proiect de lectie istorie

4

Click here to load reader

Upload: patriciapopescu11

Post on 28-Nov-2015

67 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

PROIECT DE LECTIE ISTORIE

TRANSCRIPT

Page 1: PROIECT DE LECTIE ISTORIE

PROIECT DE LECȚIE

Data: 22.11.2013

Unitatea de învățământ: Colegiul Național „Mihai Eminescu”

Clasa: a VI-a

Tema: Lumea medievală

Lecția: Cruciadele

Tipul lecției: Mixtă

Timp desfășurare: 50 min

Profesor: Popescu Elena-Patricia

Bibliografie: Valentin Bănuțoiu, Constantin Vlad, Istorie. Manual pentru clasa a VI-a, Editura All Educational, București, 1998; A. Pippidi (coord.), Istorie. Manual pentru clasa a VI-a, Editura Corint, București, 1998.

Mijloace de învățare: manualul școlar, hărți, fișe de lucru, tabla și creta

Metode de învățare: expunerea, conversația, lucrul cu manualul, demonstrația, exercițiul, problematizarea.

Competențe generale: dobândirea de cunoștințe cu privire la cauzele, desfășurarea și urmările cruciadelor.

Competențe specifice: localizarea în timp și în spațiu a evenimentelor, folosind sursele istorice.

Competențe derivate: La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili să:

- Identifice cauzele cruciadelor- Identifice urmările cruciadelor- Precizeze desfășurarea cruciadelor- Plaseze cruciadele în timp și spațiu

Page 2: PROIECT DE LECTIE ISTORIE

DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Succesiunea momentului lecției și

timpul afectat

Succesiunea elementelor de

conținutActivitatea profesorului Activitatea elevului

Momentul organizatoric

1 minutPregătesc

mijloacele de predare

Evaluare din lecția anterioară5 minute

Cauzele și urmările Marii Schisme din

1054

Întreb elevii cauzele și consecințele Marei Schisme predate în

lecția anterioară

Elevii răspund la întrebări

Dobândirea noilor cunoștințe

33 minute

Definiție;

Spațiul și timpuldesfășurării cruciadelor;

Cauzelecruciadelor;

Desfășurarea cruciadelor;

Urmările cruciadelor.

Schițez lecția pe tablă și le dictez definiția

cruciadelor

Fixez faptul istoric în timp și spațiu cu

ajutorul hărții

Enumăr cauzele cruciadelor, invitându-

i pe elevi să le gândească

Enumăr cele opt cruciade, după care le

prezint pe cele mai importante (primele patru). Îi provoc să pună întrebări și să

răspundă. Le scriu pe tablă termenii noi,

explicându-i

Le prezint urmările cruciadelor,

provocându-i la gândire

Elevii sunt atenți și notează în caiete

Elevi urmăresc harta cu interes și își

fixează spațiul și timpul în minte

Elevii notează și încearcă să

gândească cauzele

Elevii notează în caiete, pun întrebări, răspund la întrebări

Elevii notează în caiete și răspund cerințelor mele

Page 3: PROIECT DE LECTIE ISTORIE

Fixarea cunoștințelor10 minute

Fișă de lucru cu două puncte de

rezolvat

Dau fiecărui elev o fișă de lucru ce conține două puncte pentru a-și fixa mai bine lecția predată

Elevii rezolvă cerințele și îmi prezintă fișa de

lucru

Temă pentru acasă1 minut

Învățarea lecțieiCa temă pentru acasă,

le cer elevilor învățarea lecției

predate

Elevii notează tema pe caiete