Download - Proiect Didactic Cls a Iva
PROIECT DIDACTIC
PROIECT DIDACTIC
Propuntor: nv. Maria Micle
Clasa : a IV-a B
Obiectul: tiine ale naturii
Subiectul : Medii de viaTipul leciei : recapitulare
Obiective operaionale :
a) cognitive:
O1 s dezlege ghicitori care au legtur cu mediile de via;
O2 s recunoasc caracteristicile i importana mediilor de via;
O3 s citeasc lecturi n care apar mediile de via;;
O4 s completeze rebus i s ghiceasc rspunsul la unele ghicitori;
O5 s realizeze desene care reprezint principalele medii de via;
O6 s intoneze melodii adecvate temei;
O7 - s realizeze machete care reprezint mediile de via.
b)psihomotorii;
s participe ateni la toate activitile;
s coopereze i s lucreze n echip;
s realizeze desene i machete cu tematic dat.
c)afective;
s-i formeze o atitudine pozitiv fa de mediul nconjurtor;
s-i mbunateasc abilitile de comunicare, ascultare, cooperare i autocontrol.
Metode de nvmnt : explicaia, demonstraia, conversaia, ciorchinele, brainstorming-ul,hrtia de
un minut, exerciiul, nufrul , Diagrama Venn , jocul didactic.
Mijloace de nvmnt : rebus didactic, fie de lucru, ghicitori
Activiti integrate:
s-i reactualizeze cunotinele referitoare la mediile de via studiate (tiine);
s formuleze enunuri clare prin care s adreseze mesaje ecologice (tiine);
s citeasc corect, curent i expresiv scurte texte literare (limba i literatura romn);
s realizeze desene i machete cu tematic dat (educaie plastic i abiliti practice);
s intoneze corect scurte fragente muzicale (educaie muzical).
Scenariul didactic
Momentele lecieiActivitatea de nvareStrategii didacticeForme
de organizare
1.Moment organizatoric
Elevii i pregtesc cele necesare orei de tiine ale naturii . Se asigur condiiile necesare unei bune desfurri a leciei.
Elevii se pregtesc
pentru lecie.
2. Captarea ateniei
3.Anunarea temei i a obiectivelor
Propun elevilor un rebus. Rezolvarea lui ne va conduce la titlul leciei de azi. (Medii de via)
Anexa 1
-Anun tema i obiectivele urmrite pe parcursul orei.
,,n lecia de astzi de la tiine vom citi, vom desena, vom cnta, ne vom juca , vom spune ghicitori - cu i despre mediile de via studiate
Voi completa la tabl schema de recapitulare a leciei.
Grdina Pdurea Balta
Delta Petera Marea
Spargerea gheii- jocul ,,Jocul numeluiScrie o plant/un animal care poate fi ntlnit n oricare din mediile de via studiate i care s nceap cu prima liter din prenumele tu.
Ex. Lenua -lupConversaia
Conversaia
Explicaia
Exerciiul
Brainstorming-ul
individual
frontal
individual
4. Dirijarea nvrii
5.Asigurarea conexiunii inverse
6. Evaluarea cunotinelor
1. Citii corect i expresiv textele scrise pe fiele pe care le avei fiecare grup pe banc. Recunoatei mediul de via descris n fragmentul citit.
Anexa 2
Fiecare grup va trebui s descrie mediul de via respectiv.
Pentru nviorare solicit elevilor ca dup fiecare text citit s intoneze o strof dintr-un cntecel (care are legtur cu mediul de via respectiv).
Din grdin...
Cnd am fost noi la pdure
Pe balt , printre trestii
La mare
Elevii vor fi mprii n ase grupe. Fiecare grup va primi cte o coal de hrtie care are prezentat o metod de lucru prin care elevii i vor reaminti ce au nvat despre mediile de via.
Grupa I
Va completa plana Grdina, conform Anexei 3.
Grupa II
Va completa plana Pdurea, conform Anexei 4 i Anexei 5.
Grupa III
Va completa plana Balta, conform Anexei 6.
Grupa IV
Va completa plana Delta, conform Anexei 7.
Grupa V
Va realiza o machet (Marea).
Un elev din grup va primi urmtoarea sarcin:
Imagineaz-i c trieti ntr-o mare i un vapor vars deeuri toxice n ap.
Redacteaz un scurt text/dialog ntre tine i cpitanul vaporului ( maxim o pagin).Grupa VI
Va completa plana Petera, conform anexei 8.Va realiza o machet (Petera) i un colaj: Peteri din Romnia. Vor folosi vederi i fotografii din excursiile n care au vizitat Petera Lii i Petera UnguruluiFiecare grup, prin reprezentatul ei, va prezenta lucrarea realizat.
Membrii celorlalte grupe vor face aprecierile i completrile necesare.Realizarea unui poster - ,,Copacul ateptrilor.
Anexa 9mpart elevilor cte o frunz decupat din hrtie i cer fiecruia s scrie un ndemn adresat oamenilor, prin care le cer protejarea mediilor de via.
Mesajele create ( hrtia de un minut) vor fi expuse n Copacul ateptrilor.
Conversaia
analiza
descrierea
conversaia
explicaia
exerciiul
Metoda Hexagonul
Metoda Ciorchinele i Diagrama Venn
Metoda Diamantul
Metoda Nufrul
ExpunereaFrontal
Frontal
Munca n echip
Munca n echip
Munca n echip
Munca n echip
individual
Frontal
individual
7. Aprecieri i recomandri
Fac aprecieri asupra calitii activitilor desfurate de elevi, asupra comportamentului pe care l-au avut la or.
Evaluare
Apreciere
8. Tema pentru acas
Gsii curioziti/ informaii despre diferite plante i animale.explicaia
ANEXA 1
Turm mic trtoare / Pate-n pomi nu pe rzoare. (omizile) Jucu flacr/ Prin copaci se car. (veveria) Zn alb ca o vraj / Lin pe ap ea plutetentre trestii st de straj / i n ap ea privete
Cine e ? Cine-o ghicete? (lebda)
E un mic aeroplan/ cu aripi de celofan (libelula) Pasre galben-n cioc / Fluier-un cntec cu foc. (mierla) Sus pe culmi nalte crete/ Lumea-n case l poftete
i d daruri s le in / i potire de lumin. (bradul) Am o fat rotunjoar/ Cu rochi roioar.
Cnd se-ncepe-a dezbrca/Toi pornesc a lcrima (ceapa) Cumetria cea ireat/Vine-adesea prin vecini
i-amatoare se arat / Ca s cumpere gini (vulpea) Tipsie peste tipsie / La mijloc e carne vie (scoica)
OMIZILE
VEVERITA
LEBADA
LIBELULA
MIERLA
BRADUL
CEAPA
VULPEA
SCOICA
VARZA
STEJARUL
RACUL
ade mndr-ntr-un picior/Ludndu-se oricui
C ea poart-n al ei spate/Cmi albe i verzui (varza) Cine-i gros i scoros / i arunc ceti pe jos? (stejarul) Foarfeci are/ Nu croiete
Cine-l tie/ l ghicete . (racul)ANEXA 2
1. Grdinile, ludate prin rodnicia lor, ntrec cu mult bogiile munilor. Ele dau hrana tuturor, minunnd pe oricine. Nu se gsesc grdini cu pomi roditori, ci grdini ntregi de pomi cu road.
Dimitrie Cantemir Descrierea Moldovei
2. n muni, nlimile sunt acoperite cu pduri de brad. Aceste locuri par nite grdini dintre cele mai frumoase. Codrii de stejar i fag sunt vestii mai ales pe deal i la cmpie.
Turmele de cerbi, cprioare, capre negre, vulpi, uri i lupi, ri i jderi, rtcesc de colo pn colo prin pduri.
Dimitrie Cantemir Descrierea Moldovei
3. Ceru-n zare se rotete, mii de vrbii deteptate
Ciripesc i se alung pe girezi netreierate.
Balta vesel clocotete de-un concert asurzitor,
i din ochiuri se nal crd fde rae ca un nor.
Vasile Alecsandri Balta
4. Delta Dunarii este exotic, misterioas i slbatic. Cu stufri i slcii verzi si mai ales cu psrile ei superbe. Cnd din dreapta,cnd din stnga rsar lebede nobile, egrete singuratice sau cormorani i pescrui glgioi. Ne ntlnim cu oamenii Deltei, pescarii, care, harnici, au plecat la pescuit cu noaptea-n cap. Plimbndu-ne cu barca, simim mireasma imbttoare a nuferilor ce plutesc linitii pe apa cldut.
Simion Mehedini Lecturi geografice
5. E marea. ntre rmul dezvelit i orizontul care era o simpl lam albastr, sclipete imensitatea. Acel noian fluid, cnd verde, cnd albastru, cnt argintos, cnd plumburiu, murmur, suspin, se vait sau bubuie. rmul are albii dulci, cptuite cu puzderie de stnci mcinate i de schelete marine.
Gala Galaction La rmul mrii
6. Romnia reprezint una dintre primele ri din lume n ceea ce privete numrul i diversitatea peterilor. Pn n prezent se tie de existena unui numr de peste 12.000 de peteri n ara noastra, dezvoltate ntr-o mare diversitate de roci.
Exist destule specii de plante care se pot dezvolta i in absena lumininii, cum ar fi unele alge si mai multe genuri de ciuperci. i fauna i are reprezentanii ei: mai multe specii de viermi, paianjeni si chiar cteva crustacee. Iar daca nu vorbim doar despre locatari, ci i despre animalele care se refugiaz vremelnic aici, nu putem s nu amintim prezena liliecilor, aceste mamifere zburtoare a cror legend este mai nspimnttoare dect realitatea.
Revista Lumea copiilor ANEXA 3
Grdina
Ce?
Care?
De ce? Ce fel de ?
Cum? Care?
Ce fel de?
Unde?
ANEXA 4
PDUREA
ANEXA 5
Asemnri i deosebiri ntre pdurea de foioase i pdurea de conifere
Pdurea de foioase Pdurea de conifere
(deosebiri) (asemnri) (deosebiri)
arbori cu frunze c-
ztoare - mprospteaz - arbori cu frunze per-
aerul manente
cresc la cmpie, deal - fixeaz solul - florile au form de con
i poalele munilor - utilizarea lemnului
- loc pentru recreere - ocup zonele de munte
- flora i fauna di-
versificat
ANEXA 6
ANEXA 7
ANEXA 8
ANEXA 9Copacul ateptrilor - ndemnuri pentru protejarea mediilor de via
INCLUDEPICTURE "http://4.bp.blogspot.com/-uzXSyt8G-tc/TpQGIkTIS4I/AAAAAAAADT8/YU23rxr0oJU/s320/leaf4.gif" \* MERGEFORMATINET
INCLUDEPICTURE "http://4.bp.blogspot.com/-uzXSyt8G-tc/TpQGIkTIS4I/AAAAAAAADT8/YU23rxr0oJU/s320/leaf4.gif" \* MERGEFORMATINET MEDII DE VIA
stejar
fag
soc
mur
carpen
mce
Arbori
Arbuti
ferig
Pduri de foioase
tei
leurda
lup
toporai
iepure
Plante
Animale
vioreaua
cprioaraa
ghiocelul
urs
Coacz
brad
molid
zmeur
afin
pin
Arbori
Arbuti
Pduri de conifere
muchi
cerb
licheni
vulpe
Plante
Animale
feriga
Cocoul de munte
jder
Balta
Plante
Anima
le
Pe ma-lul apei
Plutitoare
Verte-
brate
te
Neverte
brate
Trestie
Papur
Rogoz
Salcie
Nufr
Alge
verzi
Lintia
Peti
Broa-te
Melci
Raci
Insecte
Viermi
Somn
Crap
Pltic
alu
Delta
Peti
Mamifere
Alctuire
Psri
Vegetaie
Importan
Petera