proiect activitate

19
PROIECT DE ACTIVITATE PROPUNĂTOR: KOCSIS ROBERTA MENTOR: COVRIG MARIA CLASA: Pregătitoare C DATA: 17.02.2015 OBIECTUL: Matematică și explorarea mediului + Arte vizuale și abilități practice SUBIECTUL LECȚIEI: forme și figuri geometrice TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare de cunoștințe și deprinderi Forma de realizare: activitate interdisciplinară Obiective operaționale: Să asocieze figura geometrică potrivită fiecărui obiect prezentat (cutie de chibrituri – dreptunghi, cub – pătrat, cutie de conserve - cerc); să formeze mulțimi de figuri geometrice după criteriul formei și culorii având la dispoziție figurile decupate Strategii didactice: - Metode și procedee: conversația, explicația - Mijloace de învățământ: fișe cu conturul literelor, figuri geometrice, lipici Forma de organizare: frontal, pe grupe DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII EVENIMENT DIDACTIC CONȚINUT ȘTIINȚIFIC STRATEGII DIDACTICE Moment organizato ric Crearea condițiilor necesare bunei desfășurări a activității: - aerisirea sălii de grupă; - amenajarea spațiului educativ Reactualiz area cunoștințe lor anterioare - voi adresa elevilor întrebări cu privire la figurile geometrice învățate deja și le voi arăta figuri geometrice pe care ei să le denumeascî - conversația - frontal

Upload: robertakocsis

Post on 06-Feb-2016

5 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

plan de lectie matematica cls preg

TRANSCRIPT

Page 1: proiect activitate

PROIECT DE ACTIVITATE

PROPUNĂTOR: KOCSIS ROBERTAMENTOR: COVRIG MARIACLASA: Pregătitoare CDATA: 17.02.2015OBIECTUL: Matematică și explorarea mediului + Arte vizuale și abilități practiceSUBIECTUL LECȚIEI: forme și figuri geometriceTIPUL DE ACTIVITATE: consolidare de cunoștințe și deprinderiForma de realizare: activitate interdisciplinarăObiective operaționale:

Să asocieze figura geometrică potrivită fiecărui obiect prezentat (cutie de chibrituri – dreptunghi, cub – pătrat, cutie de conserve - cerc);

să formeze mulțimi de figuri geometrice după criteriul formei și culorii având la dispoziție figurile decupate

Strategii didactice:- Metode și procedee: conversația, explicația

- Mijloace de învățământ: fișe cu conturul literelor, figuri geometrice, lipiciForma de organizare: frontal, pe grupe

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

EVENIMENT DIDACTIC

CONȚINUT ȘTIINȚIFIC STRATEGII DIDACTICE

Moment organizatoric

Crearea condițiilor necesare bunei desfășurări a activității:- aerisirea sălii de grupă;- amenajarea spațiului educativ

Reactualizarea cunoștințelor anterioare

- voi adresa elevilor întrebări cu privire la figurile geometrice învățate deja și le voi arăta figuri geometrice pe care ei să le denumeascî

- conversația- frontal

Captarea atenției

- le voi prezenta elevilor diferite obiecte (cutie chibrituri, cub, cutie de conderve) și le voi cere să asocieze figura geometrică potrivită fiecărui obiect: cutie chibrituri – dreptunghi, cub – pătrat, cutie conserve – cerc

- conversația- frontal

Dirijarea învățării

- voi împărți clasa în grupe de câte patru elevi. Fiecare grupă va primi figuri geometrice și voi cere să formeze mulțimi după criteriul formei și culorii și să numere elementele fiecărei mulțimi și mulțimile- voi împărți câte un contur de literă la doi elevi

- explicația

- activitate pe grupe

Page 2: proiect activitate

și le voi cere să le decoreze cu figurile geometrice primite (le vor lipi în interiorul conturului)

Asigurarea feed-back-ului

- Voi cere elevilor să enumere figurile geometrice învățate – triunghi, dreptunghi, pătrat, cerc

Page 3: proiect activitate
Page 4: proiect activitate
Page 5: proiect activitate
Page 6: proiect activitate
Page 7: proiect activitate
Page 8: proiect activitate
Page 9: proiect activitate
Page 10: proiect activitate
Page 11: proiect activitate
Page 12: proiect activitate
Page 13: proiect activitate
Page 14: proiect activitate
Page 15: proiect activitate
Page 16: proiect activitate
Page 17: proiect activitate
Page 18: proiect activitate