proiect didactic (teh. educ.)

7
I Elementele de identificare Profesor: Balan Cristina ,grupa 302 Data: 12.02.2015 Obiectul: Biologia Clasa: VII Subiectul: Particularități ale sistemului digestiv Subcompetențe: Recunoașerea organelor componente a sistemului digestiv; Obiective operaţionale de: 1 Cunoaştere O1 - exemplifice elementele tubului digestiv și elementele glandelor digestive; O2 - Să definească conceptele cheie; 2 Aplicare O3 - Să identifice funcțiile și structura sistemului digestiv ; O4 Să compare glandele digestive cu tubul digestiv; 3 Integrare O5 Să caracterizeze calea parcursă de alimente în tractul digestiv. O6 Să elaboreze un eseu, evidențiind factorii ce produc diferite maladii ai sistemului digestiv. Tipul lecţiei: De comunicare și asimilare a cunoștințelor Durata: 45 min. Strategia didactica: algoritmizată Metode,procedee: conversația, explicația ,povestire, cubul, harta conceptuală liniară ,diadă, lucrul cu manualul, lucrul cu planșele. Mijloace didactice: manualul clasei a VII, planșe Forme de organizare: individual, frontal, în grup.

Upload: cristina-balan

Post on 21-Dec-2015

19 views

Category:

Documents


9 download

DESCRIPTION

proiect didactic clasa 7

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect Didactic (Teh. Educ.)

I Elementele de identificare Profesor: Balan Cristina ,grupa 302

Data: 12.02.2015

Obiectul: Biologia

Clasa: VII

Subiectul: Particularități ale sistemului digestiv Subcompetențe: Recunoașerea organelor componente a sistemului digestiv;

Obiective operaţionale de:

1 Cunoaştere O1 - Să exemplifice elementele tubului digestiv și elementele glandelor digestive;

O2 - Să definească conceptele cheie;

2 Aplicare O3 - Să identifice funcțiile și structura sistemului digestiv ;

O4 – Să compare glandele digestive cu tubul digestiv;

3 Integrare O5 – Să caracterizeze calea parcursă de alimente în tractul digestiv.

O O6 – Să elaboreze un eseu, evidențiind factorii ce produc diferite maladii ai sistemului digestiv.

Tipul lecţiei: De comunicare și asimilare a cunoștințelor

Durata: 45 min.

Strategia didactica: algoritmizată

Metode,procedee: conversația, explicația ,povestire, cubul, harta conceptuală liniară ,diadă,

lucrul cu manualul, lucrul cu planșele.

Mijloace didactice: manualul clasei a VII, planșe

Forme de organizare: individual, frontal, în grup.

Page 2: Proiect Didactic (Teh. Educ.)

Etapele lecţiei Ob.oper 3.Activitatea învăţătorului Activitatea elevului Strategia

didactică Evocare

5 min

-Bună ziua, elevi.

-Împart clasa în 6 grupuri.Fiecare grupă va

arunca cubul și va îndeplini urmatoarele

sarcini.

Grupul 1: Descrierea structura aparatului auditiv.

Grupul 2:Compară structura urechii medii cu

urechea internă.

Grupul 3:Asociază structura și funcțiile

endolimfei cu cele ale perilimfei.

Grupul 4:Analizează cum are loc transmiterea

impulsului nervos de la aparatul auditiv la

sistemul nervos central.

Grupul 5: Aplică cele studiate și completează

legenda desenului.

Grupul 6: Elaborează cîteva norme ale igienii

aparatului auditiv , ce trebuie respectate.

-Bună ziua !

Grupul 5. Aplică cele studiate și

completează legenda desenului.

Conversația

Cubul

Realizarea

sensului

20 min.

Astăzi vom studia tema Particularități ale

sistemului digestiv la pag. 58

O particularitate importantă a organismului este

schimbul de substanțe și energie din organism și

mediu.Sistemul digestiv aprovizionează

organismul cu substanțe nutritive. De ce hrana

este atit de importantă pentru organism ? Haideți

să ne închipuim ,va-ți întors de la joacă și va este

frig și foame, și cum servești cina , peste puțin

Explicație

Povestire

Page 3: Proiect Didactic (Teh. Educ.)

O1

O2

O3

timp simți o căldură și putere în tot trupul.

Această senzație se datorea-ză alimentelor ajunse

în organism și anume aprovizionare organismului

cu substanțe nutritive. Toate aceste procese se

desfășoară în sistemul digestive.

Organele sistemului digestive se divizează în

două grupuri:tub digestivși glande digestive.

Tub digestiv prezintă un tub lung și

musculos,ce începe din cavitatea bucală continuă

cu faringele, esofagul,stomac , intestine subțire,

intestine gros și se termină cu cavitatea anală.

Glandele digestiv secretă substanțe necesare

pentru digestia alimentelor, astfel de glande sînt:

glande salivare, glande gastrice, ficatul, vezica

biliară și pancreasul ,glandele intestinale.

În cavitatea bucală alimentele sunt mestecate

cu ajutorul dinților și impregnate cu saliva,această

masa e numită bol alimentar,este înghițit cu

ajutorul limbii. În continuare trece în faringe,

esofag care prin mișcări peristaltice transmite

bolul alimentar în stomac.

-Notați noțiunile noi.

Stomacul se aseamănă cu un buzunar ce e

localizat sub plămînul sting (volumul 50ml-4l și

in formă de J).Aici bolul alimentar este prelucrat

și amestecat cu suc gastric, iar după citeva ore

bolul alimentar devine lichid și se numește chim

gastric.Prin mișcări peristaltice ale stomacului ,

chimul gastric trece în intes-

tinul subțire .

Intestinul subțire aici se realizează cea mai

mare parte a digestiei ,de aceea și ocupă cea mai

mare parte din abdomen, are o lungime de 6m.În

partea posterioară a lui își varsă secrețiile ficatul și

pancreasul.

Elevii notează noțiunile noi.

Lucrul cu

planșa

Lucrul cu

manualul

Page 4: Proiect Didactic (Teh. Educ.)

O4

O5

Ficatul e situat în partea dreaptă a corpului ,el

secretă bila pe care o depozitează vezica biliară- o

pungă mica situată sub ficat.Cînd alimentele ajung

în intestinul subțire bila se revarsă in intestin,

facilitează digestia lipidelor.

Pancreasul e localizat în partea stîngă a

corpului , sub stomac.el secretă suc pancreatic

,care descompune toate tipurile de substanțe pe

care le conțin alimentele.

În perții intestinului subțire sînt localizate

glandele intestinale , care secretă suc intestinal,el

transformă difinitiv alimentele în nutrimente-

substanțe ce pot fi absorbite de celulele

intestinului, pentru a fi distribuite tot corpul.Zilnic

glandele intestinale secretă 1-2 l de suc intestinal,

care se amestecă cu suc pancreaticși cu bila ,

facilitînd absorbția nutrimentelor.Substanțele

nedigerabile sunt dirijate spre intestinul gros.

Intestinul gros are o lungimede 1,5m și un

diametru 3-4ori mai mare decit al intestinului

subțire. Funcțiile principale a intestinului gros

sunt: absorbșia apei, și evacuarea deșeurilor

nedigerabile din organism.

1. Demonstrați calea parcursă de alimente în

tractul digestiv, prin următoarea schemă

Harta

conceptuală

liniară

Reflecția

18 min

O6

1.Rezolvați diada,trasați sageți din coloana A la

coloana B,pentru cuvintele ce corespund.

A B

1.Cavitatea

bucală 1. Bolul alimentar

2.Stomac

3.Intestin gros 2. Chim gastric

Diadă

Page 5: Proiect Didactic (Teh. Educ.)

4.Faringe

5.Esofag 3. Nutrimente

6.Intestin 4. Substanțe

subțire nedigerabile

2.Elevii se numără de la 1-4 si se impart cite 4

în grupă.Fiecare grup primește cite o fișă cu

sarcini ce trebuie rezolvate. I.Exclude cuvintele ce nu corespund șirului. a)nutrimente,chim gastric,intestine subțire ,glande

intestinale;

b)faringe,esofag, trahee, cavitate bucală;

c)pancreas,stomac, intestine subțire, intestine

gros;

d)pancres, suc gastric,vezica biliară, ficat;

e)bolul alimentar, bila,chim gastric,nutrimente;

f)suc intestinal,suc pancreatic, bila, saliva.

II.Indicați cu A daca fraza de mai jos este

adevărată și cu F daca e falsă.

1.Funcțiile principale ale intestinului gros sunt

absorbția apei și evacuarea deșeurilor

nedigerabile.

2.Tubul digestiv are funcția de secreție.

3.bolul alimentar se formează în cavitatea bucală,

sub influența mecanică și a salivei.

4.Stomacul e situat sub plăminul drept și este in

forma literei J.

5.În intestinul subțire se realizează cea mai mare

parte a digestiei.

6.Pancreasul secretă bila ,care este situată în

vezica biliară.

7.În pereții intestinului subțire sînt localizate

glande intestinale.

Lucru în

grup

Page 6: Proiect Didactic (Teh. Educ.)

8.În intestinul gros este secretat sucul intestinal ,și

aici are loc amestecarea alimentelor cu bila

secretată și sucul pancreatic.

9.Faringele și esofagul au funcția de împregnare a

alimentelor cu salivă.

III . Trasați sagețile si scrieti organele

corespunzătoare desenului.

Extensia

2 min

1. De însușit tema: Particularități ale

sistemului digestive. 2. De elaborat un program de alimentație

sănătoasă , și de argumentat cauzele ce

provoacă diverse maladii ale sistemului

digestiv.

Page 7: Proiect Didactic (Teh. Educ.)