proiect de lecţie

8
Proiect de lecţie Data: 11.12.2013 Unitatea: Şcoala Gimnazială 310 Învăţătoare: Crina Lulţea Propunător: Zamfir Mirela Claudia Clasa: a III a C Aria Curriculară: Limbă şi comunicare Disciplină: Limba şi literatura română Unitatea de învăţare: Tradiţii şi obiceiuri Tema: ,,Uite, vine Moş Crăciun’’ , de Otilia Cazimir Tipul lecţiei: predare-învăţare Obiective operationale: La sfârşitul lecţiei , elevii vor fi capabili să: O1: Să-şi exprime propriile sentimente faţă de tradiţiile şi obiceiurile de Crăciun; O2: Să citeasca conştient , corect , fluent şi expresiv texte cunoscute; O3: Să formuleze întrebări şi răspunsuri în legătură cu textul; O4: Să dea exemple de cuvinte cu înţeles asemănător sau opus pentru cuvinte din textul studiat; O5: Să aleaga varianta corectă a cuvintelor ,,s-a’’ şi ,,sa’’ într-un text dat;

Upload: mirela-zamfir

Post on 21-Nov-2015

220 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Proiect de lecieData: 11.12.2013

Unitatea: coala Gimnazial 310

nvtoare: Crina LuleaPropuntor: Zamfir Mirela Claudia

Clasa: a III a C

Aria Curricular: Limb i comunicare

Disciplin: Limba i literatura romn

Unitatea de nvare: Tradiii i obiceiuri

Tema: ,,Uite, vine Mo Crciun , de Otilia Cazimir

Tipul leciei: predare-nvareObiective operationale:

La sfritul leciei , elevii vor fi capabili s:

O1: S-i exprime propriile sentimente fa de tradiiile i obiceiurile de Crciun; O2: S citeasca contient , corect , fluent i expresiv texte cunoscute;O3: S formuleze ntrebri i rspunsuri n legtur cu textul;O4: S dea exemple de cuvinte cu neles asemntor sau opus pentru cuvinte din textul studiat;

O5: S aleaga varianta corect a cuvintelor ,,s-a i ,,sa ntr-un text dat;Strategia didactica:

Metode si procedee: conversaia , explicaia , observaia dirijat , lectura explicativ Resurse materiale: manualul , plan didactic, fi de lucru

Forme de organizare: frontal , individual

Desfaurarea lecieiEtapele lecieiObiective operaionaleConinutul lecieiMetode i procedeeMijloace de nvmntForme de organizareEvaluare

1 Moment organizatoricAsigur condiiile optime pentru buna desfaurare a leciei:aerisirea slii de clas, pregtirea materialului didactic i stabilirea linitii.Conversaia

2 Captarea atenieiO1Le afiez o plan cu mai multe obiceiuri si tradiii de Crciun.Se discut despre obiceiuri de Crciun, insistndu-se asupra frumuseii lor.ConversaiaExplicaiaPlan didacticfrontaloral

3 Verificarea temei i reactualizarea cunotinelor anterioareSe realizeaza controlul cantitativ i calitativ al temei.Se verifica frontal, elevii corectnd eventualele erori.Conversaiafrontalautoevaluarea

4 Anunarea temei i a obiectivelorO2Se anun tema leciei.Crciunul a fost dintodeauna o tem preferat de scriitorii romni .Printre acestia se numr i Otilia Cazimir ,care ncnt inimile cititorilor cu poezii dedicate acestei luni n care avem attea srbtori i obiceiuri.Se cere elevilor sa dea exemple de pezii cunoscute, scrise de Otilia Cazimir.

Se prezint portretul scriitoarei i cteva informaii despre opera sa.Elevii vor primii o fi cu aceste date.

Astzi vom studia poezia ,,Uite,vine Mo Crciun , scris de Otilia Cazimir.Vei citi poezia, vei alctui propoziii cu expresii i cuvinte din text.Se noteaz la tabl i pe caiet titlul i autorul textului.Conversaiafrontala

5 Dirijarea nvriiO3O4

O5

Elevii citesc poezia ,,Uite, vine Mo Craciun, n oapt sau n gnd.Verificarea contientizrii citirii: Cine pleac spre ora?De cine e tras sania Moului?Cu ce bate Moul? i alte ntrebri din manual.

Exersarea citirii.Se va discuta despre forma i coninutul textului.

Se citete poezia n lan, cte 2 versuri fiecare elev.Se identifica noile cuvinte i se explic sensul acestora (nmei,oaspete).

Se explic sensul cuvntului toiag i se formuleaz enunuri cu acesta.

Se va scrie la tabl i pe caiete un exemplu.

Elevii vor avea ca sarcin indepedent s integreze cuvintele troienite, oaspete, n enunuri proprii.Se verific activitatea independent a elevilor.

Se explic scrierea corect a ortogramelors-a i sa.ConversaiaConversaiaLectura explicativFrontalIndividualObservare sistematicFormativ oral

6 Asigurarea conexiunii inverseElevii vor rezolva independent fia de lucru individual.Se citesc sarciniile propuse i se explic.Se verific frontal fia de lucru, elevii corectnt eventualele greeli.ExplicaiaActivitate independent

Fi de lucru individualEvaluare formativAutoevaluarea

7 Aprecieri.TemSe d tema pentru acas explicndu-se sarcina de lucru.Se fac aprecieri asupra desfaurrii i se acord calificative.ConversaiaExplicaia