trasaturi morale civica

19
Proiect de lecţie CLASA: a III-a A DATA:25.02.2013 PROPUNATOR: Borlovan Natalia OBIECTUL: Educaţie civică SUBIECTUL: TRASATURI MORALE ALE PERSOANEI TIPUL LECŢIEI: de recapitulare-sistematizare SCOPUL: - cultivarea limbajului specific sferei valorilor civice cu accent pe trăsăturile de caracter; - dezvoltarea unor atitudini decizionale personale, individuale sau la nivelul grupului cu privire la trăsăturile de caracter ale persoanei; - stimularea muncii în echipă şi a spiritului de competiţie. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: să exprime oral şi în scris enunţuri simple cu referire la situaţii diferite de viaţã cu conţinut civic; să recunoascã şi sã descrie înţelesul unor termeni specifici limbajului civic; sã formeze criterii simple de selectare a trãsãturilor morale pozitive şi negative ( calitãţi şi defecte ); să sesizeze diferenţa dintre trăsăturile morale pozitive şi cele negative ; să identifice cauza unui comportament bun sau rãu al unei persoane şi sã gãseascã modul de ameliorare a unui comportament negativ; să-şi exprime opinia în legãturã cu persoana proprie aflatã în relaţie cu alte persoane (autoevaluare moralã); să dea dovadă de trăsături morale pozitive în relaţiile cu cei din jur; să apecieze persoanele din jur în funcţie de trăsăturile morale ale acestora; să recunoască trăsăturile morale personale; să constate cum este văzut de persoanele din jur ;

Upload: tuser-natalia-simona

Post on 08-Apr-2016

1.129 views

Category:

Documents


11 download

DESCRIPTION

Proiect de lectie

TRANSCRIPT

Page 1: Trasaturi Morale Civica

Proiect de lecţie

CLASA: a III-a ADATA:25.02.2013PROPUNATOR: Borlovan NataliaOBIECTUL: Educaţie civicăSUBIECTUL: TRASATURI MORALE ALE PERSOANEITIPUL LECŢIEI: de recapitulare-sistematizareSCOPUL:

- cultivarea limbajului specific sferei valorilor civice cu accent pe trăsăturile de caracter;- dezvoltarea unor atitudini decizionale personale, individuale sau la nivelul grupului cu privire la trăsăturile de caracter ale persoanei;- stimularea muncii în echipă şi a spiritului de competiţie.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: să exprime oral și în scris enunțuri simple cu referire la situații diferite de viațã cu conținut civic; să recunoascã și sã descrie înțelesul unor termeni specifici limbajului civic; sã formeze criterii simple de selectare a trãsãturilor morale pozitive și negative ( calitãți și defecte ); să sesizeze diferenţa dintre trăsăturile morale pozitive şi cele negative ; să identifice cauza unui comportament bun sau rãu al unei persoane și sã gãseascã modul de ameliorare a unui comportament negativ; să-și exprime opinia în legãturã cu persoana proprie aflatã în relație cu alte persoane (autoevaluare moralã); să dea dovadă de trăsături morale pozitive în relaţiile cu cei din jur; să apecieze persoanele din jur în funcţie de trăsăturile morale ale acestora; să recunoască trăsăturile morale personale; să constate cum este văzut de persoanele din jur ; să dorească schimbarea unor trăsături negative care îl caracterizează; să aplice cunoştinţele însuşite în îmbunătăţirea relaţiei cu cei din jur . să participe activ la jocurile didactice propuse în lecție.

STRATEGIA DIDACTICĂ. Resurse procedurale: conversaţia euristică; explicaţia; povestirea; analiza unor situaţii; problematizarea; activitatea în echipă; jocul didactic. Forme de organizare: frontală; în echipă. Resurse materiale: proverbe şi zicători; fişe de lucru în echipă; texte şi citate ilustrative. Forme de evaluare: formativă – prin analiza răspunsurilor;

sumativă – prin aprecieri finale asupra obiectelor

Page 2: Trasaturi Morale Civica

MOMENTELELECTIEI

TIMP CONTINUTUL INVATARII STRATEGII DIDACTICEMETODE

DIDACTICEMIJLOACE DIDACTICE

FORME DE ORGANIZARE

Moment organizatoric 1’-2’ Se asigură ordinea şi liniştea, ambianţa educaţională favorabilă desfăşurării în bune condiţii a lecţiei. Se împart elevii în 4 grupe. Lecția se va desfășura sub formă de concurs , juriul fiind alcătuit din colegele ce fac parte din comisia metodică a învățătoarelor din școala noastră..

Conversatia

Captarea atenției 2 Se va prezenta o imagine cu o presoană al cărui chip este acoperit.Le voi cere elevilor să caracterizeze această persoană. Se ajunge la concluzia ca persoana nu poate fi caracterizata nici din punct de vedere fizic și nici din punct de vedere moral.

Problematizarea imagine frontal

Anuntarea temei 1 În această oră vom repeta cunoştinţele însuşite în unitatea de învăţare „Trăsături morale ale persoanei”.

Recapitularea și sistematizarea cunoștințelor

Se vor purta discuții referitoare la modul în care caracterizăm o persoana ( din punct de vedere fizic : înălțime , greutate ,forma feței , culoarea ochilor , a părului ; cât și din punct de vedere moral : prin faptele lui , prin felu de a vorbi cu ceilalți , prin autocaracterizare , prin relația pe care o are cu ceilalți , prin ochii celorlați).

Fiecare echipa va primi fie cu diferite texte și sarcini. Ei trebuie să recunoască trăsătura morală sau defectul ce este prezentat pe fișă. Se vor rezolva în ordinea numerotării acestora.Modul de rezolvare a sarcinilor se va verifica frontal,urmând ca la final să se contabilizeze dacă răspunsurile au fost corecte

Conversația

Explicația

Problematizarea

Jocul didactic

fișe

Frontal

Pe echipe

Page 3: Trasaturi Morale Civica

și complete.

Asigurarea feed-back-ului Fiecare elev va desena o flore cu atătea petale cu căte defecte crede că are,notându-lepe petale.Va colora petalele cu defectele pe care ar dori sa nu le mai aibă. Se va juca jocul ,,Lanțul complimentelor,, În cazul în care vor mai avea timp , vor completa cele 3 fișe de autocunoaștere.

Problematizarea

Jocul didacticfișe

Individual

Evaluarea cunoştințelor Se stabileste echipa câțtigătoare.Teme pentru acasă Fișele de autocunoaștere

Page 4: Trasaturi Morale Civica

TRĂSĂTURA MORALĂ ________________________________________

Catelusul schiop

Eu am numai trei picioareSi de-abia ma misc: top, top!Rad cand ma-ntalnesc copiiiSi ma cheama "cutu schiop".

Fratii mei ceilalti se joacaCu copii toti, dar euNu pot alerga ca dansii,Ca sunt schiop si cad mereu!

Si stau singur toata ziuaSi plang mult cand ma gandescCa tot schiop voi fi de-acumaSi tot trist am sa traiesc.

Si cand ma gandesc ce bineM-as juca si eu acum,Si-as latra si eu din poartaLa copii de pe drum!...

Cat sunt de frumosi copiiiCei cuminti si cat de multMi-ar placea sa stau cu dansii,Sa ma joc si sa-i ascult!

Dar copiii rai la suflet Sunt urati, precum e-acelCare m-a schiopat pe mine,Si nu-i pot iubi de fel...

M-a lovit din rautateCu o piatra in picior,Si-am zacut si-am plans atata,.De credeam ca am sa mor...

Acum vine si-mi da zaharSi ar vrea sa-mi fie bunSi-as putea sa-l musc odataDe picior, sa ma razbun.

Dar il las asa, sa vadaRaul, ca un biet catelAre inima mai buna Decat a avut-o el

1. Dați câte 5 exemple de personaje ,,bune,, și ,,rele,, din textele și poveștile citite de voi :

Pozitive ٭٭٭٭٭

Negative٭٭٭٭٭

2. Stabilește corespondența

BUNĂTATE

darnic

RĂUTATE

violentbrutal

generosamabilblândcrud

răuvoitorprietenosiertătorvicleannesimțitcinstitbătăuș

născăcitormilos

întelegătordevotategoist

răzbunător

Page 5: Trasaturi Morale Civica

TRĂSĂTURA MORALĂ ________________________________________

“Traia odata un baiat caruia nu-i placea sa faca altceva decat sa se

joace. Dar copilul vroia sa primeasca de la tatal sau o pereche de ghetute.

-Ionica, daca vrei ghetute, urca si vantura graul din pod!

-Sigur, tata. Nu stii ca sunt baiat harnic?

Dar Ionica, in loc sa vanture graul din pod se juca cu mingea in

spatele curtii.

-Ai vanturat graul?il intreaba tatal pe Ionica

-Desigur,tata! Acum pot primi ghetutele?

-Cum sa nu!

Atunci tatal merse cu baiatul in pod si gasi acolo,sub gramada de grau,

o pereche de ghete.

-Daca ai fi vanturat graul ai fi gasit ghetutele mult dorite! Asa ca dupa

fapta si rasplata: voi da aceste ghete unui copil harnic si cinstit. Vezi, Ionica,

minciuna are picioare scurte.

De atunci, Ionica spuse numai adevarul.”

<<Nelu a spart o cana: plici!

Neatent! Ce poti sa zici?

Nimeni insa nu-l zari,

S-o ascunda, bine-o fi?

Se gandeste, se gandeste,

Cana nu se mai lipeste.

Vine mama. Ce- i cu tine?

Ce stai suparat, copile?

Lacrimi mici ii dau sub geana:

-N-am nimic.Am spart o cana!

-Rau, dar nu pot sa te cert.

Ai spus drept si eu te iert.>>

SCRIE ZICĂTOAREA POTRIVITĂ:

“Despre cine este vorba in text?”( despre Ionica si tatal lui)

“Ce isi dorea Ionica?( sa primeasca o pereche de ghetute)

“Ce l-a rugat tatal pe el sa faca?”( sa vanture graul din pod)

“Ce a facut baiatul?”( baiatul s-a jucat cu mingea si l-a mintit pe tatal sau ca si-a terminat treaba)

“Ce a facut tatal?”( a mers cu baiatul in pod si i-a aratat ca perechea de ghetute pe care si-o dorea era chiar sub gramada de grau)

“ Ce i-a spus tatal lui Ionica?”( Minciuna are picioare scurte)

“A mai mintit Ionica de atunci?”( el nu a mai mintit; de atunci a spus numai adevarul)

Page 6: Trasaturi Morale Civica
Page 7: Trasaturi Morale Civica

TRĂSĂTURA MORALĂ ________________________________________

“La ora de matematica, doamna invatatoare a dat spre rezolvare exercitiul: 1+2x4.Elevii au calculat in gand. Gelu, matematicianul clasei, a spus grabit 12. Relu, desi calculase si obtinuse 9, si-a zis:”Daca lui Gelu i-a dat 12, inseamna ca eu am gresit”. Si Relu a raspuns cu jumatate de glas 12.Ultimul a raspuns cu siguranta Georgica: 9.”

Cum e • Gelu-• Relu -• Georgică-

Stabileste personajele și motivează comportamentul lui Relu:

TRĂSĂTURA MORALĂ ________________________________________

Page 8: Trasaturi Morale Civica

De micuţ am învăţatCum e să fii respectat.Am plăcere foarte mare Să-l salut pe fiecare,Chiar şi pe colegii mei,Să înveţe-astfel şi ei.Când suntem respectuoşi,Cei din jur sunt bucuroşi;Ei se bucură să vadă Că strădania dă roadă.

Marchează numai expresiile care sugerează respectul :

Vă rog frumos… Dă-mi mai repede !

Sărut mâna ! Cu plăcere !

Fiţi amabil! Vă salut !

Dă-te la o parte ! Ce faci, bă ?...

Vă rog ! Mă scuzaţi !

Page 9: Trasaturi Morale Civica
Page 10: Trasaturi Morale Civica
Page 11: Trasaturi Morale Civica

TRĂSĂTURA MORALĂ ________________________________________

1. Coloraţi la fel spaţiile ce cuprind cuvinte cu înţeles asemănător:

2. Alcătuiţi o listă de personaje din poveşti care au dat dovadă de curaj:.......................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

2.Completaţi spaţiile punctate cu termenii care se potrivesc:

Curajul în luptă înseamnă........................................Curajul de a-ţi susţine punctul de vedere înseamnă .....................................Curajul de a nu-ţi schimba atitudinea sau părerea înseamnă ............................

( îndrăzneală, vitejie, fermitate )

Realizează corespondenţa :

încrederea de sine sentiment de siguranţă faţă de cinstea, buna credinţă sau sinceritatea cuivaîncredere insucces, înfrângereîncredere în celălalt încredere în forţele propriieşec a conta pe sinceritatea şi cinstea celuilaltneîncredere îndoială, suspiciune

îndrăzneală

spaimă laşitate

2.__________

3.________

teamă lipsă de onoare

eroism lipsă de curaj

frică

Page 12: Trasaturi Morale Civica

A.

B.

C.

D.

Ierarhizează trăsăturile morale personale,punând în vârful diamantului pe cea mai importantă pentru tine.

A-3 trăsături personale B-3 cuvinte pe care le iubescC-3 cuvinte pe care aş vrea să le aud despre mineD-3 trăsături pe care aş vre să le schimb

Page 13: Trasaturi Morale Civica
Page 14: Trasaturi Morale Civica
Page 15: Trasaturi Morale Civica

1. 2.

3. 4.

5. 6.

1. 2.

3. 4.

5. 6.

NUME________________________

Page 16: Trasaturi Morale Civica

_Lanţul trăsăturilor_CALITĂŢI DEFECTE

NUME__________________________ Lanţul trăsăturilorCALITĂŢI DEFECTE

Page 17: Trasaturi Morale Civica

Potriveşte însuşirile la atitudini (trasând linii colorate diferite):

Încredere în sine Ascund adevărul întotdeauna..

Respectuos Ştiu că voi putea rezolva singur problema.

Mincinos Salut întotdeauna persoanele cunoscute.

Răutăcios Nu vreau să imi ajut colegul de bancă.