC 4 s rezolve o problem cu cel puin o operaie de mprire;

Nivel minimal: identificarea datelor cunoscute i a celor necunoscute;

Nivel mediu: sesizarea modalitilor de aflare a valorii cerute;

Nivel maximal: rezolvarea problemei parcurgnd toate etapele de lucru;

OC 5 s opereze cu termeni specifici matematici: factori, produs, ct, demprit, mpritor;OC 6 s foloseasc limbajul matematic adecvat;OC 7 s compun o problem dup un exerciiu dat;

OC 8 s rezolve corect un rebus matematic.

B) Psihomotorii:

OM 1 - s-i dirijeze activitatea oculomotorie spre centrul de interes propus de nvtor;

OM 2 - s scrie corect i estetic n ritm rapid;

OM 3 - s adopte o poziie corect n timpul lucrului, n banc, n faa clasei.

C) Afective:

Elevii:

OA 1 - vor participa cu plcere i interes la toate etapele leciei;

OA 2 - se vor mobiliza pentru realizarea fiecrei sarcini;

RESURSE:

A) Bibliografice:

1. oficiale: Curriculum Naional - Programe colare pentru nvmntul primar, Bucureti, 2004;

tefan Pacearc, Mariana Mogo Matematic-manual pentru clasa a IV-a, Editura

Aramis, 2005

2.metodico - didactice: Dumitru Svulescu (coordonator), Costic Lupu, Ioan Cuceu, Melania Srbu,

Silvia Rotaru, - Metodica predrii matematicii n ciclul primar, Editura

Gheorghe Alexandru, Craiova, 2006

Neagu, M., Mocanu, M. - Metodica predrii matematicii n ciclul primar, Ed. Polirom, Iai, 2007 3. pedagogice: Venera Mihaela Cojocariu, Teoria i metodica instruirii, Editura Didactic i Pedagogic, Bucureti, 2002

Rodica Leonte, Mihai Stanciu Strategii activ participative de predare nvare n ciclul primar, Editura CCD, Bacu, 2004;

4. tiinifice: Aron Ioan, Herescu I. Gheorghe Aritimetic pentru nvtori, Editura Didactic i Pedagogic, Bucureti, 1993

B) Metodologice:

Strategia didactic: inductiv, algoritmic;

Metode i procedee: explicaia, jocul didactic, conversaia, metoda cadranele, floarea de lotus, munca independent, calcul mintal, problematizarea, metoda tiu/vreau s tiu/am nvat;

Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe;

Mijloace didactice: fie de lucru, fie de evaluare, imagini, plan rebus, plan cu problema;C) Temporale: 50 minuteOBIECTIVE EVENIMENTELE LECIEI/STRATEGII DIDACTICE

CONINUTURI I SARCINI DE NVARE

OB.ETAPELE LECIEI

CONINUTURI I SARCINI DE NVARESTRATEGIA DIDACTICEVALUARE

METODE I PROCEDEE MIJLOACEMODURI DE ORGANIZARE

OC8OM1

OA1

I. CAPTAREA ATENIEI (3 min.)-Se asigur condiiile necesare bunei desfurri a leciei.-Captez atenia elevilor cu un rebus afiat pe tabl (Anexa 1).

-Elevii descoper cuvinte precum: nmulire, factori, ori etc.

Conversaia,

Jocul didacticPlan cu rebus,markereActivitate frontal Aprecieri verbale

OC1OM2

OA2II. ANUNAREA TEMEI I A OBIECTIVELOR (5 min.)-Elevii sunt mprii n cinci grupe. Fiecare grup va avea pe banc o petal de floare i le voi propune elevilor s rezolve exerciiile scrise pe petale.(Anexa 2)-Ct elevii rezolv exerciiile voi verifica cantitativ tema de acas.

-Voi solicita apoi elevilor fiecrei grupe s comunice rezultatele obinute, iar dac este corect se va lipi petala pe tabl, dar pe verso, unde vor descoperi expresii ca: sfertul unui numr, a patra parte, de patru ori mai mic, scdere repetat, ctul numerelor.

-Se vor citi expresiile de pe petalele florii i vom descoperi titlul leciei: mprirea la 4-Voi scrie titlul leciei pe tabl iar elevii pe fiele de lucru de pe bnci. (Anexa 3)

-Se vor meniona obiectivele leciei ( efectuarea de mpriri, aflarea unor numere necunoscute din expresii matematice date, rezolvarea de exerciii cu mai multe operaii, rezolvarea i compunerea de probleme).

Floarea de lotus

ConversaiaExplicaia

ExerciiulCarton decupat sub form de petalePlan cu obiectiveActivitate pe grupe i frontalAprecieri verbale

OC6

OC7

OM1

OC2

OC3

OC4

OC5

OM3

OA1

III. REACTUALIZAREA I

CONSOLIDAREA CUNOTINELOR (20 min.)a) Conversaia dirijat:

-Propun elevilor s rspund la cteva ntrebri i s rezolve cteva exerciii de calcul oral:

*Cum se numesc numerele care se nmulesc? Dar rezulatul nmulirii?

*Cum se numete numrul care se mparte? Dar cel la care se mparte?

*Cum se numete rezultatul mpririi?

*Efectuai:

3X 9= 27:3=

5X10= 18:2=

4X 6= 16:4=

9X 8= 20:4= *Dempritul este 36, mpritorul este 4. Ct este ctul?

*Aflai sfertul numerelor: 12, 8, 24.

*Compunei o problem care s se rezolve printr-o operaie de mprire.

b) Activitate frontal:

-Transmiterea vetii c Mo Crciun are probleme.

Anun elevii c m-am ntlnit cu unul dintre ajutoarele moului care mi-a spus c moul este foarte suprat deoarece nu reuete s-i aminteasc locul unde a pus lucrurile necesare pentru a putea pleca s mpart cadouri copiilor. Spiriduul e n cutarea unor copii dornici s-l ajute pe Mo Crciun. Suntei de acord s-l ajutm pe mo?

-Precizez c ne-au fost lsate nite indicii. Dac le vom urma i vom rezolva corect sarcinile ascunse n spatele acestora vom reui s descoperim lucrurile pierdute i-l vom bucura pe Mo Crciun.-Propun elevilor s rezolvm pe rnd sarcinile de pe fiele de lucru, menionnd c fiecrui indiciu i corespunde un item pe fia lor. Fiecare sarcin rezolvat corect va descoperi un lucru cutat de Mo Crciun.

-Se vor rezolva sarcinile propuse att la tabl ct i pe fiele de lucru. (Anexa 3)

*Fiele de lucru vor conine la unii itemi o sarcin n plus pentru elevii care lucreaz mai repede. Elevul cu cele mai multe sarcini suplimentare rezolvate corect va primi un premiu surpriz.Conversaia

cateheticExerciiul

Conversaiaeuristic

Explicaia

Exerciiul

Problematizarea

Fie de lucru

Cartoane cu indiciiImagini cu lucrurile moului

Plicuri

Activitate frontal

Activitate frontal i individualActivitate frontal i individual

Observare sistematic

Aprecieri verbale

Observare sistematic

Aprecieri verbale

OC4OC7

OM2

OA2IV. OBINEREA PERFORMANEI (10 min.)-Voi prezenta elevilor o problem. Acetia o vor avea pe o fi de lucru (Anexa 4).

-Se va citi, analiza i rezolva problema folosind metodaCadranelor.ConversaiaExplicaiaAnalizaMetoda Cadranelor

Fie cu probleme

Activitate frontal i pe grupe

Aprecieri verbale

OC3

OC4

OM2

OA2

V. EVALUARE (10 min.)-Elevii vor rezolva fia de evaluare respectnd indicaiile primite. (Anexa 5)-Se vor face aprecieri asupra ntregii activiti i se vor acorda calificative celor mai activi elevi.

ExplicaiaExerciiulMunca independent

Fie de evaluare

Activitate individualAprecieri verbale

OC6OM1

OA1VI. ASIGURAREA RETENIEI I A TRANSFERULUI (2 min.)-Propun elevilor un joc: Ajutai-l pe spiridu s ajung la cadoul su!-Solicit elevilor s precizeze operaiile ntlnite n rezolvarea acestor expresii matematice-Voi anuna tema pentru acas i voi da indicaiile corespunztoare.

ConversaiaExplicaia

Jocul didactic

Plan cu jocul propusActivitate frontal

ANEXA 1 REBUS

A

6.

2.

5. 1.

3.

4.

7.

10. 9.

B

1. Prima operaie ce se rezolv ntr-un exerciiu ce conine o adunare, o scdere i o nmulire;

2. Rezultatul adunrii;

3. Rezultatul nmulirii;

4. Rezultatul mpririi;

5. Numrul 52 este un numr.;

6. Numerele care se nmulesc se numesc.;

7. Semnul nmulirii;

8. Numrul pe care-l mprim se numete.;

9. Numerele care se adun se numesc.;

10. Numrul la care mprim se numete

De la A la B vor obine o operaie matematic cu care n aceast or vor rezolva exerciii i probleme.

ANEXA 2

FLOAREA DE LOTUS

GRUPA 1

Aflai sfertul numerelor: 24,32,40.

GRUPA 2

Mama are 28 de ani, iar vrsta fiului reprezint a patra parte din vrsta mamei.

Ci ani are fiul?

GRUPA 3

Afl numerele:

a) cu 4 mai mici dect: 12, 20;

b) de 4 ori mai mici dect: 12, 20.

GRUPA 4

Aflai ctul perechilor de numere: 28 i 4, 32 i 4, 16 i 4.

GRUPA 5

Mama are 12 bomboane. Ea mparte copiilor si cte 4 bomboane.

Ci copii primesc bomboane? (Aflai numrul copiilor folosind scderea repetat de termeni egali)

ANEXA 3................................................................................................................................

I.1. Micoreaz de 4 ori produsul numerelor: 2 i 8, 6 i 6, 10 i 2, 2 i 6, ...5 i 8, 2 i 12.

........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

..............................................................................................................................................................................

I.2. Scriei numrul 10 ca: sum, diferen, produs i ct.

10

10

10

10

..... + ..... ..... _ ..... ..... X ...... ..... : .....I.3. Din produsul numerelor 9 i 6 scade sfertul numrului 16 la care adaug dublul diferenei numerelor 94 i 86.

........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Din cel mai mic numr de trei cifre diferite scade ctul numerelor 40 i 4...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

I.4. Ce numr trebuie adunat cu ctul numerelor 36 i 4 pentru a obine produsul numerelor 8 i 9?....................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Verificare:

.........................................................................................

.........................................................................................

.........................................................................................I.5. Completai cu semnele de relaie corespunztoare:

67 24 : 4 6 X 9 + 18 : 2 7 X 8 + 34 36 : 4 X 8

.................................................... ......................................................

................................................... ......................................................

40 : 4 + 124 142 - 32 : 4 239 7 X 8 36 : 4 + 178.................................................... ........................................................................................................... ....................................................... ANEXA 4 Pentru bradul de Crciun, tata a cumprat 2 cutii a cte 5 globulee roii i 3 cutii a cte 6 globulee galbene. El vrea s aeze cte 4 globulee pe o ramur.

Cte ramuri de brad va mpodobi cu globuleele cumprate?Plan de rezolvare

...................................................................................

...................................................................................

...................................................................................

....................................................................................

..................................................................................

..................................................................................

..................................................................................

Exerciiul problemei:..........................................................................

..........................................................................

..........................................................................

..........................................................................

.......................................................................... Compune o problem asemntoare:...................................................................................

...................................................................................

...................................................................................

...................................................................................

...................................................................................

...................................................................................

ANEXA 5

FI DE EVALUARE

1. Calculeaz:

24 : 4 =.....

(2 x 9 + 10) : 4 =...................................................................................

16 : 4 =.....

36 : 4 + 1 =............................................................................................20 : 4 =.....

28 : 4 8x 0 =......................................................................................2.Din produsul numerelor 8 i 2 scade ctul lor............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

3. ntr-o pung sunt 72 nuci. Mama sparge 40 de nuci pentru o prjitur, iar restul le aaz cte 4 pe o farfurie. Pe cte farfurii aaz mama nucile rmase?

tiuVreau s tiuAm aflat

...................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Coloreaz attea farfurii cte sunt necesare pentru a pune nucile rmase. OBIECTIVE:

1. s rezolve corect exerciiile de mprire n concentrul 0 -100;

2. s respecte algoritmul de calcul n exerciii cu mai multe operaii;

3. s asocieze expresii matematice cu operaiile aritmetice specifice;4. s rezolve corect problema cu dou operaii.

DESCRIPTORI DE PERFORMAN:I.1. - S. - rezolv corect trei mpriri;

B. - rezolv corect mpririle i un exerciiu cu mai multe operaii; FB. - rezolv corect toate exerciiile;II.2. - S. - afl produsul numerelor; B. - afl produsul i ctul numerelor;

FB. - afl diferena dintre produsul i ctul numerelor;

III.3. - S. - completez corect primele dou rubrici ale tabelului;

B. - afl numrul de nuci rmase;

FB. - afl numrul farfuriilor;