proiect didactic de lectie

8
PROIECT DIDACTIC DE LECTIE DATA 21.04.2012 CLASA a V a A PROFESOR Gheorghe Liliana - Roxana OBIECTUL - GEOGRAFIA ROMANIEI EDITURA - Teora SUBIECTUL LECTIEI – Resursele Pamantului (Geosferele) TIPUL LECTIEI - de predare- invatare, insusire de cunostinte noi RESURSE DE TIMP: 50’ COMPETENTE GENERALE: 1. Utilizarea limbajului specific în prezentarea şi explicarea realităţii geografice 3. Transferarea unor elemente din matematică ştiinţe şi tehnologie în studierea mediului terestru. 4. Raportarea realităţii geografice la un suport cartografic şi grafic 5. Cultivarea unei atitudini active si pozitive fata de cunoastere si fata de mediul inconjurator. 7. Dobândirea unor deprinderi şi tehnici de lucru pentru pregătirea permanentă. COMPETENTE SPECIFICE: 1.1 Recunoaşterea termenilor geografici şi utilizarea lor în contexte cunoscute sau în contexte noi. 3.1 Transferarea elementelor din matematică şi ştiinţe pentru explicarea realităţii geografice. 3.2. Identificarea legăturilor între elemente, fenomene si procese observabile.

Upload: roxana-liliana-gheorghe

Post on 31-Oct-2015

509 views

Category:

Documents


11 download

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect Didactic de Lectie

PROIECT DIDACTIC DE LECTIE

DATA 21.04.2012CLASA a V a APROFESOR Gheorghe Liliana - RoxanaOBIECTUL - GEOGRAFIA ROMANIEIEDITURA - TeoraSUBIECTUL LECTIEI – Resursele Pamantului (Geosferele)TIPUL LECTIEI - de predare- invatare, insusire de cunostinte noiRESURSE DE TIMP: 50’

COMPETENTE GENERALE:

1. Utilizarea limbajului specific în prezentarea şi explicarea realităţii geografice

3. Transferarea unor elemente din matematică ştiinţe şi tehnologie în studierea mediului terestru.

4. Raportarea realităţii geografice la un suport cartografic şi grafic

5. Cultivarea unei atitudini active si pozitive fata de cunoastere si fata de mediul inconjurator.

7. Dobândirea unor deprinderi şi tehnici de lucru pentru pregătirea permanentă.

COMPETENTE SPECIFICE:

1.1 Recunoaşterea termenilor geografici şi utilizarea lor în contexte cunoscute sau în contexte noi.

3.1 Transferarea elementelor din matematică şi ştiinţe pentru explicarea realităţii geografice.

3.2. Identificarea legăturilor între elemente, fenomene si procese observabile.

3.4. Prezentarea structurată a componentelor naturale ale planetei ca întreg si ale orizontului local.

4.2 Citirea hărţii şi utilizarea corectă a semnelor şi culorilor convenţionale.

6.1.Explicarea importanţei mediului geografic pentru om si societate

OBIECTIVE OPERATIONALE. La sfarsitul lectiei toti elevii vor fi capabili :O1 –sa cunoasca clasificarea resurselor.O2 - sa cunoasca care sunt principalele resurse ale geosferelor.O3- sa cunosca care este importanta acestor resurse.O4 – sa compare elemente din teritoriu stabilind asemanari si deosebiriO5- sa completeze corespunzator itemii fisei de evaluare.

STRATEGII DIDACTICE - dirijata, cognitiva, euristicaMETODE SI PROCEDEE - expunerea si explicatia, conversatia, problematizarea, lucru cu harta si manualul.MATERIALUL DIDACTIC - Harta Fizică a Lumii,

- Harta resurselor naturale- video-proiectorul- manualul

Page 2: Proiect Didactic de Lectie

MATERIAL BIBLIOGRAFIC - manualul “ Geografie Generala” cls. V, Editura Teora Autor Dorina Cheval, Constantin Furtuna.

- “Didactica geografiei” – N. Ilinca

DESFASURAREA LECTIEI

Ob.

Ope

rt.

Doz

are

Momentele lectiei

Activ. de predare - invatare Strategii didactice

Evaluare

Actv. prof. Actv. elevilor

1’ Organiz. clasei - salutul- verif. prezentei elevilor- aranj. materialului necesar lectiei

Pregatirea caietelor si a docum. scolare

Observarea AtentionareAprecieri

10’ Verif. orala a cunostint. din lectia anter. cu titlul “Asezarile urbane” prin intreb. scurte

Adreseaza interogatii de control privitoare la continuturile predate si invatate anterior

Asculta, analizeaza, gandesc si formuleaza raspunsurile asteptate, fiind indrumati de prof.

Dialogul Analiza raspunsurilor,stimularea elevilor si evaluarea rezultatelor invatarii

1 Pregatirea aperceptiva

Cere elevilor sa enumere care sunt invelisurile scoartei terestre invatate (Geosferele).

Asculta, analizeaza, gandesc si formuleaza raspunsurile asteptate, fiind indrumati de prof.

Conversatia euristica

Observarea comportamentului elevilor, stimularea participarii elevilor la formularea raspunsului

1 Anuntarea temei noi si a obiectivelor propuse

Precizează obiectivele şistrategia de rezolvare,condiţiile de lucru. Deschide prezentarea ppt „Resursele Pamantului (Geosferele) „Cere elevilor sa scrie titlul in caiete.

Ascultă, acceptă, se mobilizează, participă,scriu titlul lecţiei în caiet

Expunere Observarea comportamentuluielevilor;

O1

20’ –

25‘

Dirijarea predarii – invatarii

Sa notam definitia resurselor naturale si clasifiarea acestora.

Elevii sunt atenti si noteaza in caiete. Expunere

Observarea comportamentuluielevilor;

O2

O3

Sa enumeram care sunt resursele atmosferei si importanta acestora.Arata elevilor imagini .

Analizeaza si raspund sub indrumarea profesorului: energia solara, energia eoliana

Vizualizeaza imagini.

Conversatia

Explicatia

Provoaca participarea tuturor elevilor si ii determina sa dialogheze.

Sa identificam care sunt -Elevii analizeaza si Conversatia

Page 3: Proiect Didactic de Lectie

O2

O3

resursele hidrosferei si importanta acestora.Arata elevilor imagini

raspund sub indrumarea profesorului.Privesc imaginile. Explicatia Idem

O2

O3

Sa enumeram care sunt principalele resurse ale scoartei terestre si sa notam repartitia acestora pe Glob.Explica elevilor importanta resurselor litosferei

-Elevii raspund.Sunt atenti la harta.Vizualizeaza imagini.

Conversatia

ExplicatiaIdem

O2

O3

Sa identificam importanta biosferei pentru om si sa notam in caiet.Arata elevilor imagini.

Elevii raspund si cauta explicatii. Problematiz

area

Conversatia

Provoaca participarea tuturor elevilor si ii determina sa dialogheze.

O2

O3

O4

3’ -

4‘

Fixarea noilor cunostinte.

Formuleaza intrebari Analizeaza notitele se gandesc si formuleaza raspunsul sub indrumarea profesorului.

Conversatia Stimularea participarii elevilor, analiza raspunsurilor si evaluarea prin note.

O5

10’ Evaluarea cunostintelor noi

Evaluare cunostintelor noi se va face printr-o fisa de lucru.

Selecteaza informatiile pentru completarea schitei si formularea corecta a raspunsurilor.

Interogatiile de control si dialogul.

Evaluarea scrisa

1’ - 2‘ Precizarea activitatilor pe care elevii le vor desfasura acasa

Comunica sugestiile si continuturile ce vor fi parcurse spre studiu.

Asculta si noteza. Explicarea Observarea comportamentului elevilor

SCHEMA LECTIEI

Page 4: Proiect Didactic de Lectie

RESURSELE PAMANTULUI (GEOSFERELE)

Resursele naturale reprezintă totalitatea zăcămintelor de minerale și de minereuri, a

terenurilor cultivabile, a pădurilor și apelor de care dispune o anumită țară.

Clasificare:resurse ale atmosferei

Resurse ale hidrosferei

Resurse ale litosferei

Resurse ale biosferei

1.Resursele atmosferei. Principala resursa o reprezinta caldura si lumina uriasa transmisa

de Soare. Este o sursa nepoluanta si inepuizabila. Cu ajutorul panourilor solare se poate transforma

energia solara in energie electrica. Mai multe panouri solare legate intre ele formeaza o centrala

electrica.

Cea mai importanta sursa de energie a atmosferei o reprezinta vantul. In trecut era folosit

pentru punerea in miscare a corabiilor cu panze sau a morilor de vant iar in prezent este folosit

pentru obtinerea energiei electrice in centralele eoliene.

2.Resursele hidrosfrei. Hidrosfera poate oferi omului: energie electrica prin intermediul

raurilor si fluviilor pe care au fost construite hidrocentale, resurse de hrana prin speciile de pesti

care traiesc in interiorul lor, resurse de apa-sunt foloasite la alimentarea cu apa a asezarilor,energia

mareelor-valorificata in centralele mareo-motrice, resurse minerale (de pe dundul marilor si

oceanelor-saruri, minereuri de fier, cupru)

3.Resursele litosferei sunt: combustibili, minereurile de fier, minereurile neferoase,

rocile de constructie si sarea

Combustibili sunt substante care prin ardere, degaja energie. Cei mai folositi combustibili

sunt carbunii, petrolul si gazele naturale. Acestea sunt resurse epuizabile.

Carbunii – Sunt folositi pentru obtinerea energiei sau ca materia primja in industria

chimica.

Sunt de doua feluri : carbuni superiori ( antracitul si huila ) cu o putere calorica mai mare si

carbunii inferiori ( lignitul, carbunele brun, turba )

Cele mai mari rezerve de carbuni sunt in emisfera nordica 95% iar tarile mari producatoare

sunt Rusia, China, S.U.A.

Petrolul – Din petrol se extrag benzina si motorina, mai este folosit pentru producerea de

caldura sau de energie eléctrica.

Cele mai mari productii se obtin in Orientul Mijlociu (Kuwait, Irak, Iran, Arabia Saudita )

Rusia, Golful Mexic, Marea Nordului, Venezuela. Reprezinta o resursa epuizabila de energie.

Page 5: Proiect Didactic de Lectie

Gazele naturale – sunt folosite atat ca drept combustibil in locuinte si centrale dar si ca

materie prima pentru industria chimica in obtinerea cauciucului sintetic, mase plastice,

Cele mai mari rezerve de gaze naturale se gasesc in Rusia.

Combustibili nucleari

Cel mai important combustibil nuclear este uraniu folosit in centralele atomoelectrice in

producerea energiei.Cele mai mari exploatari de uraniu sunt in Rusia, Canada, SUA , etc

Minereuri de fier

Este transformat in otel si fonta in combinatele siderurgice

Se gasesc in Rusia , SUA, Canada, Australia,

Minereurile neferoase

Sunt foarte importante pentru industria constructoare de masini si electronica, cele mai

cunoscute sunt cupru, plumbul, zincul, aluminiul si aurul.

Roci de constructie –folosite pentru constructia cladirilor, pentru pavarea strazilor

etc.Calcarul, pietrisul, nisipul, bazaltul, marmura si argila

Sarea utilizata in alimentatie la conservarea alimentelor si in industria chimica: SUA,

Rusia, China.

4.Resursele biosferei.Biosfera reprezinta o sursa de energie prin intermediul lemnului,

folosit la incalzirea locuintelor, ofera harana necesara prin intermediul plantelor si animalelor,dar

este si materia prima pentru industria (alimentara, usoara, materialelor de constructie).