1 proiect de lectie trans curricular a

12
PROIECT DE LECŢIE ŞCOALA Clasele I-IV Data: Învăţător: Obiectul: Lectura Subiectul: UN SINGUR PAMANT-o poveste pentru maine Tipul lecţiei: lectie mixta Scopul: Consolidarea deprinderilor de intelegere a unui mesaj citit/as Formarea unei educaţii şi comportamente ecologice în scopul sup naturii şi a omului însuşi ; Imbogatirea cunoştinţelor elevilor despre mediu ; Cunoaşterea rolului determinant al omului în ansamblul componen Obiective operaţionale: O 1 sa citeasca corect, coerent, expresiv un text la prima veder O 2 să formuleze raspunsuri complete despre mesajul citit/ascult simple mediul inconjurator; O 3 - să precizeze importanţa mediului pentru oameni şi activităţil O 4 să identifice cauze ale deteriorarii mediului; O 5 să prezinte efecte ale activităţii omului asupra mediului în O 6- să exemplifice masuri de protectie a mediului; O 7- sa manifeste interes pe tot parcursul orei; Strategia didactică: mixtă Metode şi procedee: Exerciţiul,conversaţia,explicaţia, munca independentă , PRO sau CONTRA, Palariile ganditoare; Materiale si mijloace de învăţământ: Fişe de lucru , hârtie colorată , placute de palarii colorate, creioane colorate, pliante, imagini, fotografii; Forme de organizare: frontala, individuala; Temporale: 45 min Bibliografie: 1.*** - Curriculum naţional, Programe şcolare pentru învăţământul p 2. „Ecologie şi protecţia mediului” , Mirela Mazilu Editura Mirton , 3.*"Educatie si dezvoltare profesioala”, Valentin Dogaru-Ulieru;Lumi Draghicescu(coord.),Editura Scrisul Romanesc,Fundatia-Editura,2011; 4. Predarea orientată după necesiţile copilului”-Kate Burke Walsh, 5. „Teoria şi metodologia curriculum-ului”-Virgil Frunza, Editura M

Upload: liliana-zamfir

Post on 21-Jul-2015

243 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

PROIECT DE LECIE COALA Clasele I-IV Data: nvtor: Obiectul: Lectura Subiectul: UN SINGUR PAMANT-o poveste pentru maine Tipul leciei: lectie mixta Scopul: Consolidarea deprinderilor de intelegere a unui mesaj citit/ascultat; Formarea unei educaii i comportamente ecologice n scopul supravieuirii naturii i a omului nsui ; Imbogatirea cunotinelor elevilor despre mediu ; Cunoaterea rolului determinant al omului n ansamblul componentelor mediului ; Obiective operaionale: O1 sa citeasca corect, coerent, expresiv un text la prima vedere; O2 s formuleze raspunsuri complete despre mesajul citit/ascultat, descriind in cuvinte simple mediul inconjurator; O3 - s precizeze importana mediului pentru oameni i activitile lor ; O4 s identifice cauze ale deteriorarii mediului; O5 s prezinte efecte ale activitii omului asupra mediului nconjurtor; O6 - s exemplifice masuri de protectie a mediului; O7 - sa manifeste interes pe tot parcursul orei; Strategia didactic: mixt Metode i procedee: Exerciiul,conversaia,explicaia, munca independent ,observaia, PRO sau CONTRA, Palariile ganditoare; Materiale si mijloace de nvmnt: Fie de lucru , hrtie colorat , placute de polistiren, bolduri, palarii colorate, creioane colorate, pliante, imagini, fotografii; Forme de organizare: frontala, individuala; Temporale: 45 min Bibliografie: 1.*** - Curriculum naional, Programe colare pentru nvmntul primar, Bucureti, 1998; 2. Ecologie i protecia mediului , Mirela Mazilu Editura Mirton , Timioara 2003 . 3.*"Educatie si dezvoltare profesioala, Valentin Dogaru-Ulieru;Luminita Draghicescu(coord.),Editura Scrisul Romanesc,Fundatia-Editura,2011; 4. Predarea orientat dup necesiile copilului-Kate Burke Walsh, C.E.D.P. STEP BY STEP; 5. Teoria i metodologia curriculum-ului-Virgil Frunza, Editura Muntenia, Constana, 2003;

SCENARIU DIDACTIC Etapele leciei 1. Momentul organizatoric Ob. op. Coninut instructiv - educativ Se organizeaz colectivul de elevi prin asigurarea linitii i disciplinei n sala de clas. Se pregtesc rechizitele i materialele didactice necesare desfurrii leciei de lectura . Se aeaz materialul didactic la vedere , pe tabl pe panouri . Se verific prezena Se va verifica frontal si individual, calitativ si cantitativ tema scrisa, cinci propozitii despre curiozitati din lumea animalelor. Se va citi lectura Povetele izvorului ,apoi se va purta o discutie despre invataturile pe care trebuie sa le ia oamenii de la natura. Pornind de la mesajul textului citit anterior va fi anuntat titlui lectiei: Un singur pamant - o poveste pentru maine. Elevii vor fi informati ca in lectia de astazi vom consolida deprinderile de lectura si de intelegere a unui mesaj citit-clasele II-IV, ascultatclasa I, dezvoltandu-ne cultura generala si formandune comportamente ecologice. O1 Elevii vor citi in gand lecturaUn singur pamantsi fiecare din ei va primi un rol conform metodei Palariile ganditoare(Anexa). Elevii clasei I vor rasfoi pliante/imagini/fotografii cu diferite catastrofe naturale: cutremure,inundatii, Strategii didactice Metode i Mijloace de Forme de procedee nvare organizare caiete, polistiren fise de lucru conversatia hartie alba activitate si colorata frontal conversatia conversatia expunerea conversatia explicatia caietele de teme Lectura POVETELE ZVORULUI caietele de clasa activitate frontal Evaluare

2.Verificarea temei 3.Captarea atentiei 4. Anuntarea titlului lectiei

tema de casachestionarea orala

5. Dirijarea invatarii

munca independenta

Lectura Un singur pamant pliante imagini

activitate individual

observare sistematic

activitate

eruptii vulcanice, alunecari de teren, incendii de paduri si vegetatie, defrisari masive,etc. O1 O4 O5 *Se incepe discutia despre mediu cu metoda PRO si CONTRA care presupune comentarea unor propozitii scrise pe norisori propuse spre lecturare de catre elevi- factori/actiuni care degradeaza mediul inconjurator, (Anexa) ale caror raspunsuri vor fi asezate la rubrica PRO sau CONTRA, pe un panou realizat pe o placuta de polistiren. Raspunsurile elevilor mai pot genera un moment de schimburi de replici si explicatii ale mele si ale colegilor, ale caror pareri vor fi luate in considerare. *Se trece la analiza activitatii independente:discutii pe baza lecturii citite conform metodei Palariilor ganditoare.Vor fi ascultate parerile elevilor despre situatia prezentata din mai multe perspective (Anexa). PRO/CONTRA conversatia explicatia

fotografii placuta de polistiren hartie colorata bolduri

individuala activitate frontala

chestionarea orala

O6 O2 O3 O4 O5 O6

Palariile ganditoare

palarii din hartie fisa de lucru /sarcina fiecarui elev

activitate frontala

observare sistematic

*Elevii de clasa I decupeaza flori de hartie dupa sabloane, carora le contureaza petalele.

munca independenta -trasare dupa sablon -decupare -conturare conversatia Jocul didactic

foarfeci hartie alba markere

activitate individuala

Rezultatele activitatiiflorile decupate

6. Fixare si cosolidare

O2 O3

* Iau o cutie in care asez niste bilete pregatite dinainte, cu un joc de imaginatie: a)Ce planta/animal ai vrea sa fii/sa nu fii si de ce?

Cutie din plastic Jetoane din hartie

activitate frontala/ individuala

tema de lucruRaspunsurile

(Daca n-ai fi om si ai fi alta vietuitoare). b)Unde ai vrea/nu ai vrea sa traiesti pe Pamant?De ce?(adica in ce loc, zona de pe Pamant). Elevii nu se semneaza pe fisele de raspuns .Eu voi da citire celor scrise. O4 O6 * B) Realizam un copacel al asteptarilor -le spun elevilor ca el este mesagerul Pamantului catre noi; - pe o placuta de polistiren am in clasa realizat un copacel; Elevii de clasa I au decupat flori pe ale caror petale elevii cei mari vor scrie indemnuri ecologice; -prindem cu bolduri florile cu mesajele mai interesante in copacelul asteptarilor; *Voi face aprecieri despre desfurarea leciei. *Voi acorda calificative elevilor care s-au evideniat pe parcursul orei prin rspunsurile lor. *Argumentati in cate o propozitie ce s-ar intampla daca : - fiecare ar rupe cte o creang de copac - fiecare ar rupe cte o floare - fiecare ar omor cte un animal - fiecare ar lsa cte o sticl, o hrtie, o conserv n pdure - fiecare ar arunca cte un bolovan n lac - fiecare i-ar scrie numele pe un copac sau pe o stnc.

10/10 cm

inscrise pe jetoane

jocul didactic

placuta de polistiren bolduri

activitate frontala/ individuala

Rezultatele activitatiimesajele ecologice de pe florile decupate

7. Apreciere si notare 8. Tema pentru acasa

conversatia

activitate frontala fisa de lucru activitate frontala

explicatia

UN SINGUR PMNT O poveste pentru mine A fost odat un ora n inima Americii n care toate vieuitoarele preau s traiasc n armonie cu cele din jur.Oraul se afla n mijlocul unor ferme prospere , cu lanuri de gru i dealuri cu livezi de unde, primvara,nori albi de flori erau purtai de vnt peste cmpurile verzi. Toamna , stejarii, ararii, mestecenii ddeau la iveal o revrsare de culori care se nvpaiau i licreau peste o perdea de conifere.Atunci, vulpile ltrau pe dealuri i cerbul strbtea tcut cmpiile, pe jumtate ascuns n ceurile dimineilor de toamn. n lungul drumurilor, dafinul, clinul i aninul, ferigile mari i florile slbatice ncntau ochiul cltorului tot timpul anului.Chiar i iarna, marginile drumurilor erau pline de frumusee, cu psri nenumrate venind s ciuguleasc grunele i seminele din vrfurile uscate ale tufelor rsrite deasupra zpezii. Regiunile de la ar erau, de fapt, faimoase pentru abundena i varietatea psrilor, iar potopul de psri migratoare se revarsa primvara i toamna, oamenii veneau de la mari distane s le vad. Alii veneau s pescuiasc n rurile care curgeau repezi i reci din dealuri i aveau iazuri umbroase. Apoi o stranie nenorocire s-a furiat n regiune i totul a nceput s se schimbe.O vraj diavoleasc s-a instalat n aezare:boli misterioase au mturat stoluri de psri; pui, vite i oi s-au mbolnvit i au murit.Pretutindeni plutea umbra morii. Doctorii de la ora erau din ce n ce mai nedumerii de noile feluri de boli ale pacienilor lor. Au urmat cteva mori neateptate i neexplicate , nu numai printre aduli, ci chiar printre copii, care cdeau dintr-o dat n timpul jocului i mureau dup cteva ore. O tcere neneleas a cuprins tot inutul. Psrile -de pild- unde disparuser? Muli oameni vorbeau de ele uimii i nelinitii. Locurile unde li se ddea mncare, n fundul ogrzii, erau pustiu. A fost atunci o primavar fr cntec. Merii nfloreau, dar albinele nu mai zumziau printre flori i, n lipsa polenizrii, nau mai dat rod. Marginile drumurilor att de atrgtoare altdat, erau potopite acum de o vegetaie cafenie i veted, de parc ar fi fost ars de foc. i aici era tcerea, i de aici dispruse orice vietate. Nici o vraj, nici o aciune dumnoas nu redusese la tcere viaa n aceast lume ndurerat.Oamenii o fcuser. Oraul acesta nu exist de fapt, dar se poate afla cu uurin ntr-o mie de pri ale Americii sau n alt zon a lumii. Nu cunosc nici o aezare care s fi trecut prin experiena nenorocirilor pe care le-am descris. Dar fiecare din aceste dezastre s-a ntmplat undeva, iar mai multe aezri au avut de suferit mai multe asemenea nenorociri. Un spectru nfiortor s-a strecurat printre noi aproape neobservat, iar aceast tragedie pe care am imaginat-o poate lesne deveni realitate. Rachel Carlson,Silent Spring,Primvara tcut, A Fawcet Crest Book, 1962

PLRIILE GNDITOARE

Plria alb-informeaz, prezini pe scurt, corect, subiectul povestirii; ROLUL DE DETECTIV-povesteti faptele i ntmplrile pe care le-ai citit;

Plria roie-spune ce simi, prezini ce i-a plcut, ce te-a emoionat ; ROLUL DE SPECTATOR NTR-O SALA DE JUDECAT-i prezini gndurile, prerile, impresiile pe care i le-a fcut citirea acestui text ; -te pui tu n situaia c ai fi locuitor din acea zon sau te gndeti c ie i s-a ntmplat aa sau tu ai fi provocat acele lucruri rele ;

Plria neagr-pericole, riscuri, aspecte negative, prezini defectele, faptele negative; ROLUL DE PROCUROR-povesteti care sunt relele, faptele greite, ce s-a ntmpat de s-a ajuns pna la aceast situaie;irul de situaii care au determinat o asemenea stare de lucruri; -spui tot ce au facut ru oamenii de s-a ajuns acolo, cum a fost posibil aa ceva, nici nu puteau avea altfel de urmri faptele rele ale oamenilor; Plria galben- aspecte pozitive,prezini calitile i aspectele pozitive; ROLUL DE AVOCAT AL APRRII-spui tot ce este bun, cum se poate ntoarce situaia, cum se pot rezolva toate ca s fie toat lumea mulumit; -gseti partea bun a lucrurilor, nu intri n panic, gseti o soluie, nu lai tristeea s te copleeasc; Plria verde- creativ; ncerci s schimbi anumite mprejurri din povestire; ROLUL DE JURNALIST N PRESA DE SCANDAL- caui un alt final, un alt ir al ntmplrilor, alt turnur pe care o puteau lua lucrurile dac nu era aa i era altfel; -te gndeti cum s-ar fi sfrit dac era altfel situaia; Plria albastr- argumenteaz;catalogheaz faptele i ntmplrile; ROLUL DE JUDECTOR- tragi o concluzie, spui un verdict final, lai treburile rezolvate,dai o soluie , gseti vinovai, eti clar, concis;

Lectur POVEELE IZVORULUI

Trei cltori poposiser n drumul lor la un izvor i i potolir setea cu apa lui limpede i curat. Deasupra izvorului cineva scrise: "FACEI I VOI CEEA CE FAC EU !"... - Oare ce nseamn aceste cuvinte? - se ntrebar cei trei drumei. - Eu cred, zise unul, c izvorul vrea s ne spun: "Vedei? Eu alerg mereu printre pmnt i pietre, de aceea sunt curat; lucrai; alergai mereu i voi, cci munca v apr de ru i v ine curai.!" - Mie mi se pare, zise al doilea - c izvorul parc ne-ar zice: "Vedei? Eu v dau apa mea n dar, fr bani. Fii i voi la fel de darnici! Druii din bogiile i buntile de care v-a nvrednicit Bunul Dumnezeu!" - Eu cred altceva, spuse al treilea cltor. Parc l aud spunnd: "Vedei ct de curat i de bun e apa mea? Dar dac m tulbur puin, nu mai sunt bun de nimic, nu mai poate bea nimeni din apa mea. Fii i voi buni, cu inima netulburat!..."

* Tu ce crezi? Care dintre cei trei drumei avea dreptate?

TEMA DE LUCRU PENTRU ACAS

Argumentai n cte o propoziie ce s-ar ntampla dac :fiecare ar rupe cte o creang de copac fiecare ar rupe cte o floare fiecare ar omor cte un animal sau ar arunca oul unei psri fiecare ar lsa cte o sticl, o hrtie, o conserv n pdure fiecare ar arunca cte un bolovan n lac fiecare i-ar scrie numele pe un copac sau pe o stncPRO sau CONTRA? 1. Aerul din pdure nu este mai curat i mai bogat n oxigen dect n orae . 2. n pduri nu exist poluare deoarece nu circul maini, nu sunt uzine. 3. n orae exist mai multe spaii verzi . 4. Ciocnitoarea doctorul pdurii mbolnavete copacii. 5. Tierea abuziv a pdurilor nu are ca efecte dispariia unor plante , dispariia unor animale . 6. Alunecri de teren se produc n zonele n care s-au facut tieri masive de pduri . 7. Secetele ndelungate nu au legtur cu micorarea suprafeelor mpdurite . 8. Creterea cantitii de dioxid de carbon se datoreaz mpuinrii arborilor . 9. Facem focul unde dorim cnd mergem la iarb verde n pdure . 10. Tiem copaci sau arbuti indiferent dac sunt verzi sau uscai . 11. Aruncm resturi menajere la ntmplare . 12. n excursii avem voie s facem orice.

13. Sticlele de plastic i gunoaiele nfrumuseeaz natura. 14. Detergentul polueaz solul i apa. 15. Focul lsat nesupravegheat poate aprinde pdurea. 16. Viperele nu trebuie omorte . 17. Animalelor din pdure le plac strigtele, muzica i zgomotul motoarelor. 18. Dac i scrii numele n coaja unui copac, l rneti.

PRO/CONTRA -Enunturile despre mediu care au fost comentate

COPACELUL ASTEPTARILOR-MESAGERUL PAMANTULUI CATRE COPII - Activitate independenta - Elevii au primit flori pe care au inscris mesaje ecologice

PALARIILE GANDITOARE -se vor da elevilor pentru a analiza din mai multe unghiuri situatia prezentata in povestireaUN SINGUR PAMANT