proiect didactic cls a iva

21
PROIECT DIDACTIC Propunător: înv. Maria Micle Clasa : a IV-a B Obiectul : Ştiinţe ale naturii Subiectul : Medii de viaţă Tipul lecţiei : recapitulare Obiective operaţionale : a) cognitive: O 1 – să dezlege ghicitori care au legătură cu mediile de viaţă; O 2 – să recunoască caracteristicile şi importanţa mediilor de viaţă ; O 3 – să citească lecturi în care apar mediile de viaţă;; O 4 – să completeze rebus şi să ghicească răspunsul la unele ghicitori; O 5 – să realizeze desene care reprezintă principalele medii de viaţă; O 6 – să intoneze melodii adecvate temei; O7 - să realizeze machete care reprezintă mediile de viaţă. b)psihomotorii ; să participe atenţi la toate activităţile ; să coopereze şi să lucreze în echipă ; să realizeze desene şi machete cu tematică dată. c)afective; să-şi formeze o atitudine pozitivă faţă de mediul înconjurător ; să-şi îmbunatăţească abilităţile de comunicare, ascultare, cooperare şi autocontrol. Metode de învăţământ : explicaţia, demonstraţia, conversaţia, ciorchinele, brainstorming-ul,hârtia de un minut, exerciţiul, nufărul , Diagrama Venn , jocul didactic. Mijloace de învăţământ : rebus didactic, fişe de lucru, ghicitori Activităţi integrate : să-şi reactualizeze cunoştinţele referitoare la mediile de viaţă studiate (ştiinţe); să formuleze enunţuri clare prin care să adreseze mesaje ecologice (ştiinţe) ;

Upload: dannyman25

Post on 24-Sep-2015

266 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

PEDAGOGIE

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

Propuntor: nv. Maria Micle

Clasa : a IV-a B

Obiectul: tiine ale naturii

Subiectul : Medii de viaTipul leciei : recapitulare

Obiective operaionale :

a) cognitive:

O1 s dezlege ghicitori care au legtur cu mediile de via;

O2 s recunoasc caracteristicile i importana mediilor de via;

O3 s citeasc lecturi n care apar mediile de via;;

O4 s completeze rebus i s ghiceasc rspunsul la unele ghicitori;

O5 s realizeze desene care reprezint principalele medii de via;

O6 s intoneze melodii adecvate temei;

O7 - s realizeze machete care reprezint mediile de via.

b)psihomotorii;

s participe ateni la toate activitile;

s coopereze i s lucreze n echip;

s realizeze desene i machete cu tematic dat.

c)afective;

s-i formeze o atitudine pozitiv fa de mediul nconjurtor;

s-i mbunateasc abilitile de comunicare, ascultare, cooperare i autocontrol.

Metode de nvmnt : explicaia, demonstraia, conversaia, ciorchinele, brainstorming-ul,hrtia de

un minut, exerciiul, nufrul , Diagrama Venn , jocul didactic.

Mijloace de nvmnt : rebus didactic, fie de lucru, ghicitori

Activiti integrate:

s-i reactualizeze cunotinele referitoare la mediile de via studiate (tiine);

s formuleze enunuri clare prin care s adreseze mesaje ecologice (tiine);

s citeasc corect, curent i expresiv scurte texte literare (limba i literatura romn);

s realizeze desene i machete cu tematic dat (educaie plastic i abiliti practice);

s intoneze corect scurte fragente muzicale (educaie muzical).

Scenariul didactic

Momentele lecieiActivitatea de nvareStrategii didacticeForme

de organizare

1.Moment organizatoric

Elevii i pregtesc cele necesare orei de tiine ale naturii . Se asigur condiiile necesare unei bune desfurri a leciei.

Elevii se pregtesc

pentru lecie.

2. Captarea ateniei

3.Anunarea temei i a obiectivelor

Propun elevilor un rebus. Rezolvarea lui ne va conduce la titlul leciei de azi. (Medii de via)

Anexa 1

-Anun tema i obiectivele urmrite pe parcursul orei.

,,n lecia de astzi de la tiine vom citi, vom desena, vom cnta, ne vom juca , vom spune ghicitori - cu i despre mediile de via studiate

Voi completa la tabl schema de recapitulare a leciei.

Grdina Pdurea Balta

Delta Petera Marea

Spargerea gheii- jocul ,,Jocul numeluiScrie o plant/un animal care poate fi ntlnit n oricare din mediile de via studiate i care s nceap cu prima liter din prenumele tu.

Ex. Lenua -lupConversaia

Conversaia

Explicaia

Exerciiul

Brainstorming-ul

individual

frontal

individual

4. Dirijarea nvrii

5.Asigurarea conexiunii inverse

6. Evaluarea cunotinelor

1. Citii corect i expresiv textele scrise pe fiele pe care le avei fiecare grup pe banc. Recunoatei mediul de via descris n fragmentul citit.

Anexa 2

Fiecare grup va trebui s descrie mediul de via respectiv.

Pentru nviorare solicit elevilor ca dup fiecare text citit s intoneze o strof dintr-un cntecel (care are legtur cu mediul de via respectiv).

Din grdin...

Cnd am fost noi la pdure

Pe balt , printre trestii

La mare

Elevii vor fi mprii n ase grupe. Fiecare grup va primi cte o coal de hrtie care are prezentat o metod de lucru prin care elevii i vor reaminti ce au nvat despre mediile de via.

Grupa I

Va completa plana Grdina, conform Anexei 3.

Grupa II

Va completa plana Pdurea, conform Anexei 4 i Anexei 5.

Grupa III

Va completa plana Balta, conform Anexei 6.

Grupa IV

Va completa plana Delta, conform Anexei 7.

Grupa V

Va realiza o machet (Marea).

Un elev din grup va primi urmtoarea sarcin:

Imagineaz-i c trieti ntr-o mare i un vapor vars deeuri toxice n ap.

Redacteaz un scurt text/dialog ntre tine i cpitanul vaporului ( maxim o pagin).Grupa VI

Va completa plana Petera, conform anexei 8.Va realiza o machet (Petera) i un colaj: Peteri din Romnia. Vor folosi vederi i fotografii din excursiile n care au vizitat Petera Lii i Petera UnguruluiFiecare grup, prin reprezentatul ei, va prezenta lucrarea realizat.

Membrii celorlalte grupe vor face aprecierile i completrile necesare.Realizarea unui poster - ,,Copacul ateptrilor.

Anexa 9mpart elevilor cte o frunz decupat din hrtie i cer fiecruia s scrie un ndemn adresat oamenilor, prin care le cer protejarea mediilor de via.

Mesajele create ( hrtia de un minut) vor fi expuse n Copacul ateptrilor.

Conversaia

analiza

descrierea

conversaia

explicaia

exerciiul

Metoda Hexagonul

Metoda Ciorchinele i Diagrama Venn

Metoda Diamantul

Metoda Nufrul

ExpunereaFrontal

Frontal

Munca n echip

Munca n echip

Munca n echip

Munca n echip

individual

Frontal

individual

7. Aprecieri i recomandri

Fac aprecieri asupra calitii activitilor desfurate de elevi, asupra comportamentului pe care l-au avut la or.

Evaluare

Apreciere

8. Tema pentru acas

Gsii curioziti/ informaii despre diferite plante i animale.explicaia

ANEXA 1

Turm mic trtoare / Pate-n pomi nu pe rzoare. (omizile) Jucu flacr/ Prin copaci se car. (veveria) Zn alb ca o vraj / Lin pe ap ea plutetentre trestii st de straj / i n ap ea privete

Cine e ? Cine-o ghicete? (lebda)

E un mic aeroplan/ cu aripi de celofan (libelula) Pasre galben-n cioc / Fluier-un cntec cu foc. (mierla) Sus pe culmi nalte crete/ Lumea-n case l poftete

i d daruri s le in / i potire de lumin. (bradul) Am o fat rotunjoar/ Cu rochi roioar.

Cnd se-ncepe-a dezbrca/Toi pornesc a lcrima (ceapa) Cumetria cea ireat/Vine-adesea prin vecini

i-amatoare se arat / Ca s cumpere gini (vulpea) Tipsie peste tipsie / La mijloc e carne vie (scoica)

OMIZILE

VEVERITA

LEBADA

LIBELULA

MIERLA

BRADUL

CEAPA

VULPEA

SCOICA

VARZA

STEJARUL

RACUL

ade mndr-ntr-un picior/Ludndu-se oricui

C ea poart-n al ei spate/Cmi albe i verzui (varza) Cine-i gros i scoros / i arunc ceti pe jos? (stejarul) Foarfeci are/ Nu croiete

Cine-l tie/ l ghicete . (racul)ANEXA 2

1. Grdinile, ludate prin rodnicia lor, ntrec cu mult bogiile munilor. Ele dau hrana tuturor, minunnd pe oricine. Nu se gsesc grdini cu pomi roditori, ci grdini ntregi de pomi cu road.

Dimitrie Cantemir Descrierea Moldovei

2. n muni, nlimile sunt acoperite cu pduri de brad. Aceste locuri par nite grdini dintre cele mai frumoase. Codrii de stejar i fag sunt vestii mai ales pe deal i la cmpie.

Turmele de cerbi, cprioare, capre negre, vulpi, uri i lupi, ri i jderi, rtcesc de colo pn colo prin pduri.

Dimitrie Cantemir Descrierea Moldovei

3. Ceru-n zare se rotete, mii de vrbii deteptate

Ciripesc i se alung pe girezi netreierate.

Balta vesel clocotete de-un concert asurzitor,

i din ochiuri se nal crd fde rae ca un nor.

Vasile Alecsandri Balta

4. Delta Dunarii este exotic, misterioas i slbatic. Cu stufri i slcii verzi si mai ales cu psrile ei superbe. Cnd din dreapta,cnd din stnga rsar lebede nobile, egrete singuratice sau cormorani i pescrui glgioi. Ne ntlnim cu oamenii Deltei, pescarii, care, harnici, au plecat la pescuit cu noaptea-n cap. Plimbndu-ne cu barca, simim mireasma imbttoare a nuferilor ce plutesc linitii pe apa cldut.

Simion Mehedini Lecturi geografice

5. E marea. ntre rmul dezvelit i orizontul care era o simpl lam albastr, sclipete imensitatea. Acel noian fluid, cnd verde, cnd albastru, cnt argintos, cnd plumburiu, murmur, suspin, se vait sau bubuie. rmul are albii dulci, cptuite cu puzderie de stnci mcinate i de schelete marine.

Gala Galaction La rmul mrii

6. Romnia reprezint una dintre primele ri din lume n ceea ce privete numrul i diversitatea peterilor. Pn n prezent se tie de existena unui numr de peste 12.000 de peteri n ara noastra, dezvoltate ntr-o mare diversitate de roci.

Exist destule specii de plante care se pot dezvolta i in absena lumininii, cum ar fi unele alge si mai multe genuri de ciuperci. i fauna i are reprezentanii ei: mai multe specii de viermi, paianjeni si chiar cteva crustacee. Iar daca nu vorbim doar despre locatari, ci i despre animalele care se refugiaz vremelnic aici, nu putem s nu amintim prezena liliecilor, aceste mamifere zburtoare a cror legend este mai nspimnttoare dect realitatea.

Revista Lumea copiilor ANEXA 3

Grdina

Ce?

Care?

De ce? Ce fel de ?

Cum? Care?

Ce fel de?

Unde?

ANEXA 4

PDUREA

ANEXA 5

Asemnri i deosebiri ntre pdurea de foioase i pdurea de conifere

Pdurea de foioase Pdurea de conifere

(deosebiri) (asemnri) (deosebiri)

arbori cu frunze c-

ztoare - mprospteaz - arbori cu frunze per-

aerul manente

cresc la cmpie, deal - fixeaz solul - florile au form de con

i poalele munilor - utilizarea lemnului

- loc pentru recreere - ocup zonele de munte

- flora i fauna di-

versificat

ANEXA 6

ANEXA 7

ANEXA 8

ANEXA 9Copacul ateptrilor - ndemnuri pentru protejarea mediilor de via

INCLUDEPICTURE "http://4.bp.blogspot.com/-uzXSyt8G-tc/TpQGIkTIS4I/AAAAAAAADT8/YU23rxr0oJU/s320/leaf4.gif" \* MERGEFORMATINET

INCLUDEPICTURE "http://4.bp.blogspot.com/-uzXSyt8G-tc/TpQGIkTIS4I/AAAAAAAADT8/YU23rxr0oJU/s320/leaf4.gif" \* MERGEFORMATINET MEDII DE VIA

stejar

fag

soc

mur

carpen

mce

Arbori

Arbuti

ferig

Pduri de foioase

tei

leurda

lup

toporai

iepure

Plante

Animale

vioreaua

cprioaraa

ghiocelul

urs

Coacz

brad

molid

zmeur

afin

pin

Arbori

Arbuti

Pduri de conifere

muchi

cerb

licheni

vulpe

Plante

Animale

feriga

Cocoul de munte

jder

Balta

Plante

Anima

le

Pe ma-lul apei

Plutitoare

Verte-

brate

te

Neverte

brate

Trestie

Papur

Rogoz

Salcie

Nufr

Alge

verzi

Lintia

Peti

Broa-te

Melci

Raci

Insecte

Viermi

Somn

Crap

Pltic

alu

Delta

Peti

Mamifere

Alctuire

Psri

Vegetaie

Importan

Petera