proiect de lectie a butirica
TRANSCRIPT
PROIECT DE LECTIE
Clasa:a XI-a Disciplina: Microbiologia resurselor naturale Titlul lecţiei :Fermentatia butirica
Tipul lecţiei :de comunicare si evaluare formativă (de progres) Timpul :50 minute
A)Formularea obiectivelor operaţionale Obiectivele operaţionale
Codul Conţinutul Condiţiile de probare
Criteriul de realizare acceptabil
OC1 Elevii să definească fermentatia butirică 50%OC2 Elevii să scrie ecuatia de fermentare a glucozei cu
rezultat de acid butiric 33,3%
OC3 Elevii să enumere produşii de fermentare 33,3%
OC4 Elevii să enumere măsurile de prevenire a fermentaţiei butirice nedorite
50%
OC5 Elevii să dea exemple de substante fermentescibile şi sa exemplifice aplicaţiile fermentaţiei butirice
20%
B)Elementele de conţinut ale obiectivelor operaţonale Delimitarea conţinutului ale obiectivelor operaţionale
Codul obiectivelor operaţionale
Elemente de conţinut
OC1
Fermentaţia butirică este procesul de transformare a glucidelor în acid butiric sub acţiunea enzimelor secretate de bacteriile butirice
OC2 C6H12O6 == CH3-CH2-CH2-COOH+ CO2 +2H2+18kcal OC3
Poduşii de fermentaţie sunt reprezentaţi de: acid butiric gaze: CO2 ,H2
acid acetic alcool etilic ( foarte puţin )
OC4
Măsurile de prevenire a fermentaţiei butirice nedorite:Respectarea regulilor de igienăRecoltarea şi procesarea salubră a lapteluiRecoltarea, sortarea şi procesarea salubra a fructelor si legumelorPastrarea murăturilor la temperaturi scăzuteTratamente termice corespunzătoare
OC5 Exemple de substanţe fermentescibile : Glucide Polialcooli Produse de degradare proteică
Aplicaţiile fermentaţiei butirice : Producerea acidului butiric
Fertilizarea solului C)Metodele de învăţământ
Codul metodelor de învăţământ Metodele de învăţământ C1 Conversaţia de verificare C2 Expunerea
D)Setul de probleme,exerciţii,aplicaţii.Codul mijloacelor de învăţământ Mijloace de învăţământ P1 E1 A1
E)Mijloace de învăţământCodul mijl.de învăţământ Mijloace de învăţământ M1 Plansă cu obiectivele operaţionale. M2 Planşă cu formula structurală a fermentaţiei butirice M3 Planşă cu regulile de prevenire a fermentaţiei butirice nedorite
Tim- pul
Etapele de instruire
Obiective-le operaţio-nale
Conţinutul de instruire
Activitatea Formele de organizare a instruirii Metode de invăţă-mânt
Probleme, aplicaţii ,exerciţii
Resurse materiale
Cadrului didactic Elevului Repartiza-rea sarcinilor
Participa-rea elevilor
Dirijarea activiăţtii
Mijloace de invaăţământ Mediul de in-struire
Mesaj didactic
Facilitează transmitera mesajului
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
1’ Prezenţa Face apelul. Răspunde la prezenţă Sala de clasă.
3’ Verifica-rea temei
Verifică calitativ tema prin sondaj şi face aprecieri.
Prezintă tema şi rezolvă/corectează
Frontală Colectivă De cadrul didactic
C 1 ’’
8’ Verifica-rea cunoştin-ţelor din lecţia anterioară
Ce ati avut de pregatit pentru astazi?
Cadrul didactic il intreabă pe elevul B :ce estefermentatia citrică
Enumerati produşii de fermentare
Enumeraţi aplicaţiile fermentaţiei citrice
Elevul ARăspunde: Fermentatia citricăElevul B răspunde :Fermentaţia citrică este un proces biochimic de transformare a glucidelor în alcool butilic sub acţiunea unor mucegaiuri în acid citric Elevul C răspunde: Produşii de fermentaţie citrică sunt: Acid citric Acid oxalic-Elevul Brăspunde:Aplicaţiile fermentaţiei citrice sunt:Producerea acidului citric folosit în industria farmaceutică, la fabricarea băuturilor răcoritoare, la prepararea cernelurilor şi pentru argintărie
,, ,, ,, ,, ,,
14’ Crearea fondului aperceptiv.
Cate tipuri de fermentatie cunoasteti?
Fermentatia acetica, citrica, propionica,
’’ ’’ ’’ ’’ ’’
16’ Captarea atenţiei ş inteteresul elevilor
Atenţie !Astăzi vom vorbi despre fermentatia butirica
Elevii ascultă. ’’ ’’ ’’ ’’ ’’
18’ Anunţrea titlului
Profesorul scrie titlul pe tablă Elevii privesc şi notează pe caiet titlul lecţiei.
’’ ’’ ’’ C2 M1-M3 ’’
20’ Anunţarea obiective-lor 'operaţionale
OC1-OC10
Tabelul A Cadrul didactic le arată planşă cu obiectivele operaţionale
Privesc,ascultă şi notează pe caiet
’’ ’’ ’’ C2 ’’ ’’
25' Prezenta-rea continutu-rilor noi.
OC1-OC10
Tabelul B Prezintă conţinuturile noi conform tabelului B
Privesc,asculta si noteaza pe caiet.
’’ ’’ ’’ C2 ’’ ’’
40’ Realizarea conexiunii inverse
OC1-OC10
Tabel B Ce este fermentaţia butiricăDescrieţi chimismul reacţieiDaţi exemple de tipuri de fermentaţii.
Elevul răspunde coform tabelului BElevul răspunde conform tabelului B
’’ ’’ ’’ C1 ’’ ’’
Elevul raspunde conform tabelului B.
45’ Prezenta-rea unei aprecieri generale privind activitatea elevilor
Felicitari !Astazi ati fost foarte pregatiti..Sunt multumită de comportamentul vostru.
Ascultă ’’ ’’ ’’ C2 ’’
47’ Notarea unor elevi.
Elevul A a fost notat cu nota 9,elevul B cu 9, iar elevul C cu 10.
Ascultă ’’
48 Anuntarea temei
Tema pt acasă : un referat cu Proprietăţile acidului butiric.
Privesc, ascultă , notează. ’’
Bibliografie1.2 Gh. Simionescu s.a., “Ghid de practica pedagogica”, Ed. Alma Mater, Bacau, 1998.3 S. Cristea “Dictionar de termeni pedagogici”, E.D.P., 1998