proiect de activitate didacticǍ 1

11
PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICǍ UNITATEA DE ÎNVǍŢARE: Grădiniţa cu program prelungit nr. 2 „Sf. Ma DATA: 28-05-2012 GRUPA: mijlocie DOMENIU EXPERIENŢIAL: Estetic creativ CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educaţie muzicală TEMA ACTIVITǍŢII: „Fluturaşul”- cântec predare; joc cu cânt „În po TIPUL ACTIVITǍŢII: formare de priceperi şi deprinderi DURATA: 20-25 de minute OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1 – să execute corect minim două exerciţii de încălzire a voc O2 – să interpreteze cântecul „Fluturaşul meu” corect, expresi O3 – să asocieze corect mişcările figurate de textul jocului c acestuia STRATEGII DIDACTICE: Metode şi procedee didactice:explicaţia , conversaţia, demonst jocul. Mijloace şi materiale didactice: fluturi şi flori, jetoane cu Forma de organizare: frontal, pe grupe Metoda de evaluare: practică, orală. BIBLIOGRAFIE: 1) „Curriculum pentru învăţământ preşcolar”, Bucureşti, 2009 2) Păişi-Lăzărescu, Mihaela; Stan, Maria-Magdalena; Tudor, Loreda deveni şi a fi educator”, Editura Universităţii din Piteşti, 2

Upload: dydutz

Post on 22-Jul-2015

524 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTIC

UNITATEA DE NVARE: Grdinia cu program prelungit nr. 2 Sf. Marina DATA: 28-05-2012 GRUPA: mijlocie DOMENIU EXPERIENIAL: Estetic creativ CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educaie muzical TEMA ACTIVITII: Fluturaul- cntec predare; joc cu cnt n poian- repetare TIPUL ACTIVITII: formare de priceperi i deprinderi DURATA: 20-25 de minute OBIECTIVE OPERAIONALE: O1 s execute corect minim dou exerciii de nclzire a vocii O2 s interpreteze cntecul Fluturaul meu corect, expresiv n colectiv O3 s asocieze corect micrile figurate de textul jocului cu cnt,cu ritmul acestuia STRATEGII DIDACTICE: Metode i procedee didactice:explicaia , conversaia, demonstraia, exerciiul, jocul. Mijloace i materiale didactice: fluturi i flori, jetoane cu flori/fluturi, recompense Forma de organizare: frontal, pe grupe Metoda de evaluare: practic, oral. BIBLIOGRAFIE: 1) Curriculum pentru nvmnt precolar, Bucureti, 2009 2) Pii-Lzrescu, Mihaela; Stan, Maria-Magdalena; Tudor, Loredana-Sofia, A deveni i a fi educator, Editura Universitii din Piteti, 2009, Piteti

DEMERS DIDACTIC Nr. crt. 1 Momentele activitii Moment organizatoric Captarea ateniei Ob . op. Coninutul esenializat al activitii Strategii didactice Metode de evaluare

2

3

Reactualizarea cunotinelor

4

Anunarea temei i a obiectivelor

5

Dirijarea nvrii

Se aerisete sala de grup, se aranjeaz mobilierul, se pregtete materialul didactic, se obine momentul de linite. Captarea ateniei se CD realizeaz printr-o surpriz, fluture adus de flutura, constnd ntr-un CD cu cntecul Fluturaul. - n ce anotimp ne aflm? conversaia -Ce tii voi c se ntmpl n anotimpul vara? - Ce cntece ati nvat despre anotimpul vara? - Vou v place s cntai? Copii, astzi vom nva expunerea cntecul Fluturaul meu i vom repeta jocul cu cnt n poian, iar la sfrit vreau s vd, care dintre voi a cntat cel mai frumos Copii, ne vom pregti vocile O1 pentru a nva mai uor cntecul a) copiii vor executa exerciii pentru reglarea respiraiei i exerciiul omogenizarea vocii: individual - exerciii de mobilizare a corzilor vocale - exerciii de respiraie: mirosim floarea, suflm ntr-o ppdie. O2 b) Acum vom nva explicaia cntecul Fluturaul. frontal - Dragi copii, n acest cntec este vorba despre un flutura care s-a trezit de diminea, cnd soarele rsare, n poiana cu pitici, iar psrile s-au bucurat de prezena lui i i-au urat Bun dimineaa!,

oral

oral

practic

oral

6

Obinerea performanei

7

Asigurarea feed-

fluturaului cu aripile colorate. El danseaz printre florile de mac, zburnd, sus, sus, tot mai sus. Copii vor audia melodia la calculator (o data). Educatoarea va cnta cntecul, iar elevii vor fi ateni pentru a-l nva. Cntecul va fi interpretat O2 model, de 2-3 ori de ctre educatoare. Apoi se va trece la interpretarea cntecului pe strofe alternativ educatoarecopii. Educatoarea va cnta prima strof i refrenul, apoi copiii vor cnta mpreun cu educatoarea prima strof i refrenul. Se va repeta de dou ori. Educatoarea va cnta a doua strof i refrenul, iar copiii vor cnta apoi de dou ori cea de-a doua strof i refrenul. Apoi se va cnta refrenul i se va trece la repetarea strofei I, a refrenului i a strofei a II-a. Apoi educatoarea mpreun cu copiii, vor cnta ntregul cntec. Se va realiza folosind urmtoarele modaliti: - le propun copiilor s cntm ca la concurs - se va cnta pe dou grupe n picioare, echipa fluturailor i echipa florilor; copiii vor primi medalioane cu fluturi/flori colorate - vor cnta prin rotaie cele dou grupe, iar apoi doi copii din ambele echipe vor dirija corul. O3 Copiii vor trebui s

CD calculator demonstraia frontal

oral

exerciiul frontal practic

exerciiul pe grupe

practic

problematizare

oral

back-ului

8

Evaluarea

recunoasc jocul cu cnt n poian, dup ce va fi cntat de educatoare. Apoi le va propune copiilor s repete cntecul, stnd n picioare n cerc, asociind micrile sugerate de textul cntecului cu ritmul acestuia. -Ce cntec ati nva astzi? -Despre ce era vorba n cntec? Se fac aprecieri generale i individuale asupra participrii la activitate.

individual

exerciiul frontal discuia frontal

oral

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICUNITATEA DE NVARE: Grdinia cu program prelungit nr. 2 Sf. Marina DATA: 28-05-2012 GRUPA: mijlocie DOMENIU EXPERIENIAL: tiine TEMA ANUAL: Cnd, cum i de ce se ntmpl PROIECT TEMATIC: SUBTEMA: Vine vara! CATEGORIA DE ACTIVITATE: Cunoaterea mediului TEMA ACTIVITII: Fluturii vin la flori VARIANTA DE REALIZARE: Joc didactic TIPUL ACTIVITII: consolidare- verificarea cunotnelor DURATA: 20-25 de minute OBIECTIVE OPERAIONALE: O1 s rspund corect la ghicitorile prezentate O2 s mnuiasc materialul pus la dispoziie n vederea recunoaterii culorii O3 s asocieze corect culoarea fluturelui la culoarea florii pe baza cunotinelor anterioare Scopul jocului: consolidarea i verificarea cunotinelor despre culori, a denumirii lor, educarea rapiditii independenei n aciune. Sarcina didactic: raportarea corect a culorii fluturelui la florile de aceeai culoare Regulile jocului: 1) La semnalul Fluturii vin la flori, copilul solicitat asociaz fluturele la floare n funcie de aceeai culoare 2) Copilul care sesizeaz greeala intenionat, corecteaz la panou schimbarea fcut. Elemente de joc: surpriza, nchiderea i deschidrea ochilor, aplauze, recompense STRATEGII DIDACTICE: Metode i procedee didactice:explicaia , conversaia, demonstraia, exerciiul, expunerea, descoperirea, problematizarea. Mijloace i materiale didactice: jetoane fluturi i flori, ghivece cu flori naturale, co din carton colorat, co din nuiele, plrie, or, panou. Forma de organizare: frontal, pe grupe, individual Metoda de evaluare: practic, oral. BIBLIOGRAFIE: 1) Curriculum pentru nvmnt precolar, Bucureti, 2009 2) Pii-Lzrescu, Mihaela; Stan, Maria-Magdalena; Tudor, Loredana-Sofia, A deveni i a fi educator, Editura Universitii din Piteti, 2009, Piteti

DEMERS DIDACTICNr. crt. 1 Momentele activitii Moment organizatoric Captarea ateniei Ob. op. Coninutul esenializat al activitii Se aerisete sala de grup, se aranjeaz mobilierul, se pregtete materialul didactic, se obine momentul de linite Dragi copii am primit un plic de la zna florilor, este o surpriz! Vrei s vedem ce ne-a trimis zna? Educatoarea va scoate din plic o floare i un fluture pe care sunt scrise ghicitorile: Att de fragil i plin de soare Parfum, gingie Frumusete, candoare n aceast ghicitoare Se vorbete despre o ... (floare) Aripile mele sunt mii de culori O frumoas hain am de srbtori (fluturele) Educatoarea va fi costumat n grdinar i va purta un or i o plarie de grdinar. n continuare va prezenta sub form de surpriz un co cu flori naturale i insecte, adresndu-le urmtoarele ntrebri: - Ce am n co? - Ce culori au florile? - Unde cresc florile? - Pentru a fi frumoase ce trebuie s facem? - Pe coule ce oaspete mai avem? Astzi vom juca un joc intitulat Fluturii vin la flori, dup aceea vom ajuta fluturaii s zboare la florile lor. Strategii didactice Metode de evaluare

2

O1

expunere plic floare flutura ghicitori

oral

frontal

3

Reactualizarea cunotinelor

observaia coul cu flori, insecte costumul de grdinar frontal

oral

4

Anunarea temei i a obiectivelor

5

Dirijarea nvrii

Explicarea i demonstrarea jocului Educatoarea va descoperi una din florile colorate de la panou (florile sunt aezate cu partea colorat ctre panou), dup aceea denumete culoarea, i alege din co un fluture de aceeai culoare pe care l va aeza pe floare. Am rezolvat corect? V rog s m aplaudai! Jocul de prob Un copil vine la panou i alege floarea pe care educatoarea o va ntoarce pe partea colorat. El va denumi culoarea, va alege din co un flutura de aceeai culoare i l va aeza pe floare. Copilul solicitat va fi recompensat prin aplauze dac rezolv corect sarcina dat. n cazul n care copilul nu rspunde corect, va fi solicitat un alt copil. Realizarea jocului de ctre copii Jocul se desfoar numind pe rnd mai muli copii care va spune culoarea florii, vor alege fluturele de aceeai culoare pe care l va aeza pe panou lng floare.Jocul continu pn se epuizeaz fluturii din co. Fiecare copil are pe msu un coule n care se afl jetoane cu flori colorate i fluturi de aceeai culoare acoperite cu un erveel.

explicaia demonstraia fluturi, panou, co

oral

individual exerciiul co fluture floare

oral

O2 O3

O3

explicaia individual co fluture floare panou

oral

individual exerciiul flori fluturi co erveel oral

O2

6

Obinerea performanei

O3

7

Retenia i transferul

O3

Educatoarea va cere copiilor s descopere ce a primit pe msu. La semnalul nflorete floarea...(roie)!, copiii vor avea ca sarcin s scoat din co floarea respectiv, iar la semnalul Fluture la floare!, fiecare copil va cuta fluturele de aceeai culoare i-l va amplasa lang floare. Se va proceda asa cu fiecare floare i fluture n parte pn la epuizarea lor. Complicarea jocului: Regula 2 Educatoarea cere copiilor s nchid ochii, iar n acest timp va lua un flutura de pe o floare i-l va aeza pe o alt floare rmnnd locul lui gol. La btaia din palme, copiii vor deschide ochii i educatoarea le cere s observe schimbarea fcut, avnd ca sarcin s aduc fluturele la floarea lui. Jocul se va repeta, fcndu-se alte schimbri la panou. Copiii care ntmpin dificulti vor fi ajutai,iar cei care rezolv sarcina vor fi apaudai. Copiii primesc jetoane fluturi i flori, o parte fluturi de diverse culori, iar o parte flori, cte una pentru fiecare culoare. La semnalul Florile vin la grdinar, toate florile vin la educatoare, iar la semnalul Fluturii vin la flori, fluturii se grupeaz n jurul florii de aceeai culoare. Devine ctigtoare echipa care s-a grupat mai repede n

Frontal fluturi flori panou problematizarea

oral

jetoane flori fluturi joc exerciiul frontal

oral

8

Evaluarea

jurul florii. - Cum se numete jocul care lam jucat astzi? - V-a plcut jocul? Se fac aprecieri generale i individuale asupra modului de participare la activitate, iar copiii vor fi recompensai.

discuie frontal

oral

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTIC

D joc didactic Fluturii vin la flori

Candidat: Manolache Veronica

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTIC

DEC cntec Fluturaul joc cu cntn poian

Candidat: Manolache Veronica