proiect de lecŢie

9

Click here to load reader

Upload: elutaf

Post on 18-Jun-2015

833 views

Category:

Documents


5 download

TRANSCRIPT

Page 1: PROIECT  DE  LECŢIE

PROIECT DE LECŢIE Înv. Liliana Crăciun,

Şcoala de Arte şi Meserii Ghimeş – Făget

CLASA: a II-aDISCIPLINA: ConsiliereTIPUL LECŢIEI: însuşirea de noi cunoştinţeOBIECTIVUL FUNDAMENTAL: formarea şi cultivarea sentimentelor deprietenie, iubire şi înţelegere faţă de copiii bolnavi;

OBIECTIVE OPERAŢIONALEA. Cognitive:

Pe parcursul şi la sfârşitul activităţii, elevii vor deveni capabili:OC1: să recunoască, privind diferite desene, drepturile fiecărui copil,indiferent de starea lui de sănătate;Nivel minimal: vor recunoaşte dreptul la viaţă al fiecăruia dintre noi;Nivel mediu: vor preciza, urmărind desenele, dreptul fiecăruia la educaţieşi la nediscriminare;Nivel maximal: vor specifica importanţa integrării persoanelor cuhandicap;

OC2: să enumere cele mai des întâlnite boli rare;Nivel minimal: să definească noţiunea de boală rară;Nivel mediu: să enumere bolile descrise anterior;Nivel maximal: să descrie, în câteva cuvinte, fiecare boală enumerată;

OC3: să precizeze etapele pe care le-au parcurs în dorinţa de a fi alăturide colegul bolnav;Nivel minimal: vor aminti doar de folosirea recreaţiei pentru joacă;Nivel mediu: vor identifica etapele recunoaşterii unor colegi, pe un panoucu poze;Nivel maximal: vor enumera sarcinile de lucru pentru fiecare etapă deparcurs în realizarea unui desen;

B. Motrice:Elevii vor deveni capabili:

OM1(+): să folosească materialul didactic cu grijă păstrând ordinea,curăţenia şi disciplina la locul de muncă;OM2(-): îşi vor reprima dorinţa de a pleca de la bancă, păstrând astfelliniştea şi ordinea în timpul activităţii;

C. Afective:Elevii:

OA1(+): vor participa cu interes la lecţie;

Page 2: PROIECT  DE  LECŢIE

OA2(+): vor manifesta compasiune faţă de semenii lor bolnavi;OA3(-): îşi vor reprima starea de plictiseală dau dezinteres faţă deactivitatea propusă;

Resurse:A. Bibliografice: 1. oficiale

· Curriculum Naţional. Programe şcolare pentru învăţământul primar,Bucureşti, 1998;

2. pedagogice· Constantin Cucoş (coord.), Psihopedagogie pentru examenele de

definitivare şi grade didactice, Iaşi, Editura „Polirom”, 1998; 3. metodico-didactice· Învăţământul primar nr.2,3 din 2000

4. medicale· Maria Puiu (coordonator), Bolile rare. Sfaturi pentru părinţi,

Timişoara, Editura „Victor Babeş”, 2009· Maria Puiu(coordonator), Bolile rare. Între dăruire şi înţelegere,

Timişoara, Editura „Victor Babeş”, 2009B. Metodologice:a) strategie: dirijatăb) metode şi procedee: explicaţia, turul galeriei, demonstraţia, exerciţiul,

expunerea, observaţia;c) mijloace didactice: planşe ce ilustrează diferite drepturi ale copilului,

poze cu copii bolnavi;

C. Temporale: 50 minute;

Page 3: PROIECT  DE  LECŢIE

SCENARIUL DIDACTICEVENIMENTELE LECŢIE/CONŢINUTURI/STRATEGIE

OBIECTIVE ACTIVITATEA ÎNVĂŢĂTORULUI ACTIVITATEAELEVILOR

I. Captarea atenţiei Citesc elevilor următoarea strofă:Pe străzi mergeam şi nu ştiam

Ce fericit eşti când alergi… Acum privesc doar de la geam, Sunt foarte trist, mă înţelegi?

II. Enunţarea obiectivelor Informez elevii asupra conţinutuluiînvăţării, a nivelului performanţeleaşteptate şi le cer acordul în ceea cepriveşte realizarea lor. Prezint o planşăpe care se află scrise obiectiveleoperaţionale.

III. Actualizarea cunoştinţelor Realizez un scurt dialog despre legatde tema propusă:- De ce credeţi că este trist copilul

despre care v-am recitat?

- Daţi-mi exemplu de o boală care v-a ţinut în casă şi nu v-a dat voie săvă bucuraţi de frumuseţea iernii.

- După părerea voastră bolileenumerate sunt bolinemaiîntâlnite, sau aţi mai auzit căsunt şi alţii în aceeaşi situaţie cuvoi?

Elevii ascultăcu atenţie ceeace le spun.

Răspundatunci cândsunt solicitaţisă citeascăunul dintreobiective.

Poate fi tristpentru că estebolnav.

- Am stat încasă cândam avut unpicior rupt.- Nu amputut ieşicând amavut pojar.- Nu amavut voieafară cândam fostrăcită.

Şi alţi copii potavea aceste boli.Ba chiar şiadulţii.

Page 4: PROIECT  DE  LECŢIE

OC1

OC2

- Există multe boli pe care foartepuţini dintre noi le au. Acestea senumesc boli rare.

- Voi prezenta câteva desene care levor sugera elevilor diferitedrepturi:dreptul la viaţă, dreptul laeducaţie, nediscriminarea,înţelegerea persoanelor cuhandicap.

IV. Prezentarea optimă aconţinutului Astăzi vom discuta despre o boalărară, cunoscută sub numele deautism.V. Dirijarea învăţăriiDefinesc autismul şi le spun că este o

stare manifestată prin ruperealegăturilor psihice cu lumea exterioarăşi intensa trăire a vieţii interioare. Le cer să se gândească dacă auîntâlnit vreodată o astfel de persoanăcare trăieşte în lumea ei, face altcevadecât restul persoanelor din jur, nuderanjează în mod deosebit, dar caretotuşi, uneori îşi cere dreptul laatenţie. Pentru a-i ajuta îi întreb cine a ieşit laora precedentă la tablă şi cine nu ieseaproape niciodată?

Vor realiza că, fără să ştie că estebolnav, uneori l-au ignorat, alteori l-aunecăjit, dar cu certitudine, până astăzinu au făcut efortul de a-l înţelege.

VI. Obţinerea performanţelor Rog elevii să încerce să-l înţeleagă pecolegul lor. Cum? Prin diverse exerciţii.- Dat fiind că elevul bolnav are un

vocabular foarte redus, cer unuicopil să încerce să-mi citeascălecţia după ce l-am legat cu o

Elevii ascultăcu atenţie.

Elevii suntatenţi laexplicaţii şiobservă înliniştematerialeleprezentate.

Îşi vor daseama că estevorba desprecolegul lor.

Page 5: PROIECT  DE  LECŢIE

OC3

eşarfă la gură.Ceea ce la început este amuzamentdevine prin conştientizare o gravă şidureroasă problemă. Îşi vor da seamacât de multă atenţie va trebui săacorde, măcar de acum colegului lor.- Le scriu pe tablă ceva indescifrabil,

asemănător scrierii copilului încauză, le spun că este începutulunei compuneri şi le cer săcontinue ce am început eu. Pentrucă le va fi imposibil va constitui unbun prilej de înţelegere pe viitor.

- Îi rog să danseze, pe muzica pusă,nedând drumul la sonor

VII. Feedback-ul Propun elevilor să se gândească şi săscrie un lucru pe care l-au făcut,necăjindu-l astfel pe colegul lor, şi cevor face pe viitor pentru a nu se maiîntâmpla aşa.

VIII. Evaluare Ascult câteva exemple:- am râs de foarte multe ori de felul

cum scria; voi încerca să îl ajut săscrie câte o literă pe zi;

- l-am exclus din jocurile noastre, defiecare dată, pentru că nu ţineaminte regulile; voi încerca să creezpentru el reguli mai simple;

- încercam să-l împiedic să iese latablă, la ora de matematică, pentrucă mi se părea că pierdem timpuldegeaba, el neştiind cifrele; voiîncerca să-l ajut să numere până lazece;

Elevii realizeazăprin rotaţiesarcinile delucru.

Page 6: PROIECT  DE  LECŢIE

Sugerez elevilor să urmărească şicelelalte lucruri şi să facă aprecieriindividuale şi colective în legătură cuparticiparea colegilor lor la lecţie.

IX. Retenţia şi transferul Recomand elevilor să reţină noţiuneade boală rară şi să manifesteîntotdeauna compasiune pentru ceisuferinzi.

Elevii îşimanifestămulţumireapentru reuşitaactivităţii.

Reţinrecomandările.

Page 7: PROIECT  DE  LECŢIE
Page 8: PROIECT  DE  LECŢIE
Page 9: PROIECT  DE  LECŢIE