proiect dana cultura civica

11
Chelaru Daniela Cristina Administraţie Publică II PROIECT DE LECŢIE Disciplina: Cultură civică Clasa a VII- a Unitatea de învăţare: Instituţii şi practici democratice Subiectul lecţiei: Autorităţile statului român – (d) Preşedintele României Tipul lecţiei: mixtă Obiectiv general: De a transmite, sistematiza şi consolida cunostinţele referitoare la Preşedintele României în lumina dispoziţiilor constituţionale; De a dezvolta capacitatea elevilor de a extrage şi sintetiza informaţia dintr-un text, şi de a-i valorifica potenţialul educativ prin analiza valorilor si atitudinilor exprimate. Obiective operaţionale: Toţi elevii 1. Să identifice rolul Preşedintelui statului, plecând de la art. 80 din Constituţia României. 2. Să explice modalitatea de alegere a preşedintelui în România şi caracteristicile votului. 3. enumere principalele atribuţii ale preşedintelui utilizînd informaţiile din Constitutia României şi fişa de lucru în grup 4. Să selecteze corect atribuţiile exercitate de preşedinte în funcţie de contextul dat (Anexa 3)

Upload: cristina-daniela-c

Post on 08-Aug-2015

329 views

Category:

Documents


5 download

TRANSCRIPT

Chelaru Daniela CristinaAdministraţie Publică II

PROIECT DE LECŢIE

Disciplina: Cultură civicăClasa a VII- aUnitatea de învăţare: Instituţii şi practici democratice Subiectul lecţiei: Autorităţile statului român – (d) Preşedintele RomânieiTipul lecţiei: mixtă

Obiectiv general: De a transmite, sistematiza şi consolida cunostinţele referitoare la Preşedintele României în lumina dispoziţiilor constituţionale; De a dezvolta capacitatea elevilor de a extrage şi sintetiza informaţia dintr-un text, şi de a-i valorifica potenţialul educativ prin analiza valorilor si atitudinilor exprimate.

Obiective operaţionale: Toţi elevii1. Să identifice rolul Preşedintelui statului, plecând de la art. 80 din Constituţia României.2. Să explice modalitatea de alegere a preşedintelui în România şi caracteristicile votului.3. Să enumere principalele atribuţii ale preşedintelui utilizînd informaţiile din Constitutia României şi fişa de lucru în grup4. Să selecteze corect atribuţiile exercitate de preşedinte în funcţie de contextul dat (Anexa 3)5. Să exprime puncte de vedere argumentate cu privire la rolul Preşedintelui, prin prisma atribuţiilor sale.

Metode si procedee didactice: conversaţia; lectura; explicaţia; ciorchinele grafic; învăţarea prin descoperire; gândiţi, lucraţi în perechi, comunicaţi;

Material didactic: Constituţia României; manual; fişe de muncă în grup- anexele 1, 2; Rebus-anexa 3

Obiectiv Etapele lecţiei Conţinut Activitatea Activitatea Metode, Materiale

operaţio-nal

informativ profesorului elevului procedee didactice

didactice

I.Moment organizatoric 2 min

Notează absenţeleStabileşte liniştea in clasăPregăteşte mijloacele de învăţământ

II.Reactualizarea cunoştinţelor anterioare 8 min

Principiul separaţiei puterilor în stat. Autorităţile

Cere elevilor - să explice principiul separaţiei puterilor în stat

Explică:  Presupune încredinţarea şi exercitarea diferitelor funcţii ale statului unor organe distincte şi independente unul faţă de altul, în scopul menţinerii echilibrului în stat. Niciuna dintre cele trei puteri nu prevalează asupra celeilalte, nu se dubordonează una alteia şi nu îşi asumă prerogative specifice celorlalte.Acest principiu este premisa statului de drept, a statului constituțional modern.Enumeră funcţiile :-legislativă, executivă, judecătorească

Conversaţia examinatoare

- să precizeze care sunt autorităţile statului roman Enumeră şi explică:

a) Autoritatea legislativă –stabileşte legile(Parlamentul -;structură bicamerală: Senat şi Camera Deputaţilor)

b) Autoritatea judecătorească-

soluţionează litigii (Inalta Curte, Curti de Apel, Tribunale, Judecătorii)

c) Autoritatea executivă - pune în aplicare legile(Preşedintele României , Guvernul, ministerele , organele de specialitate din subordinea acestora, autorităţile locale)

III.Anunţarea titlului lecţiei, a planului de idei şi a obiectivelor lecţiei3 min

Cere elevilor să deschidă manualul, să identifice persoanele din imagine si să spună ce funcţie deţin

Anunţă titlul noii lecţii: Preşedintele RomânieiPrecizează planul de idei: Rolul preşedintelui ţării, Alegerea şi jurământul, Atribuţiile preşedintelui

Analizează imaginea, precizează că persoanele sunt B.Obama T.Băsescu şi V.Putin, preşedinţi ai USA, România, respeciv Rusia

Explicaţia, observaţia

Manual

O1IV.Transmiterea-asimilarea noilor cunoştinţe20 min

Rolul preşedinteluiRomâniei

Cere elevilor să lectureze art. 80 din Constituţia României.

Conduce raţionamentele elevilor spre concluzia potrivit căreia:

Citesc alineatul indicat şi precizează că Preşedintele este reprezentatul statului.

Preşedintele este, garantul independenţei naţionale, al unităţii şi integrităţii teritoriale şi mediator între puterile statului.

Conversaţia euristică

Constituţia României

O2 Alegerea şi jurământul

Cere elevilor să citească art. 81 și 82 din Constituția României,

Citesc articolele indicate. Extrag atributele votului: egal,

Invăţarea prin descoperire

Constituţia României

să identifice modalitatea de alegere a Președintelui

Cere elevilor să extragă un cuvânt care li se pare semnificativ din jurământul depus de preşedinte.

universal, direct, secret, liber consimţit şi condiţiile declarării ca şi „ales”

Analizează individual jurământul; fiecare spune un singur cuvânt care i-a atras atenţia din jurământ.

Muncă individuală

O3 Împarte elevii în 4 grupe şi distribuie fişele de muncă în grupCere elevilor să lectureze textele înscrise pe fişele primite, pentru a identifica atribuţiile preşedintelui

Cere grupelor să prezintele

Lecturează fisele si formulează răspunsurile,cooperând între eiFişa 1: Politică internă : în baza votului de încredere acordat de Parlament, Preşedintele numeşte Guvernul ; poate să dizolve Parlamentul dacă acesta nu a acordat votul de încredere Guvernului în termen 60 de zile de la prima solicitare; acordă graţierea. Fişa 2 : Politică externă : încheie tratate înternaţionae în numele României; numeşte ambasadori şi consuliFişa 3: Apărare: este şeful armatei ; poate institui starea de urgentăFişa 4 : Legislativ : semnează şi trimite legile spre publicare la Monitorul

Contribuie la realizarea

Invăţarea prin descoperire

Muncă pe grupe

Conversaţie

Fişe de muncă în grup (Anexa 1)

O4

rezultatele muncii lor şi întocmeşte o schemă sub formă de ciorchine graficExemplifică atribuţiile preşedintelui, completând cu concursul elevilor ciorchinele grafic

Distribuie celor 4 grupe cîte o fişă cu conţinut diferit cerându-le să citească şi să identifice atribuţiile exercitate de preşedinte în situaţia dată.

ciorchinelui grafic, aducând exemple cunoscute de ei.

Analizează informaţia şi stabilesc răspunsul prin consultare cu membrii grupului.

euristicăCiorchinelegrafic

Învăţarea prin descoperire

Fişa (Anexa 2)

O5 V.Obţinerea performanţei 10 min

Formulează întrebarea: „Presedintele ţării este subordonat vreunei autorităţi?Argumentaţi”Cere elevilor să răspunsă în scris, individual, apoi să-şi citească unul altuia răspunsurile şi să formuleze un răspuns comunTrei dintre perechile care doresc prezintă clasei răspunsurile finale.

Lucrează individual apoi în perechi 5 minute. Trei perechi prezintă concluziile.

Gândiţi, lucraţi în perechi, comunicaţi

VIEvaluarea cunoştinţelor7 min

Cere elevilor :- să explice termenii de preşedinte, atribuţii, jurământ, adresându-le întrebări ajutătoare

- să completeze rebusul, plecând de la informaţiile deja studiate

Ajutaţi de professor definesc termenii.

Conversaţia euristică

Rebus – Anexa 3

Anexa nr. 1

Fişa 1: Politică internă : în baza votului de încredere acordat de Parlament, Preşedintele numeşte Guvernul ; poate să dizolve Parlamentul dacă acesta nu a acordat votul de încredere Guvernului în termen 60 de zile de la prima solicitare; acordă graţierea.

Fişa 2 : Politică externă : încheie tratate înternaţionae în numele României; numeşte ambasadori şi consuli

Fişa 3: Apărare: este şeful armatei ; poate institui starea de urgentă

Fişa 4 : Legislativ : semnează şi trimite legile spre publicare la Monitorul Oficial

Anexa nr. 2

Citiţi următorul text:Cerinţă: Identificaţi atribuţiile folosite de preşedinte

Grupele 1 si 3. Un spion a fost condamnat pe viaţă pentru fapte de înaltă trădare pentru ţară. În urma analizei amănunţite a dosarului lui, a fost descoperit un fapt mai neobişnuit: în urma unei vizite într-o ţară străină, a descoperit o conspiraţie împotriva unui om politic foarte important al acelei ţări şi l-a dezvăluit Serviciilor Secrete ale ţării respective şi conspiraţia a fost dejucată. Aflând acest lucru, Preşedintele ţării, l-a graţiat cu condiţia ca să nu mai aibă acces la nici un fel de informaţii secrete despre ţară şi nu numai (alte atribuţii).

Grupele 2 şi 4: Camera Deputatilor, ca si cameră decizională a adoptat Codul Muncii care prevede, printre altele, că atât mama cât şi tatăl pot opta pentru concediul postanatal de până la 2 ani de la data naşterii copilului..Preşedintele a promulgat legea şi a trimis-o la M.O. spre publicare.Anexa nr. 3 - Rebus AUTORITĂŢILE STATULUI ROMÂN A

1 L E G E A

2 J U D E C A T O R

3 P R E S E D I N T E

4 S E N A T O R

5 R E F E R E N D U M

6 I M U N I T A T E

7 M I N I S T R U

8 A V O C A T

9 C O N S T I T U T I A

10 R E P U B L I C A

1. Apărată de Justiţie2. Reprezentant al Justiţiei3. Reprezentantul statului şi mediator între autorităţi4. Membru al Senatului5. Consultare a cetăţenilor6. Privilegiu pentru oamenii politici7. Membru al Guvernului8. Acordă asistenţă juridică9. Legea fundamentală a ţării

Forma de guvernământ a ţării noastre - A-B = Organe supreme de conducere a tării