proiect de activitate- desen

3
Student: Mihaela Șerban PIPP, anul III PROIECT DE ACTIVITATE Clasa: a IV-a Disciplina: Educație tehnologică Unitatea de învățare : Activități cu materiale obținute prin prelucrare - Hârtia Subiectul : CORONIŢA DE TOAMNǍ Tipul lecției : formare de priceperi și deprinderi Obiective operaționale : Cognitive: O 1: să identifice materialele care vor fi folosite în realizarea produselor. O 2: să identifice etapele de realizare a unui produs finit. O 3: să aplice tehnici adecvate de prelucrare a hârtiei ( decupare după contur, aranjare, lipire ). O 4: să lucreze ordonat și curat cu materialele puse la dispoziție. Afective : O 5: să manifeste interes pentru activitatea desfășurată în clasă. Psihomotorii : O 6: să mânuiască în mod corespunzător instrumentele de lucru. Strategii didactice:

Upload: mihaelaaleahim00

Post on 09-Jul-2016

8 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

Proiect de activitate inv primar

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect de Activitate- Desen

Student: Mihaela Șerban PIPP, anul III

PROIECT DE ACTIVITATE

Clasa: a IV-a

Disciplina: Educație tehnologică

Unitatea de învățare : Activități cu materiale obţinute prin prelucrare - Hârtia

Subiectul : CORONIŢA DE TOAMNǍ

Tipul lecției : formare de priceperi și deprinderi

Obiective operaționale :

Cognitive:

O1: să identifice materialele care vor fi folosite în realizarea produselor.

O2: să identifice etapele de realizare a unui produs finit.

O3: să aplice tehnici adecvate de prelucrare a hârtiei ( decupare după contur, aranjare, lipire ).

O4: să lucreze ordonat și curat cu materialele puse la dispoziție.

Afective :

O5: să manifeste interes pentru activitatea desfășurată în clasă.

Psihomotorii :

O6: să mânuiască în mod corespunzător instrumentele de lucru.

Strategii didactice:

Resurse procedurale: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, munca

independentă, turul galeriei;

Resurse materiale: hârtie cartonată cu şabloane de decupat, foarfece, lipici, lucrare

model;

Resurse umane: 25 elevi;

Resurse temporale: 50 min.

Forme de organizare: frontal, individual, pe echipe;

Evaluare: observare sistematică, probă orală, aprecieri frontale, individuale şi pe echipe,

autoevaluare.

Page 2: Proiect de Activitate- Desen

Student: Mihaela Șerban PIPP, anul III

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Organizarea colectivului de elevi- elevii vor fi organizaţi pe echipe. Cele patru echipe vor primi un semn distinctiv

reprezentând un animal şi se va stabili un lider pentru fiecare echipă;- pregătirea materialelor.

Anunțarea temei și a obiectivelor - elevii sunt anunțați că vor realiza Coronița toamnei. Vor viziona imagini cu diferite

tipuri de coronițe.

Intuirea materialelor și prezentarea unor lucrări model- sunt identificate materialele materialele de lucru prezente pe masă: hârtie cartonată în

culorile toamnei ( portocaliu, roșu, galben, maroniu, verde ), șabloane cu flori și frunze, foarfece, lipici.

Explicarea și demonstrarea modului de lucru- se prezintă elevilor coronița;- se explică etapele de realizarea a acesteia;- se prezintă procedeele de lucru: decuparea, aranjarea și lipirea;- se prezintă criteriile pe baza cărora se va realiza evaluarea lucrărilor.

Executarea lucrării de către elevi- realizarea lucrării de către elevi : decupează șabloanele, le aranjează astfel încât să

formeze un cerc și lipirea acestora.

Feed-back și evaluare- lucrările sunt expune în fața clasei și se discută modul de lucru, gradul de finalizare și

aspectul general;- elevii evaluează lucrările colegiilor, dar și propria lucrare.

Încheierea activității- se fac aprecieri asupra întregii activități.