proiect de lectie 5

9
PROIECT DE LECŢIE DATA: 12 aprilie 2016 CLASA: a V-a DISCIPLINA: Matematica PROFESOR: SCOALA: UNITATEA DE INVATARE: Elemente de geometrie şi unităţi de măsură TEMA LECŢIEI : Cubul TIPUL LECŢIEI : Dobandire de noi cunostinte COMPETENTE GENERALE: 1. Identificarea unor date şi relaţii matematice şi corelarea lor în funcţie de contextul în care au fost definite. 2. Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse în enunţuri matematice. 3. Utilizarea algoritmilor şi a conceptelor matematice pentru caracterizarea locală sau globală a unei situaţii concrete. 4. Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative sau calitative ale unei situaţii concrete şi a algoritmilor de p relucrare a acestora. 5. Analiza şi interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii problema. 6. Modelarea matematică a unor contexte matematice variate, prin integrarea cunoştinţelor din diferite domenii.

Upload: catalin-bcv

Post on 12-Jul-2016

13 views

Category:

Documents


4 download

DESCRIPTION

Proiect de Lectie 5

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect de Lectie 5

PROIECT DE LECŢIE

DATA: 12 aprilie 2016

CLASA: a V-a DISCIPLINA: Matematica

PROFESOR:

SCOALA:

UNITATEA DE INVATARE: Elemente de geometrie şi unităţi de măsură

TEMA LECŢIEI: Cubul TIPUL LECŢIEI: Dobandire de noi cunostinte

COMPETENTE GENERALE:

1. Identificarea unor date şi relaţii matematice şi corelarea lor în funcţie de contextul în care au fost definite.

2. Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse în enunţuri matematice.

3. Utilizarea algoritmilor şi a conceptelor matematice pentru caracterizarea locală sau globală a unei situaţii concrete.

4. Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative sau calitative ale unei situaţii concrete şi a algoritmilor de prelucrare a acestora.

5. Analiza şi interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii problema.

6. Modelarea matematică a unor contexte matematice variate, prin integrarea cunoştinţelor din diferite domenii.

Page 2: Proiect de Lectie 5

COMPETENTE SPECIFICE:

1. Elevii vor fi capabili să recunoască şi să construiască drepte şi segmente de dreaptă

2. Elevii vor fi capabili să utilizeze instrumentele geometrice necesare pentru construirea dreptelor segmentelor de dreaptă

3. Elevii vor fi capabili să diferenţieze patrulaterele ȋnvățate.

4. Elevii vor fi capabili să construiască desene folosind numai segmente .

5. Elevii vor fi capabili să interpreteze reprezentările geometrice ȋn spațiu

6. 6.Elevii vor fi capabili să construiască din desfășurări date cubul

7. 7.Elevii vor fi capabili să identifice obiecte care au formă de cub.

Strategii didactice:

a) metode si procedee: conversaţia, munca independenta, demonstraţia, exerciţiul, explicaţia; b) mijloace de realizare: manualul, fise de lucru, culegere „Clubul matematicienilor”; c) forme de organizare: frontala, individuala.

OBIECTIVE OPERATIONALE

a) Cognitive (la sfârşitul orei elevii vor fi capabili) :

Oc1- să descrie proprietăţi simple referitoare la vârfurile, laturile, feţele cubului şi cuboidului; Oc2- să realizeze cubul din hartie; Oc3- să deseneze corect cele figura geometrica după îndrumările cadrului didactic ;

Oc4- să recunoască din ce figuri geometrice este alcătuită ficare imagine şi care este frecvenţa fiecăruia.

b) Psihomotorii

Op1 - să aşeze corect în pagină;

Op2 - să scrie lizibil pe caiete şi la tablă. Op3 - să foloseasca corect scrie instrumentele geometrice

c) Afective

Oa1 - participarea cu interes la lecţie

Oa2 - dezvoltarea interesului pentru studiul matematicii Oa3 - direcţionarea atenţiei

Page 3: Proiect de Lectie 5

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

N

r.

cr

t

Etapele lecţiei Activitate profesor Activitate elev Strategii

didactice

Procedee de

evaluare

1 Moment

organizatoric

(2 minute)

Asigurarea condiţiilor optime pentru desfăşurarea lecţiei. Verificarea prezenţei elevilor

Elevii răspund la prezenţă şi sunt atenţi la întrebările profesorului

Conversaţia

2

Verificarea

cunostintelor

din lectia anterioara si a

temei

(5 minute)

Verifică prin sondaj realizarea temei Indrumă elevii în rezolvarea exerciţiilor neefectuate acasă.

Colaborează la verificarea temei şi indică exerciţiile nerezolvate acasă Rezolvă sub îndrumarea profesorului exerciţiile

Conversaţia Explicatia

3.

Anunţarea

temei şi a

obiectivelor

(3 minute)

Anunţarea titlului noii lecţii: ” Cubul” şi a obiectivelor urmărite în această lecţie.

Elevii notează titlul noii lecţii şi urmăresc obiectivele acesteia.

Conversaţia

4

Dirijarea învăţării

(25 minute)

Pentru a capta atenţia elevilor, le voi oferi o fişă iar aceşia vor trebui sa anumere din ce figuri geometrice sunt compuse imaginile. Exemplu:

Imaginea este compusă din: 3 cercuri, 3 triunghiuri, 5 dreptunghiuri

Pentru început elevii vor observa cubul realizat din

carton/hârtie.

Elevii raspund la intrebari si urmeaza indicatiile profesorului. Elevii notează pe caiete.

Conversaţia Explicaţia

Conversaţia

Învăţarea prin descoperire

Observarea comportamentului elevilor Aprecieri verbale Observarea comportamentului elevilor Observarea modului de lucru şi a

Page 4: Proiect de Lectie 5

Voi arăta care sunt feţele, care sunt muchiile şi care sunt

vârfurile şi câte sunt din fiecare.

Ce formă au feţele cubului?

Definiţie : Cubul este corpul geometric care are toate

feţele pătrate.

Acesta are 6 feţe în formă de pătrat, 8 vârfuri şi 12 muchii

egale.

Vom desena un cub, eu voi desena pe tablă, aceştia pe

caiete.

Paşi:

Vom desena un pătrat cu latura de 8 pătrăţele

Dupa ce am desenat pătratul, din centrul acestuia se mai

deseneaza către partea dreaptă, încă un pătrat cu latura

egală cu latura primului pătrat

După vom uni cu câte o linie vârfurile celor două pătrate:

În cele din urmă, vom şterge puţin câte puţin, cu guma,

liniile care nu ar trebui să se vadă în spaţiu (nu le putem

Elevii răspund intuitiv . Elevii urmarind indicatiile profesorului deseneaza pe caiete cubul si il noteaza. Construcţii în caiete. Elevii notează pe caiete. Construcţii în caiete.

Explicaţia Problematizarea

Explicaţia

Explicaţia

Explicaţia

corectitudinii raţionamentului

Page 5: Proiect de Lectie 5

observa din faţă. Vom obţine în final următoarea figură

geometrică:

Vom nota figura geometrică şi vom observa şi descriere

unor proprietăţi simple referitoare la vârfuri, laturi, feţe ale

cubului.

Fetele de sus si de jos ale cubului se numesc baze.

Care sunt feţele care au muchia comună AB?

Care sunt muchiile care se întâlnesc in varful A?

Ce muchii sunt paralele cu muchia AB?

Cum sunt unghiurile acestuia?

Desfășor cubul din hȃrtie și desenez pe tablă desfășurarea.

Cer ca un elev să deseneze pe tablă un cub și să-l noteze ABCDA’B’C’D’.

Elevii notează pe caiete. Construcţii în caiete. Elevii notează pe caiete. Construcţii în caiete.

Explicaţia

Explicaţia

Explicaţia

Explicaţia

Page 6: Proiect de Lectie 5

5

Intensificarea

retinerii si

asigurarea

transferului

(13 minute)

Propun elevilor o fişă de lucru

Elevii primesc şi rezolvă exerciţiile propuse spre rezolvare în fişa de lucru.

Aprecieri verbale Observarea modului de lucru şi a corectitudinii raţionamentului

6

Evaluarea performantei (3

minute)

Notarea elevilor care s-au evidenţiat în timpul orei

7 Tema pentru

acasă

(2 minute)

Propune ca temă exerciţiile nerezolvate din fişa de lucru numărul 2 şi oferă indicaţii pentru rezolvare

Notează tema pentru acasă şi urmăresc indicaţiile

Page 7: Proiect de Lectie 5

FIȘA 1

1. Completați figura dată pentru a obține un cub. Notați- l

2. Se dă cubul ABCDA’B’C’D’.

Dați exemple de 2 muchii de pe fata AA’D’ D.

Dați exemplu de 2 vȃrfuri opuse de pe fața BCC’B’

Dați exemplu de o muchie din fața CDD’C’

Dați exemplu de 2 muchii paralele

Dați exemplu de 2 muchii concurente

Page 8: Proiect de Lectie 5
Page 9: Proiect de Lectie 5